Jump to content

Πτώση αντικειμένου στην Κρήτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εμενα μου εκανε εντυπωση οτι δεν αναφερθηκε σε κανενα απο τα μεγαλα καναλια της χωρας.

 

Για αλλα αχρηστα πραγματα ξερουν να μιλανε αλλα για επιστημονικης σημασιας θεματα τα αφηνουν στην μοιρα τους.

 

Το αν αργοτερα βρεθει κομματι μετεωριτη, παγκοσμιας σημασιας, εχοντας ποιος ξερει και υπολειματα που ψαχνουν οι επιστημονες ουτε που τους συγκινει. Ή οτι θα το μαθουν τελευταιοι.

 

Ετσι ειναι η Ελλαδα καμια φορα. Ξεχναει τι ειναι σημαντικο και τι οχι...

 

Παιδια πως και δεν πηγε ακομα καποιος να δει / μαζεψει οτι απομεινε εκει επανω?

 

Νομιζω και να τον μαζεψει καποιος εκτος απο επιστημονικης σημασιας ειναι και χρηματικης μιας και τετοια κομματια μπορουν να πωληθουν στο διαδικτυο...

 

Περιμενουμε ολοι καποιες φωτογραφιες του φαινομενου...

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπα..

καλύτερα που δεν αναφέρθηκε στα ΜΜΕ, εκτός απο διάφορους "περίεργους" που θα πλάκωναν και θα όργωναν το βουνό, οι δημοσιογράφοι θα είχαν πάλι ο καθένας την γνώμη του, σαν πολυγνώστες άλλωστε που είναι...

 

Γνώμη μου, πάρε ενα τηλέφωνο σε κάποιο αστεροσκοπείο ή άλλον αρμόδιο, και κάνε και μια βόλτα στην περιοχή, αν βρεις κάτι, έχουμε και εδω την σελίδα μας!

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3849&postdays=0&postorder=asc&highlight=%EC%E5%F4%E5%F9%F1%DF%F4%E7%F2&start=0

 

Αναμένουμε! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηταν Παρασκευή βράδυ (22 Αυγ) λίγο πριν τις 24:00. Ημασταν με την γυναίκα μου σε μπαράκι ψηλά στην Τήνο ("Κάκτος" για όσους ξερουν) με θεα νότιο Αιγαίο και είδαμε όλοι την βολίδα να διασχίζει τον ουρανό και να διαλύεται σε κομάτια φαινομενικά πάνω από την Μύκονο (νοτιανατολικός ορίζοντας). Εστειλα αμέσως μήνυμα στον Παναγιώτη (filiatra) για το γεγονός. Το μηνυμα εστάλη σύμφωνα με το κινητό μου στις 00:08 (Σαβ 23 Αυγ).

Μόλις στο μπαράκι κατάλαβαν οτι ήξερα σχετικά, πέσανε όλοι να με ρωτάνε...

 

Μαλλον κάποιο από τα θραύσματα έπεσε στην Κρήτη.

Πιστεύω πως όλοι μιλάμε για το ίδιο συμβαν. Αποκλείεται ο καθένας μας να είδε κάτι διαφορετικό.

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντε ρε παιδια καμια φωτο , απο το μερος...

Με βλεπω να ερχομαι και γω κατω...

Νίκος Πασχάλης

Αστεροσκοπείο Nunki-Σκιαθος

www.nunki.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σημερα το πρωι ο κ.Σιμοπουλος εδινε συνεντευξη στον ant1 και αναφερθηκε στο γεγονος αυτο.Μαλιστα στο καναλι τηλεφωνησαν και κατοικοι διαφορων περιοχων για να αναφερουν το περιστατικο (αλλα απο οτι φαινεται δεν εδωσαν σημασια και ερχομαι στα λογια του altinakis).Τελος στην εκπομπη ο κ.Σιμοπουλος υποστηριξε οτι ενδεχεται να επεσε μεταξυ Ροδου και Μικρας Ασιας.

...ΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΝΗΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΤΑΡΑΧΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΣΥΜΠΑΝΤA...

Walt Whitman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελπίζω να έχουμε νέα από τους φίλους μας στην Κρήτη. Αν κατάλαβα καλά υπήρξε και πυρκαγιά στο σημείο; Γιατί αν είναι έτσι τότε προφανώς εκεί έχει πέσει κάτι... Πάντως αφού αναφέρθηκε από τον Σιμόπουλο τότε σίγουρα έχουν λάβει γνώση και στο αστεροσκοπείο στον Σχίνακα.
Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας φιλοι μου....

Δυστυχως δεν ετυχε να δω τον κυριο Σιμοπουλο στον αντ1 τις προαλλες. Εχω ομως να σας πω πως εκανα μια αποπειρα να παω στο σημειο προσκρουσης. και λεω αποπειρα διοτι φυσαγε πολυ δυνατος αερας το σ/κ και η αναβαση ηταν δυσκολη......ειδα ομως με φως πως περιπου 8α γινει.

αυτο το σ/κ 8α κανω αλλη μια! ελπιζω ο αερας που φυσαγε να μην σβησει οποια ιχνη εχουν απομεινει....

Το καλο ειναι πως ξερω τι ψαχνω και αυτο που ψαχνω εχει συγκεκριμενη δομη και μορφη.....(για οσους γνωριζουν....)

ΩΩΩ, τι ουρανός μπαμπά!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρετώ!

 

Έχε υπόψην σου πάντως ότι μπορεί να απέχει αυτό (αν βέβαια υπάρχει κάτι) από αυτό που φαντάζεσαι. Κοίτα για πέτρες που διαφέρουν πολύ σε σχεση με αυτές του περιβάλλοντος. Αν μοιάζουν τότε δεν είναι. Αν κάποια πέτρα δεν σου κολλάει με τις υπόλοιπες γύρω της τότε ..ίσως να σημαίνει κάτι.

 

Αυτά τα ολίγα.

 

Γρηγόρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδια πως γινεται να επεσε στην θαλασσα (μεταξυ Ροδου και Μικρας Ασιας;) αφου ειδα την βολιδα να πεφτει στον βουνο στην Κρητη;

 

Και αν ισχυριστουμε οτι επεσε στην θαλασσα πως δεν βυθιστηκε ολοκληρος ο μετεωριτης μεσα στην εκει θαλασσα αντινα πεταξει τα κομματια του στην Κρητη (βουνο)...;

 

Κατι δεν μου στεκει καλα...

 

Τοσες μαρτυριες απο την Κρητη αναφερουν οτι ακουστηκε / το ειδανε να πεφτει με εκρηξη στην Κρητη. :-k :-k :-k :-k

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδια πως γινεται να επεσε στην θαλασσα (μεταξυ Ροδου και Μικρας Ασιας;) αφου ειδα την βολιδα να πεφτει στον βουνο στην Κρητη;

 

Και αν ισχυριστουμε οτι επεσε στην θαλασσα πως δεν βυθιστηκε ολοκληρος ο μετεωριτης μεσα στην εκει θαλασσα αντινα πεταξει τα κομματια του στην Κρητη (βουνο)...;

 

Κατι δεν μου στεκει καλα...

 

Τοσες μαρτυριες απο την Κρητη αναφερουν οτι ακουστηκε / το ειδανε να πεφτει με εκρηξη στην Κρητη. :-k :-k :-k :-k

 

Μηπως μιλαμε για δυο κομματια του ιδιου αντικειμενου που κατα κατα καποιο τροπο διαχωριστικαν εισερχομενα στην ατμοσφαιρα¨?

Νίκος Πασχάλης

Αστεροσκοπείο Nunki-Σκιαθος

www.nunki.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εστειλα αμέσως μήνυμα στον Παναγιώτη (filiatra) για το γεγονός. Το μηνυμα εστάλη σύμφωνα με το κινητό μου στις 00:08 (Σαβ 23 Αυγ).

Τώρα κατάλαβα τι έκταση είχε η το φαινόμενο.Οσο κ αν προσπαθούσε ο Κώστας να μου εξηγήσει εγώ του έλεγα για τις παραλίες.Α ρε τυχεροί τι είδαν τα ματάκια σας.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης