Jump to content

Πόνοι στον αυχένα και μέση λόγω αστροπαρατήρησης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

φέτος το καλοκαίρι που ασχολήθηκα με τον ουρανό και τα σώματα του, όπωτε ήμουν εκτός Αθήνας τα Σ/Κ και στην άδεια, διαπίστωσα και εγώ και η γυναίκα ότι μας πονούσε αρκετά ο αυχένας και λιγότερο η μέση. κατάλαβα ότι ο πόνος προέρχεται από την άσχημη θέση του αυχένα και της μέσης όταν όρθιος ή καθιστός παρατηρείς κοντά στο ζενίθ. σκέφτηκα να παρατηρώ ξαπλωμένος ( το έκανα σε μια ερημική παραλία) αλλά και πάλι δυσκολεύεσαι για σωματα χαμηλά στον ορίζοντα. σίγουρα δε θέλω να σταματήσω την αστροπαρατήρηση που τώρα ξεκίνησα αλλά δε θέλω να αποχτήσω και αυχενικό και να επιβαρύνω κι άλλο την μέση μου. προφανώς είναι κάτι που έχετε αντιμετωπίσει όλοι που παρατηρείτε με γυμνό μάτι ή με κιάλια. στο nightwatch αναφέρει για χρήση μιας φουσκωτής βάρκας ξαπλωμένος αλλά δεν το δοκίμασα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ το έχω δοκιμάσει με στρώμα θαλάσσης, αλλά μετά από κάποια ώρα πονάνε τα χέρια.

Έχω περάσει πολλές φορές το ίδιο πρόβλημα αλλά με τον καιρό σχεδόν το έλυσα ή θα το λύσω σύντομα.

Οι πόνοι στον αυχένα είναι μεγάλο βάσανο που δημιουργείται αν καθόμαστε σε καρέκλα και παρατηρούμε με κιάλια για πολλή ώρα στο ζενίθ (ρώτα και τους κατόχους μικρών dob να δεις τι τραβάνε όταν σκύβουν).

Κατ' αρχήν να πω ότι συνήθως παρατηρώ στο ζενίθ.

Επίσης ότι χρησιμοποιώ κάποια στήριξη, τρίποδο ή μονόποδο κλπ γιατί χωρίς αυτό δεν μπορεί να γίνει πολύωρη παρατήρηση.

Στην αρχή παρατηρούσα όρθιος. Ο πόνος όμως πάλι υπήρχε αλλά πονούσαν και τα πόδια. Άρα, με τον καιρό κατάλαβα ότι η καρέκλα με τρίποδο μπροστά της, ήταν μια λύση για να μη κουράζομαι να στέκομαι όρθιος όχι όμως ότι έλυνε το πρόβλημα στον αυχένα.

Η καρέκλα λοιπόν ξεχνιέται.

 

Μία λύση που βρήκα αργότερα και μπορείς να δοκιμάσεις, είναι να φτάσεις σε ένα σχετικό με την παρακάτω φωτογραφία σετ-απ. :)

Εντάξει δεν είναι κομψός ο τρόπος του κυριούλη :D αλλά υπάρχουν άλλες λύσεις παρακάτω...

 

[fullalbumimg]11910[/fullalbumimg]

 

Εγώ χρησιμοποιώ για αρχή, μια ξαπλώστρα θαλάσσης περίπου σαν και αυτήν παρακάτω που γίνεται 3 κομμάτια και μπαίνει εύκολα στο αυτοκίνητο. Είναι πολλή μαλακιά και με ένα σλίπινγκ-μπαγκ για πιο μαλακά ή για το κρύο που έρχεται αργότερα, είναι ιδανική. Επίσης ρυθμίζεται είτε στο ζενίθ είτε σε πιο όρθιες θέσεις. Άμα κουραστείς ρίχνεις και κανένα υπνάκο την ώρα της παρατήρησης. Ο ορισμός της χαλάρωσης!!!

 

ksaplostraspasti.jpg

Το τρίποδο μπορεί να τοποθετηθεί στο πλάι δίπλα στην ξαπλώστρα γερμένο επάνω σου. Το μονόποδο ανάμεσα στα πόδια μας όπως είμαστε ξαπλωμένοι. Φυσικά χρειάζεται μια κεφαλή τρίποδα, με αρκετές κινήσεις. Η παρακάτω είναι φτηνή και σηκώνει μέχρι 5 κιλά

headcb9.jpg

 

Αυτός είναι ο τρόπος που χρησιμοποιούσα για καιρό και σταμάτησε το πρόβλημα του πόνου στον αυχένα. Και είναι καλός τρόπος, μέχρι και να μεγαλώσουν οι απαιτήσεις σου. Αλλά όχι ο ιδανικός, γιατί δεν είναι σταθερή η στήριξη. Θα έχει περάσει ο πόνος και θα έχει αρχίσει να σε ενοχλεί ότι δεν έχεις σταθερότητα για πολλή ώρα στα κιάλια.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και έχω γράψει μέχρι εδώ ας συνεχίσω να σου πω, πόσες περισσότερες δυνατότητες υπάρχουν, για αργότερα.

 

Η πρώτη λύση λέγεται παραλληλόγραμμη βάση (parallelogram mount).

 

uatmb-3.jpg

 

Έχω φτιάξει μια σχετική έχει όμως και αυτή μειονεκτήματα. Όπως βλέπεις στην φωτογραφία, μπορεί να πάει δίπλα στην ξαπλώστρα, όπως και στην πρώτη φωτογραφία επάνω στο προηγούμενο post. Με αυτό τον τρόπο έχω κάνει παρατηρήσεις μέχρι το πρωί χωρίς να κουραστώ καθόλου. Έτσι μπορούμε να παρατηρούμε από τον ορίζοντα μέχρι το ζενίθ. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να παρατηρείς σε μια μεγάλη ζώνη αριστερά και δεξιά. Πρέπει να μετακινείς και την καρέκλα σου. Σιγά το πράγμα, βέβαια. Αλλά αν θέλουμε και αυτό μπορεί να λυθεί. Η λύση που πρόκειται να χρησιμοποιήσω σύντομα (με μία κεφαλή για τρίποδο πάντοτε) είναι αυτή εδώ.

 

BG396B3.JPG

 

Την θεωρώ ιδανική μιας και καταργεί το τρίποδο, στηρίζεται με ένα clamp επάνω στη ξαπλώστρα. Πολύ σταθερή. Παίρνει οποιαδήποτε θέση θέλουμε πάνω-κάτω αριστερά-δεξιά δεν χρειάζεται αντίβαρα κρατάει μέχρι 5 κιλά βάρος και όπως και να το κάνουμε δεν έχει όλο τον όγκο του παραλληλόγραμμου mount και είναι πιο κομψό.

 

Στο τέλος μια κεφαλή σαν αυτήν:

 

Joystick2.jpg Joy-Fernglas.jpg

 

Απλή στη χρήση, μέχρι 5 κιλά, στοχεύει άμεσα όπου θέλουμε, και δεν χρειάζεται να βιδώνεις - ξεβιδώνεις βίδες.

 

Κόκκινος φακός, αστρονομικοί χάρτες, καλή παρέα, είναι το κερασάκι στη τούρτα για ατελείωτες βραδιές παρατηρήσεων το καλοκαίρι..

 

Ελπίζω να σε βοήθησα

Φιλικά

Κωνσταντίνος

 

Τα links είναι:

http://www.adorama.com/BG396B3.html?sid=12204310621530893

http://www.bigbinoculars.com/tmount.htm

http://www.telescope-service.com/tripods/start/tripodsstart.html#Telemont Triton - Panhead PH 32 η κεφαλή με τις πολλές κινήσεις

http://www.telescope-service.com/tripods/start/tripodsstart.html#Telemont τελευταία κεφαλή κάτω η Triton Action Grip

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Μετά από καιρό έρχομαι να συμπληρώσω το άρθρο αυτό με τις καινούργιες εμπειρίες μου.

 

 

Είμαι κάτοχος της κεφαλής αυτής:

Joystick2.jpg

 

και το βαρύτερο από τα κιάλια που έχω αυτή τη στιγμή είναι τα Garrett Signature 22x85 με βάρος 4.5 κιλά. Η παραπάνω κεφαλή είναι πολύ καλή για τα ελαφρύτερα κιάλια που έχω ( 11Χ80 και 10.5Χ70 ) και προσφέρει μεγάλη ευκολία. Είναι τόσο λειτουργική που δεν έχω βρει κάτι καλύτερο. Αλλά για βάρος πάνω από 1600-2000 γραμμάρια δεν κάνει. Ο κατασκευαστής την προτείνει για 5 κιλά, αλλά όπως αναφέρει, μόνο στο επίπεδο του ορίζοντα. Όταν την δοκίμασα με το 4.5 κιλών κιάλια μου, στο ζενίθ είχα προβλήματα σταθερότητας, δηλαδή το αυτόματο σφίξιμο, στην μπίλια που έχει στην κάτω πλευρά δεν αρκεί και κυλάει, τα κιάλια γλιστρούν αργά προς τα πίσω, από το βάρος τους.

 

Μετά από αναζήτηση αξιόπιστης λύσης η απάντηση ήρθε με αλλαγή κεφαλής σε αυτήν (50 ευρώ περίπου):

 

ballhead1.jpg

 

Η μικρή αυτή κεφαλή κρατά 18 κιλά!!! (40lbs) βάρος είναι πολύ εύκολη στο χειρισμό της και είναι γερή σαν βράχος.

 

 

Ο συνδυασμός των 3 δηλ. της παραπάνω κεφαλής, με την στήριξη :

 

BG396B3.JPG bg2900.jpg

 

που γαντζώνει πάνω στην ξαπλώστρα θαλάσσης:

 

ksaplostraspasti.jpg

 

έχουν καταργήσει τα παραλληλόγραμμα ή τα σταθερά τρίποδα,

τα βαριά αντίβαρα,

βολεύει απίστευτα περισσότερο γιατί αν θέλεις να παρατηρήσεις σε άλλο σημείο του ουρανού μετακινείς μόνο την ξαπλώστρα

δεν δείχνεις άχαρα, σαν τον κυριούλη στην αρχή του θέματος

και μου προσφέρει παρατήρηση με κιάλια χωρίς κούραση όλο το βράδυ ακόμα και στο ζενίθ.

 

Το link για την κεφαλή στήριξης:

http://www.adorama.com/FPTH9.html?searchinfo=Flashpoint+ball+head

 

και μία ακόμα της Vanguard για 31 κιλά (70 lbs) στα 100 δολάρια

http://www.adorama.com/VGVA31SBH300.html

 

Η σπονδυλωτή στήριξη

http://www.adorama.com/BG396B3.html?sid=12204310621530893

 

Το Super clamp για 30 lbs βάρος

http://www.adorama.com/BG2900.html?sid=12204310621530893

 

τελικό κόστος : κεφαλή+σπονδυλωτή στήριξη+super clamp = 150 ευρώ περίπου

 

Σίγουρα φτηνότερη και καλύτερη, από λύσεις βαριών 3ποδιων που δεν εξυπηρετούν τελικά και τόσο.

 

Φιλικά

Κωνσταντίνος

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η σπονδυλωτή στήριξη

http://www.adorama.com/BG396B3.html?sid=12204310621530893

 

Καλή η σπονδηλωτή αλλά είναι για 4,5 κιλά, τι καλά θα ήταν να υπήρχε για περισσότερα πχ στα διπλάσια κιλά.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπάμπη επειδή δεν μου έχει παρουσιαστεί πρόβλημα από το βάρος δεν έχω ασχοληθεί να βελτιώσω την κατασκευή. Στο Ίντερνετ έχω ψάξει αρκετά και δεν βρήκα σπονδυλωτή για παραπάνω κιλά.

 

Κάτι που θα έκανα, είναι η χρήση μιας απλής λάμας ώστε να κρατά περισσότερο βάρος. Σε συνομιλία που είχα με τον Δημήτρη (sevax) είδα ότι μάλλον θα έχει πρακτική εφαρμογή. Το πρόβλημα αν δημιουργηθεί από το βάρος, θα γίνει στα σημεία 1 και 2 που σημειώνω με βέλη.

 

Εάν λοιπόν μπει μια διαγώνια ( ή κάθετη ) λάμα με μία εγκοπή στη μέση

 

και με 2 βίδες με πεταλούδες για σφίξιμο, στους κίτρινους κύκλους, το πρόβλημα θα λυθεί απλά. Οι βίδες αυτές δεν χρειάζεται να σφίγγονται συνέχεια όλο το βράδυ. Νόμιζα ότι ίσως υπάρξει πρόβλημα στο σημείο 3, αλλά μάλλον δεν θα υπάρξει τελικά.

Νομίζω θα δουλέψει. Θα το φτιάξω και θα σας ξαναπώ.

 

spondiloticopy.jpg

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλώς θέλω να υπενθυμίσω σε όλους τους συνομήλικους και...... συναδέλφους, ότι οι πονοι δεν είναι λόγω αστροπαρατήρησης, είναι που μεγαλώνουν τα κόκκαλα και ακόμα δεν ε΄χουν πάρει το οριστικό τους μέγεθος. Σε καμμιά 10αριά χρόνια θα είμαστε μιά χαρά όλοι! :lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλώς θέλω να υπενθυμίσω σε όλους τους συνομήλικους και...... συναδέλφους, ότι οι πονοι δεν είναι λόγω αστροπαρατήρησης, είναι που μεγαλώνουν τα κόκκαλα και ακόμα δεν ε΄χουν πάρει το οριστικό τους μέγεθος. Σε καμμιά 10αριά χρόνια θα είμαστε μιά χαρά όλοι!

=D> =D> =D> \:D/ \:D/ \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλώς θέλω να υπενθυμίσω σε όλους τους συνομήλικους και...... συναδέλφους, ότι οι πονοι δεν είναι λόγω αστροπαρατήρησης, είναι που μεγαλώνουν τα κόκκαλα και ακόμα δεν ε΄χουν πάρει το οριστικό τους μέγεθος. Σε καμμιά 10αριά χρόνια θα είμαστε μιά χαρά όλοι! :lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Σεβαστε (λογω ηλικιας :cheesy: ) συναδελφε :) και συν-ονοματε \:D/ και οχι συνομηλικε :lol: ΔΗΜΗΤΡΗ

Εγω δεν εχω <<σβερκιαστη>> λογω ηλικιας διοτι δεν εχω φταση τα χρονια σας.

:lol: :lol:

 

KonstantinosM Εχεις κανει ωραια παρουσιαση και το εχεις ψαξει πολυ. Οπως σου ειπα,

θα ασχοληθω προς το παρων με την μετατροπη της στηρηξης ΑΖ3, (Να εκμεταλευτω τις κινησεις που εχει) και θα ανεβασω την εργασια οταν τελειωσω.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σεβαστε (λογω ηλικιας :cheesy: ) συναδελφε :) και συν-ονοματε \:D/ και οχι συνομηλικε :lol: ΔΗΜΗΤΡΗ

Εγω δεν εχω <<σβερκιαστη>> λογω ηλικιας διοτι δεν εχω φταση τα χρονια σας.

:lol: :lol:

Τα φτάσατε, πως δεν τα φτάσατε κύριε συνάδαλφε! Απλώς είναι καιρός που τα περάσατε και δεν τα θυμάστε πλέον :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Αλλα εμέις δεν μασάμε Δημήτρη μου! Τύφλα να έχουν οι νεολαίοι ωρέ! (Ειδικά όταν είναι καλός ο καιρός, φυσάει ελαφρύ βοριαδάκι, έχει πάνω απο 22 βαθμούς, καθόλου υγρασία και δεν ξεχάσαμε να πάρουμε τα χάπια μας) :-note

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 έτη αργότερα...
Όσο αφορά την σπονδηλωτή στήριξη, θα είναι αρκετά σταθερή; Σκέφτομαι να την χρησιμοποιήσω για 10x70. Μπορεί να προσαρμοστεί και με αλλες κεφαλές;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η κεφαλή που χρησιμοποιώ είναι η grip action ball που σηκώνει 1700 περίπου γραμμάρια με μάξιμουμ τα 2 κιλά και όχι 3.5 που γράφω παραπάνω το οποίο και διόρθωσα. Έχω δει πλέον ότι δεν αντέχει τα κιλά αυτά όταν τα κιάλια στρέφονται ψηλά. Δηλαδή αντέχει μέχρι περίπου 50άρια κιάλια, άρα για 70άρια δεν προτείνεται διότι δεν είναι σταθερή σε όλες τις γωνίες που παίρνουν τα κιάλια στην σκόπευση προς τον ουρανό. Για κεφαλή μπορεί να χρησιμοποιηθεί μία ballhead όπως στο θέμα "Προτάσεις σε τρίποδες και κεφαλές". Την σπονδυλωτή στήριξη την χρησιμοποιώ πια με 10Χ50 κιάλια και grip action ball σε ένα ταξίδι που δεν μπορώ να πάρω τρίποδα και πολλά πράγματα όπως πχ ένα αεροπορικό. Βολεύει ιδιαίτερα.

1120588882_40actiongripballhead.jpg.d044a3522be6c112c6796a795611efcc.jpg

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πόσο εύκολο είναι να κατασκευαστεί κάτι τέτοιο;

Το ξέρω πως η φωτεινότητα χάνεται κατά 5-10%, αλλά μπροστά στα αυχενικά...

BIGskywindow-2.jpg.jpg.419f804d4ad50b674db8de93ca7518ec.jpg

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πόσο εύκολο είναι να κατασκευαστεί κάτι τέτοιο;

Το ξέρω πως η φωτεινότητα χάνεται κατά 5-10%, αλλά μπροστά στα αυχενικά...

 

Που το θυμήθηκες αυτό Κώστα; :D Στο Ίντερεντ υπάρχουν σχετικές κατασκευές και είναι πολύ απλές. Έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν μια παρόμοια ιδιοκατασκευή νομίζοντας ότι θα λύσω το πρόβλημα με τον πόνο στον αυχένα, αλλά δημιούργησα άλλα νέα προβλήματα εκεί που δεν υπήρχαν. Τελικά το παράτησα.

 

Το πρόβλημα πόνου στον αυχένα λύθηκε εδώ http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=19671&highlight=%E1%F5%F7%DD%ED%E1

με την συγκεκριμένη κατασκευή που περιγράφω εκεί.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλλη λυση που εχω ακουσει και εχω δει ειναι η καρεκλα που εφαρμοζετε σε σκαλοπατια- υψη- για την παρατηρηση.

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Ηλία που να δεις κι εμένα κάτι πόνους που τραβάω έχοντας dobsonian! Ειδικά σε αντικείμενα που βρίσκονται κοντά στο ζενίθ του ουρανού! Εκεί που δεν ξέρεις αν πρέπει να είσαι όρθιος ή καθιστός! Χαχαχαχα...... Πάντως πιστεύω πως είναι οι πιο ευχάριστοι πόνοι αυτοί! :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μόνο μειονέκτημα των dobs είναι η παρατήρηση στο ζενίθ.Για αυτό προτιμάται η παρατήρηση οπουδήποτε αλλού,πέρα από το ζενίθ.
12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πωωωωωωωπωπωπω...... σου βγαίνει το μάτι στον ερευνητή...... Πρώτα βρίσκεις το αντικείμενο καθιστός και σχεδόν στα 4 ( :lol: ) και μετά βέβαια σηκώνεσαι ορθός για να θαυμάσεις! :mrgreen:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης