Jump to content

Εφτασε !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

στελιο ακριβως οτι σκεφτομουν και εγω, το πεδιο ειναι αυτο που αγοράζεις και μαλιστα χωρις τις οποιες δυσκολιες των dslr. περιμενουμε λοιπον τα πρωτα αποτελεσματα σου καιρου επιτρεπωντος (εδω στην αθηνα ειναι δυσκολα τα πραγματα, απο δευτερα και βλεπουμε). μια ερωτηση εαν εχεις SCT - στην διαγωνιο χωραει η βρισκει στο ΟΤΑ?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

..................... μια ερωτηση εαν εχεις SCT - στην διαγωνιο χωραει η βρισκει στο ΟΤΑ?

 

Γιατί να χρησιμοποιήσεις διαγώνιο;

Κατευθείαν δεν μπένει;

Έστω με ουρά για SC σε ευθεία.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέλιο, καλορίζικη και απο εμένα. Βάστα γερά και βγάλε πολλές φωτό να βλέπουμε (γιατί αν περιμένετε απο εμένα σωθήκατε).

 

 

Φιλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντε Στελιο Καλοριζικη!!!!!!! :cheesy:

 

Καλες Φωτογραφιες να Βγαζεις....να τις χαζευουμε ολοι!!!!

 

 

 

 

Αντε να βγαλει καλο καιρο....να δουμε τι κανει το εργαλειο :cheesy:

(....περιμενουμε....) :lol:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κατάρχην καλορίζικη.

δεν μας λες και εμάς από που την πήρες? τελωνειακοί δεν είμαστε αλλά και να ήμασταν ας προσέχαμε στο αεροδρόμιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κατάρχην καλορίζικη.

δεν μας λες και εμάς από που την πήρες? τελωνειακοί δεν είμαστε αλλά και να ήμασταν ας προσέχαμε στο αεροδρόμιο.

Όταν είναι από χώρα της ΕΟΚ δεν έχει τελωνείο.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eυχαριστω ολους τους φιλους για τα καλα τους λογια.

Η καμερα "μπαινει" οπως ενα προσοφθαλμιο 2".Ναι χωραει σε διαγωνιο.

Σημερα κοιτωντας ξανα τα fits και προσπαθωντας να βγαλω ακρη με τo maxim,καταλαβα μερικα ακομη πραγματα για την καμερα.

Δηλαδη η καμερα αυτη θελει "κομπλε" συνεδρια...Να παρεις τα flat της πριν αρχισεις,τα bias, τα dark κλπ κλπ.Κατοπιν να μαζεψεις φως και μετα να τα βαλεις ολα κατω και να παρεις ενα πολυ πολυ καλο αποτελεσμα.Τα χθεσινα καρε μου ηταν 100 δευτερολεπτα (πηρα καμια 10αρια) και ομως παρατηρωντας πισω απο τα εμφανη λαθη μου και παραληψεις μου ειδα αυτο που ηθελα.Επαναλαμβανω οτι σημερα που το εψαξα βαθυτερα και πιο αναλυτικα καταλαβα αυτο που σας ειπα "κομπλε" συνεδρια.

Το vigneting ειναι εμφανεστατο, τα καθε λογης σκουπιδακια επισης.Αναμενομενο για τετοιο μεγεθος αισθητηρα.Με δοκιμαστικα flats που πηρα σημερα εξαφανιστηκαν ολα (ασε που με photoshop γινονται αν θες ολα).Απλα η αισθηση μου ειναι αυτη.Μελετημενα και σοβαρα και πανω απο ολα προγραμματισμενα, να ξερεις τι πρεπει να κανεις και γιατι.

Θα ανεβαζα τα 100 δευτερολεπτα αλλα δεν ειναι με τιποτα αυτο που πιστευω οτι αξιζει να δηξει σαν πρωτο φως το συγκεκριμενο μηχανημα.Αρκετα "τρελα" εχω δει στο internet που ξανατονιζω απεχουν απιστευτα απο τις πραγματικες δυνατοτητες του εργαλειου αυτου.Δεν χρειαζεται ενα ακομη.

Αποψε βροχη στην Δραμα και εγω μεσα δοκιμαζω ολους τους τοιχους του σπιτιου για...flats !!!Δεν τρελαινομαι παντως γιατι εχθες προλαβα και ειδα οτι ολα ειναι ενταξει με το εργαλειο.Θα περιμενω.

Να ειστε ολοι καλα και ευχαριστω για τα καλα σας λογια.

 

:-({|= :-({|= :-({|=

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικη και απο μένα ...

Ας σου ευχηθώ και εγώ να τα πας καλά με την καινούρια αυτή κάμερα !

Όλα θα γίνουν υγεία να έχουμε !

<< Το θάρρος μας ενώνει, το θάρρος μας πάει μπροστά >>

 

Σ.Ε.Α.Α. ( Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας )

 

<< Αφιερωμένο σε αυτούς που θυσιάστηκαν για να φτάσουμε στα Άστρα >>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλοριζικη και απο μενα......

παντως πρεπει να εριξες πολυ ψαξιμο γιατι απο διαφημιση

τα σπαει η οριον(':?')

meade sn6 f/5_BRESSER

mount:skywatcher eq6

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοριζικη Στελιο, και καλες φωτο! =D> =D> =D>

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν βοηθήσει ο καιρός και περιμένοντας τα πρώτα αποτελέσματα από το Στέλιο, ρίξτε και μια ματιά σε αυτό το thread:

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Number/2673439#2673439

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοι φιλοι.

Αποψε μια "τρυπα" ανοιξε στον ουρανο.Σκοπευω να την εκμεταλευθω.Ηδη εστησα τον εξοπλισμο.

Οσο για τα maxim NAI εξακολουθουν να μου κανουν την ζωη δυσκολη.

Υπαρχει καποια ασυμβατοτητα μεταξυ τους( !!! ).Θα σας το εξηγησω σε αλλο thread.Λοιπον λογικα αν ολα πανε καλα αυριο θα σας (μας) εχω φωτο.

Συνεχιζω τις ρυθμισεις για αποψε. Να ειστε ολοι καλα.

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρκετά κρατήθηκα αν δεν ρωτήσω θα σκάσω.

Στέλιο γιατί κρατάς τον DM-500 στο δάκτυλο.

:D

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο 7020 ειναι...

 

:D :D :D

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aγαπητοι φιλοι τωρα που σηκωσα ενα δειγμα απο την καμερα και εχετε πλεον αποψη για το θεμα ειναι ωρα πιστευω να σας πω τις συνολικες μου εντυπωσεις.

Επειδη δεν ξερω απο που να αρχισω θα σας τα πω οπως μου ερχονται.

Η καμερα ειναι δυσκολη.Δηλαδη.Απο το μεγεθος π.χ. ειναι τεραστια και οταν για παραδειγμα θες να πειραξεις τις βιδες συσφιξης...Πρεπει να ξερεις γιογκα.

Γενικα ειναι ενα μεγαλο και στιβαρο εργαλειο που θελει καμια 20αρια φορες να το βαλεις-βγαλεις στα οργανα σου ωστε να μαθεις τα "μυστικα" του.

Λογο του τεραστιου μεγεθους του αισθητηρα αν δεν εχεις βιδωσει το ιδιο και τις δυο βιδες τοτε τμημα του πεδιου βγαινει εξω απο το focus.Eνω σε αλλες καμερες ουτε το ειχα σκεφθει αυτο !

Τωρα θορυβος...να χαμε να λεγαμε. 0 ! Ελαχιστα πραγματα αστειοτητες ειλικρινα.Με μερικα σωστα dark παει περιπατο.Γενικα η ψυξη ειναι οντως πολυ καλη.

Το εμφανεστατο προβλημα ειναι το επιπεδο πεδιο.Το κατα ποσο θα αποδωσει η καμερα αυτη εξαρταται απο το ποσο επιπεδο ειναι το πεδιο μας.

Να τονισω οτι τα καρε "ξεκλειδωνουν" κυριολεκτικα τα μυστικα τους μολις μπουν επανω τα flats.Xωρις flats δεν παλευεται η δουλεια.Γι αυτο μετα την φωτογραφηση ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΒΙΔΩΘΕΙ Η ΚΑΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΑ την παμε καπου οπου θα παρουμε τα flats μας.

Γενικα η καμερα (οπως ολες) εχει τον δικο της τροπο εργασιας μαζι της.Θελει να μαθεις τι ακριβως και ποτε.

Θα την συνιστουσα σε καποιον αρχαριο ? ΟΧΙ.

Θα την συνιστουσα σε καποιον αρχαριο που θελει να αρχισει με dslr ? ΝΑΙ (αν δεν εχει ηδη dslr και παει να αγορασει μια για αρχη)

Με λιγα λογια η καμερα αυτη θελει απο τον χρηστη εμπειρια στην αστροφωτογραφια και πληρης εξοικιωση με ληψεις τυπου darks/flats/bias.Eπισης μεγαλη πειρα κατω απο τον ουρανο και τα προβληματα που παρουσιαζονται κατα την διαρκεια μιας αστροφωτογραφησης.

Γενικα η καμερα αυτη ειναι πολυ απαιτητικη και θελει ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ.Οτι υποτιθεται οτι πρεπει να γινεται κατα την διαρκεια, πριν και μετα την αστροφωτογραφηση πρεπει να γινεται.

Κατα τα αλλα πιστευω οτι ειναι μια εκπληκτικη καμερα που θα δουλεψει τελεια με αστρογραφους ή οτι πλησιαζει στο να ονομαστει αστρογραφος.

Πιστευω οτι αν ξερει καποιος για θα την αγορασει οτι θα τον αποζημειωσει.

Τελος να πω οτι πεποιθηση μου ειναι οτι η καμερα θα ΞΕΣΚΙΣΕΙ και θα βγαλει τρελες φωτογραφιες !!! Ποστερ γιγαντιαιων διαστασεων.

Εγω προσωπικα θα κανω μερικες δοκιμες στο θεμα του πεδιου, θα προμηθευτω εναν extender (oπωσδηποτε) και θα περιμενω...Πλειαδες... αλογακια...m42....

Aυτα απο μενα.

Να ειστε ολοι καλα.

 

ΥΓ ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΝΕΥΤΩΝΙΑ 200mm KAI BAΛΤΕ ΤΑ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΟΥΝ !!! ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ !!!

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελπίζω με τα χρήματα που περίσσεψαν να αγόρασες ένα θησαυροφυλάκιο ανάλογης ασφάλειας! Αυτή τη στιγμή δεκάδες ζηλιάρηδες λιγότερο τυχεροί αστροπαρατηρητές σκάβουν λαγούμια με τη μέθοδο του ριφιφί προς το σπίτι σου...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nα μην ξεχασω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον Βασιλη και στις απιστευτες (!!!) γνωσεις του πανω στο θεμα της αστροφωτογραφιας.Τις διαδικασιες που μου εμαθε μεσα απο τα email του θα τις δοκιμασω σιγα σιγα και θα προσπαθησω να εξοικοιωθω μαζι τους.Ο ανθρωπος ειναι α-π-ι-σ-τ-ε-υ-τ-ο-ς πραγματικα.

Πολυ κριμα...

 

Χιλια δημοσια ευχαριστω.

 

=D> =D> =D>

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέλιο συγχαρητήρια. Όντως η ccd είναι κάτι που θέλει να ασχοληθείς για να την μάθεις, όχι όπως μία dslr που είναι πιό απλή γενικά. Εγώ περιμένω την Atik 314L τώρα που είναι μονόχρωμη. Εκεί να δείς εκμάθηση. Αλλά γουστάρουμε ε.

 

Το veil που έβγαλες είναι πολύ καλό. Δείχνει τί μπορεί να κάνει αυτή η camera. Για να το βγάλεις αυτό με dslr έτσι θέλει δεν ξέρω και γώ πόσες λήψεις, σύν το ότι δεν θα είναι το κόκκινο καλό, σύν τα άπειρα darks, κλπ. Όταν θα έχεις ξάστερες νύχτες θα βγάζεις διαμάντια. Η ψύξη είναι πολύ σημαντική στην camera. Πάρε και φίλτρα Ha κλπ. Άν και έγχρωμη η ccd και θα χρειάζεται αρκετός χρόνος για να πιάσει το Ha σε σχέση με μονόχρωμη, θα είναι καλύτερα από ότι να βγάζεις με φίλτρο μπροστά από dslr, μιάς και η ccd η έγχρωμη έχει μεγαλύτερο φάσμα. Οπότε στα νεφελώματα μπορείς να τραβάς και λίγο Ha και θα γίνεται η εικόνα κομπλέ.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nα μην ξεχασω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον Βασιλη και στις απιστευτες (!!!) γνωσεις του πανω στο θεμα της αστροφωτογραφιας.Τις διαδικασιες που μου εμαθε μεσα απο τα email του θα τις δοκιμασω σιγα σιγα και θα προσπαθησω να εξοικοιωθω μαζι τους.Ο ανθρωπος ειναι α-π-ι-σ-τ-ε-υ-τ-ο-ς πραγματικα.

Πολυ κριμα...

 

Χιλια δημοσια ευχαριστω.

 

=D> =D> =D>

 

ανυπομονουμε για τις νεες σου φωτογραφιες!!

 

off topic> Στελιο εννοεις τον γνωστο Βασιλη απο την Λαρισα? εαν λες για αυτον,πραγματι πολυ κριμα! και εμενα με ειχε βοηθησει!! =D>

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nαι μιλαμε για τον ιδιο ανθρωπο.

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πραγματικά αστείρευτος ήταν ο βασίλης στις γνώσεις του αλλά

και στην τεράστια βοήθεια που έχει προσφέρει ίσως την περισσότερη από τον καθένα

Προσωπικά του οφείλω πάρα πολλά

Να είσαι καλά φίλε βασίλη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης