Jump to content

Μετεωρικοί κρατήρες στην Ελλάδα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλωνω και εγω το ενδιαφερον μου αν κανονιστει κατι.
Η κατανοηση των αρχων της κοσμογονιας και του αεναου ταξειδιου μας στο πνευματικο κοσμο επιβαλλει την ταυτοχρονη υλικη και πνευματικη εξελιξη του ανθρωπου.ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αν και μάλλον πιο μακριά απ'όλους, αν γίνει Κυριακή είμαι μέσα, καθώς Σάββατα δουλεύω, οπότε είναι λίγο δύσκολο να φτάσω εκεί με το φως της μέρας..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οποιος ενδιαφερεται για την εξορμηση ας στειλει προσωπικο μυνημα στη σελιδα μου. Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον!
Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Saturday, October 11 sounds fine to me. Sign me up.

 

I'll bring a few small samples of the Canyon Diablo iron for show and tell. If we find anything that looks like them-provided that this is a crater and there is some scatteredmeteorites around. If this is a crater and an old one, whatever iron may be lying around could have turned into iron oxide or shale balls-as found at the Canyon Diablo crater in Arizona, by now.

With the exception of two samples, I forgot all of my Canyon Diablo specimens in Athens and did not bring them to the Patras meeting in 2007.

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα χαρουμε πολυ Fred να δουμε τα δειγματα σου!
Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρκετοι κρατηρες κινδυνευουν να μετατραπουν σε χωματερες!!!!! Ειδικα οι κρατηρες που βρισκονται κοντα στη Βονιτσα εχουν ΗΔΗ μετατραπει σε χωματερες! Εχουμε χρεος να κανουμε τις απαραιτητες ενεργειες ωστε να ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ αυτο το εγκλημα που συντελειται σε βαρος αυτων των μνημειων της φυσης. Ισως μια ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ η οποια θα συνταξει ενα υπομνημα το οποιο θα αποσταλει στους τοπικους κυριως φορεις να σηματοδοτουσε την σωτηρια τους.

ΘΕΛΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΤΗ ΣΤΗΡΙΞΗ ΣΑΣ!

Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία! Άμα έρθει και ο Άρτζυ, με το ένα χέρι θα τρώμε σουβλάκια και με το άλλο θα ψάχνουμε τις πετρούλες! :P =P~ :P

 

Έχουν ήδη γίνει κάποιες πρώτες συνεννοήσεις και μετά από προτροπή του KOMIS που γνωρίζει καλά την περιοχή, θα διανυκτερεύσουμε στην Αμφιλοχία, το Σάββατο 11 Οκτώβρη.

Έχουμε βρει ήδη κάποια ξενοδοχεία, αλλά σε ποιο ακριβώς θα μείνουμε, θα το γνωρίζουμε λείαν συντόμως.

 

Παναγιώτη (draculas), δυστυχώς αυτό το ταξίδι δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί χωρίς διανυκτέρευση :(

Σίγουρα δεν μπορείς να πάρεις ένα ρεπουδάκι για το Σάββατο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα διανυκτερεύσουμε στην Αμφιλοχία, το Σάββατο 11 Οκτώβρη.

 

Δεν είναι ανάγκη να μείνουμε εκεί. Μπορούμε να γυρίσουμε Μεσολόγγι ή Αγρίνιο. Τέτοια εποχή στην Αμφιλοχία τι να κάνουμε; Μόνο ο...

Σταμούλης ο λοχίας θα είναι εκεί :cheesy:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η συγκεκριμένη λίμνη που είναι πριν την Βόνιτσα αν θυμαμαι καλά λέγεται λίμνη Κομήτη! Μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση και έχω βγάλει και φωτο του κρατήρα.Δεν έχω σκάνερ να στείλω τις φωτό.

Μάνος Καρδάσης

http://kardasis.weebly.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο ετσι δεν θα βγει ακρη. Γι αυτο ειπα να βρεθουμε να κανονισουμε τις λεπτομερειες. Αλλωστε ο σκοπος του ταξιδιου ειναι συγκεκριμενος. Η Αμφιλοχια βολευει απο ολες τις αποψεις. Αυτα ομως λεω να τα κανονιζουμε με προσωπικα μνμ. η με τηλεφωνα.
Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλωνω και εγω το ενδιαφερον μου αν κανονιστει κατι.
Παντως εσυ Αντρεα νομιζω οτι στην περιοχη θα βρεις τον παραδεισο σου εχοντας και τη σπηλαιολογια στα ενδιαφεροντα σου!
Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ηθελα σε αυτο το σημειο να αναφερω οτι υπαρχει η δυνατοτητα προσβασης στον πυθμενα του κρατηρα με τζιπ μιας και υπαρχει ενας δυσκολος χωματοδρομος η με τα ποδια για οσους αντεχουν. Θα ειναι φοβερη εμπειρια!
Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ ενδιαφέρομαι, αλλα είναι πολύ νωρίς για να σας απαντήσω με σιγουριά...

 

Με το αυτοκίνητο δεν ξέρω τι παίζει, είμαι ακόμα με το "Ν" και δεν νομίζω οτι είναι "φρόνιμο" να ταξιδέψω...Αν θέλει να με φορτωθεί κάποιος, ευχαρίστως!

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eκτος απροοπτου 11 Οκτωβρη φυγαμε.Θα παρω μαζι μου και εξοπλισμο για το σπηλαιο.
Η κατανοηση των αρχων της κοσμογονιας και του αεναου ταξειδιου μας στο πνευματικο κοσμο επιβαλλει την ταυτοχρονη υλικη και πνευματικη εξελιξη του ανθρωπου.ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τη Δευτερα 6 Οκτωβριου οσοι ενδιαφερονται για την εξορμηση στις 11 και 12 Οκτ. θα πρεπει να συναντηθουμε.
Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ είμαι απο αυτούς χωρίς μέσο...Θα προσπαθήσω να έρθω την Δευτέρα, ότι ώρα και να ναι, αρκεί να είναι σε προσβάσιμο σημείο..
Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΠΡΙΝ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ. οριστικα αυτη θα πραγματοποιηθει Τεταρτη 8 οκτωβριου στις 10 το βραδυ. :!: :!: :!:
Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

I don't know if I will make the meeting tonight as the subway is on strike from what I understand.

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ούτε εγώ, ούτε ο Γιώργος θα μπορέσουμε να έρθουμε σήμερα, μιας και είχαμε κατά νου να χρησιμοποιήσουμε μετρό.

Ενημερώσαμε τον ΚΟΜΙΣ και μας πρότεινε πως όσοι δεν μπορούμε σήμερα, να πάμε αύριο την ίδια ώρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης