Jump to content

Κιθαιρωνας 1 Νοεμβριου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναί, όντως το ξημερώσαμε. Καλά ήταν. Άν και μέχρι τις 12 περίπου δεν είχε καλό ουρανό, μετά έφτιαξε, άν αναλογιστούμε και τον καιρό και την υγρασία κλπ, καλά ήταν.

 

Παρατηρήθηκαν και φωτογραφήθηκαν αρκετοί στόχοι. Θα αφήσω στον Θέμη τις περιγραφές των 12,5 mag "μεγάλων γαλαξιών" και την Κατερίνα να μας εξηγεί την δομή τους. :P

 

Επειδή κάτσαμε μέχρι το ξημέρωμα είδαμε και leo triplet. Ωραίοι γαλαξίες.

 

Ήταν πολλοί φίλοι και παρευρισκόμενοι να ευχαριστιούνται τον έναστρο ουρανό τριγύρω μερικοί απο τους οποίους θυμάμαι τώρα, Ευφραιμίδης, Despet, Sevax, Λάζαρος, Nio, BD Foxmoor.

 

Επίσης ο ammonite πάνοπλος να φωτογραφίζει στόχους.

 

Ο Αργύρης με σουβλάκια να κερνάει όλο τον κόσμο. Χρόνια πολλά Αργύρη και κ. Δημήτρη.

 

Ο Θέμης να καταγράφει γαλαξίες τον έναν μετά τον άλλον και η Αγγέλα με το 5αράκι Meade να ξυπνάει και τις κουκουβάγιες και τις αλεπούδες τριγύρω. :P

 

Ο Αχιλλέας με τα 20Χ100 κιάλια να αλωνίζει τα πρώτα του messier από βουνό και να βλέπει στόχους από τα έμπειρα χέρια του Θέμη με το dob και του goto μου :P

 

Η Κατερίνα και η Ουρανία να φρεσκάρουν τα messier.

 

Ο Κιθαρώνας επιβεβαιώνει για άλλη μία φορά το μικροκλίμα του, καθώς το seeing έφτιαξε μετά τις 1, άν και οι καιρικές συνθήκες των ημερών δεν ευνοούν για seeing. Eχθές πρωτοφανές για το βουνό, μας χτυπάγανε κύματα θερμού αέρα κατά τις 12 και 1 η ώρα κάνοντας τα μπουφάν σχεδόν αχρείαστα. Μετά από τις 2 με 3 άρχισε να δροσίζει.

 

Περάσαμε ωραία γιατί είχε καιρό να γίνει έτσι star party με πολλά άτομα και να βρεθούμε όλοι μαζί στο βουνό.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ατυχία δύο φορές είπα να έρθω, τη μία δεν είχα βάση & τώρα που πήρα καινούρια & ήθελα να τη δοκιμάσω μου ήρθαν ανάποδα. ](*,) ](*,) ](*,)

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ με την σειρά μου θέλω να πω πως ακόμα μια πετυχημένη αστροβραδιά με πολύ σουβλάκι κρασί και καλό κόσμο. Μόνο ο Δημήτρης ο Καπετανάκης έλειπε για να είμαστε κομπλέ!!!!

 

Η βραδιά δεν ήταν και ιδανική μέχρι τις 12 αφού δεν είχε καλό seeing αλλά μετά της 12 άρχισε να στρώνει θεαματικά.

Αφού ο Στάθης μας περιέγραψε το κλίμα της συνάντησης θα σας πω για τους στόχους μας.

 

1ος στόχος Νgc 7331 Πήγασο 10,3mag Sb13,3 type Sbc, φακος 13mm τεράστιος!!!απλά

Οι παρακάτω στόχοι είναι στον Αστερισμό του Τρίγωνου:

1ος Ngc 750 ζέυγος με 751 ο ένας πάνω στον άλλο εκεί δεν είμαι σίγουρος αλλά πρέπει να είδα τον 750 12,2mag Sb 12,7 type S0 φακός 13mm

2ος Ngc 777 11.4mag Sb 13.2 type E φακος 13mm

3ος Ngc 778 13.2mag Sb 12.5 type S0 Φακος 8mm,13mm πλάγια όραση και πάλι με δυσκολία!!!!

4ος Ngc 890 11.2mag Sb 12,7 type:S0 φακός 13mm

5ος Ngc 925 10.1mag Sb 14.4 type:SBc φακός 22mm φανταστικός γαλαξίας φαίνεται με δυσκολία λόγο της χαμηλής επιφανειακής λαμπρότητας του είναι ένας μεγάλος γαλαξίας σαν τον Μ33!!!!

6ος Ngc 949 11.8mg Sb 12.9 type: Sc φακός 13mm

Μετά ακόμα ένας γαλαξίας από τον αστερισμό των Διδύμων ο

Ngc 2418 12.2mag Sb 13,4 type: S0 φακός 13mm ένας πολύ ωραίος γαλαξίας με πλάγια όραση φαίνεται καρφί!!!

Στο ενδιάμεσο είδα έναν μεταβλητό διπλό ο 6tz στο τρίγωνο φανταστικός με 13mm προσοφθάλμιο, και ο 14 του τριγώνου μεταβλητός !!!

Άλλος ένας ο Β του Κηφέα διπλός μεταβλητός και αυτός.

Επίσης το Eskimo nebula πολλά άκουγα για αυτό φοβερο απλά με ο-ιιι και 8mm προσοφθάλμιο.

 

Στην συνέχεια για να κλείσει η βραδιά είδαμε το leo triplet και τον Κρόνο αλλά να μας απογοητεύει σε σχέση με τον περσινό χειμώνα και το είδωλο του.

 

Αυτά από πλευράς παρατήρησης. Η παρέα είχε κέφι περάσαμε τέλεια ανανεώνουμε το ραντεβού μας για την επόμενη φορά

DSCF0032.thumb.jpg.0501f153fb1905b33be6e0ea214eb19b.jpg

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα. Όλα πανέμορφα. Με τη μαμά ανεβήκαμε αρκετά αργότερα, όταν ο καιρός ήταν μια χαρά. Δεν είχε πολύ κρύο σε σχέση με άλλες φορές και γινόταν πολύ πιο ευχάριστα παρατήρηση. Ο Θέμης ο γαλαξιάκιας φρόντησε να μας γεμήσει τη βραδιά με γαλαξίες τερΑΑστιους! Ηighlight της βραδιάς ήταν -όπως θα συμφωνήσετε όλοι- το ngc2418 το οποίο είδαμε όλοι με αρκετή ευκολία και το οποίο ήταν επίσης τεράστιο!!! :P

 

Ευχαριστούμε όλα τα παιδιά για την καλή παρέα

 

ps1 Ο Στάθης δραματοποιεί λίγο τα πράγματα :P

ps2 Τον χάρτη που έψαχνε ο Θέμης τον βούτηξε μια σπείρα του whirpool

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέμη, μπράβο για όλα! Έδωσες ρεσιτάλ πάλι χθες, ε; =D> =D> =D> Δεν είναι απίστευτο το κυνήγι deep sky;

 

Μπράβο παιδιά! Πάντα τέτοια =D> =D> =D>

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρε Δημήτρη μόνο εσύ έλειπες!!!Αλλά από ότι βλέπω και εσύ του έδωσες να καταλάβει για τα καλά!!! Ναι εχθές ήταν μια φανταστική βραδιά με πολλά καλούδια. Είναι φοβερό να είσαι με ένα χάρτη και ένα τηλεσκόπιο και να ψάχνεις Deep sky. Πιστεύω την επόμενη φορά να είσαι κοντά μας :)

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μόνο που έχω να προσθέσω, είναι πως αρνούμαι από εδώ και στο εξής να ξαναδώ από τα τηλεσκόπια των θέμη και Δημήτρη, γαλαξίες τερααάστιους κάτω των 14 μαγκ.

Αμάν βρε παιδιά, μονότονο κατάντησε. Βρείτε και κάτι πιο... αμυδρό...

Μας χαλάτε την περιφερειακή μας όραση με τόσο λαμπρά και τερααάστια αντικείμενα!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελπιζω η εξορμηση προχθες να γραφτη στο καλενταρη σας, σαν πετυχημενη. :)

Ακομα και οικογενειακο πικ-νικ ειχε νωριτερα

Σας ευχαριστω ολους για τις ευχες σας =D>

Αργυρη ΣΥΓΝΩΜΗ ΝΑ ΤΑ ΕΚΑΤΟΣΤΗΣΕΙΣ, δεν πηρα χαμπαρι ](*,)

Αν και το ξυπνητηρι μου δουλευε [γελατε ακομα εεε;]το....φαγητο... ](*,)

Χρηστοοο την φωτο την ...μπουγαδιασες; :cheesy:

Οσο για καποιον που χαθηκε πισω απο το βουνο Πατερας.... εκει προς τα Μεγαρα....καλα να παθη :mrgreen:

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο παιδια, συγχαρητήρια για τις εξορμήσεις σας και για τις αναφορές σας.

Ετσι να μας κρατάτε πάντα ζεστούς μεσα στο καταχείμωνο που έρχεται.

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Αχιλλέας με τα 20Χ100 κιάλια να αλωνίζει τα πρώτα του messier από βουνό και να βλέπει στόχους από τα έμπειρα χέρια του Θέμη με το dob και του goto μου :P

 

Διορθώνω 25x100, επίσης απο σένα κατι είδα, απο τον Θέμη, όχι :D

Αυτα που μας έδειχνε ο Θέμης ήταν τόσο τερΑΑστια που δεν μπορούσε να τα αντιληφθεί το ποταπό μου μάτι.. :mrgreen:

 

Τα πιο "φανερά" αντικείμενα μου τα έδειξε η εγκυπλοπαίδεια Messier (aka Κατερίνα), προικισμένη με ήθος, και Ethos.. :mrgreen:

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ'τους στόχους που είδα το Σάββατο, 2 μου έκαναν περισσότερη εντύπωση.

 

Ο NGC 404 στην Ανδρομέδα που είναι σχεδόν πάνω στον Mirach (β-And) και κάνει πολύ όμορφη αντίθεση με το λαμπρό αυτό Άστρο. (mag 10,3)

 

Ο άλλος είναι ο ΟΣ525 ένας πανέμορφος διπλός στη Λύρα που τα Άστρα του κάνουν όμορφη αντίθεση (μπλε και κοκκινοκίτρινος).

 

Χαιρετίσματα σε όλα τα παιδιά που βρεθήκαμε στον Κιθαιρώνα.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο άλλος είναι ο ΟΣ525 ένας πανέμορφος διπλός στη Λύρα που τα Άστρα του κάνουν όμορφη αντίθεση (μπλε και κοκκινοκίτρινος).

 

Ναί, είναι όμορφος διπλός. Παρατηρώντας διπλούς αστέρες σαν και αυτόν καταλαβαίνεις και το πάθος πολλών ερασιτεχνών με τα double stars.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο παιδιά, πάντα τέτοια!

 

Εγώ απλώς θέλω να σας κάνω τρείς (χαζές) ερωτησούλες:

 

1η: Μια που ανεβήκατε "ψηλά στον Κιθαιρώνα", μήπως για πλάκα είπατε και κανά σχετικό τραγούδι;:-note (λέμε τώρα).

2η: Βλέπω πως και στις δύο φωτό της παρέας χρησιμοποιήσατε για φόντο το Sky Watcher 8' Dob, έχω άδικο που το βάφτισα "όμορφη ντομπσόνα";:cheesy:

 

3η: Αυτός με το φοβερό σκούφo \:D/ , ποιός είναι; ο Στάθης (Efstathios);

 

ΥΓ: Πολύ θάθελα να γράψω ότι έλπίζω την επόμενη φορά να μπορέσω να έρθω και γώ μαζί σας, αλλά η απόσταση από Καστοριά το κάνει τόσο ανέφικτο όσο το ταξίδι στα άστρα (αν και ποτέ δεν ξέρεις), τεςπα τι να κάνουμε;

Sky Watcher 8΄΄ : η όμορφη ντομπσόνα,

Χρησιμοποιούμενη όποτε …… κάνει ξαστεριά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία βραδυά αλλά οι φωτογραφίες αδικούν

την εξόρμηση :mrgreen:

Στο Κάτω Λιβάδι παρατηρούσαν τους τερααάστιους γαλαξίες,

στο Άνω Λιβάδι ακόμη δέκα άτομα τη βγάλαμε με τύπου R Leporis

αστεράκια και αστροφωτογράφους χωρίς canon να κλαίνε με τις ατυχίες τους :P αλλά βγάζουν την Ανδρομέδα με αστέρια...

 

Πάντα τέτοιες βραδυές με καλή παρέα, με καλό η με κακό seeing,

είναι ό,τι καλύτερο μου έχει δώσει η ερασιτεχνική αστρονομία

την χρονιά που πέρασε =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρετώ τους πάντες!

Τελικά εγώ κατά τις δύο την έπεσα στο αμάξι και σηκώθηκα στις έξι!

Έτσι είδα μόνο νεφέλωμα του Ωρίωνα από τα 25x100 του Αχιλλέα και όλα τα υπόλοιπα στον ύπνο μου!

Αυτό θα πει χαλάρωμα στη φύση.. Πόσα χρόνια είχα να ρίξω τέτοιο ύπνο σε αυτοκίνητο...

Το αστείο της βραδιάς είναι πως μια ώρα μετά το ντου στο γνωστό σουβλατζίδικο ο ιδιοκτήτης το έκλεισε λογω sold out!! :mrgreen: :mrgreen: :-note :-note :-note

Υπόσχομαι την επόμενη φορά να σας πρήξω με τη θορυβώδη (φωνή και)στήριξή μου! :mrgreen:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπόσχομαι την επόμενη φορά να σας πρήξω με τη θορυβώδη (φωνή και)στήριξή μου! :mrgreen:

 

Αφού αυτή τη φορά δεν πρόλαβες να μας πρήξεις με τα psychedelic RIP ;P :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε με το που μας απείλησε ο Mr. SoldOut πως θα τα βάλει (6 τα χαράματα!!!), μέχρι να μπει στο αμάξι να ολοκληρώσει το χθόνιο έργο του, εμείς είχαμε φτάσει κιόλας στα Βίλια! Νααα μου πήγε λέμε! :P

Τα πουλάκια που κελαηδούσαν δεν τα λυπήθηκε;;; :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον φρέναρα και γω λίγο γιατι είχα φέρει και δική μου μουσική (ενα μη-psychedelic CD), οπότε συμβιβάστηκε απο ευγένεια..! :mrgreen:
Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης