Jump to content

Σήματα από το κέντρο το γαλαξία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λέγεται ότι στα μέσα της δεκαετίας του '80 ανιχνεύθηκε ένα σήμα από το κέντρο του γαλαξία. Ξέρει κανείς περισσότερα; Είναι αληθινή αυτή η ιστορία;

 

Συνδέεται λένε αυτό το σήμα με την υποτιθέμενη άνοδο της συχνότητας Schumann της γης τα τελευταία 20 χρόνια. Λες και αλλάζει η απόσταση ανάμεσα στο έδαφος και την στρατόσφαιρα ή την ιονόσφαιρα. Ή τέλος πάντως ανάμεσα στο έδαφος και όποιο στρώμα γύρω από τη γη ανακλά τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα πολύ χαμηλών συχνοτήτων κάνοντας τη γη ένα τεράστιο waveguide, που σαν καμπάνα δονείται ηλεκτρομαγνητικά περισσότερο σε ορισμένες συχνότητες. Οι συχνότητες αυτές είναι αρμονικές της συχνότητας Schumann, γύρω στα 8Hz.

 

Υπάρχει καμία άνοδος στη συχνότητα Schumann τα τελευταία χρόνια; Είναι αληθινή αυτή η ιστορία; Υπάρχει τίποτα διαφορετικό σε σχέση με το κέντρο του γαλαξία;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

http://en.wikipedia.org/wiki/Schumann_resonance

 

Βρηκα αυτο διαβασε το και μην ακους τον Χαρδαβελα και το κοπαδι με τους ουφοκαταστροφολογους και το λεω αυτο για να προλαβω οσους τον ειδαν παρεα με το συναφι του να λενε τα τρελα τους.

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατι τελειως κουφο.Κατασκευασαν ενα τουνελ στην Νορβηγια γιατι λεει οτι μεχρι το 2012 θα εξαφανιστουμε λογω των κλιματολογικων αλλαγων και πρεπει καποιοι απο εμας να σωθουμε οπως και καποια ειδη φυτων.Ολα αυτα αναφερθηκαν στην εκπομπη του Χαρδαβελα.Ολο βλακειες :-k :-k :-({|= :-({|=

...ΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΝΗΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΤΑΡΑΧΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΣΥΜΠΑΝΤA...

Walt Whitman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν υποθέσουμε οτι αυτο θα συμβει στην πραγματικοτητα, το θέμα είναι οτι μόνο ΖΩΑ θα σωθουν! Δεν νομιζω αυτοι να υπολογιζουν τον εαυτο τους για ανθρωπους!!! [-o< :-({|=
Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν υποθέσουμε οτι αυτο θα συμβει στην πραγματικοτητα, το θέμα είναι οτι μόνο ΖΩΑ θα σωθουν! Δεν νομιζω αυτοι να υπολογιζουν τον εαυτο τους για ανθρωπους!!! [-o< :-({|=

=D> =D> =D>

...ΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΝΗΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΤΑΡΑΧΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΣΥΜΠΑΝΤA...

Walt Whitman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τα μονα συματα που εχω ακουση να λαμβανουμε απο το κεντρο του γαλαξια μασ ειναι αυτα που εκπεπμπονται απο τη μαυρη τρυπα που εικαζετε οτι υπαρχει εκει,ραδιοκυματα κυριος,ειναι δε πολυ ασθενες γιατι το πλυθος τον αστρον που συνοστιζονται οσο πλησιαζουμε το κεντρο τα εμποδιζει.

οσον αφορα την εκπομπη του χαρδαβελα τη να πω? εχω ακουση ποιο ενδιαφερουσες θεωριες στο superman σχετικκα με τον πλανητη crypton αλλα επισης και τελευτεα στο aironman,δεν καταλαβαινω γιατι ο κοσμος προτιμα τον χαρδαβελα αφου ειναι φανερο οτι το holywood εχει φανερα προχωρηση ποιο πολυ στον τομεα της επιστημονικης φαντασιας. αλλωστε εχει και ποιο ωραιους προταγωνιστες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτά που ρωτάω δεν προέρχονται από τον Χαρδαβέλλα αλλά κυκλοφορούν στο διαδίκτυο. Για σήμα από το κέντρο του γαλαξία θέλω να ξέρω αν υπάρχει καμία πληροφορία από σοβαρά βιβλία αστρονομίας και φυσικής. Όχι να ψάχνουμε την wikipedia όπου μπορεί να πάει να γράψει ο καθένας, και να νομίζουμε μετά ότι είμαστε απείρως πιο αξιόπιστοι από τον Χαρδαβέλλα.

 

Εμένα μου θύμισε πάλσαρ αυτός ο ισχυρισμός. Δηλαδή λες και υπάρχει πάλσαρ κοντά στο κέντρο του γαλαξία. Ανιχνεύθηκε κάτι τέτοιο την δεκαετία του '80; Αυτό το στοιχείο θέλω να διασταυρώσω. Υπάρχει κάποια βάση δεδομένων με όλα τα πάλσαρ του γαλαξία; Κάποια λίστα με όλες τις πηγές μη-τυχαίων ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων στο γαλαξία;

 

Υπάρχει κάποια μέτρηση που αυξάνεται ή μειώνεται με τα χρόνια, εκτός από τη μέση θερμοκρασία του πλανήτη που όλοι ξέρουμε πως αυξάνεται; Πχ κάποια αλλαγή στο μέσο μαγνητικό πεδίο του πλανήτη σε ένα σημείο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τσαμπα τα βαλαμε με τον χαρδαβελα χα χα.Λοιπον σχετικα με αλλαγες του μαγνητικου πεδιου του πλανητη μας ειναι γνωστο οτι το μαγνητικο πεδιο της Γης αντιστρεφετε.αυτο δεν το κανει ακαριεα αλλα μειονοντας σιγα σιγα την ενταση του και αυξανοντας την μετα μεχρι την αρχικη τιμη με αντεστραμενη πολικοτιτα.Δεν εχω λεπτομερειες στο μυαλο μου αυτη την στιγμη αλλα αν σε ενδιαφερη θα διαβασω σχετικα και θα σου πω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα 8hz λίγο αργό δε θα ήταν για πάλσαρ;

 

Σαλάτα τα έκανες φίλε μου. :) Άλλο τα πάλσαρ, άλλο η συχνότητα Schumann. Δεν είπε κανείς ότι το ένα πάει να μοιάσει με το άλλο, δεν μιλήσαμε για κανένα συντονισμό. Μετρήσεις ψάχνω και μόνο. Οι θεωρίες που έχουν προταθεί για την ερμηνεία τυχόν μετρήσεων έρχονται μετά. Αλλά χωρίς αληθείς μετρήσεις, δεν αξίζει να ασχοληθούμε με τις θεωρίες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μειονοντας σιγα σιγα την ενταση του και αυξανοντας την μετα μεχρι την αρχικη τιμη με αντεστραμενη πολικοτιτα.

 

Για κοίτα, είναι περιοδικό το φαινόμενο αυτό, ή είναι κάτι που τυχαίνει να συμβαίνει σήμερα, για πρώτη φορά ίσως ή χωρίς τακτική εμφάνιση;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οδυσσέα αναζητηση στο internet ξερεις να κανεις, ψαξε λοιπον και βρες πληροφοριες για το θεμα σου και αναδειξε το αν μπορεις αλλα μην ερχεσε το πετας εδω και μετα δεν σου κανουν και οι πηγες που σου δινουμε, αλλωστε για να το ανοιξεις ( το θεμα ) παει να πει οτι το εψαξες. Λοιπον εσυ τι καταλαβες ? απο αυτα που βρηκες. Αλλωστε στη wikipedia δινει πολλους αλλους κομβους να βρεις περεταιρω πληροφοριες, αν θεσ να τις βρεις και δεν ψαχνεις μασημενη τροφη.

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη αν ήταν να ψάχνω στην τύχη, το διαδίκτυο είναι γεμάτο από τέτοιους ισχυρισμούς. Κάποια μέλη του astrovox μου έδωσαν λεπτομέρειες για τον πλησιέστερο γαλαξία σε άλλο thread. Όταν υπάρχουν τέτοιοι γνώστες αστρονομίας μεταξύ μας, τι πιο φυσικό από το να απευθύνουμε τέτοιες ερωτήσεις εδώ. Τα αστρονομικά προγράμματα έχουν μέσα πάλσαρ ή κβάζαρ ή ότι άλλο ενδιαφέρον μπορεί να εκπέμπει κοντά στο κέντρο του γαλαξία;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι να ψάχνουμε την wikipedia όπου μπορεί να πάει να γράψει ο καθένας, και να νομίζουμε μετά ότι είμαστε απείρως πιο αξιόπιστοι από τον Χαρδαβέλλα.

 

Αρχικά, η επιφύλαξή σου για την βικιπίντια είναι σωστή. Πράγματι ο καθένας μπορεί να γράψει ό,τι θέλει και να αλλοιώσει όποιο άρθρο θέλει. Αλλά, επειδή υπάρχουν εκατομμύρια χρήστες αμέσως κάθε βανδαλισμός και σχεδόν κάθε ανακρίβεια διορθώνεται. Ένα από τα εγκυρότερα περιοδικά το Nature έκανε μια στατιστική σύγκριση σε άρθρα από τη βικιπίντια και την εγκυκλοπαίδεια Μπριτάννικα και βρήκε ότι και οι δύο εγκυκλοπαίδειες είναι το ίδιο αξιόπιστες, για την ακρίβεια ότι περιέχουν περίπου τον ίδιο αρίθμό λαθών.

Αυτό κάνει την βικιπίντια αξιόπιστη εγκυκλοπαίδεια, και όπως κάθε εγκυκλοπαίδεια είναι απλά μια ΠΡΩΤΗ ματιά σε ένα θέμα. Κι ευτυχώς έχει πολλά αξιόλογια εξωτερικά λινκς. Προφανώς όταν γράφεις ένα επιστημονικό άρθρο δεν θα την έχεις σαν βιβλιογραφία.

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω George με καλυψες πληρως. =D>

Αυτο ηθελα να καταλαβει και εγω δεν γινετε να βαζουμε στο ιδιο σακι Χαρδαβελα και εγκυκλοπαιδια. H wikipedia ειναι η αρχη για να το ψαξει περισσοτερο και να εχει μια πιο σφαιρικη αποψη.

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α ναι, με την αξιοπιστία του Χαρδαβέλλα και του Λιακόπουλου δεν έχει ακόμα ασχοληθεί το Nature και δεν έχω άποψη :mrgreen:
Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ψηφίζουν όλοι, και θα βγαίνει η επιστημονική αλήθεια πλειοψηφικά μέσα από ένα site του διαδικτύου; Επίσης, οι εγκυκλοπαίδειες εξ ορισμού δίνουν μόνο μία επιφανειακή πληροφόρηση και μόνο για καθιερωμένες ιδέες, δεν είναι κατάλληλες για έρευνα σε καινούριες θεωρίες. Σε ακαδημαϊκά δημοσιεύματα να κοιτάμε.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ψηφίζουν όλοι, και θα βγαίνει η επιστημονική αλήθεια πλειοψηφικά μέσα από ένα site του διαδικτύου; Επίσης, οι εγκυκλοπαίδειες εξ ορισμού δίνουν μόνο μία επιφανειακή πληροφόρηση και μόνο για καθιερωμένες ιδέες, δεν είναι κατάλληλες για έρευνα σε καινούριες θεωρίες. Σε ακαδημαϊκά δημοσιεύματα να κοιτάμε.

 

Σε ακαδημαϊκά δημοσιεύματα ψαχνουμε για επιστημονικα αρθρα οχι για **** (και ως ενα σημειο ειναι επιστημονικο )

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ακαδημαϊκά δημοσιεύματα ψαχνουμε για επιστημονικα αρθρα οχι για π..ες

 

Ευχαριστώ που ξεκαθάρισες τη σχέση σου με την επιστημονική έρευνα. Παρακαλώ τώρα να αφήσεις να μιλήσουν όσοι τυχαίνει να ξέρουν από αστρονομία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ακαδημαϊκά δημοσιεύματα ψαχνουμε για επιστημονικα αρθρα οχι για π..ες

 

Ευχαριστώ που ξεκαθάρισες τη σχέση σου με την επιστημονική έρευνα. Παρακαλώ τώρα να αφήσεις να μιλήσουν όσοι τυχαίνει να ξέρουν από αστρονομία.

 

Απο αστρονομια κατι ξερω απο πα^ρολογια δυστηχως.

 

=; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =;

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από την άλλη μεριά, αναρωτιέται κανείς μέχρι που πρέπει να φτάσεις για να σε μαζέψουν οι διαχειριστές. Τι λες; Στις πόσες καίγεσαι;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμενα ρε η εσενα που πας να αναδειξεις μια ****

και να συνδεσεις ασχετα πραγματα σε μια σαλατα που μαλλον μονο εσυ θα φας.

 

Και στο ονομα της αστρονομιας δεν γινετε να λεμε οτι θελουμε . ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΝΕΙ Ο ΧΑΡΔΑΒΕΛΑΣ

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομιζω οτι θα μπορουσατε να το σταματησετε εδω! =; =; =;
Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμενα ρε η εσενα που πας να αναδειξεις μια π..πα

και να συνδεσεις ασχετα πραγματα σε μια σαλατα που μαλλον μονο εσυ θα φας.

 

Αγάπη μου εγώ δεν μιλάω σαν δεκαπεντάχρονος ούτε προσπαθώ να χαλάσω τις συζητήσεις των άλλων.

 

Κάτσε τώρα και χάρισε μας και άλλες επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις σου. Καλή εκτόνωση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης