Jump to content

Σήματα από το κέντρο το γαλαξία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και κατι τελευταιο : Αν ηξερες απο αστρονομια και διαβαζες κανα εισαγωγικο βιβλιο σαν το Nightwatch θα ηξερες τι εχει στο κεντρο του γαλαξια
Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ρε παιδια τι πραγματα ειναι αυτα?καναμε μια συζητηση προσωπικη κοντρα.

Οδυσσεα σχετικα με την αντιστροφη του μαγνητικου πεδιου της Γης,πρεπει να ξερεις οτι ειναι περιοδικο φαινομενο καιι συμβαινη καθε 1.000.000 χρονια περιπου.Το συμπερασμα αυτο προκυπτει απο τον <<απολιθωμενο μαγνητισμο>> σε σιδηρομαγνητικα πετρωματα ηφαιστειων.ΟΙ αντιστροφες αυτες του πεδιου μοιαζουν με τον ηλιακο κυκλο και μας υποδεικνυουν οτι και σε αυτη την περιπτωση πρεπει να υπαρχει ενας εσωτερικος μηχανισμος δυναμο.Η ερμηνεια αυτη μας ωθει να υποθεσουμε οτι στο εσωτερικο του πλανητη μας θα πρεπει να υπαρχει ενα ηλεκτρικα αγωγιμο ρευστο που λογικα θα ειναι τυγμενο μεταλλο.Οπότε ο συνδυασμος ταχειας περιστροφης και κινησεων του ρευστου θα μπορουσαν να δυμιουργισουν τις προυποθεσεις λυτουργειας δυναμο.

 

πηγη: FRANK H. SHU ΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΗ ΤΟΜΟΣ 2 σελ.218 <μαγνητικα πεδια και μαγνητοσφερες>

 

φιλικα Θοδωρης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πιο αξιοπιστη πηγη που βρηκα για το θεμα ειναι

 

http://www.iihr.uiowa.edu/projects/schumann/Index.html

 

Αυτο και τελος απο εμενα γι αυτο το θεμα

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προς Οδυσσεα.

 

Εαν οταν σου εδωσα το link απο wikipedia ησουνα ευγενικος και εκτιμουσες το γεγονος οτι εκανες μια ερωτηση και εγω προσπαθησα να σου βρω κατι για να βοηθησω ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα ημουνα τοσο εριστικος αλλα οταν ΕΣΥ ρωτας κατι και μετα μηδενιζεις την προσπαθεια μου να σε βοηθησω, τοτε γινομαι κακος γιατι θα μπορουσες να πεις ενα ευχαριστω και να τελειωσει εκει το θεμα αλλα εσυ προτιμισες να μειωσεις την προσπαθεια μου και τον χρονο που αφιερωσα στην ερωτηση σου

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εαν οταν σου εδωσα το link απο wikipedia ησουνα ευγενικος και εκτιμουσες το γεγονος οτι εκανες μια ερωτηση και εγω προσπαθησα να σου βρω κατι για να βοηθησω ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα ημουνα τοσο εριστικος αλλα οταν ΕΣΥ ρωτας κατι και μετα μηδενιζεις την προσπαθεια μου να σε βοηθησω, τοτε γινομαι κακος γιατι θα μπορουσες να πεις ενα ευχαριστω και να τελειωσει εκει το θεμα αλλα εσυ προτιμισες να μειωσεις την προσπαθεια μου και τον χρονο που αφιερωσα στην ερωτηση σου

 

Το πρόβλημά σου είναι ότι έχεις μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου και πιστεύεις ότι έχεις το δικαίωμα να απαξιώνεις τις ερωτήσεις των άλλων βγάζοντας δύο μέτρα γλώσσα για δήθεν κοπάδια, συνάφια και τρελλά μόνο και μόνο επειδή σου θύμισαν τον Χαρδαβέλλα, χωρίς καμία σοβαρή έρευνα ή πρότερη προσωπική γνώση, και να σου λένε κι ευχαριστώ από πάνω. Εγώ έχω άλλη ιδέα τι θα πει ευγένεια.

 

Αλλά ακόμα και αν έλεγες ευγενικά "παιδιά ο Χαρδαβέλλας τα λέει αυτά, μη πιστεύετε λέξη", υπάρχει ένα θεμελιώδες σφάλμα λογικής σε αυτό: αν το λέει ο Χαρδαβέλλας, αυτό δεν αποδεικνύει ότι είναι ψέματα. Ψέματα αποδεικνύεται μετά από αμερόληπτη έρευνα. Όχι σαν τα σκυλιά του Παβλώφ ακούσαμε Χαρδαβέλλα και γαυγίζουμε. :) Δεν είναι επιστήμη αυτό.

 

Μετά υπάρχει και άλλο σφάλμα: αν ρώταγε κάποιος πριν 50 χρόνια αν ανεβαίνει η θερμοκρασία της γης και του έδινες άρθρα που λέγανε για την μεταβολή της θερμοκρασίας από εποχή σε εποχή, από μέρος σε μέρος κι από υψόμετρο σε υψόμετρο, αυτά δεν θα γράφανε για αύξηση της παγκόσμιας θερμοκρασίας γιατί δεν θα ήταν αυτό το αντικείμενό τους. Δεν αποδεικνύεται ότι δεν αυξάνεται η θερμοκρασία επειδή δεν το γράφουν οι εγκυκλοπαίδειες του 1960. Ούτε αποδεικνύεται επειδή δεν το γράφουν τα άρθρα της εποχής που έτυχε να δούμε.

 

Έτσι και με σημερινούς ισχυρισμούς για τη συχνότητα Schumann, κάποιος πρέπει να τους ψάξει για να αποφανθεί αμερόληπτα αν υπάρχει κάτι ή όχι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...

Αγάπη μου εγώ δεν μιλάω σαν δεκαπεντάχρονος ούτε προσπαθώ να χαλάσω τις συζητήσεις των άλλων.

 

Κάτσε τώρα και χάρισε μας και άλλες επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις σου. Καλή εκτόνωση.

Νομίζω ότι οι δεκαπεντάχρονοι μιλάνε καλύτερα από εσάς :wink:

=; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =;

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν αισθάνεσαι πολύ υπεράνω, κάτσε να δεις κι εσύ τη γλύκα πως είναι να σου βγάζουν δύο μέτρα γλώσσα και να σου χαλάει το thread ένας άσχετος.

 

Τώρα που αναγκαστικά το έψαξα περισσότερο αφού δεν βρέθηκε κανείς που να το έχει ήδη ψάξει, οι μετρήσεις προέρχονται από ένα παρατηρητήριο στην Ουγγαρία που για πολλά χρόνια σημείωνε λεπτομερείς μετρήσεις της συχνότητας Schumann και άλλων χαρακτηριστικών του φάσματος στις πολύ χαμηλές συχνότητες. Έχουν δημοσιευθεί σε μερικά από τα παρακάτω άρθρα:

 

http://www.ggki.hu/new/publications/satori.html

 

Σε ποιο άρθρο λέει για μακροχρόνια αύξηση της μέσης συχνότητας δεν ξέρω, ίσως όταν βρω χρόνο να τα ψάξω. Αλλά αυτή λέγεται πως είναι η πηγή των στοιχείων για την αύξηση της συχνότητας. Ενδιαφέρον είναι ότι υπάρχει συσχέτιση της συχνότητας και με τον 11χρονο κύκλο του ήλιου, όπως θα περιμέναμε αφού η συχνότητα εξαρτάται από τα ύψη των στρωμάτων της ιονόσφαιρας. Αυτό παραπέμπει στο ενδεχόμενο ότι άλλοι πιο μακροχρόνιοι κύκλοι του ήλιου, αν υπάρχουν, θα επηρεάζουν και αυτοί τις συχνότητες των συντονισμών Schumann και τις εντάσεις. Κάτι τέτοιο φυσικά σημαίνει μακροχρόνια αλλαγή στη μέση συχνότητα Schumann.

 

Υπάρχει κάτι άλλο στο γαλαξία που να δείχνει μακροχρόνια αλλαγή σε όσα χρόνια το κοιτάμε; Το φάσμα κάποιου κοντινού ή μεγάλου άστρου;

 

Το μαγνητικό πεδίο όταν αλλάζει κάθε 1.000.000 χρόνια περίπου, αλλάζει απότομα ή σταδιακά; Δηλαδή η καμπύλη μοιάζει περισσότερο με τετράγωνο παλμό ή ημιτονοειδές;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά υπάρχει διαχειριστής σε αυτό το forum?

 

Κύριε διαχειριστά, θα τον μαζέψετε επιτέλους ή τελεί υπό ασυλία;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά γιορτή είχαμε και αφαιρεθήκαμε :D

 

Παρακαλώ αφήστε τα προσωπικά σχόλια αλλιώς θα κλειδωθεί το θέμα. Αν κάποιος έχει να πει κάτι για το θέμα ας το πει χωρίς περαιτέρω χαρακτηρισμούς ή ύφος.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά υπάρχει διαχειριστής σε αυτό το forum?

 

Κύριε διαχειριστά, θα τον μαζέψετε επιτέλους ή τελεί υπό ασυλία;

 

Τελω υπο ασυλια οταν μιλαω με αγενεις ανθρωπους και δεν το κανεις για πρωτη φορα οπως ειδα και στα ποστ σου. Θα πρεπει να ξερεις οτι η σχεση μας εδω ειναι αμφιδρομη (με σεβεσε σε σεβομαι). Και εγω οτι σου λεω στο λεω ΕΠΩΝΥΜΑ δεν κρυβομαι πισω απο την ανωνυμια.

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση/διαπίστωση στον Οδυσσέα.

 

Σε παρακολουθώ σε διάφορα threads και συνέχεια βλέπω στα γραφόμενά σου μια ειρωνία και μια επίθεση. Μήπως θα πρέπει να αναθεωρήσεις όχι αυτά που γράφεις αλλά τον τρόπο που τα γράφεις; Θέλω να πω ότι έχεις έρθει σε αντιπαράθεση με αρκετά μέλη. Δεν νομίζω να είναι όλοι κακόβουλοι και να έχουν προηγούμενα μαζί σου. Πιστεύω ότι αν προσέξεις λίγο το ύφος δεν θα έχει κανείς λόγο να μην κουβεντιάσει παραγωγικά μαζί σου τα θέματα που θέτεις.

 

Φιλικά

 

Βασίλης

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου ο διαχειριστής ζήτησε να μη κάνεις προσωπικά σχόλια. Γιατί αν κάνεις προσωπικά σχόλια, θα λάβεις ότι δίνεις.

 

Εγώ μιλάω πολύ πιο ευγενικά και λογικά από μερικούς εδώ μέσα. Κάνα δυό άτομα (εκ των οποίων το ένα προσπαθεί ακόμα να χαλάσει την παρούσα συζήτηση με προσωπικές επιθέσεις και απορώ γιατί δεν τον μάζεψαν ακόμα) έχουν συνηθίσει να το παίζουν ειδήμονες. Όταν αποκαλύπτεται κάποιο λάθος τους όσο ευγενικά και αν αποκαλύπτεται, οι ειδήμονες κομπλάρουν, χαλάει η δημόσια εικόνα τους ως παντογνώστες και ξεκινούν τα εμπρηστικά σχόλια και τις πρσωπικές επιθέσεις μέχρι να κλείσει το thread.

 

Όσο ευγενικά και αν εκφράσεις ένα λάθος μεθόδου ή λογικής σε έναν ειδήμονα, την προσωπική επίθεση δεν την γλυτώνεις.

 

Γι αυτό λοιπόν πρέπει οι διαχειριστές να εντοπίζουν αυτόν που προσπαθεί να κατεβάσει το επίπεδο των συζητήσεων σε προσωπική αντιπαλότητα 15χρονων με αναφορές σε πίπες (ή μήπως ήταν πέη;) και να του γίνεται σύσταση. Μία σύσταση, δύο συστάσεις, τρεις συστάσεις, μέχρι να το καταλάβει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε παρακολουθώ σε διάφορα threads και συνέχεια βλέπω στα γραφόμενά σου μια ειρωνία και μια επίθεση. Μήπως θα πρέπει να αναθεωρήσεις όχι αυτά που γράφεις αλλά τον τρόπο που τα γράφεις; Θέλω να πω ότι έχεις έρθει σε αντιπαράθεση με αρκετά μέλη. Δεν νομίζω να είναι όλοι κακόβουλοι και να έχουν προηγούμενα μαζί σου. Πιστεύω ότι αν προσέξεις λίγο το ύφος δεν θα έχει κανείς λόγο να μην κουβεντιάσει παραγωγικά μαζί σου τα θέματα που θέτεις.

 

QFTT

I''ve got amazing powers of observation
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού συμφωνείς λοιπόν, κάνε μας copy-paste τις επιθετικό είδες στα άλλα threads. Να τα δούνε και οι διαχειριστές, και να με διαγράψουν.

 

Και κάνε πως δεν βλέπεις το δεύτερο μήνυμα στο παρόν thread. Αυτό και τις πίπες θα κάνουμε πως δεν τα βλέπουμε.

 

Ο George Makris για τα μηνύματά μου:

Όπως πάντα μια αξιόλογη απάντηση που με βρίσκει 100% σύμφωνο.

Εμπρός λοιπόν, δικάστε εμένα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να λεμε τα πιο σωστά πράγματα αλλα όταν το κάνουμε με τρόπο που απαξιώνει τον συνομιλητή μας τότε το περιεχόμενο των λόγων μας είναι άχρηστο γιατί δεν μεταφέρεται.

 

Στο συγκεκριμένο thread, κατα τη γνώμη μου, τόσο ο Lunar όσο και εσύ κανατε αυτό ακριβώς, ο μέν Lunar προτρέχωντας να κατατάξει την ερώτηση σου σε "Χαρδαβελισμούς" αντί να ρωτήσει πρώτα για να καταλάβει τι ακριβώς ρωτάς και εσύ περνώντας κατευθείαν στην αντεπίθεση και απαξιώνοντας την πηγή του Lunar αντί να εξηγήσεις απλά πού έγινε η παρεξήγηση.

 

-Αν ο Lunar είχε αποφύγει τα περιττα σχόλια περι χαρδαβέλλα

-Αν εσύ είχες λιγότερο απότομο τρόπο να πείς οτι το άρθρο της wikipedia δεν σε καλύπτει

 

...τότε πιστεύω οτι η συζήτηση ίσως να μην είχε πάρει την κατιούσα.

 

Σχετικά με τον απότομο τρόπο σου στον οποίο αναφέρομαι στο προηγούμενο post μου, αυτή η εντύπωση μου έχει δημιουργηθεί και δεν πρόκειται να ψάξω να βρω και να κάνω copy/paste αποσπάσματα γιατι κάτι τέτοιο θυμίζει περισσότερο "δίκη" απ'ότι θα ήθελα, στόχος μου δεν είναι η αντιπαράθεση αλλα η συνεννόηση.

 

Σχετικά με τα σχόλια περι Χαρδαβέλλα, έχω αρκετό καιρό στο forum και (ευτυχώς η δυστυχώς) εχω συνηθήσει να βλέπω σε κάθε ευκαιρία (η μισή ευκαιρία όπως στο παρόν thread) να τρέχουν όλοι με υπαρβάλοντα ζήλο να δηλώσουν δημόσια την αποστροφή τους για κάθε τι αντιεπιστημονικό και επιπλέον να στολίζουν με ενα σωρό επίθετα όσους έχουν "λάθος" αντιλήψεις. Νομίζω οτι το thread αυτό είναι θύμα μιας τέτοιας περίπτωσης, εξέλαβες τα σχετικά (περιττα)σχόλια ώς προσωπική επίθεση και το χειρίστικες με τον (απότομο) τρόπο σου.

 

Είναι ίσως επειδή έχω συνηθήσει την τάση που περιγράφω παραπάνω που έκανα το λάθος να επισημάνω στο προηγούμενο post μου μόνο αυτά που βλέπω σαν δικη σου ευθύνη για την παρεξήγηση αυτή ενω η ευθύνη κατ'εμε δεν ανήκει αποκλειστικά σε κανέναν σας.

 

Ελπίζω εκτός απο το να τα βρείτε, αυτή η παρεξήγηση να γίνει αφορμή να είμαστε πιο προσεκτικοί στους αφορισμούς και τις αντιδράσεις μας στο forum.

I''ve got amazing powers of observation
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό ακριβώς προσπάθησα και εγώ να σου πω Οδυσσέα. Δεν σε κρίνω (δεν υπάρχει λόγος άλλωστε και δεν έχω δικαίωμα) για αυτά που λες. Αλλά για το πως το λες. Αν κάποιος το μετατοπίζει σε προσωπική διαμάχη, απλώς άστο, αγνόησέ το. Αλλιώς μπαίνεις και εσύ σε αυτό το λούκι.

 

Και απόδειξη είναι ότι και εγώ αλλά και ο IsAB δεν σε ειρωνευτήκαμε αλλά ούτε και σου επιτεθήκαμε. Το ύφος της απάντησής σου και στους δύο ήταν επιθετικό και απαξιωτικό. Έχω (ή θέλω να έχω) την εντύπωση ότι δεν ήθελες κάτι τέτοιο, απλώς στην ροή της κουβέντας, από συνήθεια, είχες αυτήν την αντίδραση.

 

Να είσαι καλά.

 

Φιλικά

 

Βασίλης

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο μέν Lunar προτρέχωντας να κατατάξει την ερώτηση σου σε "Χαρδαβελισμούς" αντί να ρωτήσει πρώτα για να καταλάβει τι ακριβώς ρωτάς και εσύ περνώντας κατευθείαν στην αντεπίθεση και απαξιώνοντας την πηγή του Lunar αντί να εξηγήσεις απλά πού έγινε η παρεξήγηση.

 

Εδώ είσαι άδικος γιατί εξισώνεις αυτόν που το ξεκινάει με αυτόν που απλώς απαντά, και μάλιστα απαντά πολύ πιο κόσμια. Σημασία έχει ποιος το ξεκινάει. Ή μήπως φταίνε εξίσου Τούρκοι και Έλληνες στα Ίμια;

 

Η απάντηση που έλαβε ήταν απείρως πιο κόσμια από το υβρεολόγιο με το οποίο ξεκίνησε την απόπειρα φίμωσης του thread. Είναι όλα γραμμένα, γιατί δεν τα διαβάζεις αμερόληπτα; Γιατί πας να εξισώσεις θύτη και δικαίως αμυνόμενο; Σου άρεσε στα Ίμια όταν τα ξένα ΜΜΕ μας εξομοίωναν με τους Τούρκους, καταλήγοντας στις δήθεν γκρίζες ζώνες όπως κάνεις εσύ τώρα;

 

Στην αναμπουμπούλα ο λύκος χαίρεται. Αυτό ακριβώς κάνει ο καταστροφέας της συζήτησης αυτή τη στιγμή. Αντί να βρίσκεται στο εδώλιο αυτός που έγραφε για ΠΙΠΕΣ ή ΠΕΗ και ότι άλλο κατέβαινε στο παιδικό μυαλό του, βρίσκομαι εγώ που προσέχω την κάθε λέξη. Ευχαριστώ για τη δικαιοσύνη.

 

Να θυμίσω στους διαχειριστές τα δύο μηνύματα που πολύ αδίκως εξίσωσες. Πρώτα αυτός που βάλθηκε να φιμώσει τη συζήτηση:

 

"μην ακους τον Χαρδαβελα και το κοπαδι με τους ουφοκαταστροφολογους και το λεω αυτο για να προλαβω οσους τον ειδαν παρεα με το συναφι του να λενε τα τρελα τους"

 

Και η απάντησή μου:

 

"Όχι να ψάχνουμε την wikipedia όπου μπορεί να πάει να γράψει ο καθένας, και να νομίζουμε μετά ότι είμαστε απείρως πιο αξιόπιστοι από τον Χαρδαβέλλα."

 

Δεν είναι απείρως πιο κόσμια; Βλέπεις τίποτα για τρελλά, κοπάδια, συνάφια, ουφοκαταστροφολόγους; Γιατί δεν είμαστε όλοι 15χρονοι στο μυαλό ή στερούμενοι στοιχειώδους παιδείας.

 

εχω συνηθήσει να βλέπω σε κάθε ευκαιρία (η μισή ευκαιρία όπως στο παρόν thread) να τρέχουν όλοι με υπαρβάλοντα ζήλο να δηλώσουν δημόσια την αποστροφή τους για κάθε τι αντιεπιστημονικό και επιπλέον να στολίζουν με ενα σωρό επίθετα όσους έχουν "λάθος" αντιλήψεις.

 

Γιατί τρέχουν και ασχολούνται με κάτι που τους προκαλεί αποστροφή δεν καταλαβαίνω. Οι ιαχές δεν έχουν θέση στο στόμα ενός μορφωμένου ανθρώπου, και το στερεότυπο του αστρονόμου είναι του μορφωμένου.

 

εξέλαβες τα σχετικά (περιττα)σχόλια ώς προσωπική επίθεση

 

Κάνεις λάθος, πως τα εξέλαβα είναι γραμμένο και ξαναγραμμένο: ως προσπάθεια να σταματήσει η συζήτηση. Όχι σαν προσωπική επίθεση, σε αυτό το μήνυμα, οι προσωπικές επιθέσεις ήρθαν μετά όταν άρχισε να ξεσκεπάζεται η ασχετοσύνη του.

 

Για τους λόγους αυτούς, ζητώ από τους διαχειριστές να επέμβουν επιτέλους. Και νομίζω πως όσοι με εξίσωσαν με αυτόν που το ξεκίνησε, μου οφείλουν μια συγνώμη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγώ αλλά και ο IsAB δεν σε ειρωνευτήκαμε αλλά ούτε και σου επιτεθήκαμε. Το ύφος της απάντησής σου και στους δύο ήταν επιθετικό και απαξιωτικό.

 

Και αυτή είναι η επιθετική και απαξιωτική απάντηση:

 

Φίλε μου ο διαχειριστής ζήτησε να μη κάνεις προσωπικά σχόλια. Γιατί αν κάνεις προσωπικά σχόλια, θα λάβεις ότι δίνεις.

 

Μήπως και ο διαχειριστής που λέει να μην κάνεις προσωπικά σχόλια γιατί θα κλείσει το thread είναι κι αυτός επιθετικός και απαξιωτικός;

 

Το δίκαιο και το σωστό λέει ο διαχειριστής. Οι ιαχές δεν έχουν θέση σε συζητήσεις αστρονόμων. Όποιος έχει επιχειρήματα ή πληροφορίες αστρονομικές, ας τις καταθέσει. Οι προσωπικές επιθέσεις κομμένες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν πιστεύω οτι ο Οδυσσέας αντέδρασε σωστά, αλλα και εγώ θα τσαντιζόμουν πολύ άσχημα αν μου απαντούσαν έτσι:

 

διαβασε το και μην ακους τον Χαρδαβελα και το κοπαδι με τους ουφοκαταστροφολογους και το λεω αυτο για να προλαβω οσους τον ειδαν παρεα με το συναφι του να λενε τα τρελα τους.
Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακαλώ τον Ανδρέα να βάλει *** σε κάποιες λέξεις που ειπώθηκαν. Βλέπουν και παιδιά το forum.

 

Lunar ο Οδυσσέας εδώ έχει δίκιο, διότι η πρώτη απάντησή σου ήταν με τόνο όχι σωστό, αλλά βεβαιώς και εσύ Οδυσσέα μετά το τράβηξες. Βάλτε λίγο τους εγωισμούς σας και οι 2 στην άκρη.

 

Και επιτέλους να πάψει αυτό με τους Χαρδαβελικούς και μή Χαρδαβελικούς. Άν το ξαναδώ θα βάλει μετά ο Ανδρέας χίλια *.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακαλώ τον Ανδρέα να βάλει *** σε κάποιες λέξεις που ειπώθηκαν. Βλέπουν και παιδιά το forum.

 

Lunar ο Οδυσσέας εδώ έχει δίκιο, διότι η πρώτη απάντησή σου ήταν με τόνο όχι σωστό, αλλά βεβαιώς και εσύ Οδυσσέα μετά το τράβηξες. Βάλτε λίγο τους εγωισμούς σας και οι 2 στην άκρη.

 

Και επιτέλους να πάψει αυτό με τους Χαρδαβελικούς και μή Χαρδαβελικούς. Άν το ξαναδώ θα βάλει μετά ο Ανδρέας χίλια *.

 

Εβαλα εγω αστερακια και μονο γιατι σας προσβαλα και συγνωμη σε ολο το Astrovox (εκτος του αγενει τυπου που αν δεν ειμασταν εδω θα του εξηγουσα το ονειρο κανονικα) και συγνωμη και απο τα 15 χρονα παιδια που εξαιτιας μου εδωσα λαβη σε καποιον ******* να τα προσβαλει

 

 

Φιλικα Δημητρης

 

Προς Οδδυσεα σβησε τις λεξεις που εγραψες με bold. Ποτε δεν περιμενα οτι καποιος μπορει να ειναι τοσο ... και με προσχημα οτι προσβληθηκε να γραψει τις αηδιες που εγραψες ολοκληρες και bold. Εγω χρησιμοποιησα μονο την πρωτη λεξη και αυτη κομμενη την δευτερη την εβαλες μονος για να φουσκωσεις το θεμα αλλα οκ σε καταλαβαινω στριμωχτηκες.

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν πιστεύω οτι ο Οδυσσέας αντέδρασε σωστά, αλλα και εγώ θα τσαντιζόμουν πολύ άσχημα αν μου απαντούσαν έτσι:

 

διαβασε το και μην ακους τον Χαρδαβελα και το κοπαδι με τους ουφοκαταστροφολογους και το λεω αυτο για να προλαβω οσους τον ειδαν παρεα με το συναφι του να λενε τα τρελα τους.

 

Αυτο το εγραψα σε περιπτωση που ειναι καποιος μικρος φιλος μας που παρασυρθηκε απο τον Χαρδαβελα που "αναδειξε" το θεμα προσφατα, ουτε τον εβρισα ουτε τον προσβαλα, και πως να ξερω αν ειναι μικρος η οχι και τι ξερει η οχι. Ηλικια δεν εχει

 

Δειτε την αρχικη ερωτηση και τα συμπερασματα δικα σας εγω ετσι οπως το ρωτησε νομιζα οτι ειναι τελειως ασχετος και θελει απο καπου να το ψαξει το θεμα και αυτος τραβηξε μια γραμμη και με απαξιωσε.

 

Τα συμπερασματα δικα σας

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης