Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ένας παράξενος πρασινωπός κομήτης, που έρχεται από τις εσχατιές του ηλιακού μας συστήματος και πετά ανάποδα από ό,τι οι άλλοι κομήτες, θα περάσει κοντά από τη Γη αυτό το μήνα, καθώς η τροχιά του για μια και μοναδική φορά τον φέρνει προς τα μέρη μας.

 

Ο κομήτης ονομάστηκε "Λούλιν" και υπάρχει περίπτωση να είναι ορατός με γυμνό μάτι, λένε οι αστρονόμοι, αλλά από περιοχές απομακρυσμένες από τα φώτα των πόλεων. Καλύτερα πάντως για τους ερασιτέχνες αστρονόμους θα είναι να χρησιμοποιήσουν τηλεσκόπια ή έστω κιάλια.

 

Η καλύτερη ευκαιρία να τον δει κανείς -αν και θα είναι κάπως δύσκολο να διακρίνει το πράσινο χρώμα του, που προέρχεται από ένα τύπο άνθρακα και του δηλητηριώδους αερίου κυανίου- θα είναι λίγο πριν το ξημέρωμα προς την πλευρά του Νότιου ουρανού, κοντά στον Κρόνο και ανάμεσα στα φωτεινά άστρα Σπίκα και Ρέγκουλα. Την ερχόμενη Δευτέρα το βράδυ θα βρίσκεται περίπου 60 εκατ. χλμ. από τη Γη, την κοντινότερη απόσταση από τον πλανήτη μας, σύμφωνα με τη NASA, όπως αναφέρει το Associated Press.

 

Ο "Λούλιν", που ανακαλύφθηκε από ένα Κινέζο έφηβο πριν από δύο χρόνια, διατηρεί πολλά από τα αρχικά του αέρια, τα οποία συνήθως αποβάλλονται καθώς οι κομήτες πλησιάζουν τον ήλιο. Αντίθετα επίσης από τους περισσότερους κομήτες που είναι ορατοί από τη Γη, ο συγκεκριμένος δεν έχει ποτέ άλλοτε πλησιάσει τον ήλιο.

 

Ο "Λούλιν" έχει ακόμα μια ιδιορρυθμία. Ενώ οι πλανήτες και τα περισσότερα από τα άλλα ουράνια σώματα -και οι κομήτες- στο ηλιακό μας σύστημα περιφέρονται γύρω από τον ήλιο με φορά αντίθετη από αυτή του ρολογιού, ο κομήτης αυτός περιφέρεται με τη φορά του ρολογιού, σύμφωνα με τον αστρονόμο της NASA Στέφεν Έντμπεργκ. Και σαν να μη φτάνει αυτό, εξαιτίας μιας οπτικής αυταπάτης, από τη Γη φαίνεται σαν η ουρά του κομήτη να βρίσκεται μπροστά και όχι πίσω του!

 

Ο κομήτης έρχεται από πολύ μακριά, τα απώτατα όρια του ηλιακού μας συστήματος, σε απόσταση 39 τρισ. χλμ. Εκτιμάται ότι μόλις κάνει το ταξίδι του γύρω από τον ήλιο, θα έχει πια αποκτήσει αρκετή ταχύτητα για να μπορέσει να δραπετεύσει από το ηλιακό σύστημα.

 

Dancing

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντως σήμερα θα τον ''χτυπήσω'' με το skylux μου... :mrgreen: :wink: :P

Άντε να δούμε...Atronome2...Ετοιμάσου... :P

:cheesy:

τι ωρα μπορεις να τον παρατηρησεις??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε εγώ θα τον παρατηρήσω κατα της 01:00...

Σήμερα θα βρισκεται δεξιά του αστερισμού της παρθένου και κάτω αριστερά του Κρόνου...Ρίξε μια ματιά εδώ...

 

http://www.heavens-above.com/comet.aspx?cid=C%2F2007%20N3&lat=0&lng=0&loc=Unspecified&alt=0&tz=CET

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα προσπαθήσω και γω να τον δω, μιας και δεν βλέπω σύννεφα μέχρι τώρα... :cheesy: Πάμε όλοι λοιπόν στραμμενα τα τηλεσκόπια μας στον κομήτη! =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρά το ομολογουμένως τσουχτερό κρύο, οι Ωριωνίτες θα τον παρατηρήσουμε απόψε μετά τις 2 πμ! Εντυπώσεις σε μερικές ώρες...
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα AstroVoxαδες... κυνηγοι των κομητων!! :D

 

Επιτελους μετα απο πολυυυυ καιρο καταφερα να δω και εγω τον Lullin!

Βεβαια με κατι παλια κυαλια ονοματι Bausoh & Lomb (US Navy κατι φοβερο αλλα... τουλαχιστον ειχα μαζι την Canon και εβγαλα μερικες φωτο!!

(οπως θα εβγαζε και ο καθε "Επαγγελματιας Αστροφωτογραφος" :^o :^o

αν δειτε τι χρεισιμοποιησα για τριποδο θα γελατε :lol: )

 

φορτωνω φωτο...σε λιγακι

 

 

 

Και εγώ σε μια ώρα θα βγω να τον απολαύσω...Μας βλέπω όλους άρρωστους αύριο με τέτοιο ψοφόκρυο... :-({|= :-s :-$ :-# :-#

Οπως το ειπες κανει αρκετο κρυο!! :| :| οχι βεβαια τοσο ωστε να ειμαι αρρωστος αυριο αλλα κανει --ειμαι και διπλα στα κατασπρα βουνα τις Αλβανιας--

Δεν μασαμε ομως τι Αστροπαρατηρητες ειμαστε!!

 

1341868497_21-02-2009048.thumb.jpg.adf7fd8f6c1096472858c571bed04208.jpg

21-02-2009 00:09

30sec

ISO High

ναι το ξερω ειναι αρκετος χρονος τα 30sec...

Φορτωνω και στο MaximDL και μερικες απο 10sec να δουμε....

 

20022009073_2.thumb.jpg.b430341436b51c5a2fe439e24fbc0be5.jpg

Η φωτογραφικη...και το super τριποδο που αρμοζει σε καθε "Αστροφωτογραφο" λολ

Τα παλια κυαλια του Π.Ν

 

1791828906_21-02-2009039.thumb.jpg.b95dc387641cc4f5e249c160bfdd2b96.jpg

21-02-2009 00.01

15sec

Iso 3200

 

Startrails_lullin.thumb.jpg.c85cc3d26a4349cb1499db1794134cb4.jpg

Startrails Lullin

προς το παρον καταφεραμε trails...κατι ειναι και αυτο!!!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρά το ομολογουμένως τσουχτερό κρύο, οι Ωριωνίτες θα τον παρατηρήσουμε απόψε μετά τις 2 πμ! Εντυπώσεις σε μερικές ώρες...

 

Μπρρρρρ τι κρύο ήταν αυτό! Αλλά οι σωστοί αστρονόμοι δεν κάνουν ποτέ πίσω! χαχα! Λόγω δυσοίωνων προβλέψεων για τις επόμενες μέρες είπαμε να μην χάσουμε την ευκαιρία σήμερα που είχε καθαρό ουρανό. Παρατηρήσαμε 4 άτομα τον Lulin με ένα WO 80, ένα ETX-70 και ένα ζευγάρι κιάλια. Εύκολα ανιχνεύσιμος, όμορφος αν και όχι κάτι εντυπωσιακό, ελπίζουμε να έχουμε καλό καιρό και στο περιήλιο και να τον δούμε με μεγαλύτερα τηλεσκόπια 8"-11", ίσως και να φωτογραφηθεί.

 

Υ.Γ. Την παράσταση τελικά την έκλεψε ο Κρόνος!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οντως όμορφη η βραδιά. Δε συμφωνώ ότι την παράσταση την έκλεψε ο Κρόνος, η βραδιά ήταν του κομήτη... Οι επισκέψεις των κομητών είναι τόσο συναρπαστικές και μου προκαλούν μεγάλο ενθουσιασμό.

 

Ο κομήτης ήταν αρκετά όμορφος. Στο προσοφθάλμιο των μικρών τηλεσκοπίων που είχαμε ήταν στρογγυλός και σχετικά θαμπός. Χρώμα δε φαινόταν, ούτε καν υποψία χρώματος. Η εύρεσή του εύκολη, κοντά στο η Παρθένου, ακόμα και με κιάλια.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

με την ουρά τι εγινε; είδατε ουρά; παρατηρήσατε και τις 2;

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ χθες, στην απόλυτα ΑΠΟΤΥΧΗΜΈΝΗ παρατήρηση που έκανα στο Αλεποχώρι, λόγω κούρασης αλλά και λόγω απαίσιου seeing, το μόνο αντικείμενο που κατάφερα να δω, ήταν ο κομήτης!! Και το χειρότερο είναι ότι ήμουν τόσο κουρασμενος, που στην αρχή έβλεπα τον M104!! :-({|= :-({|= ](*,) ](*,)

 

Και έλεγα "Τόσο λευκός είναι;" Είδα από τον ερευνητή κουκίδας και....κατάλαβα.... Μετά είδα πραγματικά τον πολυπόθητο κομήτη, και μπορώ να πω ότι είδα κομμάτι της ουράς εκατέρωθεν του πυρήνα, αλλά 'οχι χρώμα!

 

Τόσο καλά ήταν χθες! :P

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

!Το τηλεσκόπιο μουγκριζε απο το κρύο Στις 16-02-09.

Κατι στον αξονα ορθής αναφοράς ακουγότανε.Η θερμοκρασία ήταν -02

εσεις έχετε τέτοια προβλήμματα απο το κρύο.

.Σήμερα θα τον Αναζητήσω τον κομήτη και θα τον φωτογραφήσω με μπόλικα φίλμ με το 8 Αρι.

Συμφωνώ και έχω την ίδια σκεπτική ότι ο πραγματικα Αληθινός Ερασιτέχνης Αστρονόμος Αψηφά το κρύο και τις δυσκολίες πάντα.

Παίρνοντας μέτρα προφύλαξης για την Υγεία του προκειμένου να μην Αρωστήσει απο το κρύο,η απο οτιδήποτε άλλο.Με ένα καλό ντύσιμο.

Εγώ πάντως ανάβω και φωτια σε ένα βαρέλι μακρια απο το τηλεσκόπιο για να ζεστένω τα παγωμένα χέρια,αφου με γάντια δεν δουλέυεται το τηλεσκόπιο καλα.

Καλλες παρατηρήσεις και τραβήξτε φωτογραφίες.

:cheesy:

Όπως το είπες

Δεν μασαμε ομως τι Αστροπαρατηρητες ειμαστε!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάλι...πήγα να τον δω κατά της 12:30...

Ετσι λοιπόν πάω να εστιάσω Κρόνο και να τον πάρω ως σημείο αναφοράς για να βρω τον κομήτη...

Αλλά με το που βλέπω Κρόνο...ΠΑΘΑΙΝΩ...

Έχω κάνει παρατήρηση Κρόνου άλλες 7 φορές αλλά σαν χθές...ΠΟΤΕ δεν τον είδα έτσι...

Ήταν πού πιο κοντά απο ότι τον είδα το Καλοκαίρι...Το παρατήρησα τώρα στο stellarium...

Είδα και Τιτάνα για πρώτη φορά...

Κορυφαίος...Αξέχαστος.....

Και να επισημάνω ότι τον παρατηρησα με τον 6άρι kellner της deagostini...

Προσπάθησα να πάρω καμιά photo αλλά με τετοιο κρύο και με το τηλεσκοπιο κατακόρυφα....ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...δεν χρησιμοποίησα ούτε αντάπτορα...

Η ώρα είχε πάει 01:30 και λέω να αφήσω τον Κρ΄΄ονο επιτέλους κ να πάω για τον κομήτη...

Αλλά ήταν ήδη αργά...Όταν πήρα τα κυάλια για να δω περιπου που βρίσκεται...είδα ότι ο Κρόνος άρα και ο Lulin είχαν ανέβει πολύ ψηλά...

Και το τηλε μου δεν ανέβαινε αλλο...και επίσης υπήρχαν και τέντες από αλλα σπίτια και μπαλκόνια...και τα πήρα λίγο...

Έτσι λέω...Κρόνο ήθελα?καλά να πάθω

Να πήγαινα κατευθείαν για Lulin...

Έτσι το άφησα για σήμερα...ή την Δευτέρα που θα είναι στο πλησιέστερο σημείο...

Α ρε Κρόνε :-#

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά σας χαιρετώ όλους!

Είναι η πρώτη μου δημοσίευση και χαίρομαι που έχει να κάνει με τις πρώτες μου παρατηρήσεις.

Ήμουν με την παρέα στο Σούνιο και αν και βρέθηκα εκεί λίγο ανοργάνωτη τελικά κατάφερα να δω το Lulin.

Σας ευχαριστούμε για τη βοηθεία σας και για τα "σεμινάρια" τα οποία αναγκαστήκατε να μας παραδόσετε!

 

:D :D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτέλους, μετά από αναγκαστική αποχή αρκετών μηνών (ούτε σε καταδίκη να ήμασταν :) ) έκανα Deep Sky παρατήρηση! Το κρύο εντυπωσιακό, για ανθεκτικές κράσεις… Ο κομήτης εύκολος, ελάχιστα νότια του γ παρθένου (ξημερώματα Σαββάτου) διακρινόταν με γυμνό μάτι, διαθέτοντας έναν λαμπρό πυρήνα και σφαιρική - ομιχλώδη περιφέρεια.

 

Connie111, καλώς ήλθες στο astrovox!

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Toν ειδα και εγω ,απο το mauna K.Ωραιος,εντοπιζεται ευκολα,απολαυση με κιαλια. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχτές τον είδα μαζί με τον Λεωνίδα.Τα σύννεφα πήγαιναν και ερχόντουσαν

Προσπάθησα να τον φωτογραφήσω και η μεγαλύτερη έκθεση ήταν 55".

Θα κάνω προσπάθεια και αύριο που θα είναι και το μέγιστο πλησιέστερα στην Γη από την Αθήνα .. καιρού θέλοντος.

LULIN.thumb.jpg.88bb33cf13859e0ce0c63f4728cf6e6f.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραια φωτό. Απο τη θεση του κομητη συμπεραινω οτι παρατηρησες γυρω στις 12 το βραδυ. Εγω τον παρατηρησα απο την Χρυσαυγη Βοΐου (υψ. 850) γυρω στις 01.30 και μετα απο μιση ωρα ξανα, όπου φαινόταν ξεκαθαρα η κινηση του (ζωγράφισα και σκιτσάκι με τις διαφορετικές θέσεις). Φοβερη ταχυτητα. Βεβαια με -6 βαθμοι η παρατηρηση κράτησε λίγη ώρα.

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ό Lulin μέ afterburner... :D

 

Αποτυπωμένος από 8"άρι f/2...

http://www.spaceweather.com/comets/lulin/23feb09/Paolo-Candy1.jpg?PHPSESSID=dc3uh9kmt03g5ftmjmicv224b3

 

Τελικά ή ουρά ήταν πράγματι κόκκινη! Δέν έκανε λάθος ή ST-2000XCM. :wink:

hgg2016.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην ξεχνιομαστε...σημερα ειναι στο κοντινοτερο σημειο με την Γη!

Ειναι και διπλα στον Κρονο!!!

 

Αντε να βγαλουμε καμια ωραια φωτογραφια!

 

 

ΥΣ

Αντωνη σε τι ISO εκανες τις ληψεις;;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ή πιό άψογη φωτογραφία τού Lulin μέχρι στιγμής !!!

 

http://www.spaceweather.com/comets/lulin/22feb09/Phillip-Jones2.jpg

Απλα δεν παιζεται! Πολυ καλη φωτογραφια!

Πολυ ομορφα χρωματα

 

 

 

ΥΣ

...μα καλα πως καταφερε 48λεπτα εκθεση και δεν του εκανε trails στα Αστερια ή στον Lulin ;;;

Θα μου πεις 48λεπτα συνολο...αλλα και παλι αν θα ηταν: (υποθετικα)

12L

12R

12G

12B

 

τοτε το L απο το B εχουν 36 λεπτα διαφορα δεν θα επρεπε να ειχε trails στο μπλε;; μιας και ο Lulin τρεχει αρκετα γρηγορα....

[-(

 

 

τα 48λεπτα το γραφει στο λινκ του Σεβαχ

http://www.visualuniverse.org/Comet_Lulin_Feb22.shtml

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης