Jump to content

Fluorite FPL-53 VS FPL-51,FCD-1,FK-61


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ Νίκος Κατσαμάκας.

 

Νίκο νομίζω ότι το θέμα μπορεί να μην είναι ενδιαφέρον αλλά είναι εξαιρετικά σοβαρό και ξεπερνά το προσωπικό που θέτει ο Τσάκαλος.... Για φαντάσου τον Τσάμπουρα, τον Νομικό, τον Ηλιόπουλο και τον Arcus νας πόσταραν, τάδε το γυαλί, δείνα ο σωλήνας... ελάτε να πάρετε τα καλά τηλεσκόπια... Όλα αυτά μέσα σε φόρουμ ερασιτεχνών αστρονόμων... Αν εσύ το δέχεσαι..... πάσο.... Αν είμαι μειοψηφία σε αυτό.. δύο φορές πάσο. Είναι θέμα αρχής!

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βλέπω ότι στο "τέταρτο του έμπορα " πλέον άρχισες να αφιερώνεις περισσότερο χρόνο με ασάφειες.

Και βλέπω και μια νέα τακτική να θές να παρουσιάσεις ότι αναφέρομαι σε πλήθος.

 

"Ειλικρινά θα ήθελα να σε ρωτήσω ευθεώς, αν μας περνάς για ηλίθιους;"

 

Βασίλη ότι αναφορές έκανα πρός εσένα τις έκανα πρός εσένα ονομαστικά,και δεν θεωρώ κανέναν ηλίθιο, όπου απο ότι βλέπω, ξέχασες να γράψεις " μην κρυβόμαστε" για να επανεκινήσεις νέο θέμα και να προκαλέσεις νέα παρεξήγηση με πράγματα που δεν είπα.

 

Ποιά είναι η ασέβεια βρε Βασίλη, που σου είπα να αναφερθείς στους άλλους δύο που είναι έν ζωή?

 

"Επίσης όπως ξέρεις Αμερικάνικα reviews για το Omegon δεν υπάρχουν αφού πωλείται εκεί ως Meade και Astro-Tech. Για αυτά και βέβαια υπάρχουν. Ή μήπως είναι άλλα τηλεσκόπια αυτά;;;; "

 

Βασίλη όχι δεν ξέρω για αυτό που λές, και μην πάς να το στηρίξεις με ατάκες του στύλ"όπως ξέρεις".Για το άν είναι άλλα, στείλε τους ένα email να σου πούν.Ξέρω όμως να σου πώ ότι άν χτυπήσεις σε μηχανή αναζήτησης Chinese telescopes manufacturers θα σου βγάλει αρκετές σελίδες. Μήπως τελικά υποστηρίζεις ότι και όλα τα τηλεσκόπια είναι ίδια επειδή είναι απο Κίνα ?

 

Και παρακάτω βέβαια, το αναβαθμισμένο πλέον ανώνυμο "τέταρτο του έμπορα " του Βασίλη που δεν τολμα να κατηγορήσει επώνυμα τους εμπορους που του πούλησαν ακριβα στο παρελθόν και λεει ότι βρεί και όπου προκύψει.

 

Βασίλη , άλλη είναι επικεφαλίδα του θέματος, και δεν νομίζω ότι ενδιαφέρει κανέναν η διένεξη που ξεκίνησες μεταξύ μας.

 

Καληνύχτα Βασίλη.

Φιλικά, Νίκος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ερώτημα Fluorite FPL-53 VS FPL-51,FCD-1 και FK-61 είναι ένα ερώτημα που έχει απασχολήσει πολλούς αστρόφιλους σε φόρουμ σε Ευρώπη και Αμερική.

 

Ποιο τηλεσκόπιο μπορεί να αποφέρει καλύτερα αποτελέσματα ; Αυτό που έχει ένα στοιχείο FPL 53 ή αυτό που έχει δύο ή και τρία στοιχεία FPL-51 ή αντίστοιχα αυτού ;

 

 

QED

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαίρομαι που ανοίχτηκε ένα τεχνικό θέμα και μάθαμε και δυο πράγματα παραπάνω και λυπάμαι όπως τελειώνει.

Κάποιος παραείναι ακραίος στις εκφράσεις του :?

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α μπράβο.Το βρήκες .

Κεντράρησε τώρα καλά και πάμε απο την αρχή χωρίς τα ημίωρα του έμπορα. Απο την άλλη όμως βλέπω ότι πήγε και 01:00 και θα πρέπει να κοιμηθώ γιατί αύριο έχω και συνέδριο και θα λείπω όλη μέρα.

Λοιπόν Βασίλη, θα έχεις μια ολόκληρη μέρα να γράψεις ότι θέλεις.

Θα μου λείψει η κουβέντα μας, αλλά θα δώ τι έχεις γράψει και θα σου απαντήσω άν χρειάζεται την Παρασκευή.

 

Και πάλι καληνύχτα.

Φιλικά, Νίκος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριοι, και μιλώ προς όλους. Αν πιστεύετε ότι το θέμα είναι προσωπικό (τι προσωπικό να έχει ένας ερασιτέχνης με ένα έμπορο που δεν είναι καν πελάτης του...) και προσβάλει εσάς και την αισθητική που έχει ο καθένας, δεν έχω καμία αντίρηση να σταματήσει εδώ. Το θεώρησα όμως θέμα αρχής και δεοντολογίας. Αν το βλέπω έτσι μόνο εγώ, ξαναλέω πάσο. Μπορεί ο διαχειριστής να σβήσει τα posts μου και εγώ να ξανασκεφτώ.... πολύ σοβαρά... τον βαθμό ευαισθησίας μου σε κοινά θέματα.....

 

Ευχαριστώ για την υπομονή.

 

Καληνύχτα και may the force be with us... θα μας χρειαστεί.... :cheesy:

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελπίζω να μην αδικήσω κάποιον γιατί για να πω την αλήθεια βαριέμαι να διαβάζω τόοοοσα πολλά ποστ.

Η γνώμη μου λοιπόν είναι πως οι έμποροι θα πρέπει να γράφουν λίγο.Κ όταν γράφουν να μην έχει σχέση με τα προϊόντα που πουλάνε.

Τώρα αν ο Νίκος αναφέρεται στα προϊόντα του δεν ξέρω γιατί όπως είπα δεν διάβασα όλα τα ποστ.

Καλό θα ήταν να μην δώσετε συνέχεια.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε τρέχει τίποτα.

Διαφωνίες και αντιπαραθέσεις είναι και αυτές μέσα στο "παιχνίδι".

Θα "έπαιζα" και εγώ μια και υπάρχουν αφορμές σε αυτό το θέμα

μα καλύτερα να περιμένω να κρυώσει λίγο...!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω θα ηθελα πολυ να συζητουν οι εμποροι.Δεν καταλαβαινω ποσο εμπιστοσυνη μπορει να εμπνεει καποιος που εμπορευεται , και "απεχει".

Ο Νικος βγαινει στο φορουμ και υποστηριζει προιοντα και αποψεις.

Δεν το θεωρω κακο, απεναντιας μαλιστα.

(μου δινει μαλιστα την εντυπωση πως εχω να κανω με εμπορο που πρωτα σκεπτεται σαν ερασιτεχνης, και κερδιζει στις εντυπωσεις και αναπτυσεται εμπιστοσυνη).

Δυστυχως εχουμε συμπλεγματα σαν καταναλωτες, λογω των δεινων που περασαμε τοσα χρονια απο τις πολιτικες των εταιριων, και ειμαστε γκρινιαρηδες.

Φυσιολογικα οταν καποιος ξεκινα να εμπορευθει κατι (απο στυλο μεχρι πλοιο), χαρασει την πολιτικη του, και διεκδικει μεριδιο στην αγορα.

Για να το προωθησει, στηριζεται σε δεδομενα χαρακτηριστικα του προιοντος, και φυσικα τα αναδυκνειει.

Δεν νομιζω να υπαρχει ανθρωπος στο χωρο, που πουλα κατι γνωριζοντας συνειδητα οτι ειναι αχρηστο.(αυτο ειναι απατη ).

Για το παραπανω θεμα (οπως εξελιχθηκε) δεν θα λαβω θεση, και δε νομιζω οτι χρειαζεται.

Ασχετα με τις αποψεις καθενος, βλεπω εναν εμπορο (ρε παιδια ... καναμε το "εμπορος" να ακουγεται σαν υβρις!!!!) να εκτιθεται σε δημοσια συζητηση, και αυτο μονο καλα πραγματα μου φερνει στο μυαλο.

Μακαρι να ακολουθουσαν και αλλοι το παραδειγμα του, να υποστηριζαν και να προωθουσαν τα προιοντα τους,αλλα και να απολογουντο στα "κακως" κειμενα.

Το μονο ασχημο που μου ερχεται στο μυαλο, ειναι η πιθανοτητα να δεχεται τις κακοβουλες και αυθαιρετες επιθεσεις, στις οποιες πρεπει να απαντα, και μαλιστα ευγενικα .

:-k .

Ευχομαι να συμμετεχουν διακριτικα οι μεταπωλητες στο φορουμ,δηλωνοντας το "παρον" σε οποιο θεμα τιθεται, και οι ερασιτεχνες να μην εκμεταλευονται την ανεση του διαδυκτιου,εκτοξευοντας αυθαιρετες κατηγοριες.

(εχω και εγω στο παρελθον γκρινιαξει, οχι για φυσικα προσωπα, αλλα για την πολιτικη τεχνικης υποστηριξης και τεχνογνωσιας των μεταπωλητων των μεγαλων εταιριων στην Ευρωπη, και δυστυχως ακομα μενω με το....παραπονο, και κατα συνεπεια,με την εντυπωση πως εχω δικαιο).

Επισης πιστευω οτι οι αυθαιρεσιες και η αγενεια,δεν εχουν θεση στο φορουμ και αποδοκιμαζονται αμεσα.

 

(μαλλον επρεπε να γραψω την παραπανω αποψη μου σε ενα καινουργιο θεμα , για να μην φαινεται συνδεδεμενο με την αντιπαραθεση...

:-k )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

=D> =D> =D> =D> =D> Κωστα εγραψεs οτι σκεφτομουνα, συμφωνο απολυτα σε ολα. Τωρα δεν ξερω για πιο λογο υπαρχει τοσο ΜΕΓΑΛΗ κοντρα του Βασιλη με τον Νικο :-k Νικο με καληψεs με το παραπανω. :mrgreen:
Φιλικα Χρηστοs.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ και κατι ακομα. Εγω σε ολο το θεμα δεν πειρα θεση ...... :-# :-$ αν και γνωριζω τον Νικο και θελω να πω μονο αυτο, οτι ειναι εναs πολυ ευγενικοs-συμπαθητικοs και ζεστοs ανθρωποs θα ελεγα, oπου ξερει κατι περισσοτερο πανω στο ολο θεμα. Φιλικα Χρηστοs
Φιλικα Χρηστοs.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα ξεκίνησε ακριβώς έτσι, στο πρώτο post:

 

Το ερώτημα Fluorite FPL-53 VS FPL-51,FCD-1 και FK-61 είναι ένα ερώτημα που έχει απασχολήσει πολλούς αστρόφιλους σε φόρουμ σε Ευρώπη και Αμερική.

 

Ποιο τηλεσκόπιο μπορεί να αποφέρει καλύτερα αποτελέσματα ; Αυτό που έχει ένα στοιχείο FPL 53 ή αυτό που έχει δύο ή και τρία στοιχεία FPL-51 ή αντίστοιχα αυτού ;

 

V των FPL-51, FCD-1,FK-61 είναι και για τους τρείς τύπους το ίδιο, δηλαδή 81,64. Αντίστοιχα το V number του FPL-53 είναι 94,93 και Fluorite Caf2 είναι 95. Επομένως με την πρώτη ματιά έχουμε μια φανερή υπεροχή του FPL-53 αφού το V του είναι σχεδόν ίδιο με του Caf2.

 

Στα περισσότερα φόρουμ γίνεται αναφορά για τα τηλεσκόπια της Synta, Skywatcher και Orion που χρησιμοποιούν FPL-53 Fluorite.

Δεν αναφέρω την διαφορά που μπορεί να προκύψει από το θέμα ποιότητας οπτικών γιατί δεν είναι μετρήσιμη με αυτά τα παραδείγματα.

 

των Synta 80ED, 120ED επειδή τα δεύτερα χρησιμοποιούν FPL-53.

 

Αμφισβητούν ακόμη και το αν όντως έχει τοποθετηθεί FPL-53.

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και επειδή φαίνεται ξεκάθαρα

 

Θα ήθελα να πώ ότι σε όσους αναρωτιούνται για ποιό λόγο ανοίχτηκε αυτό το θέμα η απάντηση είναι μία.

Για αυτό το λόγο είναι τα φόρουμ συζητήσεων.Για να γίνονται συζητήσεις .

Κάποιοι δεν ενδιαφέρονται για το θέμα και δεν συμμετέχουν, άλλοι ρωτάνε για να μαθαίνουν,άλλοι απαντούν, και άλλοι απλά παρατηρούν.

 

Το θέμα της τριπλέτας , δεν στήθηκε όπως λέει ο Βασίλης. Αντίθετα λέω ότι το έστησε ο ίδιος ο Βασίλης με την υπόθεση του.:

 

 

ότι το έστησα εγώ....

 

Και επειδή φαίνεται για πολλούς ήμουν αγενής, αντιπαθητικός, κρύος και μάλλον υστερόβουλος άνθρωπος.....

 

Ζητώ ειλικρινά συγνώμη από όλους...... Συγνώμη αν σας κούρασα... Έχω άδικο..... Και θα πάψω ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ να σας κουράζω....

 

Γεια και χαρά.. ίσως τα πούμε σε κάποιο βουνό ή..... σε κάποια ταράτσα... να είστε καλά... ΟΛΟΙ....

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη, μην παίρνεις τόσο εύκολα ανάποδες. Κανείς δεν είπε ότι έχεις άδικο. Συγκεκριμένα, η δική μου γνώμη είναι πως οι έμποροι πρέπει να μην προμοτάρουν εσκεμμένα τα προϊόντα τους μέσα σε ένα φόρουμ. Κι αν τους ενοχλεί που ο κόσμος πάει και "τα σκάει χοντρά" σε καταστήματα του εξωτερικού που πουλάνε πιο φτηνά, με τις υγείες τους. Επανάσταση με την τσέπη του κανείς δεν κάνει. Χάνει όμως το δίκιο του εκείνος που χάνει την ψυχραιμία του. Θέλω να πω Βασίλη, να μην ανησυχείς, κρίνουμε και μόνοι μας κάποιον που πάει και σχολιάζει αστροφωτογραφία λέγοντας "μ...κία έκανες και πήρες το RC, έπρεπε να πάρεις ένα AΡΟ 127" και κατά σύμπτωση πουλάει τέτοια. Τσιλ άουτ εντ μπι κουλ. 8)

 

Να και η γνώμη μου για το θέμα, μια και πιάσαμε την επιστήμη της...διοπτρίας, που τόσα χρόνια μελέτης θέλει για να γίνεις μάστερ οβ ντιζάστερ (αν και πρόσφατα με χαρακτήρησαν άσχετο, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να με λάβετε υπόψη):

 

Ας πούμε καθόμαστε εγώ και ο Μήτσος και μαλώνουμε ώσπου να στεγνώσουν τα στόματά μας και μέχρι να πιαστούμε στα χέρια, αν η EQ6 είναι καλύτερh από την ΕΜ200. Υπάρχει περίπτωση να γίνει, επειδή ο Μήτσος την υπερασπίστηκε με πιο πολύ πάθος και ξέρει καράτε;

 

Ο μόνος τρόπος να αποφανθεί κανείς για την ποιότητα οποιουδήποτε τηλεσκοπίου είναι να το τεστάρει με αξιόπιστη και αναπαραγώγιμη μέθοδο. Ο μόνος. Οπότε, το τι θα κουτσομπολέψουμε στο φόρουμ, βάση του τι είπαν κάποιοι Αμερικάνοι που ούτε ξέρουμε ποιοι είναι, δεν έχει νόημα. Η κουβέντα λοιπόν εύκολα μπορεί να εξελιχθεί σε κοκορομαχία, όπως παιδιά που μαλώνουν μέχρι χειροδικίας αν το F16 είναι καλύτερο του Mig29. Όταν ενήλικοι φέρονται έτσι, ή είναι ανώριμοι, ή κρύβεται σκοπιμότητα.

 

Υ.Γ.: Δύο παρατηρήσεις.

Πρώτον, όταν ένας έμπορος λέει "ένας Αμερικάνος είπε ότι μπορεί η Synta να ψεύδεται για τα οπτικά της" είναι ο ορισμός της λασπολογίας. Σε άλλες χώρες τα δικαστήρια επιδικάζουν χοντρές αποζημιώσεις για κάτι τέτοια.

Δεύτερον, αδυνατώ να πιστέψω ότι ο εισαγωγέας των AstroProffessional δεν ξέρει ότι στις ΗΠΑ η ίδια μάρκα κυκλοφορεί με διάφορα άλλα ονόματα, όταν εγώ το ξέρω εδώ και ένα χρόνο από διαφημίσεις στο Sky and Telescope, χωρίς ποτέ να ψάξω στο Internet για το θέμα.

Και καλά να είναι αυτά τα τηλεσκόπια (που από όσο διαβάζω στο Cloudynights, είναι) ποιός θα αγοράσει;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρηστο καλησπερα (και χαιρετισμους στο 8αρι σου).

Εγω δεν βλεπω κατι κακο σε ολην την ιστορια....

Ο Βασιλης λεει (επωνυμως) την αποψη του και παραθετει τα στοιχεια πανω στα οποια την στηριζει (δεν τιθεται θεμα σκοπιμοτητας κατα τη γνωμη μου...ημαρτον).

Δεν λεει οτι ειναι κακο το 127αρι(απεναντιας μαλιστα).

και ο Νικος απαντα με αντιστοιχα επιχειρηματα, μια που στην προκειμενη περιπτωση "κληθηκε" εμεσα να απαντησει.

(Νικο, και εμενα με "χαλασε" ο προκλητικος και κατα τη γνωμη μου αυθαιρετος ισχυρισμος για δηθεν μαιμου γυαλι.Αν υπηρχε πιθανοτητα να ισχυει κατι τετοιοθα γινοταν μεγαλο γλεντι απο τους ανταγωνιστες).

Σημασια εχει οτι απο τετοιες δημοσιες αντιπαραθεσεις βγαινουν στην επιφανεια αληθειες.Για φαντασου να νομιζαν ακομα οι αγοραστες οτι αγοραζουν πραγματικο RC Meade!!!)

Κατι πρεπει να γινει επιτελους με τις αυθαιρεσιες της καθε εταιριας που μας ταζει "τον ουρανο με τα αστρα".

Εγω προσωπικα οταν βλεπω ενα σωληνα με πιστοποιητικα και προδιαγραφες "ΑΠΟ" δεν θα δεχομουν καθολου χρωμα σε κανενα στοχο.

Μπορει αυτη η αποδοση να γινει αντικειμενο δεσμευσης απο οποιονδηποτε πωλητη???

Δεν ειναι κακο να ξερουμε τι αγοραζουμε.

Αντιθετα θα συμβιβαζομουν στην αγορα ενος πολυ καλου οργανου, σε πολυ καλη τιμη, οντας συνειδητοποιημενος αγοραστης, που ξερει οτι δεν μπορει να αγορασει ενα Ιαπωνικο "ΑΠΟ".

Οι τονοι ανεβηκαν (δυστυχως) αλλα υγειεστατα(!) κατα τη γνωμη μου.

Ειμαι σιγουρος οτι η αντιπαραθεση ειχε περισσοτερο στοιχεια συζητησης με καφε, και γι αυτο εξελιχθηκε σε κοντρα αποψεων.

Ευχομαι παντως οι Βασιληδες να μοιραζονται τις πληροφοριες μαζι μας, και οι....Νικοι να μας πειθουν για την αντικειμενικη αξια των προιοντων τους.

(και μη μου πει κανεις οτι δεν εχει πεσει θυμα παραπλανησης:mrgreen: )

Προσωπικα η ακριβη (?)τιμη δεν με απασχολει.Αγοραζω οπου κρινω σωστο.

Με χαλαει ΠΟΛΥ η υπερβολη, και εδω φαινεται η αξια της δημοσιας "δικης" ενος προιοντος.

Οι αποψεις του Βασιλη(με παραπομπες στις πηγες τους), αποτρεπουν ενδεχομενως καποιον υποψηφιο αγοραστη.

Τα επιχειρηματα του Νικου,επισης τεκμηριομενα, ισως κερδιζουν τους προβληματισμενους και διστακτικους εν δυναμει πελατες.

Παρακολουθουμε, και αποφασιζουμε πιο τιμια ετσι νομιζω.

Εγω προσωπικα ευχαριστω και τους δυο, που με βοηθουν ως προς την ορθοτητα των επιλογων μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι, νομίζω ότι η συζήτηση είναι πολύ ενδιαφέρουσα ως προς την ουσία της και καλό θα ήταν να αφήσουμε τα όποια προσωπικά αναπτύχθηκαν. Ας μείνουμε απλά σε επιχειρήματα και τεχνικά θέματα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα να σταθώ σε ένα λίγο διαφορετικό θέμα, απλά και μόνο για να υπενθυμίσω ότι καμιά φορά ψάχνοντας το δέντρο χάνουμε το δάσος. Αλήθεια, η ποιότητα αποχρωματικού φακού μετριέται μόνο με τον βαθμό χρωματικής διόρθωσης που επιτυγχάνει; Από πότε;

Αν κάποιος επιλέξει τηλεσκόπιο μόνο με αυτό το κριτήριο, ας ελπίζει να έχει και την τύχη με το μέρος του. Η ακρίβεια λείανσης των οπτικών επιφανειών του φακού είναι σημαντικότερος παράγοντας από το αν ένας φακός θα είναι «εντελώς αποχρωματικός» ή «σχεδόν αποχρωματικός». Και δεν πρόκειται για μία επιφάνεια σε κάθε φακό, αλλά για τέσσερεις εως οκτώ ανάλογα με τη σχεδίαση (doublet μέχρι petzval). Ασφαλώς η επιλογή του σωστού συνδιασμού γυαλιών θα ανεβάσει την ποιότητα, όμως τον καλύτερο φακό θα έχει φτιάξει η εταιρία που δαπάνησε χρόνο και γνώση, που εφάρμοσε μεθόδους και τεχνικές ώστε να καταφέρει να λειάνει τις επιφάνειες στα ακριβή τους σχήματα (στις ακριβείς μαθηματικές καμπύλες) και σε τέτοιο βαθμό στιλπνότητας ώστε να ανεβεί κατακόρυφα η λεπτομέρεια και το κοντράστ της εικόνας. Ακόμα και αν χρησιμοποιήσει τα καλύτερα κρύσταλλα θα αποτύχει στο σκοπό της αν οι φακοί έχουν σφάλματα ζώνης, σφαιρική εκτροπή, αστιγματισμό, αυξημένη σκέδαση φωτός κλπ, δηλ. όλα τα σφάλματα που παραμένουν αν δεν δαπανηθεί χρόνος και κόστος για την κατασκευή του φακού. Υπάρχουν εταιρίες που φτιάχνουν «κοινούς» αχρωματικούς φακούς με τέτοια επίπεδα ακρίβειας στην κατασκευή και λείανση που τα πλανητικά τους είδωλα «βγάζουν μάτι». Και φυσικά είναι ακριβοί για αχρωματικοί. (π.χ http://www.dgoptical.com. Διαβάστε τα πολύ αληθινά και περιεκτικά σχόλια για τη σημασία της οπτικής ποιότητας και της λείανσης.)

Η «κινέζικη επανάσταση» θα είναι επανάσταση όχι μόνο όταν οι φακοί που παράγει είναι φτιαγμένοι από «εξωτικά» γυαλιά, αλλά αν έχει βρει και τον τρόπο να τους κατασκευάζει με αυξημένη ακρίβεια λείανσης και σοβαρό ποιοτικό έλεγχο. Αυτό πρέπει να διερευνήσουμε (αυτό ελπίζουμε) βλέποντας όλο και πιό οικονομικά αποχρωματικά να φτάνουν στη χώρα μας κι όχι να παθιαζόμαστε με τα υλικά των φακών τους. Οι εταιρίες που έχουν φτιάξει μύθο με την ποιότητα των φακών τους δεν τον έφτιαξαν με τα υλικά των φακών αλλά με την εργασία επάνω στα υλικά. Θα μπορέσει η αυξημένη παραγωγή να φέρει τις οικονομίες κλίμακας που χρειάζονται για να συνδιαστεί η υψηλή ποιότητα με το μέτριο κόστος; Αυτό είναι το στοίχημα. Τουλάχιστον από την οπτική γωνία του τελικού αγοραστή-χρήστη.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σαφώς.

Τα διοπτρικά για τα οποία γίνεται ο λόγος είναι πολύ απλά μία αλυσίδα με τρείς κύριους κρίκους.

Υλικά,ποιότητα κατασκευής,σχεδιασμός.

Ενας από τους τρείς κρίκους να χαλάσει,χαλά όλη η αλυσίδα.

Πολύ απλό και φυσιολογικό.Και αρκετά αυτονόητο.

Τα εξωτικά υλικά απλά γίνονται όλο και πιο απαραίτητα όσο μικραίνει

ο εστιακός λόγος και μεγαλώνει η διάμετρος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα να σταθώ σε ένα λίγο διαφορετικό θέμα, απλά και μόνο για να υπενθυμίσω ότι καμιά φορά ψάχνοντας το δέντρο χάνουμε το δάσος. Αλήθεια, η ποιότητα αποχρωματικού φακού μετριέται μόνο με τον βαθμό χρωματικής διόρθωσης που επιτυγχάνει; [...]

 

Έθιξες ένα πολύ σημαντικό θέμα, που αρκετοί το παραβλέπουν, λόγω μάρκετινγκ θέλω να πιστεύω

 

Μιας και, απ'ότι βλέπω και σε άλλα ποστς σου, είσαι αρκετά ενημερωμένος σχετικά με τα οπτικά, μήπως θα μπορούσες να απαντήσεις και στο αρχικό μου ερώτημα στο τόπικ αυτό, το οποίο θάφτηκε κάτω από τέσσερις σελίδες φλέιμγουωρ (το παραθέτω ξανά για να μην ανατρέχετε πίσω)

 

 

 

Απορώ με όλες αυτές τις ονομασίες στο 1ο άρθρο, ακόμα δε περισσότερο που αναφέρθηκε το "fluorite CaF2"

 

CaF2 είναι ο χημικός τύπος του φθοριούχου ασβεστίου, κοινώς φθορίτη και αγγλικά fluorite. To fluorite λοιπόν, (που δεν είναι γυαλί, είναι κρύσταλλος καθώς τα γυαλιά δεν έχουν κανονική δομή) τυγχάνει να έχει διαθλαστικό δείκτη σχετικά "ανεξάρτητο" από το μήκος κύματος στο μεγαλύτερο μέρος του ορατού φάσματος. Καλά ως εδώ.

 

1η απορία: Κανένα σοβαρό βιβλίο/άρθρο έχει να προτείνει κανένας που να εξηγεί γενικότερα πως προκύπτει η σχέση nd/λ, διαγράμματα από συνηθέστερα υλικά και κάποια στοιχειώδη τουλάχιστον εξήγηση (με δεσμούς ατόμων, σπιν κλπ) πως αυτή προκύπτει θεωρητικά?

 

2η απορία: οι διάφοροι τύποι των "γυαλιών fluorite" που αναφέρονται στυλ fpl-xx,fk, fct-1 τι είναι ακριβώς? Κοινά "γυαλιά" με προσμίξεις διάφορες που προσπαθούν να φτάσουν τη σχέση nd/λ του φθορίτη? Τεχνητά κατασκευασμένος φθορίτης που λόγω ατελειών στην κατασκευή περιέχει προσμίξεις και οι αριθμοί είναι ένας δείκτης ppm/ppb/δενξέρωτι?

 

Απ'όσο γνωρίζω, το fluorite στα τηλεσκόπια φτιάχνεται τεχνητά (διότι το φυσικά απαντώμενο έχει πολλές μη-επιθυμητές προσμίξεις) και μάλιστα οι ιάπωνες (ΝΙΚΟΝ ?) ήταν οι πρωτοπόροι σε αυτό. Και όποιος ξέρει λίγα από υλικά γνωρίζει ότι είναι πρακτικά αδύνατο να φτιάξεις ένα τόσο μεγάλο "κρύσταλλο" χωρίς ατέλειες στη δομή ή και ίσως προσμίξεις.

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να είσαι καλά.

α.Μπορείς να δείς το άρθρο της βικιπέδια για τον "refractive index".

β.Ναι,είναι γυαλιά που περιέχουν ανάμεσα στα άλλα και ποσότητα φθορίτη.

γ.Η Cαnon άρχισε μαζική παραγωγή φθορίτη στα 68 και παράγει άριστης ποιότητας κρυστάλους μέχρι 40εκ χ 1εκ.

δ....δυστυχώς δε διαθέτω τηλεσκόπιο με φθορίτη..άρα περαμένω

αδιάφθορος!

Κάτι είναι και αυτό!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης