Jump to content

Mobile παρατηρητήριο στη Βυτινα Αρκαδίας!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία, ευτυχία και καθαρούς ουρανούς!

 

Πρόσφατα βρέθηκαμε στο δρόμο από Λεβίδι προς Βυτίνα εν μέσω

διακοπών, και λίγο πριν τη Βυτίνα είδαμε στα δεξιά του δρόμου ένα

σπίτι με δικό του θόλο παρατηρητηρίου και δίπλα ένα... τροχόσπιτο-παρατηρητήριο!

Πολύ καλή ιδέα και μοναδικό θέαμα =D> . Δεν έχω δει κάτι

παρόμοιο ούτε σε αμερικάνικα sites ερασιτεχνών.

 

Πανέξυπνη ιδέα ειδικά για ορεινές εξορμήσεις το χειμώνα σε χιονισμένες

και παγερές τοποθεσίες, όταν η σκηνή δεν είναι και η καλύτερη λύση,

και έχεις τα χρήματα να αγοράσεις και να μετατρέψεις ένα τροχόσπιτο.

Πιθανη δυσκολία πως να απομονώσεις το τηλεσκόπιο από τους μικροκραδασμούς που θα προκαλούνται όταν περπατάς στο τροχόσπιτο.

 

Γνωρίζει κανείς περισσότερα για τον ιδιοκτήτη?

 

Κώστας

 

(Στη φωτο το τροχόσπιτο-παρατηρητήριο είναι στα δεξιά του σπιτιού)

DSC02870b.thumb.JPG.7b7b77982540b70d3ccd2bf36a02cb24.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

 

Σωστός ο τύπος...................

 

Δεν μπορώ να καταλάβω το τροχόσπιτο...... Θα πρέπει να ευθυγραμμίζει κάθε φορά που το στήνει...... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Πλάκα κάνω για να δικαιολογήσω τη δική μας απραξία......

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ή εγώ έχω γίνει πολύ παράξενος ή δε ξέρω τι άλλο, βλέπω τα πράγματα πολύ διαφορετικά, ίσως.....

Αγαπητέ φίλε δε θέλω να με παρεξηγήσεις. Απλά προσπάθησε να φέρεις τον εαυτό σου στη θέση του ιδιοκτήτη. Φαντάσου ότι ξυπνούσες μια ωραία πρωία και σου λέει ένας γνωστός του γνωστού του φίλου σου "μπες στο Astrovox.gr. Έχει φωτογραφία το σπίτι σου και ρωτάνε για σένα"! Πες μου ειλικρινά βρε φίλε: Πώς θα αισθανόσουν; Συγχώρα με αν είπα κάτι που σε πρόσβαλε, αλλά ρωτάω γιατί νομίζω ότι τείνουμε να χάσουμε εντελώς τον έλεγχο σαν άνθρωποι και σαν κοινωνία.. Θα μου πεις "Ποιος είσαι εσύ που μου πεις τι θα γράψω και τι θα πω;"

 

Έλα ντε......

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς.

 

Αν και δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα (το σπίτι είναι δίπλα στο εθνικό οδικό δίκτυο και όχι πουθενά κρυμμένο καθώς και το post μου έγινε σε στενό κύκλο ερασιτεχνών αστρονόμων και όχι σε κυριακάτικη εφημερίδα) ζήτησα να αποσυρθεί το post.

 

Παραλληλα, alepohori σάμπως γενικεύεις τον προβληματισμό σου για την σύγχρονη κοινωνία σε λάθος σημείο, στιγμή και άνθρωπο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως ταπεινή ήταν η προηγούμενη αναφορά μου, το ίδιο ταπεινά θα πω ότι η απάντησή σου σε τιμά ιδιαιτέρως. Και φυσικά δεν ήθελα να "δείξω" κανέναν συγκεκριμένα. Ναι, μίλησα γενικά, τίποτα περισσότερο. Έναν προβληματισμό εξέφρασα, όπως κάνουμε πολλάκις εδώ μέσα, χωρίς υπερβολές.

 

Καλή χρονιά και σε σένα! :cheesy:

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη πες τώρα ότι είσαι εσύ ο ιδιοκτήτης του σπιτιού και άσε τα κοινωνικά σχόλια :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γνωρίζει κανείς περισσότερα για τον ιδιοκτήτη?

Κώστας

 

Λοιπόν, νομίζω ότι το έχω ξαναγράψει κάπου, τον ιδιοκτήτη τον έχω γνωρίσει. Είναι ένας Ελληνοαμερικανός κύριος που μου έκανε πολύ καλή εντύπωση. Ήταν άνετος στη γνωριμία μας, άριστος γνώστης του αντικειμένου και κάτοχος πολλών τηλεσκοπίων, διαφόρων μεγεθών, κυρίως τύπου dobsonian.

 

Στο θόλο που έχει στο σπίτι είχε ένα LX200 16''. Το ξέρω γιατί τον είχα βοηθήσει να το τοποθετήσει. Στο τροχόσπιτο δεν είχε τίποτα τότε που τον γνώρισα τουλάχιστον. Όμως στο ισόγειο του σπιτιού είχε πολλά τηλεσκόπια κι απ'ότι θυμάμαι έφτιαχνε ένα dob 20".

 

Απ'ότι θυμάμαι, μου είπε ότι την συγκεκριμένη περιοχή την είχε επιλέξει με τη βοήθεια ενός γνωστού του (πιλότου; ) γιατί έχει όπως μου είπε πολύ χαμηλή υγρασία. Πίσω απο το σπίτι είχε αγοράσει μια μεγάλη έκταση αρκετών δεκάδων στρεμμάτων με την προοπτική να φτιάξει "μόνιμες" θέσεις για τα τηλεσκόπιά του.

 

Του είχα αναφέρει για τις συγκεντρώσεις μας στον Πάρνωνα (γεγονός που δεν γνώριζε) και τον είχα προτρέψει να έρθει αφού είχε και το τροχόσπιτο. Δεν νομίζω όμως να ήλθε ποτέ.

 

Δυστυχώς επαγγελματικοί λόγοι δεν μου επέτρεψαν να συνεχίσω την επικοινωνία μου με αυτόν τον ωραίο άνθρωπο. Εξ'όσων γνωρίζω έρχεται κάποια Σαββατοκύριακα στην περιοχή.

 

Απο την επαφή μας πάντως, που είχε κρατήσει αρκετό καιρό, δεν κατάλαβα να είχε κάποιο πρόβλημα περί δημοσιότητας κλπ. Ίσα - ίσα που νομίζω ότι αισθανόταν "μόνος" σε σχέση με το χόμπυ του στην περιοχή.

 

Τάκης

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έχω δεί και γώ! Εξαιρετική ιδέα!

 

Όσο για....την "κάτω βόλτα" της κοινωνίας, ας μην τα ισοπεδώνουμε και όλα! Το τροχόσπιτο είναι σε περίοπτη θέση, που σίγουρα το βλέπουν δεκάδες χιλιάδες άνθρωποι την ημέρα, και δεδομένου του μεγέθους της κοινότητας μας, και της σπανιότητας της ιδέας αυτής, δεν νομίζω οτι πήραμε την κάτω βόλτα επειδή κάποιος το ανάρτησε στο astrovox.gr [-X

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως η αρχική ερώτηση είχε καλή πρόθεση και καμία σκοπιμότητα να παραβιαστεί η ιδιωτική ζωή του εν λόγω κυρίου. Ωστόσο, επειδή όντως το θέμα με τα προσωπικά δεδομένα είναι ευαίσθητο νομίζω πως είναι καλύτερο να περιοριστούμε σε ό,τι ειπώθηκε ήδη και να μην μπλέξουμε περαιτέρω με προσωπικά δεδομένα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης