Jump to content

Carrefour - τηλεσκοπιο και κιαλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας

Από μια επίσκεψη που εκανα στα Carrefour είδα να διατίθεται τηλεσκόπιο Firstline 60mm με ισημερινη βάση (νομίζω και κάτι φίλτρα μέσα) με 50 €.

Επίσης, κιάλια 10χ50 Firstline (πεδίο 6.7) με 15 €.

Τα κιάλια τα έχω δοκιμάσει την νύχτα, focus μόνο γύρω από το κέντρο του πεδίου, ενώ οι άκρες είναι νεταρισμένες.

Για το τηλεσκόπιο δεν ξέρω, ίσως θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ώς οδηγός (Αντώνη, αν θυμάμαι καλά, έψαχνες κάτι τέτοιο)

 

φιλικά

Κώστας

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Κωστα,

 

Θυμασαι πολυ καλα και σωστα αλλα υπαρχει ενα μικρο προβλημα .... εδω και δυο εβδομαδες ο ανεμος μου εριξε το C14 κατω και εσπασε ο προτερευον! Τρεχω τωρα να δω τι να κανω.

 

Το χειροτερο ειναι οτι μιλαμε για απωλεια εξαιρετικων οπτικων. Βαλε και την καθυστερηση με το αποχρωματικο διοπτρικο της Astro-Physics (ΑΡ160) και εχω μεινει χωρις σημαντικο τηλεσκοπιο!

 

Εχω γινει σαν τον τοξικομανη χωρις τη δοση του !!!!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορώ να μην τονίσω για άλλη μιά φορά ότι παρόμοια προϊόντα είναι (με το ζόρι) παιχνίδια και δεν έχουν καμιά σχέση με οπτικά όργανα. Όποια κι αν είναι η εξωτερική τους εμφάνιση, όπως και να αποκαλούνται στα ταμπελάκια τους, όλο τους το κόστος έχει ξοδευτεί στο να μοιάζουν με τηλεσκόπια ή κυάλια, και προορίζονται για άτομα άσχετα με την παρατήρηση που δυστυχώς θα παραμείνουν άσχετα άν περιοριστούν σε τέτοιες αγορές. Καλύτερα κανείς να παρατηρεί με γυμνό μάτι, παρά να παιδεύεται και να συγχύζεται με τα υπερβολικά οπτικά και μηχανικά προβλήματα που παρουσιάζουν τα περισσότερα απ' αυτά.

 

Παρ' όλα αυτά, ίσως υπάρχει μια χρησιμότητα για τον αντικειμενικό φακό 60mm ενός τέτοιου κατασκευάσματος. Φυσικά όχι για οδηγός (guider) αφού ο δίσκος του Airy είναι άγνωστη έννοια για τέτοιους φακούς. Άν είναι γυάλινος, με μικρό εστιακό μήκος και κάποια στοιχειώδη επίστρωση, μπορεί να φτιαχτεί ένας θαυμάσιος ερευνητής (finder). Πριν λίγα χρόνια αγόρασα για 5.000 δρχ ένα επίγειο κυάλι (spotting scope) 20-45Χ60 της KONUS με σπασμένο εστιαστή, για να χρησιμοποιήσω τον άθικτο αντικειμενικό φακό του (D=60mm/F=250mm). Όπως περίμενα ήταν άχρηστος για οποιαδήποτε μεγέθυνση πάνω από 30Χ, ενώ ένας καλός φακός 60mm μπορεί να δώσει μεγεθύνσεις μέχρι 120Χ περίπου. Όμως σε μεγέθυνση 10Χ τα αστέρια έδειχναν σημειακά στην κεντρική περιοχή του οπτικού πεδίου, και έτσι με έναν προσοφθάλμιο Plossl 25mm έφτιαξα ένα θαυμάσιο finder 10X60, 5°, πολύ καλύτερο από ένα σύνηθες finder 6Χ30. Μάλιστα η μιά πλευρά του φακού ήταν επιστρωμένη. Άριστη συνοδεία για ένα 10ιντσο νευτώνιο.

 

Κατά τα άλλα, η διαφορά κατά τη χρήση ενός καλού τηλεσκοπίου 60mm και ενός παιχνιδιού από το Carrefour με 50 € (μέσα και ισημερινή βάση και φίλτρα!) είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Ας μην αναφερθώ καθόλου στα κυάλια των 15 €... Οι περισσότεροι φακοί τους είναι πλαστικοί. Μακριά!

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη,

 

μόλις διάβασα για την σημαντική απώλεια με το C-14. Ελπίζω τουλάχιστον να μην καθυστερήσει άλλο το Astro-Physics. Κουράγιο...

 

Αν τελικά είναι δυνατή (ή συμφέρουσα) η αντικατάσταση του πρωτεύοντος, είναι χρήσιμο να ξέρει κανείς ό,τι τα κάτοπτρα σπάνια κατασκευάζονται με πραγματικό εστιακό μήκος ακριβώς ίδιο με το ονομαστικό τους. Για ένα μεγάλο κάτοπτρο σαν του C-14, η διαφορά εστιακού μήκους από το προηγούμενο, μπορεί να είναι αρκετά εκατοστά. Ελπίζω κάτι τέτοιο να μή σου δημιουργήσει επιπλέον προβλήματα. Η Celestron αναλαμβάνει την αντικατάσταση;

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα (και καλο μηνα) Στεφανε,

 

Δυστυχως μιλαμε για ανταλλαγη και των τριων οπτικων (προτερευον, δευτερευον και διορθωτικη πλακα). Ολα ειναι "πακετο" και δεν μπορουμε απλα να ανταλλαξουμε οποιο απο τα τρια χρειαζεται ανταλλαγη (πχ η Celestron ταιριαζει το προτερευον με την διορθωτικη πλακα).

 

Επαθε ζημια και η σωληνα (μπρος και πισω) .... ουσιαστικα μιλαμε για νεο C14.

 

Ακομα δεν μπορω να καταλαβω πως ο ανεμος εριξε κατω 70-80 κιλα εξοπλισμου?!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κριμα Αντωνη :( και κουραγιο.....

Συμφωνω στα περι παιχνιδιων για αυτα τα "τηλεσκοπια" των πολυκαταστηματων.Καπου καπου μπορει κανεις κατα τυχη να πετυχει ενα με καλα η εστω αποδεκτα οπτικα αλλα και παλι η βαση θα ναι απαραδεκτη.Με μια ιδιοκατασκευασμενη βαση στηριξης (στυλ dobsonian) παντως μπορει να χει κανεις ενα τηλεσκοπιο μονιμα στο αυτοκινητο για καθε περιπτωση αναγκης.

Προσωπικα μονο ενα τηλεσκοπιο 6cm μ αρεσει το Takahashi FS-60c αποκαλουμενο και baby Tak :-) το οποιο σκεφτομαι σοβαρα να αποκτησω.

Εχει τελεια οπτικα,πολυ φορητο(εκλειψεις ηλιου),αριστο για αστροφωτογραφια,κανει για super finder και επισης γραφει Takahashi επανω!!!!!

 

Καλα να περνατε!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικα μονο ενα τηλεσκοπιο 6cm μ αρεσει το Takahashi FS-60c αποκαλουμενο και baby Tak :-) το οποιο σκεφτομαι σοβαρα να αποκτησω.

Εχει τελεια οπτικα,πολυ φορητο(εκλειψεις ηλιου),αριστο για αστροφωτογραφια,κανει για super finder και επισης γραφει Takahashi επανω!!!!!

 

Καλα να περνατε!

 

 

 

Ax re giorogo fetixisti... As leei Takahashi apano kai ante geia :P

 

Etsi Etsi...

 

 

Sto thema tora.

 

 

Antoni tha sou paei polla e? gmt... akiri stigmi...

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα παιδιά

 

Αντώνη λυπαμαι πάρα πολύ για το C14, εύχομαι να μπορέσεις να κάνεις ο,τι καλύτερο μπορείς για την διόρθωσή του :cry: . Πάντως, έχω δει από αέρα να σηκώνεται ολόκληρο θερμοκήπιο, με τσιμεντένιες βάσεις.

 

Σε ο,τι αφορά τα τηλ/πια πολυκαταστημάτων φυσικά και δεν προτείνω τέτοια όργανα σε καμία περίπτωση :oops: . Είχα ένα παρόμοιο (Bushnell :x ) και το χάρισα. Απλα σε χέρια εμπειρου παρατηρητή ίσως να μπορούσε να χρησιμοποιηθεί διαφορετικά :D . Ο αρχάριος ούτε να το σκέφτεται.

 

Καλή ξαστεριά!

Κώστας

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο/Κωστα/flashy,

 

Σας ευχαριστω για την συμπαρασταση σας. Ο κυριος Τσαμπουρας κανει τα παντα να με βοηθησει!

 

Προτιμω να ειμαι χωρις φαγητο και ρουχα αντι τηλεσκοπιο.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης