Jump to content

Ολική έκλειψη ηλίου! Καστελλόριζο 2006


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Sorry, τώρα το είδα, έχει πρόβλεψη 15 ημερών και για το Καστελόριζο:

 

http://wwwa.accuweather.com/world-forecast-calendar.asp?partner=accuweather&myadc=0&traveler=0&zipcode=EUR|GR|GR000|KASTELORIZO|&metric=1 ...(copy - paste κατά τα γνωστά).

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 910
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Sorry, τώρα το είδα, έχει πρόβλεψη 15 ημερών και για το Καστελόριζο:

 

http://wwwa.accuweather.com/world-forecast-calendar.asp?partner=accuweather&myadc=0&traveler=0&zipcode=EUR|GR|GR000|KASTELORIZO|&metric=1 ...(copy - paste κατά τα γνωστά).

 

Φιλικά

 

PapGeo

 

Ουφ, τι άγχος και αυτό! Όποτε το ανοίγω οι σφυγμοί μου ανεβαίνουν! [-o<

 

Μια απορία! Γιατί η σκιά διατρέχει τη Γη από Δυτικά προς ανατολικά; Από Βραζιλία προς Μογγολία και όχι αντίθετα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Sorry, τώρα το είδα, έχει πρόβλεψη 15 ημερών και για το Καστελόριζο:

Γιωργο,

 

Ας εχουμε καλο καιρο στο νησακι μας στις 29/03/2006 και οι Τουρκοι θα θαυμαζουν Ελληνικες φωτογραφιες στον ξενο τυπο και ασχετα απο τον καιρο τους την ιδια μερα. Σου το υποσχωμαι. :!:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια απορία! Γιατί η σκιά διατρέχει τη Γη από Δυτικά προς ανατολικά; Από Βραζιλία προς Μογγολία και όχι αντίθετα;

 

Γιατί η Σελήνη συναντά τον Ήλιο από τη δυτική του πλευρά και τον εγκαταλείπει από την ανατολική. Κι αυτό συμβαίνει επειδή η Σελήνη έχει μικρότερη φαινόμενη ταχύτητα στον ουρανό και μένει πίσω σε σχέση με τον Ήλιο. Φέρε στο μυαλό σου τις κινήσεις σε τρισδιάστατο χώρο και είναι πολύ απλό να το καταλάβεις. (Αν θές, για ευκολία χρησιμοποίησε μιά λάμπα, ένα πορτοκάλι κι ένα καρύδι!)

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας εχουμε καλο καιρο στο νησακι μας στις 29/03/2006 και οι Τουρκοι θα θαυμαζουν Ελληνικες φωτογραφιες στον ξενο τυπο και ασχετα απο τον καιρο τους την ιδια μερα. Σου το υποσχωμαι.

 

Αντώνη φίλε μου,

 

Είμαι σίγουρος ότι θα δώσεις τον καλύτερό σου εαυτό. Εδώ εγώ που δεν είμαι αστροφωτογράφος, έχω πονοκεφαλιάσει για το πώς θα βγάλω μερικές ανεκτές φωτογραφίες μέσα στο «τρίλεπτο» της ολικότητας, χωρίς να τα μπερδέψω και χωρίς να χάσω το φαινόμενο σε οπτική απόλαυση!

 

Και μια που το΄φερε η κουβέντα, προσανατολίζομαι, αντί να κατεβάσω κιάλια 10x50 και τηλεφακό 200mm + teleconverter x2, να μεταφέρω το ΕΤΧ-105AT + το τρίποδο του. Αυτό, μαζί με τον αντάπτορα για την SLR μου, θα μου δώσει f/l ~ 1850mm στα f/17.2. Πες μου ότι δεν τρελάθηκα!

 

By the way, παρατήρησα από μια σχετική έρευνα στο google τις διακριτικές προσπάθειες που καταβάλεις στα ξένα forum για να κάνεις γνωστό ότι, εκτός από την Αττάλεια, υπάρχει και το πανέμορφο Καστελόριζο. Είσαι αξιέπαινος!

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και μια που το΄φερε η κουβέντα, προσανατολίζομαι, αντί να κατεβάσω κιάλια 10x50 και τηλεφακό 200mm + teleconverter x2, να μεταφέρω το ΕΤΧ-105AT + το τρίποδο του. Αυτό, μαζί με τον αντάπτορα για την SLR μου, θα μου δώσει f/l ~ 1850mm στα f/17.2. Πες μου ότι δεν τρελάθηκα!

Γιωργο,

 

Λιγη προσοχη με εστιακη αποσταση 1850 mm και ιδιαιτερα αν ενδιαφερεσαι για το στεμμα το οποιο ειναι περιπου τρεις με τεσσερεις ηλιακες διαμετροι ανα κατευθυνση.

 

By the way, παρατήρησα από μια σχετική έρευνα στο google τις διακριτικές προσπάθειες που καταβάλεις στα ξένα forum για να κάνεις γνωστό ότι, εκτός από την Αττάλεια, υπάρχει και το πανέμορφο Καστελόριζο. Είσαι αξιέπαινος!

Οπως οι Ολυμπιακες Αγωνες του 2004 ηταν της Αθηνας (Ελλαδας), θελω να δω και το ιδιο με την ολικη εκλειψη του 2006 ωστε να γραφουν "η ολικη εκλειψη του Καστελοριζου" και ιδιαιτερα σε πεντε-δεκα χρονια οταν θα υπαρχει υλικο σε βιβλια κτλ.

 

Με τα διαφορα forum, οντως εχω πλημμυρισει τα παντα! :oops: Μεχρι και το Sky&Telescope online - πχ http://skyandtelescope.com/printable/news/article_1607.asp - και στο τευχος του Ιαν/2006 (σελιδα 136). Μαλιστα ενας Τουρκος σε ενα φορουμ της Yahoo (DSLRFocus) μας εκανε και τον εξυπνο αλλα πηρε την απαντηση του!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπως οι Ολυμπιακες Αγωνες του 2004 ηταν της Αθηνας (Ελλαδας), θελω να δω και το ιδιο με την ολικη εκλειψη του 2006 ωστε να γραφουν "η ολικη εκλειψη του Καστελοριζου" και ιδιαιτερα σε πεντε-δεκα χρονια οταν θα υπαρχει υλικο σε βιβλια κτλ.
[-X

 

Το μονοπάτι της ολικότητας καλύπτει 153000 τετραγωνικά χιλιόμετρα στην Τουρκία. Στην Ελλάδα καλύπτει τα 9 τ.χ. του Καστελόριζου

Μιλάμε για περιοχή κάλυψης 19000 φορές λιγότερη:shock: Θα έλεγα οτι στη σύγκριση μάλλον μας τρών οι Τούρκοι.

Anyway, εγώ είμαι της άποψης οτι αυτή η έκλειψη είναι για άλλη μια φορά η έκλειψη της Αφρικής, αφού στη Λυβίη θα σημειωθεί και το 4'7".

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Γιατί η Σελήνη συναντά τον Ήλιο από τη δυτική του πλευρά και τον εγκαταλείπει από την ανατολική. Κι αυτό συμβαίνει επειδή η Σελήνη έχει μικρότερη φαινόμενη ταχύτητα στον ουρανό και μένει πίσω σε σχέση με τον Ήλιο. Φέρε στο μυαλό σου τις κινήσεις σε τρισδιάστατο χώρο και είναι πολύ απλό να το καταλάβεις. (Αν θές, για ευκολία χρησιμοποίησε μιά λάμπα, ένα πορτοκάλι κι ένα καρύδι!)

 

Φιλικά, Στέφανος

 

Ναι σωστά!

Thanks! :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπως οι Ολυμπιακες Αγωνες του 2004 ηταν της Αθηνας (Ελλαδας), θελω να δω και το ιδιο με την ολικη εκλειψη του 2006 ωστε να γραφουν "η ολικη εκλειψη του Καστελοριζου" και ιδιαιτερα σε πεντε-δεκα χρονια οταν θα υπαρχει υλικο σε βιβλια κτλ.
[-X

 

Το μονοπάτι της ολικότητας καλύπτει 153000 τετραγωνικά χιλιόμετρα στην Τουρκία. Στην Ελλάδα καλύπτει τα 9 τ.χ. του Καστελόριζου

Μιλάμε για περιοχή κάλυψης 19000 φορές λιγότερη:shock: Θα έλεγα οτι στη σύγκριση μάλλον μας τρών οι Τούρκοι.

Anyway, εγώ είμαι της άποψης οτι αυτή η έκλειψη είναι για άλλη μια φορά η έκλειψη της Αφρικής, αφού στη Λυβίη θα σημειωθεί και το 4'7".

Αργυρη,

 

Ας τα πουμε σε περιπου ενα μηνα. Αν υπαρχει αμμο-θυελλα, τα 4'7" δεν μας κανουν τιποτα. Το ιδιο ισχυει και με τα 153000 τρετραγωνικα της Τουρκιας με λιγο συννεφακι, χιονακι κτλ.

 

Ας βγαλουμε δουλεια απο το Καστελοριζο απο αρχη μεχρι τελος (ειναι "μονο" τρεις ωρες) και τα υπολοιπα θα δουμε.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λιγη προσοχη με εστιακη αποσταση 1850 mm και ιδιαιτερα αν ενδιαφερεσαι για το στεμμα το οποιο ειναι περιπου τρεις με τεσσερεις ηλιακες διαμετροι ανα κατευθυνση.

 

Αντώνη,

 

Από όσα έχω διαβάσει, κατάλαβα ότι για να πάρεις το στέμμα στην πλήρη έκταση του, απαιτούνται πολλαπλές εκθέσεις, γιατί όσο απομακρυνόμαστε από τον ηλιακό δίσκο, τόσο αμυδρότερο είναι και άρα απαιτούνται μεγαλύτεροι χρόνοι. Εγώ όμως δεν θα έχω τη δυνατότητα των πολλαπλών και χρονικά μεγάλων εκθέσεων με την φωτογραφική μηχανή και το τηλεσκόπιό μου. Θα στήσω σε ισημερινή στήριξη το τηλεσκόπιο, αλλά δεν προσδοκώ μεγάλη ακρίβεια παρακολούθησης και γιαυτό και οι χρόνοι έκθεσης θα είναι μικροί, σίγουρα από 1/1000 έως 1/15, ίσως και μέχρι 1 sec αν προφθάσω, όλα με ISO 400. Με αυτά τα δεδομένα, ίσως να βγάλω το φωτεινότερο τμήμα του στέμματος, το δαχτυλίδι στην αρχή και τέλος της ολικότητας, ενώ θα ήθελα ιδιαίτερα να βγάλω τις ηλιακές προεξοχές, εφόσον υπάρχουν.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια καλημερα..μηπως ξερουμε αν θα υπαρχει ηλιακη δραστηριοτητα κατα την διαρκεια της εκλειψης? Θα δουμε και κηλιδες?

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια καλημερα..μηπως ξερουμε αν θα υπαρχει ηλιακη δραστηριοτητα κατα την διαρκεια της εκλειψης? Θα δουμε και κηλιδες?

Υπαρχουν :wink: φημες :wink: για :wink: διαβαση :wink: του :wink: ISS :wink: κατα :wink: την :wink: διαρκεια :wink: της :wink: εκλειψης ... μαλιστα :wink: με :wink: την :wink: ολικοτητα. :wink:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χαχαχαχα...somebody really wants to shoot ISS...guess who.... :cheesy:

Αγαπιε,

 

Οχι "wants" αλλα θα εχει την ευκαιρια!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μάθουμε τα "δρομολόγια" του ISS, δέκα μέρες πριν, στο heavens-above (στο 10 days prediction, δίνοντας ως σημείο παρατήρησης τις συντεταγμένες του Καστελόριζου)

 

Υπομονή...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντωνη σου το ευχομαι ολοψυχα..ξερω οτι τον κυνηγας εδω και καιρο..που θα παει...

 

Καλες Επιτυχιες προκαταβολικα σε ολους μας!!!!

 

Ηγγικεν η ωρα!!!

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μάθουμε τα "δρομολόγια" του ISS, δέκα μέρες πριν, στο heavens-above (στο 10 days prediction, δίνοντας ως σημείο παρατήρησης τις συντεταγμένες του Καστελόριζου)

Γιαννη,

 

Εχω καλυτερη προσβαση, πηγη και πληροφοριες. Ειμαι χρηστης μιας ιδικης σελιδας της ΝΑΣΑ με ιδιαιτερη προσβαση οπου μπορω να εχω ανα πασα στιγμη τις συντεταγμενες (TLE - Two Line Orbital Elements) για οποιον δορυφορο επιθυμω. Αν γνωριζεις το προηγουμενο OIG (Orbital Information Group) της NASA, θα ξερεις ακριβως τι εννοω.

 

Μαλιστα υπαρχου και ιδικες συντεταγμενες που ειναι μελλοντικες προβλεψεις της OIG για το ISS. Το μονο αγνωστο φυσικα ειναι εκτακτα της τελευταιας στιγμης και οπου την εχω πατησει αλλες φορες (πχ. πριν δυο εβδομαδες οπου καθε μερα για δεκα μερες εδειχνα διαβαση και την τελευται στιγμη εγινε μια μικρη διορθωση τροχιας και το ISS τελικα περασα περιπου 5' (1/12 της μοιρας) νοτια της σεληνης).

 

Οπως παντα, ΥΠΟΜΟΝΗ!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περιμένουμε όλοι ανυπόμονα τη δημοσίευση της επερχόμενης φωτο. 8-[

Καλή δύναμη...

 

Τhe success of most things depends upon knowing how long it will take to succeed. (Baron de Montesquieu)

 

ΣΗΜ: (οι καλές πηγές είναι πάντα σημαντικές)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια, στο Καστελοριζο ολοι ΜΑΚΡΥΑ απο τον Αντωνη τουλαχιστο κατα 5μ. Μην του αποσπάμε την προσοχη. Και ο,τι χρειαζεται θα τρεχουμε!

 

Αντωνη καλη επιτυχία!!!!!

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια, στο Καστελοριζο ολοι ΜΑΚΡΥΑ απο τον Αντωνη τουλαχιστο κατα 5μ.

Ενα μετρο (+/-) ειναι μια χαρα ... μονο και μονο κατα λαθος να μην ερθει κανεις σε επαφη με το μωρο μου (ΑΡ160) και μου τα κανει χαλια με την πολικη ευθυγραμμιση στην ποιο σημαντικη στιγμη.

 

Ειναι καλα να ειμαστε ολοι μαζι ωστε να υπαρχει ενας συντονισμος περι εκθεσεις (πχ. καθε πεντε λεπτα), πρωτη επαφη, ολικοτητα και πολλα αλλα.

 

Ισως χρειαστει να βοηθησουμε ο ενας τον αλλο με εκτακτα (μπαταριες, τεχνικα προβληματα και αλλα). :!: :!:

 

Και κατι αλλο ... θα εχω μαζι μου το TeleVue Pronto + Coronado SM60/BF10 ωστε να ξερουμε εκ τον προτερων για προεξοχες κα. πριν την ολικοτητα αντι την τελευταια στιγμη. :wink:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενα μετρο (+/-) ειναι μια χαρα ...

 

...Όλοι περιμένουν με κομμένη την ανάσα και τα μάτια τους, κρυμένα πίσω από κάτι περίεργα γυαλιά σαν από αλουμινόχαρτο, στραμένα ψηλά στον ουρανό. Βλέπουν τον ήλιο, σα φοβισμένο από την περίεργη αυτή μάζωξη, να προσπαθεί να κρυφτεί πίσω από κάτι ανεξιχνίαστα σκοτεινό, που αν ήταν νύχτα θα ορκιζόμουν ότι είναι το φεγγάρι...

 

Λίγο πιο δίπλα, σε απόσταση αναπνοής θα έλεγε κανείς, ένα σύννεφο ζητούσε τη βοήθεια του Αιόλου για να τρέξει κι αυτό μπροστά από τον ήλιο, να τον σώσει... Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί όλοι το κοίταζαν τόσο εχθρικά. Πρέπει να έχει σχέση με κάτι πράγματα σαν πολυβόλα, που ήταν στημένα γύρω γύρω, προσεχτικά διάσπαρτα, να στοχεύουν προς τα κει. Ο πόλεμος ήταν σίγουρο ότι θα ξεσπάσει από στιγμή σε στιγμή...

 

Μέσα στην απόλυτη ησυχία ακούγεται η φωνή μιας ξανθιάς φουντοχτενισμένης κυρίας, που πρέπει από καιρό να είχε ξεπεράσει τα εξήντα, γεμάτης βαριά κοσμήματα που δυσκόλευαν ακόμα περισσότερο το βήμα της απ'ότι έκανε το ανήσυχο αλλά σίγουρα καλύτερα χτενισμένο και φρεσκολουσμένο σκυλάκι της, ένα λευκό κανίς, που περιφερόταν σα δορυφόρος γύρω της μπλέκοντας συνεχώς το λουρί του σα γαϊτανάκι... "καλέ, καλέ, εδώ γίνεται αυτή η έκλειψη που μου είπαν;..."

 

Ξεχνώντας το εχθρικό σύννεφο, σα να τους τσίμπησε μύγα, με μια κίνηση όλοι την προέτρεψαν αυστηρά σε σιωπή κι αυτή, φανερά παρεξηγημένη, γυρίζει να φύγει. Αυτό ήταν. Το λουρί μπλέκεται στα πόδια της κι αυτή σωριάζεται κατάχαμα ουρλιάζοντας κάτι ακατάληπτο σαν "Μιμή, Μιμή, έλα πίσω γρήγορα..."

 

Ποιά Μιμή; Αυτή που έτρεχε αφηνιασμένη ανάμεσα στα καλοστοιχισμένα πυροβόλα, σκουντώντας και γκρεμίζοντάς τα το ένα μετά το άλλο και μαζί μ'αυτά και τα όνειρα της ομύγυρης για μια αθάνατη ανάμνηση;

 

Εκείνη τη στιγμή, ως εκ θαύματος, η μέρα έγινε νύχτα! Ναι! Την πέτυχαν τη στιγμή της ισόβιας ανάμνησης: κάποιος, στον οποίο όλοι φώναζαν "Αντώνη συγκρατήσου...", αφού ξεπέρασε τη Μιμή σε κάτι απίστευτες φιγούρες κλαυθμού και αυτοοδυρμού, προσγειώθηκε πάνω στη σωριασμένη γυναίκα, με προθέσεις που δεν κατάφερα ποτέ να καταλάβω...

 

Έχουν περάσει χρόνια από τότε κι ο Αντώνης περνά την ώρα του σε ένα μικρό κρύο δωμάτιο με παράθυρα από σίδερα, εξηγώντας σε ένα συμπαθή κεντροαφρικανό μετανάστη με το όνομα Βilele Lele και εξαντλημένη υπομονή, πότε θα επαναληφθεί ένα φαινόμενο που το είπε κάπως σαν "ολική έκλειψη ηλίου"...

 

 

Σε όλους τους φίλους,

Γιάννης Δουκουμόπουλος

 

 

YΓ: Συγχωρέστε με αν σας μπέρδεψα με την αλλαγή του avatar μου, αλλά προήλθε ως επακόλουθο μετά από ανταλλαγή απόψεων με τον Βασίλη (maxplanck) [περισσότερα στο : http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=20352#20352 ]

 

Για όσους δεν γνωρίζουν ή δεν θυμούνται το Bilele http://www.astrovox.gr/forum/album_comment.php?pic_id=1185

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι εκδόσεις lonely planet (των γνωστών τουριστικών οδηγών), εξέδωσαν ένα φυλλάδιο σχετικά με την έκλειψη στη Λιβύη.. Παρόλο που επικεντρώνει το ενδιαφέρον στη Λιβύη, έχει πολές αναφορές στην έκλειψη, τί πρέπει να προσεχθεί, συμβουλές φωτογράφησης κλπ.

Δωρεάν το download στο: http://www.lonelyplanet.com/journeys/feature/libya06.cfm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχουν περάσει χρόνια από τότε κι ο Αντώνης περνά την ώρα του σε ένα μικρό κρύο δωμάτιο με παράθυρα από σίδερα....

... με την συντροφια των αιωνιων συντρoφων του: το πολυαγαπημενο του αλλα τωρα κουρασμενο διοπτρικο (ΑΡ160), η πολυαγαπημενη του αλλα τωρα εξισου κουρασμενη βαση (ΑΡ1200GTO) και μια παλια CCD φωτογραφιζοντας τον εναστρο ουρανο απο το κελι του στην πισω πλευρα (με καθαρο οριζοντα) ενος απονομενου τρελοκομειου στην Γαυδο. Που να ξερει ο συμπαθής κεντροαφρικανός μετανάστης με το όνομα Βilele Lele και εξαντλημένη υπομονή, πότε θα επαναληφθεί ένα φαινόμενο που το είπε κάπως σαν "ολική έκλειψη ηλίου"...

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι εκδόσεις lonely planet (των γνωστών τουριστικών οδηγών), εξέδωσαν ένα φυλλάδιο σχετικά με την έκλειψη στη Λιβύη.. Παρόλο που επικεντρώνει το ενδιαφέρον στη Λιβύη, έχει πολές αναφορές στην έκλειψη, τί πρέπει να προσεχθεί, συμβουλές φωτογράφησης κλπ.

Δωρεάν το download στο: http://www.lonelyplanet.com/journeys/feature/libya06.cfm

Σ'ευχαριστω για τον συνδεσμο του αρχειου! Ειναι πολυ καλο και θα το εχω υποψην μου για μελλοντικη "εξορμιση" ... μονο και μονο τα (ελληνικα) αρχαια που βλεπω στις εικονες του αρχειου ειναι αρκετα για μενα.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης