Jump to content

Ολική έκλειψη ηλίου! Καστελλόριζο 2006


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά, αυτό είναι ένα σπάνιο, όμορφο και αξέχαστο φαινόμενο -

 

Δεν είναι σημαντικό από που θα το δείτε - οπουδήποτε είναι ευκολότερο

για κάθε φίλο - σημαντικό είναι να κανετε κάθε προσπάθεια να δειτε αυτη την έκλειψη.

 

Aξίζεϊ !!!

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 910
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση

Εγώ μένω νότια προς την μεριά της Σητείας

Στην περιχεί μου η έκλειψη θα είναι ολική??

Γιατί έχω το Starry Night Pro 5 και το πάω στην συγκεκριμένη ημερομηνία και μου την δείχνει ολική ώρα 12:45 ισχύει αυτό που δείχνει?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι,

 

Επειδή και εγώ θέλω να έρθω στο Καστελλόριζο και να πω την αλήθεια σκέφτομαι να έρθω με πλοίο από Πειραιά, έχει καταλήξει κανείς από τους φίλους ποια μέρα θα φύγει από Πειραιά για Ρόδο και έπειτα Καστελλόριζο; Δηλαδή αν θα είναι στις 25 ή 26 ή στις 27 του μηνός, γιατί σκέφτομαι να κλείσω εισητήρια για Ελλάδα κάποια από αυτές τις μέρες. Και φυσικά στα αεροπορικά εισητήρια ισχύει πάντα το όσο νωρίτερα τόσο φτηνότερα.

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, αν τα πράγματα μείνουν ως έχουν τότε τα πλοία φεύγουν από Πειραιά Δευτέρα απόγευμα ωστόσο την τελευταία φορά που πήρα τηλέφωνο τα δρομολόγια του Μαρτίου δεν είχαν ανακοινωθεί και ίσως ανακοινωθούν και από τη νέα χρονιά.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία οπότε θα κανονίσω λογικά να είμαι από Σαββατοκύριακο Ελλάδα ώστε να την κάνουμε Δευτέρα για Αιγαίο...

 

Παρεπιπτώντος η Ολυμπιακή είχε ανακοινώσει κάποια στιγμή ότι θα έχει "φοιτητικό εισητήριο" για τις πτήσεις εσωτερικού στα 80 ευρώ μετ' επιστροφής, αρκετά καλή ευκαιρία για όσους καλύπτονται, αν λάβουμε υπόψιν πόσες ώρες εξοικονομεί κανείς και τις τιμές που έχουν φτάσει τα πλοία (για Ρόδο τα Blue Star φτάνουν τα 80 Ευρώ με επιστροφή). Ξέρει κανείς αν θα ισχύει κάτι τέτοιο, εφόσον η Ολυμπιακή θα υπάρχει ως τότε...

 

Παρεπιπτώντος με την Agean το εισητήριο με φόρους, επίναυλο καυσίμων και λοιπές χρεώσεις φτάνει τα 100 ευρω αν το κλεισει κανείς σήμερα καθόλου άσχημα να βάλεις ότι κερδίζεις σχεδόν μια μέρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρεα/Κωστα,

 

Εγω θα ειμαι εκει μια εβδομαδα νωριτερα ωστε να βρω ενα καλο σημειο για τη φωτογραφηση της εκλειψης. Ταυτοχρονα, λογω εξοπλισμου, δεν πιστευω να την κανω αεροπορικος αλλα μονο με καραβι. Μαλιστα θα αποφυγω και την βαβουρα και χαος της τελευταιας στιγμης εφοσον πολυ κοσμος φανταζομαι να φθασει μια με δυο μερες πριν το συμβαν.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα είναι με τη διαμονη τη γίνεται.. Αν δεν το επιτρεπουν οι συνθηκες για αντισκηνο;

 

Aν ειναι τετοιες οι συνθηκες που δεν σου επιτρεπουν ουτε σκηνη να στησεις ..τοτε ουτε παρατηρηση της εκλειψης δεν προκειται να γινει!! Κοινως την κατσαμε!! :lol: :lol:

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλος ο γάμος δύσκολος!!!

Εγώ σκεφτόμουν να πάω Σαχάρα, όμως πέρα από τα 2000 Ευρώ χρειάζεται όρεξη για περιπέτεια! 6 ώρες με το τζιπ και διανυκτέρευση σε σκηνή στο κέντρο της Σαχάρας. Ακούγεται γοητευτικό αλλά εγκυμονεί κινδύνους!

Ένα χαμσίν (αμμοθύελλα - είναι και της εποχής) και την έβαψες!!!

Σκέφτομαι και ΝΑ Τουρκία για περισσότερη άνεση.

Απ' ότι φαίνεται το Καστελλόριζο θα βουλιάξει!!!

Άσε που τα δρομολόγια είναι πολύ αραιά και πρέπει να κάτσει κανείς μια βδομάδα!

Τελικά μια κρουαζιέρα στα ανατολικά της Κρήτης είναι η καλύτερη λύση και βοηθά πολύ σε περίπτωση τοπικών νεφώσεων. Ούτως ή άλλως δε σκέφτομαι φωτογράφηση σε μεγάλες μεγεθύνσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω τωρα που σπουδαζω στη Ροδο τι ποσοστο θα εχω?

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αγαπητοί φίλοι,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχουν νεώτερα σχετικά με το Kαστελλόριζο, δηλ. εάν υπάρχουν ακόμη διαθέσιμα καταλύματα, εάν θα υπάpξουν πτήσεις της ΟΑ ή πλοία ειδικά για την συγκεκριμένη περίοδο.

 

Φιλικώτατα,

 

Angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγγελε,

 

Υπαρχουν φημες για κρουαζερα με κατευθυνση το Καστελοριζο αν το επιτρεπει ο καιρος την ημερα της εκλειψης. Λιγη υπομονη!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακη,

 

Θα εχεις πολυ υψηλο ποσοστο.

 

Αντωνης.

 

near complete?

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ταξιδεψεις στο Καστελλοριζο, το 100% μετραει οχι το 99,9% !

Ακη,

 

Οντως ειναι κριμα να εισαι τοσο κοντα και να χασεις ενα τοσο ωραιο και σπανιο φαινομενο. Αλλοι ταξιδευουν χιλιαδες χιλιομετρα για να το ζησουν απο κοντα! :wink:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ταξιδεψεις στο Καστελλοριζο, το 100% μετραει οχι το 99,9% !

Ακη,

 

Οντως ειναι κριμα να εισαι τοσο κοντα και να χασεις ενα τοσο ωραιο και σπανιο φαινομενο. Αλλοι ταξιδευουν χιλιαδες χιλιομετρα για να το ζησουν απο κοντα! :wink:

 

Αντωνη ειχες πει οτι θα περασεις απο Ροδο.

 

Αν ειναι ετσι ας βρεθουμε να σε γνωρισω και απο κοντα :D να μιλησουμε με πμ αν ειναι να αλλαξουμε κινητα κλπ... Αλλα και καστελλοριζο κατι μου λεει θα εχω προβλημα στι διαμονη (φοιτητης κινηση ημερων κλπ κλπ κλπ)

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακη,

 

Τα σχεδια μου αυτη τη στιγμη ειναι να περασω απο Ροδο προς Καστελοριζο (μια εβδομαδα νωριτερα ωστε να μελετησω τα παντα στο Καστελοριζο). Αν πραγματι υπαρχει κρουαζερα αφιερωμενη στην εκλειψη με στοχο το νησι (αν το επιτρεπει ο καιρος την ημερα της εκλειψης), τοτε θα αλλαξω τα σχεδια μου.

 

Λιγη υπομονη ωστε να δουμε τις εξελιξεις.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κρουαζιέρα θα με πάωωωω

για την έκλειψη θα πάωωωω,

Καστελόριζο τον Μάρτηηηη

σε σκηνή σε campiiing...

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακη,

 

Τα σχεδια μου αυτη τη στιγμη ειναι να περασω απο Ροδο προς Καστελοριζο (μια εβδομαδα νωριτερα ωστε να μελετησω τα παντα στο Καστελοριζο). Αν πραγματι υπαρχει κρουαζερα αφιερωμενη στην εκλειψη με στοχο το νησι (αν το επιτρεπει ο καιρος την ημερα της εκλειψης), τοτε θα αλλαξω τα σχεδια μου.

 

Λιγη υπομονη ωστε να δουμε τις εξελιξεις.

 

τα πλοια κουνανε δν θα σου χαλασει τις φωτος?

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τα πλοια κουνανε δν θα σου χαλασει τις φωτος?

Αν ο καιρος το επιτρεπει, τελικα θα γινει η δουλεια στο νησι και ετσι η μονη κρισιμη φωτογραφηση (διαδοχικη σειρα σε ενα καρε) θα ειναι μια χαρα.

 

Αντιθετα αν ο καιρος δεν το επιτρεπει, η διαδοχικη σειρα σε ενα καρε αρνητικου δεν θα ειναι εφικτη ετσι και αλλιως.

 

Απο το πλοιο, δεν θα υπαρχει προβλημα με τα διαφορα μωσαικα που εχω υποψην μου στην κυρια εστια του ΑΡ160 (συν Baader - πχ. http://www.perseus.gr/Astro-Eclipses-2005-10-03.htm και http://www.perseus.gr/Astro-Eclipses-2005-10-03b.htm )) και του Pronto (συν Coronado H-α) λογω εκθεσης (1/500" και ταχυτερα).

 

Με ενδιαφερει παρα πολυ η διαδοχικη σειρα σε ενα καρε (με ενα ωραιο πρωτο πλανο το λιμανι του νησιου) και θα κανω οτι μπορω να γινει η δουλεια σε στερεα.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Αντώνη,

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Οταν έχεις νεώτερα για την κρουαζιέρα θα με ενδιέφερε.

 

Φιλικώτατα,

 

Angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχάριστα νέα(για μένα :D )

 

Μπορώ να έρθω στο Καστελλόριζο!!!(βέβαια δεν θα πάω διακοπές το καλοκαίρι αλλά χαλάλι)

Έπεισα τους γονείς μου αλλά θέλει πολύ οργάνωση απο ότι βλέπω!!

 

ψάχνω συνεχώς γιατί δεν θέλω να μην έρθω επειδή δεν θα βρω κατάλυμα ή κάτι τέτοιο...

 

για ότι νεότερο παρακαλώ ενημερώστε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης