Jump to content

Ολική έκλειψη ηλίου! Καστελλόριζο 2006


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερασιτεχνικό Αστεροσκοπείο Ρόδου «Εύδημος»

 

11 Φεβρουαρίου 2006

 

Θέμα: Ανακοίνωση δρομολογίων για Καστελόριζο

 

Αγαπητοί φίλοι.

 

Από την Δωδεκάνησος seaways ναυτιλιακή εταιρεία ανακοινώθηκε άλλο ένα έκτακτο δρομολόγιο για το Καστελόριζο.

 

Συγκεκριμένα την Δευτέρα στις 27/3/2006 με ώρα αναχώρησης 08:30 θα πραγματοποιηθεί δρομολόγιο για το Καστελόριζο. Σκοπός του δρομολογίου είναι να εξυπηρετηθούν οι ενδιαφερόμενοι που έχουν ενοικιάσει κάποιο δωμάτιο για να μεταβούν εκείνη την ημέρα.

 

Η προσωπική μου γνώμη είναι να κλείσετε άμεσα μια θέση για τον λόγω του ότι δεν έχουμε σχετικά νέα ακόμα για άλλα καράβια. Πιθανός όμως να υπάρξει κάποιο, αλλά θα ήθελα να μιλήσω με σιγουριά εφόσον έχω μια απόδειξη στα χέρια μου.

 

Προς το παρόν η μόνη απόδειξη που έχω είναι από αυτήν την εταιρεία.

 

Διαθέσιμα εισιτήρια θα υπάρξουν από Δευτέρα 13/2 από τα γραφεία της εταιρείας. Πληροφορίες στο τηλέφωνο 22410 70590 ή στο www.12ne.gr

 

Για λεπτομέρειες μπορείτε να μου στείλετε μήνυμα στο stratosjmj@hol.gr ή στο τηλέφωνο 693 2079623.

 

Φιλικά

 

Στράτος Κουφός

(Ερασιτέχνης Αστρονόμος)

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 910
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητοι φιλοι,

 

Μερικες περισσοτερες πληροφοριες για της 27/03/2006 ...

 

(1) Η τιμη ανα κατευθυνση ειναι 33 ευρω για καθε ατομο (Ροδο -> Καστελοριζο)

(2) Η τιμη ανα κατευθυνση ειναι 51 εωρω για ΙΧ (Ροδο -> Καστελοριζο)

(3) Το δρομολογιο ειναι με καταμαραν

(4) Διαδρομη διαρκει 2,5 ωρες

(5) Η μοναδικη διαδρομη ειναι στης 8.30 το πρωι

 

(6) Απο Πειραια, ΔΕΝ υπαρχει δρομολογιο στης 26/03/2006 με αφιξη την Ροδο την επομενη μερα (μεχρι τωρα)

(7) Το μοναδικα δρομολογια απο Πειραια προς Ροδο (Μαρτιο/2006) ειναι αυτα της BlueStar Ferries με δρομολογια (πχ) στης 25/03 και 27/03 διαρκειας 13 ωρων και τιμη 42 ευρω ανα κατευθυνση για καθε ατομο και 97 ευρω για καθε ΙΧ

(8 ) Εκπτωσεις δεν υπαρχουν με την αγορα εισητηριων μ'επιστροφη (ειτε Πειραια->Ροδο ειτε Ροδο->Καστελοριζο)

(9) Τελος Φεβρ. θα υπαρχουν περισσοτερα δρομολογια και επιλογες οσον αφορα Πειραια->Ροδο

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρά παιδια! Καινούργιος είμαι!

Θα ήθελα να δούμε τι ακριβώς γίνεται με τους χρόνους της δεύτερης και τρίτης επαφής.

Κάθε τι που βρίσκω είναι τελείως διαφορετικό από τα άλλα. Επισης το ίδιο συμβαίνει και με τις συντεταγμένες του Καστελόριζου, ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του. Άλλο ένα ζήτημα είναι το Lunar Limb Profile. Από προσωπικούς υπολογισμούς κατέληξα ότι κερδίζουμε 0,5 δευτερόλεπτο στην δεύτερη επαφή, αλλά χάνουμε 5,5 στην τρίτη. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό γιατί στην τρίτη επαφή ο ήλιος θα βγεί απο μία περιοχή της σελήνης με αυξημένες ανωμαλίες στην επιφάνιά της. Κατα την δική μου εκτίμηση θα δούμε μία εντυπωσιακή έξοδο από την ολικότητα με πάρα πολλές χάντρες του Baily.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ρωτήσω κάτι χαζό:

Τι ώρα θα γίνει η πρώτη επαφή, η ολικότητα και η τελευταία επαφή;

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ρωτήσω κάτι χαζό:

Καμια ερωτηση ειναι χαζη ...

 

Τι ώρα θα γίνει η πρώτη επαφή, η ολικότητα και η τελευταία επαφή;

Πρωτη επαφη: 09:34:44.7 UT

 

Ολικοτητα: 10:51:57.7 - 10:54:56.5 UT (Μεγιστο @ 10:53:27.2 UT)

 

Τελευταια επαφη: 12:10:46.2 UT

 

Ανταλλαξα κατι μηνυματα με τον Fred Espenak και αυτα ειναι τα στοιχεια αποκλειστηκα για το Καστελοριζο.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τις τελευταίες μέρες έχω επικοινωνία με τον Jay Pasachoff. Στο τελευταίο του mail μου έδωσε όλα τα στοιχεια από την επικοινωνία του με τον Espenak:

 

I just remembered that I had Fred Espenak make specific calculations for me for Kastellorizo. They follow. Please compare with your own calculations and let me know your comparison:

 

 

N 36°8'56" E 29°35'37"

as the coordinates of Kastellorizo

 

 

for the 2006 total eclipse.

 

Total Solar Eclipse of 2006 Mar 29

 

 

Local Circumstances for Kastellorizo

 

 

Lat.= 36°08.9'N Sunrise= 03:55:00 (lower limb)

Long.=029°35.6'E Sunset= 16:17:54 (lower limb)

Elev.= 0.0 m Delta T= 64.9 s

 

 

Ecl.Dur.=02h36m01.5 Ecl.Mag.= 1.0495

Umb.Dur.= 02m58.9s Ratio = 1.0495

 

 

Universal Sun Sun Sun --Position Angles--

Event Time Alt Azimuth HA P V Q

h m s ° ° h ° ° °

C1 09:34:45.0 56.4 165.6 -0.53 225.8 237.5 348.3

C2 10:51:57.9 55.6 200.4 0.76 9.0 352.4 16.5

Max 10:53:27.5 55.5 201.0 0.78 137.2 120.2 17.0

C3 10:54:56.8 55.4 201.7 0.81 265.5 248.0 17.5

C4 12:10:46.5 46.5 228.5 2.07 49.3 11.8 37.5

 

 

To P είναι σε μοίρες η γωνία στην οποία γίνεται η κάθε επαφή. Ξεκινώντας από το βορά του ηλίου και πηγαίνοντας αντίθετα από τους δείκτες του ρολογιού. Το V είναι σε μοίρες η γωνία της επαφής ξεκινόντας από το ζενίθ του ηλιακού δισκού και κινούμενοι πάντα αντίθετα από τους δείκτες του ρολογιού. Παραθέτω και το Lunar limb profile (Courtesy of Fred Espenak) στο οποίο εχω σημειώσει με τις μπλέ γραμμές τα σημεία των επαφών για το Καστελόριζο. Αν έχετε απορίες για το διάβασμα του χάρτη γράψτε τις και θα τις απαντήσω[/img]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα link γιατι απ'ότι φαίνεται δεν μπορω να εμφανίσω την εικόνα. Ακολουθείστε το link και κατεβάστε την εικόνα.

 

http://s42.yousendit.com/d.aspx?id=353AZUGEYXVL316W93FP2DZDXU

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα link γιατι απ'ότι φαίνεται δεν μπορω να εμφανίσω την εικόνα. Ακολουθείστε το link και κατεβάστε την εικόνα.

 

http://s42.yousendit.com/d.aspx?id=353AZUGEYXVL316W93FP2DZDXU

 

Ok, την βάζω εγώ

figure_20.thumb.jpg.b5976e0e6e632c80cf2fe1c32b0c5f83.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ένας χάρτης του Καστελορίζου.

Έχει αποφασίσει κανείς από ποιο μέρος θα παρατηρήσει την έκλειψη; Ξέρει κανείς ποια είναι τα καλύτερα μέρη για παρατήρηση και πως θα πάμε εκεί;

Αν πάει κανείς αρκετά νωρίς μπορεί να κάνει καμιά ανίχνευση και να μας πει; :shock:

Site με φωτογραφίες και πληροφορίες για το νησί μας δείτε στο http://www.kastelorizo.gr/

map_big.jpg.5f9064c88257c8069f1c7b16abdbed4d.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Έκλειψη και ώρα Ελλάδος:

Μόλις τέσσερις μέρες πριν την ολική έκλειψη της 29ης Μαρτίου 2006, ξεκινά η ισχύς της θερινής ώρας (Κυριακή 26 Μαρτίου 2006).

 

Συνεπώς, οι χαρακτηριστικοί χρόνοι της έκλειψης σε ώρα Ελλάδος, όπως θα φανεί από το Καστελλόριζο, είναι οι χαρακτηριστικοί χρόνοι σε UTC + 3 ώρες:

 

1η επαφή: 12:34:45

2η επαφή: 13:51:58

--Μέγιστο: 13:53:27

3η επαφή: 13:54:57

4η επαφή: 15:10:46

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως καλό είναι όσοι πάνε στο Καστελόριζο να ξέρουν ότι η ταχύτητα της σκιάς της Σελήνης πάνω στην επιφάνεια της Γης (για την περιοχή του Καστελόριζου) είναι 0,83 km/sec δηλαδή σε αποστάσεις των 3 km θα έχετε μια απόκλιση 2,5 sec.

Αυτό προκύπτει από μια μελέτη που έκανα στο : NASA/ TP –2004-212762, Total Eclipse of 29 March 2006, F.Espenac & J.Anderson NASA,GSFC

συγκεκριμένα στην σελίδα 26 (το μέγεθος του αρχείου είναι 26,7 Mb και αποτελείται από 74 σελίδες).

Απλά σας το παραθέτω για να μην έχετε διαφωνίες για τους χρόνους κλπ

Περισσότερα στην ιστοσελίδα μας στο http://www.astrothraki.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=164&Itemid=40.

Για να μην το ξεχάσω :

Ευχαριστώ τον Γιάννη Σαβράνη από την Πάτρα που πριν λίγες μέρες, χωρίς να το ξέρει, μου πέρασε την ιδέα, ότι οι χρόνοι είναι UTC+3 για τις 29 Μαρτίου 2006, στέλνοντάς μου μερικές "εικόνες" που κατασκεύασε με ένα δικό του πρόγραμμα.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καλύτερο site που έχω βρει για το Καστελόριζο είναι το www.megisti.net

Μέσα θα βρείτε άπειρες φωτογραφίες όσο και ένα μεγάλο τοπογραφικό χάρτη με όλα τα μονοπατάκια και τα υψίπεδα του Καστελόριζου που είναι ιδανικά για την παρατήρηση της έκλειψης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλα ωραία και καλά ρε παιδιά, εισιτήρια για να πάω βρήκα, σε δρομολόγια που με βολεύουν, όμως πώς γυρίζει κανείς από εκεί; Δεν υπάρχει εισιτήριο επιστροφής για τίποτα μέχρι τις 2 Απριλίου (τουλάχιστον). Όσοι θα πάνε πώς θα γυρίσουν - για να πάρω μια ιδέα, καθώς είμαι απελπισμένος. Θα έμενα χωρίς κανένα πρόβλημα και μέχρι τα μέσα Απριλίου όμως έχω και μια δουλειά στην Λάρισα και δε γίνεται να απουσιάζω για πολλές μέρες. Δε μπορώ να το χωνέψω: με βλέπω να μην πηγαίνω επειδή δε βρίσκω να γυρίσω. Βοήθεια! Ψάχνω λύση...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλα ωραία και καλά ρε παιδιά, εισιτήρια για να πάω βρήκα, σε δρομολόγια που με βολεύουν, όμως πώς γυρίζει κανείς από εκεί; Δεν υπάρχει εισιτήριο επιστροφής για τίποτα μέχρι τις 2 Απριλίου (τουλάχιστον). Όσοι θα πάνε πώς θα γυρίσουν - για να πάρω μια ιδέα, καθώς είμαι απελπισμένος. Θα έμενα χωρίς κανένα πρόβλημα και μέχρι τα μέσα Απριλίου όμως έχω και μια δουλειά στην Λάρισα και δε γίνεται να απουσιάζω για πολλές μέρες. Δε μπορώ να το χωνέψω: με βλέπω να μην πηγαίνω επειδή δε βρίσκω να γυρίσω. Βοήθεια! Ψάχνω λύση...

 

Ούτε ΑΝΕΣ (http://www.anes.gr/), ούτε Δωδεκάνησος Express (http://www.12ne.gr/) ούτε LANE (http://www.lane.gr/); Παράξενο. Αν βρήκες μέρος να μείνεις υπάρχουν σχετικά πολλά δρομολόγια από το νησί; Από μια πρόχειρη αναζήτηση υπάρχουν πλοία προς Ρόδο 30, 31 Μαρτίου και 1 Απριλίου, λίγο δύσκολο να είναι όλα γεμάτα! Πχ η ΑΝΕΣ δεν έχει ακόμα εκδόσει εισητήρια για τις ημερομηνίες αυτές. Άρα μάλλον θα βρεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά θα πάω κι εγώ αν και άργησα να το αποφασίσω (καλιό αργα παρα ποτέ ομως). Σκηνούλα, κιάλια, κι ο καιρός βοηθός 8) .

 

Πάντως καλό θα ήτανε οι φτωχοί και ταλαίπωροι φοιτητές (και όχι μονο) σαν κι εμένα να κανονίσουμε μια ομαδική εξόρμιση για να υπάρχει μια αλληλουποστήριξη. Το νησί δεν ξέρω τί προμήθειες έχει, και αν ο καιρός είναι λιγο άγριος, ίσως αντιμετωπίσουμε προβλήματα με τις σκηνές.

 

Όποιος ενδιαφέρεται από Αθήνα, ας απαντήσει ή ας στήλει κάνα μήνυμα και τα κανονίζουμε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν βρήκες μέρος να μείνεις υπάρχουν σχετικά πολλά δρομολόγια από το νησί; Από μια πρόχειρη αναζήτηση υπάρχουν πλοία προς Ρόδο 30, 31 Μαρτίου και 1 Απριλίου, λίγο δύσκολο να είναι όλα γεμάτα! Πχ η ΑΝΕΣ δεν έχει ακόμα εκδόσει εισητήρια για τις ημερομηνίες αυτές. Άρα μάλλον θα βρεις.

 

Μέρος βρήκα: κάτω από τα αστέρια...Το δρομολόγιο Καστελλόριζο-Ρόδο στις 30 Μαρτίου ακόμα το ψάχνω...Τα καταμαράν είναι κλεισμένα. Και μέχρι η ΑΝΕΣ να ανακοινώσει τα δρομολόγιά της θα έχουν εξαντληθεί τα εισιτήρια ΠΡΟΣ Καστελλόριζο. Και μην ελπίζετε πολύ σε έκτακτα δρομολόγια, αν κρίνω από το ότι οι ταξιδιωτικοί πράκτορες δε γνωρίζουν πως στις 29/3 έχει έκλειψη...Οι δε αεροπορικές εταιρίες ούτε που ίδρωσε το αυτάκι τους. Ξέρετε πως πιο εύκολα φτάνει κανείς στην Αττάλεια και πως δεν είναι πολύ πιο ακριβά; Ψήνομαι...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Μέρος βρήκα: κάτω από τα αστέρια...Το δρομολόγιο Καστελλόριζο-Ρόδο στις 30 Μαρτίου ακόμα το ψάχνω...Τα καταμαράν είναι κλεισμένα. Και μέχρι η ΑΝΕΣ να ανακοινώσει τα δρομολόγιά της θα έχουν εξαντληθεί τα εισιτήρια ΠΡΟΣ Καστελλόριζο. Και μην ελπίζετε πολύ σε έκτακτα δρομολόγια, αν κρίνω από το ότι οι ταξιδιωτικοί πράκτορες δε γνωρίζουν πως στις 29/3 έχει έκλειψη...Οι δε αεροπορικές εταιρίες ούτε που ίδρωσε το αυτάκι τους. Ξέρετε πως πιο εύκολα φτάνει κανείς στην Αττάλεια και πως δεν είναι πολύ πιο ακριβά; Ψήνομαι...

 

Ναι, μάλλον πιο εύκολα πας Καστελλόριζο μέσω Τουρκίας παρά εσωτερικά :cry: . Για έκτακτο δύσκολα, επικοινωνήσαμε με το γραφείο της αντινομάρχου Δωδεκανήσου και δεν θα γίνει μάλλον τίποτα ενώ ο νομάρχης, στον οποίο έστειλα e-mail από το site της νομαρχίας, με τίτλο "Επικοινωνήστε με τον Νομάρχη" με έγραψε κανονικά! :-note

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ πολύ θα τόθελα να πάω οδικώς μέσω Τουρκίας, αλλα δεν επιτρέπεται να αφήσω το αυτοκίνητο στο Κας και να περάσω απέναντι στο Καστελλόριζο με τα πόδια.. Και να πας μεχρι εκει κατω με συγκοινωνια ... δε λέει :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως εγώ το χω απορία, τι σας συγκινεί τόσο πολύ σε μια έκλειψη ηλίου. Θέλω να πω, δεν είναι τίποτα για μένα το άξιο για τόσο ταξίδι. Να κάνω ολόκληρο ταξίδι για μερικά λεπτά που το φεγγάρι θα κρύψει τον Ήλιο? Αν γινόταν στην Αθήνα που μένω, να το παρατηρήσω, όμως μου φαίνεται λίγο τρελό να κάνω τόσο δρόμο για ένα ανούσιο κατά τη γνώμη μου φαινόμενο.Τη γνώμη μου πάντα λέω, μη το πάρετε προσωπικά.

 

Όπως είπε και ο Περικλής σ' ένα έκθαμβο ναύτη όταν έγινε έκλειψη Ηλίου αφού του κάλυψε τα μάτια με μια χλαμύδα: ''το θεωρείς τίποτα το μέγα τώρα?'', αυτός είπε ''όχι''. Και τού λέει ο Περικλής ''σε τι λοιπόν διαφέρει αυτό εκτός του ότι το σώμα από το οποίο προήλθε η συσκότισις είναι μεγαλύτερο της χλαμύδος;''

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να κάνω ολόκληρο ταξίδι για μερικά λεπτά που το φεγγάρι θα κρύψει τον Ήλιο? Αν γινόταν στην Αθήνα που μένω, να το παρατηρήσω, όμως μου φαίνεται λίγο τρελό να κάνω τόσο δρόμο για ένα ανούσιο κατά τη γνώμη μου φαινόμενο.

 

Τι λες βρε Ifikrati!!!! :shock:

Ανουσιο!! Ποιο; Ενα απο τα πιο μεγαλειωδη φαινομενα που εχει να παρουσιασει η φυση!!! Οσοι εχουν δει εχουν εντυπωσιαστει.. ειναι εμπειρια ζωης φιλε μου !

 

Αν γινόταν στην Αθήνα που μένω, να το παρατηρήσω

 

Να κατσεις στην Αθηνα! Και μαλιστα να κατσεις για πολλαααααα χρονια γιατι εκει θα κανεις να δεις ολικη εκλειψη ηλιου μεχρι το 2299! Εναλλακτικα μπορεις να καλυψεις τον ηλιο με μια χλαμυδα αλα Περικλης! :mrgreen:

 

ΥΓ επειδη δεν νoμιζω να ναι κανεις μας τριγυρω το 2299 μπορουμε να δουμε την εκλειψη απο το pc.

Eclipse_Athens_2299.jpg.53588c9690954df7659e215873411f37.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως εγώ το χω απορία, τι σας συγκινεί τόσο πολύ σε μια έκλειψη ηλίου. Θέλω να πω, δεν είναι τίποτα για μένα το άξιο για τόσο ταξίδι. Να κάνω ολόκληρο ταξίδι για μερικά λεπτά που το φεγγάρι θα κρύψει τον Ήλιο? Αν γινόταν στην Αθήνα που μένω, να το παρατηρήσω, όμως μου φαίνεται λίγο τρελό να κάνω τόσο δρόμο για ένα ανούσιο κατά τη γνώμη μου φαινόμενο.Τη γνώμη μου πάντα λέω, μη το πάρετε προσωπικά.

 

Όπως είπε και ο Περικλής σ' ένα έκθαμβο ναύτη όταν έγινε έκλειψη Ηλίου αφού του κάλυψε τα μάτια με μια χλαμύδα: ''το θεωρείς τίποτα το μέγα τώρα?'', αυτός είπε ''όχι''. Και τού λέει ο Περικλής ''σε τι λοιπόν διαφέρει αυτό εκτός του ότι το σώμα από το οποίο προήλθε η συσκότισις είναι μεγαλύτερο της χλαμύδος;''

 

Δεν είναι πολύς δρόμος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως εγώ το χω απορία, τι σας συγκινεί τόσο πολύ σε μια έκλειψη ηλίου. Θέλω να πω, δεν είναι τίποτα για μένα το άξιο για τόσο ταξίδι. Να κάνω ολόκληρο ταξίδι για μερικά λεπτά που το φεγγάρι θα κρύψει τον Ήλιο? Αν γινόταν στην Αθήνα που μένω, να το παρατηρήσω, όμως μου φαίνεται λίγο τρελό να κάνω τόσο δρόμο για ένα ανούσιο κατά τη γνώμη μου φαινόμενο.Τη γνώμη μου πάντα λέω, μη το πάρετε προσωπικά.

 

Όπως είπε και ο Περικλής σ' ένα έκθαμβο ναύτη όταν έγινε έκλειψη Ηλίου αφού του κάλυψε τα μάτια με μια χλαμύδα: ''το θεωρείς τίποτα το μέγα τώρα?'', αυτός είπε ''όχι''. Και τού λέει ο Περικλής ''σε τι λοιπόν διαφέρει αυτό εκτός του ότι το σώμα από το οποίο προήλθε η συσκότισις είναι μεγαλύτερο της χλαμύδος;''

 

Μιας και αναφέρεσε σε ιστορικό πρόσωπο θα αντιπαραβάλω και γω κάποιο παράδειγμα από τα πολλά που υπάρχουν. Είναι τόσο μεγάλο το δέος από το απόκοσμο και εκφοβιστικό σκοτάδι κατά την έκλειψη που λέγεται ότι στη διάρκεια της έκλειψης το 840 μΧ ο αυτοκράτορας Λουδοβίκος ο Α' ο Ευσεβής, γιος του Καρλομάγνου, πέθανε από το φόβο του! Οι 3 γιοί του, διεκδικώντας το θρόνο, ενεπλάκησαν σε έναν πόλεμο που έληξε τρία χρόνια αργότερα με τη συνθήκη του Βερντέν και τη διαίρεση της Καρολίγγειας Αυτοκρατορείας στα τμήματα που αποτελούν σήμερα τη Γαλλία, τη Γερμανία και την Ιταλία!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει ρε παιδιά, μη με φάτε! Λέω τη γνώμη μου, και ρωτώ το τι σας συναρπάσει σε μια έκλειψη!

 

Απλώς έχει πολύ φάση. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης