Jump to content

Ολική έκλειψη ηλίου! Καστελλόριζο 2006


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κανείς που θα είναι ο Espenak?

Παρεα με τον Μοαμαρ Κανταφι ... στην ερημο της Λιβυης ...

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 910
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εδώ δεν έχουν ακόμα εκδοθεί τα δρομολόγια, και έχουμε πάει στο άλλο άκρο και λέμε "να κινητοποιηθεί ο στρατός να πάνε οι ερασιτέχνες στο νησί".....δηλ όλα τα είχε η Μαριορή ο φερεντζές της έλλειπε....

 

Και από την άλλη, ο στρατός δεν κινητοποιείται όταν κάποιος κόβει το πόδι του και πρέπει να μεταφερθεί 500 χλμ μακριά, και θα κινητοποιηθεί τώρα να πάει εμένα και εσάς στο Καστελόριζο να βγάλουμε φωτογραφία στην έκκλειψη;....Μη φτάνουμε στα άκρα....

Εγω τετοιες κουβεντες ΔΕΝ εκανα ....

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο που εγραψες Vegan οτι ο στρατος δεν κινητοποιειται αν καποιος κοψει το ποδι του και πρεπει να τον μεταφερουν 500km ειναι ΨΕΜΜΑΤΑ.

 

Mην λεμε πραγματα απλα για να τα λεμε(και ειδιακα οταν δεν ξερουμε!)

 

 

 

Ήταν λίγο(έως πολύ) βαρύ αυτό που είπα το παραδέχομαι.

Ας μου επιτραπεί διορθώσω λέγοντας ότι ο στρατός κάνει αυτό που πρέπει όταν χρειάζεται....

Skywalker αυτό που είπα το αντλώ από οικογενιακή μου εμπειρία αλλά κακώς το γενίκευσα.

 

Εγω τετοιες κουβεντες ΔΕΝ εκανα ....

 

κ.Αντώνη προφανώς δε μιλούσα για εσάς.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι Τούρκοι διαφημίζουν τις εκδρομές τους εδώ και ένα χρόνο. Οι πράκτορες στη Ρόδο και πολύς κόσμος, ένα μήνα πριν, δεν ξέρουν καν αν υπάρχει έκλειψη (ούτε φυσικά του τι είναι ακριβώς).

Αν υπήρχε μια ενημέρωση μέσω των ΜΜΕ, πάρα μα πάρα πολύ περισσότερος κόσμος θα εδιαφέρονταν. Ακόμα και ο εσωτερικός τουρισμός τόνωση είναι για το κράτος! Άκουσα με 200 άτομα το ταξίδι του BLue Star θα ήταν και οικονομικά κερδοφώρο. Ο αριθμός αυτός πιάνονταν πολύ πολύ εύκολα. Μόνο ασπούμε στο σχολείο που βρίσκομαι, θα έρχονταν τουλάχιστον 50 μαθητές επιπλέον αν το κόστος του εισητηρίου ήταν μικρότερο από τα 60 Ευρώ που είναι τώρα. Η διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης αρχικά (πριν 1 μήνα) ενημέρωσε ότι θα το διοργανώσει αυτή σε συνεργασία με ένα μικρό πλοίο (Πρωτεύς). Έστειλε έγγραφο και εκδηλώσαν ενδιαφέρον ... 900 μαθητές από τα Δωδεκάνησα μόνο. Τρόμαξε από τον αριθμό και έριξε το μπαλάκι στα σχολεία για να το διορανώσουν από μόνα τους! Το αποτέλεσμα ο αριθμός να είναι μικρότερος και η ευκαιρία σε χιλιάδες άτομα για μια τέτοια εμπειρία ζωής να χαθεί για πάντα

Υπολειτουργία λοιπόν σε όλο της το μεγαλείο γιατί απλά οι υπεύθυνοι δεν θέλουν να ακούσουν (και πολύ περισσότερο να σκεφτουν).

Δεν είναι θέμα όποιος ξέρει θα πάει. Η ουσία είναι ότι μπορεί να το μάθουν πολύ περισσότεροι με κέρδος για όλους μας και ότι μπορούν να κάνουν τη μετάβαση και την παρατήρησή μας άνετη.

Είμαι στη Ρόδο και δυσκολεύτηκα, φαντάσου στην υπόλοιπη Ελλάδα...

 

2-3 μήνες πριν, είχα ακούσει ότι οι φορείς στο Καστελόριζο έκαναν ενέργειες για να πάρουν κρουαζερόπλοιο που θα αγκυροβολούσε στο λιμάνι και θα έπεζε το ρόλο του ξενοδοχείου. Δεν άκουσα τίποτα σχετικό από τότε αλλά αν η υπόλοιπη Ελλάδα δεν τους δίνει τον κόσμο, τι να κάνουν και οι άνθρωποι; Να βάλουν και από την τζέπη! d'oh! 8-[ #-o

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί τόση έγνοια για τον τουρισμό μας και το τι κάνουν οι Τούρκοι; Δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο πρέπει να χαλάμε φαιά ουσία ψάχνοντας μεθόδους να ενισχυθούν τα έσοδα του τουρισμού μας, δηλαδή όλων εκείνων που δεν έβαλαν έκτακτα δρομολόγια, πού έμαθαν πως θα γίνει έκλειψη από κάποιον από εμάς όταν πήγαμε για εισιτήρια (μερικοί μάλιστα έμαθαν και τι είναι έκλειψη), που σήκωσαν τους ώμους αδιάφορα όταν ρωτήσαμε για τα δρομολόγια. Στη LANE δεν ξέρουν ότι θα γίνει έκλειψη, κάποιος εδώ επικοινώνησε με το νομάρχη Δωδεκανήσου και απάντηση δεν πήρε. Να πάνε να πνιγούν, αυτή είναι η γνώμη μου. Καλύτερα να μην γίνει γνωστό λέω εγώ. Γιατί θα πλακώσει όλο το ελληνικό γυφτογκλαμουράτο ελληνικό σταρ σύστεμ και μάλιστα θα απαιτούν να δουν την έκλειψη μέσα από τα δικά σας (εγώ μόνο κυάλια θα πάρω) τηλεσκόπια. Δεν ασχολούμαστε με το ίδιο το φαινόμενο καλύτερα; Να μια σοβαρή απορία: που θα βρώ γυαλία για την έκλειψη και πώς θα ξέρω ότι δεν είναι μαϊμού, κινέζικα κλπ; Και τι χρόνο έκθεσης να χρησιμοποιήσω για τηλεφακό 300mm (στα f/5.6);
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετα λύπης μου αποφάσισα να μην ακολουθήσω στο Καστελλόριζο. Το κόστος Χανιά - ΚΑστελλόριζο- Χανιά ξεπερνάει τα €500 και θα πρέπει να χάσω και 2 μέρες μαθημάτων στην καλύτερη περίπτωση.

 

Χρήστος, Χανιά

:( Κρίμα Χρήστο. Τί να κάνουμε όμως; Καλά θα ήταν γιατί θα είναι μια από τις λίγες ευκαιρίες που έχουμε οι του Αστροβοξ και όχι μόνο, να συναντηθούμε όπως στο Συνέδριο και στον Πάρνωνα.Μια άλλη φορά ίσως αλλά χωρίς ολική έκλειψη :cry:

Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

που θα βρώ γυαλία για την έκλειψη και πώς θα ξέρω ότι δεν είναι μαϊμού, κινέζικα κλπ;

Η Ελληνικη Αστρονομικη Ενωση εχει ακριβως οτι χρειαζεσαι (απο την Thousand Oaks) με ενα ευρω το κομματι αλλα διαθεσιμα σε πενταδες.

 

Και τι χρόνο έκθεσης να χρησιμοποιήσω για τηλεφακό 300mm (στα f/5.6);

Με τι ISO και τι ηλιακο φιλτρο;

 

Εγω με ISO 100 και f/7.5 εχω ως σημειο εκκινησης 1/500" (πχ http://www.perseus.gr/Astro-Eclipses-2005-10-03.htm ) σε συνδυασμο με το Baader ND5.0.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

που θα βρώ γυαλία για την έκλειψη και πώς θα ξέρω ότι δεν είναι μαϊμού, κινέζικα κλπ;

Η Ελληνικη Αστρονομικη Ενωση εχει ακριβως οτι χρειαζεσαι (απο την Thousand Oaks) με ενα ευρω το κομματι αλλα διαθεσιμα σε πενταδες.

 

 

Δυστηχώς τα τελευταία 25 τα χαρίσαν σε μας (σχολείο)! Ευχαριστώ την Ελληνικη Αστρονομικη Ενωση και τον Aristarchus που το ανέφερε!

Πάντως εναλλακτικά μου είπαν για περισσότερα στο:

Κ. Νομικός & Σια Ε.Ε.

Streamtrade International Company

Ακτή Μιαούλη 81 & Κανάρη 2

Πειραιάς 185 38

Τηλέφωνο: 210 - 42 82 045, 42 83 077

Fax: 210 - 42 83 079

E-mail: astronom@otenet.gr

 

Επίσης στο:

http://www.astronomy.gr/detail.cfm?ID=917

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλύτερα να μην γίνει γνωστό λέω εγώ. Γιατί θα πλακώσει όλο το ελληνικό γυφτογκλαμουράτο ελληνικό σταρ σύστεμ και μάλιστα θα απαιτούν να δουν την έκλειψη μέσα από τα δικά σας (εγώ μόνο κυάλια θα πάρω) τηλεσκόπια.

 

Ένας από τους λόγους είναι ότι όσο περισσότεροι συντοπίτες μας ασχολούνται με την αστρονομία τόσο καλύτερα για όλους μας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το Vegan

απλα ετσι οπως το ειπες ηταν πολυ χτυπητο.

 

Δε το λεω τυχαια αυτο,γιατι ο πατερας μου μεχρι περυσι ηταν στα ελικοπτερα του στρατου,

στα γνωστα σε ολους απο τις τραγωδιες

και στα χιουι UH IH AB-205 αλλα και στα σινουκ CH-47D εχει καποιες χιλιαδες ωρες πτησεις και πολλες φορες εχει μεταφερει αρκετα ασχημα περιστατικα.

(πιστευω η δικη σου εμπειρια να ειχε ευχαριστο τελος)

 

Παντως ασχετο αλλα αν πεταγε ακομη μπορουσαμε να πηγαιναμε με σινουκ στο Καστελοριζο :)

 

Τα ξαναλεμε,και παιδια μη σκαμε τωρα για την οργανωση αφου τα ξερουμε ειναι τα ΙΔΙΑ συνεχεια...

 

Νικος

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως ασχετο αλλα αν πεταγε ακομη μπορουσαμε να πηγαιναμε με σινουκ στο Καστελοριζο :) ρα

Νικος

Μολις διαβασα τα τελευταια post (πολλα ηταν!! :!:).

Θα πρεπει να συμφωνησω με τους mesier51 vegan και οποιον αλλο εχει παρομοια γνωμη περι κινητωποιησεων ή μη.

Θα πρεπει να προσθεσω οτι το κρατος δεν ηταν τελειως απων. Σας λεω μονο (απο προσωπικη εμπειρια) οτι σε ανθρωπους με κυρος οι διαφορες εταιριες και παραγοντες, και βοηθησαν και γενικα εκαναν οτι μπορουσαν για να οργανωθουν ολα ομαλα. Γι΄αυτην την οργανωση ερχεται ο Pasachoff στην Ελλαδα και οχι για καποιο αλλο λογο. Αλωστε ειδε και ξερει απο την διαβαση της αφροδιτης περυσι. Επισης σκεφτειτε και λιγο παραπερα πριν πειτε οτιδηποτε : Περα απο την εκλειψη και τις ωραιες φωτο δεν νομιζετε οτι προεχει η ασφαλεια ολων?? Αν γινοταν αυτη η μεγαλη κοινητοποιηση απο κρατος και στρατο πολυ περισσοτερος κοσμος θα ηθελε και τελικα θα ερχοταν, το νησι ομως εχει μια περιορισμενη χωρητικοτητα ελεος μονο 9 τμ ειναι , εδω ακομα και στα camping θα μεινει κοσμος, απλα δεν υπαρχουν αλλα καταληματα. ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) οποτε για μενα σωστα το κρατος κρατησε αυτη την σταση και να ειστε σιγουροι οτι αν γινοταν αλλου η εκλειψη τοτε τα πραγματα θα ηταν πολυ διαφορετικα.

 

ps. aristarchus ποιο ειναι αυτο το ατομο που ξερεις οτι φιλοξενησε τον Pasachoff γιατι και γω ξερω αυτο το ατομο και αναρωτιεμαι αν λεμε για το ιδιο :?: :?:

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ps. aristarchus ποιο ειναι αυτο το ατομο που ξερεις οτι φιλοξενησε τον Pasachoff γιατι και γω ξερω αυτο το ατομο και αναρωτιεμαι αν λεμε για το ιδιο :?: :?:

Δεν λεω ... τι σημασια εχει; :-#

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... οποτε για μενα σωστα το κρατος κρατησε αυτη την σταση και να ειστε σιγουροι οτι αν γινοταν αλλου η εκλειψη τοτε τα πραγματα θα ηταν πολυ διαφορετικα.

Εννεα τετραγωνικα χιλιομετρα δεν ειναι και λιγα ... υπαρχει και το ενδεχομενο για κρουαζεροπλοια αν ηθελαν. :-k

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... οποτε για μενα σωστα το κρατος κρατησε αυτη την σταση και να ειστε σιγουροι οτι αν γινοταν αλλου η εκλειψη τοτε τα πραγματα θα ηταν πολυ διαφορετικα.

Εννεα τετραγωνικα χιλιομετρα δεν ειναι και λιγα ... υπαρχει και το ενδεχομενο για κρουαζεροπλοια αν ηθελαν. :-k

 

Αν διαθετεις σκηνη τοτε σιγουρα χωρος υπαρχει......... Αλλα ποιος το θελει αυτο ???

 

Ναι αλλα γιατι δεν λες το ονομα του δεν νομζω να ειναι και κανενα κρατικο μυστικο. Η δικη μου πλευρα ειναι γνωστη σε ολη την αστρονομικη κοινοτητα (επαγγελματικη και ερασιτεχνικη) και μενει στη Θεσσαλονικη....... Οποιος καταλαβε καταλαβε :-$ :cheesy:

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... οποτε για μενα σωστα το κρατος κρατησε αυτη την σταση και να ειστε σιγουροι οτι αν γινοταν αλλου η εκλειψη τοτε τα πραγματα θα ηταν πολυ διαφορετικα.

Εννεα τετραγωνικα χιλιομετρα δεν ειναι και λιγα ... υπαρχει και το ενδεχομενο για κρουαζεροπλοια αν ηθελαν. :-k

 

Αν διαθετεις σκηνη τοτε σιγουρα χωρος υπαρχει......... Αλλα ποιος το θελει αυτο ???

Καπου και καποτε διαβασα οτι μερικα ατομα που πανε στη Λιβυη θα στεισουν σκηνη στην ερημο την παραμονη της εκλειψης.

 

Ναι αλλα γιατι δεν λες το ονομα του δεν νομζω να ειναι και κανενα κρατικο μυστικο. Η δικη μου πλευρα ειναι γνωστη σε ολη την αστρονομικη κοινοτητα (επαγγελματικη και ερασιτεχνικη) και μενει στη Θεσσαλονικη....... Οποιος καταλαβε καταλαβε :-$ :cheesy:

Ειλικρινα, τι σημασια εχει; Απλα μου εγινε μια κουβεντα περαστικα και ισως υπαρχη καποια παρεξηγηση απο οτι βλεπω. Γιατι δεν το αφηνουμε εκει;

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καπου και καποτε διαβασα οτι μερικα ατομα που πανε στη Λιβυη θα στεισουν σκηνη στην ερημο την παραμονη της εκλειψης.

 

:idea: Τοτε γιατι δεν παμε ολοι στην ερημο??? Ηλιο σιγουρα θα εχει!!!! Αντε και λιγο νερο. =D> =D>

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καπου και καποτε διαβασα οτι μερικα ατομα που πανε στη Λιβυη θα στεισουν σκηνη στην ερημο την παραμονη της εκλειψης.

 

:idea: Τοτε γιατι δεν παμε ολοι στην ερημο??? Ηλιο σιγουρα θα εχει!!!! Αντε και λιγο νερο. =D> =D>

Ναι αλλα δεν μου αρεσει καθολου η ιδεα οτι η αμμο θα φιλοξενηθει ανετα μεσα σε πανακριβο εξοπλισμο. :!:

 

Μαλιστα γιατι να παμε σε ξενη χωρα οταν η δικια μας εχει τα ιδια προνομια; Δηλαδη να ερχονται οι ξενοι στη χωρα μας για την εκλειψη και εμεις ταυτοχρονα να φευγουμε για αλλες χωρες για την ιδια εκλειψη; :-k :!:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνωμη μαλλον δε με καταλαβες. Εγω ειρωνικα μιλουσα. Προφανως και η χωρα μας ειναι κατα πολυ ανωτερη.

Απλα στην προκειμενη περιπτωση υπαρχει περιορισμος χωρου και γι'αυτο ολοι μιλουν για την μη οργανωτικη ικανοτητα των διαφορων φορεων.

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτουσα το δημοψηφισμα για το καστελοριζο και με μεγαλη μου εκπληξη ειδα οτι ψηφισαν μονο 57 ατομα. Καπως λιγα δεν ειναι για ενα τοσο μεγαλο γεγονος?? Μηπως φωναζουν για το κρατος μονο οσοι τελικα δεν βρηκαν που να μεινουν ή πως να πανε?? Μηπως αυτοι που πραγματικα θελουν να την δουνε θα πανε ή θα την δουνε με καποιο τροπο?? Μηπως τελικα και στα καναλια να εβγαινε το γεγονος το αποτελεσμα ιδιο θα ηταν???

Απλως λεω....

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

που θα βρώ γυαλία για την έκλειψη και πώς θα ξέρω ότι δεν είναι μαϊμού, κινέζικα κλπ; Και τι χρόνο έκθεσης να χρησιμοποιήσω για τηλεφακό 300mm (στα f/5.6);

 

Γυαλιά θα βρείς στο ebay με 2 ευρώπουλα της rainbow symphony (Τα συνιστά ο Fred Espenak) και όσο για τη φωτό χρησημοποίησε ISO 400 και με f/5,6 οι χρόνοι είναι:

Για Diamond Ring 1/250,

Για εσωτερικό - εξωτερικό στέμα παίξε με ταχύτητες από 1/2000 μέχρι 1/2

Για Baileys Beads πρέπει να κλείσεις λίγο το διάφραγμα. Για f/16 τότε τράβα σε 1/4000

Εγώ προσωπικά θα τράβήξω την ολικότητα με 5,6 σε όλες τις δυνατές ταχύτητες (1/2000 έως 8 sec) Και ότι βγει.

Προσοχή σε όσους χρησημοποιούν πολλαπλασιαστές Με 2x πρέπει να κατέβεις στο 1/4 της ταχύτητας που θα χρησημοποιούσες χωρίς πολλαπλασιαστή.

 

Έναν πλήρη οδηγό φωτογράφησεις μπορείτα\ε να βρείτε στο: http://sunearth.gsfc.nasa.gov/eclipse/SEhelp/SEphoto.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μισό λεπτο =;

 

Γιατί ο Stuart Clark,o Εspenak και όλοι αυτοί, αφού ήθελαν να έρθουν στην Ελλάδα δεν φρόντησαν να κλείσουν δωμάτια πιο πρίν; Μήπως επειδή το άφησαν για την τελευταία στιγμή;;;Η μήπως επειδή είναι αυτοί που είναι και είχαν την πεπείθηση πως δε χρειάζεται να κανονίσουν απο πρίν;;;

Αν ισχύει κάτι από αυτά τα δύο, τότε καλά να πάθουν!

 

Δηλαδή δεν κατάλαβα... Τα στελέχη από το SOHO, ο Pasachoff,τα μέλη από τη διεθνή επιτροπή ονοματολογίας, οι ανταποκριτές από τους New York Τimes και όλοι οι άλλοι που έκλεισαν δωμάτια από πέρισυ,χαζοί είναι;

 

Αυτό που θέλω να πώ εν'τέλει είναι οτι όποιος πραγματικά ήθελε να έρθει θα ερχόταν....

 

 

p.s.Φίλε μου Skywalker ελπίζω να μή δημιούργησα παρεξήγηση, είναι το τελευταίο πράγμα που θέλω να κάνω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

βρε βρε βρε, τι εχασα ....., ολος ο καλος ο κοσμος. μαλιστα,

 

σωστος ο vegan !!! αυτοι που θα πανε γιατι εκλεισαν ποιο πριν ?? εξαλλου δεν ηταν κατι κρυφο. τι φταει η πολιτεια.

 

αντωνη ξερεις γιατι επιμενουνε στο περιστατικο με τον πασαχοφ ? γαιτι σαυτη την χωρα πρεπει να παψει η θεωρεια του " οτι του φανει του λολο στεφανη" και ο καθενας οτι ναναι. του ηρθε του αλλουνου και αιντε, ο πασαχοφ στην τουρκεια. εγω ξερω που εμεινε και σε ποιους ολες τις φορες.

 

πες μας, δεν θα θιξεις μυστηκα και συμφεροντα. απλα αυτος μου ειπε αυτο. αν φυσικα ειναι αληθεια. αν ειναι τοτε δεν βλεπω γιατι δεν πρεπει να λεγεται ?? οτο καστελοριζο οργανωνεται περιπου 3 χρονια τωρα σε συνεργασια πολιτειας και ιδιωτικων εταιριων και το συνολικο κοστος ~ 10000Ε

 

δημητρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μισό λεπτο =;

 

Γιατί ο Stuart Clark,o Εspenak και όλοι αυτοί, αφού ήθελαν να έρθουν στην Ελλάδα δεν φρόντησαν να κλείσουν δωμάτια πιο πρίν; Μήπως επειδή το άφησαν για την τελευταία στιγμή;;;Η μήπως επειδή είναι αυτοί που είναι και είχαν την πεπείθηση πως δε χρειάζεται να κανονίσουν απο πρίν;;;

Αν ισχύει κάτι από αυτά τα δύο, τότε καλά να πάθουν!

Μισο λεπτο και απο'μενα ...

 

Ο Εspenak απο την αρχη προγραμματισε να παει στη Λιβυη. Δεν υπαρχει κατι που εγινε (η δεν εγινε) στη χωρα μας και τον οδηγησε τελικα στη Λιβυη. Αυτο ειναι ξεκαθαρω επειδη ειχα αρκετη επικοινωνια μαζι του και μου τα ειπε ο ιδιος οπως τα γραφω ποιο πανω.

 

Οσον αφορα τον Stuart Clark, το προβλημα του ηταν τα δρομολογια και μαλιστα η απουσια πληροφοριων για τα δρομολογια Μαρτιου ωστε να μπορεσει να σχεδιασει την αφιξη του στη χωρα μας (υποθετω Αθηνα) και μεταβαση του μετα (πχ Αθηνα -> Ροδο -> Καστελοριζο).

 

Τι με στενοχωρει ειναι στα γραπτα του θα αναφερει την Τουρκια αντι τη χωρα μας ( :cry: ). Μαλιστα θα καθυστερισουν την εκτυπωση και διανομη του τευχος Απριλιου μια εβδομαδα ωστε να προλαβει να ετοιμασει μια μικρη εκθεση για την ολικη εκλειψη (απο την Τουρκια). Το επομενο τευχος (Μαιο) θα εχει πολυ ποιο πλουσιο υλικο για την εκλειψη (υπαρχουν και κατι αλλες μικρες λεπτομεριες).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

βρε βρε βρε, τι εχασα ....., ολος ο καλος ο κοσμος. μαλιστα,

 

σωστος ο vegan !!! αυτοι που θα πανε γιατι εκλεισαν ποιο πριν ?? εξαλλου δεν ηταν κατι κρυφο. τι φταει η πολιτεια.

 

αντωνη ξερεις γιατι επιμενουνε στο περιστατικο με τον πασαχοφ ? γαιτι σαυτη την χωρα πρεπει να παψει η θεωρεια του " οτι του φανει του λολο στεφανη" και ο καθενας οτι ναναι. του ηρθε του αλλουνου και αιντε, ο πασαχοφ στην τουρκεια. εγω ξερω που εμεινε και σε ποιους ολες τις φορες.

 

πες μας, δεν θα θιξεις μυστηκα και συμφεροντα. απλα αυτος μου ειπε αυτο. αν φυσικα ειναι αληθεια. αν ειναι τοτε δεν βλεπω γιατι δεν πρεπει να λεγεται ?? οτο καστελοριζο οργανωνεται περιπου 3 χρονια τωρα σε συνεργασια πολιτειας και ιδιωτικων εταιριων και το συνολικο κοστος ~ 10000Ε

 

δημητρης

Δημητρη,

 

Αν αυτος που μου εκανε την κουβεντα τελικα μου ειπε μια βλακεια και ενα παραμυθι, δεν θελω να τον προσβαλω δημοσιως. Αυτος ειναι ο λογος που προτειμω να μην σας ενημερωσω ποιος μου το ειπε. Τωρα, αν επιμενεις και ειναι θεμα ζωης, τα λεμε οταν σε δω στο Καστελοριζο και θα σου πω ποιος ειναι ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΣ.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ok, το δεχομε και το θεμα σταματαει.

 

δυστηχως δεν θα παω καστελοριζο. θα μεινω αστεροσκοπειο. καλα να περασουν οποιοι πανε.

 

ξερεις τι σκεφτομουν ομως ? εχω δει και ακουσει για ολοκληρες επενδυσεις στο καστελοριζο. σου λεω μονο το ΑΠΘ και η ομαδα πασαχωφ εχουν δωσει 10000. σκεψου και ποσοι αλλοι θα πανε, ταξιδια, μεταφορικα, εξοπλισμος, εισητηρια κλτ. φαντασου να κανει καμια συννεφια και να σας μπουλαρει ο καιρος. φυσικα και το απευχομαι ετσι. αλλα ισως θα επρεπε να οργανωθηκε και για το χειροτερο για να αποφευχθουν μαζικες αυτοκτονιες, πανικος, μαζικη υστερια κτλ (πλακα κανω)

 

φιλικα

 

δημηρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης