Jump to content

Ολική έκλειψη ηλίου! Καστελλόριζο 2006


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει ρε παιδιά, μη με φάτε! Λέω τη γνώμη μου, και ρωτώ το τι σας συναρπάσει σε μια έκλειψη!

 

Το ότι πολλοί άνθρωποι πηγαίνουν στο άλλο άκρο της Γης για να δουν μία έκλειψη Ηλίου και ότι λένε ότι δεν περιγράφεται με λόγια εμένα με πείθει. Πχ στο Καστελόριζο θα έχει άτομα από τις ΗΠΑ! Όταν όλα πάνε καλά και το παρατηρήσω και γω, θα προσπαθήσω να σου πω! :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 910
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ιφικράτη, με τη λογική αυτή όλα τα ουράνια φαινόμενα είναι ασήμαντα.

 

Κατά γενική ομολογία, η ολική έκλειψη ηλίου είναι το μεγαλειωδέστερο από όλα.

Τα συναισθήματα που δημιουργούνται τις στιγμές αυτές είναι απερίγραπτα. Νομίζει κανείς ότι βρίσκεται σε άλλο πλανήτη!!!

Και το θέαμα αυτό δεν μπορεί να συγκριθεί σε τίποτα με το πολύ υποδεέστερο των μερικών εκλείψεων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ιφικρατη,

 

Καλυτερα να κανεις μια προσπαθεια με ενα τετοιο σπανιο φαινομενο και μετα βγαζεις συμπερασμα. Μονο και μονο αν κανεις λαθος με την προσφυγη σου οσον αφορα αυτη την εκλειψη, οι μονες δυο αλλες επιλογες θα ειναι να (1) να ταξιδεψεις σε ξενη χωρα (πχ. Ρωσια το 2008) η/και (2) να "περιμενεις" μεχρι το 2200+ (α λα περιγραφη του Γιωργου).

 

Αλλο να παει ο κοπος σου τσαμπα με κατι "καθημερινο" (πχ. μια ματια στο νεφελωμα του Ωριωνα) και αλλο να παει τσαμπα σε κατι που ειναι πολυ σπανιο και τουλαχιστον εζησες την εμπειρεια.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ ότι δε μπορώ να έχω την εμπειρία όσων έχουν παρακολουθήσει μία έκλειψη, αν και είχα δει όταν ήμουν μικρός, βασικά είχα δει το σκοτείνιασμα. Αλλά εμένα ο βαθύς ουρανός με συναρπάσει πολύ περισσότερο. Δε λέω και η έκλειψη είναι ένα μεγαλειώδες φαινόμενο και σου δημιουργεί δέος αλλά έχω την αίσθηση ότι το δέος αυτό οφείλεται στο ένστικτο του περίεργου (λόγω της σπανιότητας) θεάματος.Ως ολότητας δηλαδή.Αν το δεις από την απλή του φυσική ερμηνεία, ότι δηλαδή δεν είναι τίποτε άλλο από τη μείωση της φωτεινότητας του γνωστού μας Ήλιου από τη Σελήνη όπως συμβαίνει όταν τον κρύβει μια πυκνή νέφωση. Δηλαδή όταν σκέφτεσαι την τοπικιστική εμβέλεια και ότι τα δύο σώματα δεν επιδρούν καθόλου, νομίζω χάνεις το δέος αυτό, και το μόνο δέος που είναι άξιο παρατήρησης για μένα σ' αυτό το φαινόμενο είναι ότι βλέπεις πιο αισθητά την κίνηση της Σελήνης.

Προσωπικά πάντως καμμία έκλειψη δε μπορεί να συκριθεί με το ασύλληπτο δέος που νιώθω όταν παρατηρώ ένα σφαιτωτό αστρικό σμήνος δεκάδες χιλιάδες έτη φωτός μακριά, ή ένα γαλαξία εκατομμύρια έτη φωτός, που είναι ένα ασύλληπτα τέράστιο νησί αστεριών αερίων σκόνης, και μιας τεράαστιας μαύρης τρύπας στο κέντρο.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν το δεις από την απλή του φυσική ερμηνεία, ότι δηλαδή δεν είναι τίποτε άλλο από τη μείωση της φωτεινότητας του γνωστού μας Ήλιου από τη Σελήνη όπως συμβαίνει όταν τον κρύβει μια πυκνή νέφωση..

 

Και τι σε συναρπάζει σε μια σκόνη πολυ πιο αραιή από το καλύτερο εργαστηριακό κενό η σε μια συστάδα από μπάλες υδρογόνου;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ ότι δε μπορώ να έχω την εμπειρία όσων έχουν παρακολουθήσει μία έκλειψη, αν και είχα δει όταν ήμουν μικρός, βασικά είχα δει το σκοτείνιασμα.

 

Επειδή σε όσους μιλάω για την έκλειψη μου λένε πως έχουν δει και τελικά αποδεικνύεται ότι απλα έτυχε να περάσει η παρασκιά από πάνω τους (όπως και τώρα θα περάσει από το μεγαλήτερο μέρος της Ευρώπης)! Χωρίς να αμφισβητώ αυτό που λες, πότε και που την είδες; Μήπως ήταν μερική;

Δεν νομίζω να είναι μείωση της φωτεινότητας απλά, αλλά ολικό σκοτείνιασμα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Ifikratis.Ποσα νεφελωματα κ αστρικα σμηνη εχεις δει?Φανταζομαι πολλα.Διπλους αστερες?Αλλους τοσους.Κ ποσα θα δεις ακομη?Αμετρητα.

 

Το στεμα του ηλιου ποσες φορες το εχεις δει?Καμια?Τοτε ελα Καστελοριζο γιατι αλλη ευκαιρια ισως να μην εχεις στη ζωη σου.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν το δεις από την απλή του φυσική ερμηνεία, ότι δηλαδή δεν είναι τίποτε άλλο από τη μείωση της φωτεινότητας του γνωστού μας Ήλιου από τη Σελήνη όπως συμβαίνει όταν τον κρύβει μια πυκνή νέφωση.

 

Εχω την εντυπωση Ιφικρατη οτι απαξιωνεις ενα φαινομενο για το οποιο εχεις προφανως λαθασμενη εντυπωση. Δεν ειναι μια απλη μειωση της φωτεινοτητας οπως συμβαινει σε μια βαρια συννεφια αλλα για ολικο σκοτος οπως λεει και ο stemi . Ξερεις οτι η φυση κατα την διαρκεια μιας εκλειψης ησυχαζει οπως επισης και οτι η θερμοκρασια πεφτει!!! Ειμαι σιγουρος οτι και αυτα τα φαινομενα θα σου δημιουργησουν δεος και πολυ πιθανον και φοβο.

Απλα αναρωτιεμαι γιατι αυτη η απαξιωση, αφου αν παρουμε την φυσικη ερμηνεια ολων των φαινομενων που αναφερεις οτι σου προκαλουν δεος, τοτε ολα ειναι "τιποτα αλλο απο......"

Δηλαδη εξαρχεις που διαβασες ενα βιβλιο φυσικης ή αστρονομιας θα επρεπε να σου κοπει η ορεξη να παρατηρεις τον εναστρο ουρανο?? :shock:

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγγνώμη, που χαλάω την κουβέντα, αλλά υπάρχει κατάλλυμα ή

τόπος διαμονής στο Καστελόριζο???

Εγώ που κοίταξα στο internet, βρήκα τα κοντινότερα καταλλύματα

στην... Τουρκία! ](*,)

 

γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν καταλύμματα αλλά μάλλον έχουν γεμίσει. Από τη στιγμή που θα υπάρχει αυθημερόν δρομολόγιο με επιστροφή από Ρόδο θα μπορούσες να δοκιμάσεις να μείνεις εκεί.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα την τύχη να δω την ολική έκλειψη της 11-08-99 από το Σαμπλά στα βόρεια της Βάρνας, στις ακτές του Εύξεινου Πόντου, στην βόρεια Βουλγαρία. Το φαινόμενο είναι μοναδικό και απόλυτα ανατριχιαστικό. Μου κόπηκαν τα γόνατα. :shock: Δεν είναι ολικό σκοτάδι, είναι σαν βαθύ σούρουπο, βλέπεις πλανήτες και λαμπρά άστρα. Η πλάκα είναι ότι είναι μέρα κανονική μέχρι και την τελευταία κουκίδα Ήλιου και ξαφνικά, όταν χαθεί κι αυτή, βλέπεις ένα μαύρο κύκλο και το στέμμα !!! :shock: :shock:

Θεωρώ το Καστελόριζο πολύ επικίνδυνο για έλλειψη ορατότητας και θα προτιμούσα να την δω από τα σύνορα Αιγύπτου Λιβύης. Ενδιαφέρεται κανείς για εκεί;

 

Φιλικά, Γιώργος

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για αυθημερόν η λύση είναι το καταμαράν που το κάνει στο μισό χρόνο (και κάπως πιο ακριβά).

 

Πιστεύω το θέμα για τους περισσότερους από εμάς που θα πάμε στο Καστελόριζο είναι ότι θα είναι η μοναδική ολική έκλειψη ηλίου ορατή από ελληνικό έδαφος για όσο ζούμε. Ταξίδι στο εξωτερικό μπορούμε να κάνουμε και στο μέλλον. Ο καιρός είναι η αγωνία όλων αλλά πουθενά δεν είναι εξασφαλισμένος (οι πιθανότητες ποικίλλουν, φυσικά).

 

Προσωπικά θεώρησα μονόδρομο να πάω Καστελόριζο από τη στιγμή που το προωτοέμαθα (όταν μας ενημέρωσε ο Γιώργος). Το κόστος είναι συγκριτικά μικρό, με τα έκτακτα δρομολόγια μπορεί να γλιτώσει κανείς διανυκτερεύσεις, θα έχουμε την ευκαιρία να γνωριστούμε και να παρατηρήσουμε και πέρα από την έκλειψη, με λίγα λόγια θα περάσουμε υπέροχα :)

 

ΥΓ: Θα είναι κρίμα μιας και το έχουμε μάθει τόσο νωρίς να το αφήσουμε για τελευταία στιγμή και μετά να μη βρίσκουμε εισιτήρια κτλ

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ιφικράτη, η ολική έκλειψη δεν μπορεί να συγκριθεί σε τίποτα με την μερική.

Λέγεται χαρακτηριστικά ότι το να ισχυριστεί κανείς ότι έχει δει έκλειψη ηλίου χωρίς να έχει δει ολική, είναι σαν να βρίσκεται έξω από ένα θέατρο και να πει ότι είδε την παράσταση!!!

Μόνο όταν ο ήλιος καλυφθεί τελείως φαίνεται το στέμμα και οι προεξοχές, τα οποία είναι εντυπωσιακότατα. Καμία φωτογραφία δεν μπορεί να αποδώσει ρεαλιστικά την εικόνα του στέμματος. Είναι κάτι εκπληκτικό.

Ταυτόχρονα δημιουργούνται πρωτοφανή συναισθήματα δέους και τρόμου.

Η όλη εμπειρία είναι μοναδική και αυτό αποδεικνύεται από το ότι όσοι ερασιτέχνες έχουν δει μια ολική έκλειψη, διψούν για την επόμενη!

Γιώργο, ενδιαφέρομαι για Λιβύη αλλά δεν βρίσκω παρέα. (έχω ήδη κλείσει Καστελλόριζο)

Στην παραλία οι πιθανότητες ηλιοφάνειας είναι λίγο μεγαλύτερες από το Καστελλόριζο.

Οι καλύτερες πιθανότητες είναι στο εσωτερικό, όμως δεν είναι καθόλου εύκολο γιατί πρέπει κανείς να ταξιδέψει με τζιπ στην έρημο για ώρες και πιθανόν να διανυκτερεύσει κιόλας εκεί! Οι αμμοθύελες είναι στο μέγιστο αυτή την εποχή και μπορεί να κινδυνεύσει ακόμη και η ζωή κάποιου όταν βρεθεί στην έρημο υπό τέτοιες συνθήκες. Και εννοείται ότι δεν θα δει τίποτα!!!!

Μόλις βρήκα και κάποια links για τα έκτακτα φαινόμενα των ολικών εκλείψεων ηλίου, όπως για τις λεγόμενες "ιπτάμενες σκιές" (shadow bands) οι οποίες έχουν φωτογραφηθεί και βιντεοσκοπηθεί (το βιντεάκι είναι εκπληκτικό!!!):

http://www.strickling.net/2k1_engl.htm#shadowbands

http://www.liv.ac.uk/~ggastro/ES.obs.html

http://members.aol.com/kcstarguy/blacksun/shadowbands.htm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα πήρα τα εισητήρια :-({|= . Είμαστε 17 καθηγητές και 36 μαθητές! Η κράτηση ήταν για περισσότερα άτομα, άρα υπάρχουν εισητήρια αυτή τη στιγμή με το "DODEKANISOS PRIDE" (http://www.12ne.gr/EL/). Μιλάω για αυθυμερόν μετάβαση 29/Μαρ/2006, 7:30 αναχώρηση από Ρόδο και 9:50 άφιξη εκεί. τιμή 60 Euro.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με αγωνια περιμενω την ανακοινωση τελος του μηνα για τα δρομολογια Πειραια-Ροδο και ποιο συγκεκριμενα στης 26/03/2006 ωστε να ειμαι Ροδο πρωι-πρωι για Καστελοριζο. Ηδη εχω κλεισει δωματιο για 27-29/03/2006.

 

Αν κανενας φιλος γνωριζει κατι για Πειραια-Ροδο, θα τον παρακαλουσα να με ενημερωσει. [-o< [-o< [-o<

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για φαντάσου να κάνουν απεργία οι λιμενεργάτες! :twisted:

 

Πάντως, aristarchus, στο λιμάνι της Ρόδου το μέρος που έρχεται το καράβι από Πειραιά απέχει κανένα χιλιόμετρο από το μέρος που φεύγει για Καστελόριζο.

Scan0001.jpg.4409d506d9d25468785b6239e90d6fbe.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για φαντάσου να κάνουν απεργία οι λιμενεργάτες! :twisted:

Αυτο σκεφτομουνα και εγω σημερα οταν εβλεπα τις ειδησεις ... φαντασου κατι το ιδιο τελος Μαρτιου! Θα εβγαζα καραμπινα!

 

Πάντως, aristarchus, στο λιμάνι της Ρόδου το μέρος που έρχεται το καράβι από Πειραιά απέχει κανένα χιλιόμετρο από το μέρος που φεύγει για Καστελόριζο.

Επειδη θα εχω μαζι μου ΠΟΛΥ εξοπλισμο, θα χρειαστω και το ΙΧ ... και γι'αυτο το λογο, το ενα χιλιομετρο δεν ειναι θεμα. Παντως σ'ευχαριστω.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανονικά σε τέτοιες περιπτώσεις θα πρέπει το Κράτος μαζί με τον στρατό να κάνει κάτι. Ιδίως για περιπτώσεις όπως ο κ. Αντώνης δεν είναι τίποτα για αυτούς να κάνουν μια πτήση για Καστελόριζο. Στο κάτω κάτω θα γίνει μια καλή διαφήμιση της χώρας μας και μάλιστα βλέποντας πως η Τουρκία μετά τα τελευταία γεγονότα με τα κοτόπουλα δεν νομίζω να πάνε ξένοι!!! και όσοι πάνε στην έρημο θα τους φάει η άμμος

 

Ελπίζω εκείνες τις μέρες να μην γίνει κάτι τέτοιο θα ήταν καταστροφή όχι μόνο για αυτούς που θα πάνε αλλά και για το Image της χώρας μας. Σ’αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να κάνουν κάτι οι Πολιτικοί παράγοντες Ρόδου και Καστελόριζου!!!!

 

Αν και δεν θα πάω τελικά, εύχομαι και είμαι σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά!!! υπάρχει πολύς χρόνος και θα λήξουν όλα καλά.

 

Φιλικά Γιώργος

O:)

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελπίζω εκείνες τις μέρες να μην γίνει κάτι τέτοιο θα ήταν καταστροφή όχι μόνο για αυτούς που θα πάνε αλλά και για το Image της χώρας μας. Σ’αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να κάνουν κάτι οι Πολιτικοί παράγοντες Ρόδου και Καστελόριζου!!!!

O:)

 

Οι πολιτικοί παράγοντες Ρόδου, Δωδεκανήσου καυ Υπουργείου Αιγαίου και Ναυτιλίας (βγάζω αυτούς του Καστελορίζου γιατί δεν μπορούν δυστυχώς να κάνουν και πολλά) μέχρις στιγμής έχουν δείξει συμπερίφορά κατότερη της περίστασης (ανεξαρτήτως κόμματος, άλλοστε ο Νομαρχης είναι του ΠΑΣΟΚ, ο υπουργός Αιγαίου μάλιστα είναι και Δωδεκανήσιος!). Ψάχνω καιρό για δρομολόγια, στην αρχή άφησαν να ενοειθεί ότι θα μπει έκτακτα κάποιο Blue Star αλλά ακόμα και τώρα δεν ξέρουν τίποτα. Ρωτήσαμε αντινομάρχη, βάλαμε τοπικό δημοσιογράφο να ρωτήσει αλλά δεν βγάλαμε νόημα. Ούτε ναι, ούτε όχι! Απλά περίμενε! :x

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ούτε ναι, ούτε όχι! Απλά περίμενε! :x

Καραγκιοζηδες και τιποτα αλλο .... να μια σπουδαια και μοναδικη ευκαιρια για τη χωρα μας να ειναι στο επικεντρο του κοσμου (και τυπου) και ΔΕΝ γνωριζουν τι και ποτε θα γινει κατι (αν θα γινει κατι). :oops: #-o [-( [-X ](*,)' :-k

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλά είμαστε οι Έλληνες της τελευταίας στιγμής!!! πάρτε παράδειγμα τους Ολυμπιακούς αγώνες #-o απλά θα πρέπει όσοι έχετε προσβάσεις να δώσετε να καταλάβουν ότι δεν είναι ένα απλό φαινόμενο και ότι χρήζει ιδιαίτερης προσοχής. Απορώ τα Πανεπιστήμια της Ελλάδας τι θα κάνουν? Ίσως σκεφτείτε να νοικιάσετε και κότερο αν μαζευτούν π.χ. 10 άτομα ίσως συμφέρει ?

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην πάρετε αμαξια μαζί σας. Το καστελλόριζο δεν έχει δρόμους!(μόνο προς αεροδρόμιο) Θα πήξετε στο λιμάνι και θα σας χαλάσει η διάθεση. Μην κάνουμε το Καστελόριζο Αθήνα λόγω της έκλειψης!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λογω εξοπλισμου (ογκο), θα την κανω για Καστελοριζο ακτοπλοικος η αλλιως θα ηταν αεροπορικος το ταξιδι μου. Και εγω ηθελα να μην εχω το ΙΧ μαζι μου αλλα δεν υπαρχει αλλη επιλογη.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, πριν λίγη ώρα έκλεισα κι εγώ εισιτήρια με το καταμαράν της 29/3 στις 7:00 και επιστροφή αυθημερόν στις 15:00.

 

Προσοχή για όσους ακόμα το σκέφτονται ή περιμένουν κάποιο άλλο μεταφορικό μέσο να διατεθεί: Πριν μισή ώρα υπήρχαν ελεύθερα 20 εισιτήρια μετάβασης και 25 επιστροφής με το συγκεκριμένο δρομολόγιο. Συνολική χωρητικότητα επιβατών του πλοίου 337 θέσεις. Το άλλο καταμαράν που φεύγει την ίδια μέρα στις 7:30 και επιστρέφει στις 15:00 είναι ήδη πλήρες.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης