Jump to content

Ολική έκλειψη ηλίου! Καστελλόριζο 2006


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι μετά παό ψάξιμο παρατηρώ ότι από Αθήνα για Ρόδο φεύγει μόνο το Blue Star τη Δευτέρα 27-3 το βράδυ και επιστρέφει από Ρόδο την Πέμπτη το βράδυ...

Υπάρχει μήπως άλλο καράβι να φεύγει Τρίτη (αντί για Δευτέρα) και να αναχωρεί για Αθήνα την Πέμπτη το πρωί ή ακόμα καλύτερα την Τετάρτη το βράδυ???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :D

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 910
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αργύρη, σκέφτηκες να πάρεις αεροπλάνο; Οι τιμές με επιστροφή είναι, για κάποια δρομολόγια, κάτω από 100 ευρώ και θα γλιτώσεις κόπο και ταλαιπωρία
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Βαλε μπρος με δοκιμες για την εκλειψη τελος του μηνα ... και φυσικα ευχομαι ολοψυχα να εχει φθασει τελος με το θεμα της στηρηξης σου και τα διαφορα προβληματα!!!

 

Να στε καλά και Βασίλη και κ. Αντώνη. Θα βάλω μπρος της μηχανές και ελπίζω να πάνε όλα καλά. Για μένα προέχει η Σελήνη πρώτα!!! έχουμε και μια μικρούλα έκλειψη της και θέλω να είμαι έτοιμος και για τους κρατήρες γιατί έχω σκουριάσει. :cheesy: Και φυσικά να πειραματισθώ σε afocal με το καινούργιο προσοφθάλμιο Hyperion 13 mm και την CANON την οποία δεν την απόλαυσα μέχρι σήμερα. :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= όρε γλέντια που θα κάνω σήμερα, μονάχα μην μου κάνει τα ίδια και αυτή ](*,)

 

Φυσικά και ο Μάρτης έχει Σελήνη πολύ καλή μονάχα ο καιρός να μας βοηθήσει!!!

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμμμμμ..... :-k :-k :-k :-k :-k

Μπααα... Βλέπεις φίλε Ανδρέα ....δε πάω βήμα χωρίς τη μηχανή μου!! :D

Άσε που ήδη έχω στα χέρια μου τα ειιτήρια Ρόδος - Καστελλόριζο μετ' επιστροφής και για το όχημα...

Δε πειράζει.. Τις παραπάνω μέρες θα... χαρτογραφήσω εκ νέου ολόκληρη τη Ρόδο!!! :lol: :lol: :lol:

 

26 και σήμερα........ [-o< [-o< [-o<

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και να υπαρχουν τηλεσκοπια μην ελπιζεις στα 3 παρα κατι λεπτα της ολικης φασης να προλαβεις να δεις απο τηλεσκοπιο καποιου αλλου .... Κυνισμος ισως αλλα σορρυ παιδια οποιος δεν εχει τηλεσκοπιο χλωμο να δει τον ηλιο στην ολικη φαση μεσα απο τηλεσκοπιο καποιου αλλου που ειναι εκει.

 

Αυτό είχε απαντήσει ο Γιώργος πιο πάνω και πιστεύω ότι έχει σίγουρα κάποιο δίκιο (αν και τελικά είναι επιλογή του καθενός τι θα κάνει). Τα 3 λεπτά θα περάσουν πάρα πολύ γρήγορα, πιστεύω ότι το καλύτερο είναι ο καθένας να φέρει το δικό του τηλεσκόπιο ώστε να μη γίνει βάρος σε κάποιον άλλον (φαντάσου μια ουρά από ανθρώπους να περιμένουν να δουν την ολική φάση μέσα από τηλεσκόπιο!)

 

Τώρα, για τη μερική φάση πιστεύω θα είναι πιο εύκολο να βρεις κάποιον να σου δείξει μέσα από το τηλεσκόπιο.

 

 

Πραγματικά δεν το είχα σκεφτεί...και εγώ στη θέση σας/τους το ίδιο θα έκανα,αλλά το καλό το παληκάρι ξέρει κιάλλο μονοπάτι...

 

Θα πάρω τελικά μαζί τηλεσκόπιο :D :D ....όχι το κατοπτρικό το βαρύ αλλά τη διόπτρα..... :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνω στην ένταση της στιγμής έδωσα κάποιους χαρακτηρισμούς που δεν αντιπροσωπεύουν το ήθος ούτε το δικό μου, ούτε του forum. Ένα συγνώμη στον aristarchus. To ζουμί παρ'ολα αυτά παραμένει το ίδιο, και από την απάντηση για παράδειγμα του Αργύρη κατάλαβα ότι αυτά που είπα για τους Τούρκους ήταν σωστά. Όσο πιο δεξιά είσαι φίλε Αργύρη τόσο πιο μακρινή, ή αναρχική, θα σου φαίνεται μία άποψη! Όσο για τις τελίτσες και τα αστεράκια, αν είσουν μάγκας ας έγραφες τη λέξη! Αν εμείς οι Ελληνάρες είμαστε πιο μάγκες από τους Τούρκους τότε που είναι το ελληνικό site της έκλειψης? Πολύ θα ήθελα να δω κάποιες σωστές κινήσεις. Για παράδειγμα, γιατί Αντώνη δεν δίνεις ένα πλήρως κατατοπιστικό οδηγό για την φωτογράφιση της έκλειψης, που θα περιλαμβάνει και τις ρυθμίσεις διαφραγμάτων και ταχυτήτων για κάθε στάδιο του φαινομένου. Αυτό είναι απλά ένα παράδειγμα. Υπάρχουν αμέτρητες λεπτομέριες που θα βοηθήσουν όλους μας να κατανοήσουμε καλύτερα αυτό το φαινόμενο.

Και πάλι συγνώμη για τους φτηνούς χαρακτηρισμούς που έδωσα. Δεν το συνηθίζω, ήταν πάνω στην ένταση της στιγμής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατα την ταπεινή μου άποψη αυτή η συζήτηση πρέπει να σταματήσει γιατί θα μας την κλειδώσει ο mr astrovox,και είναι και 24 σελίδες....

 

σημείωση*ο κύριος Αγιωμαμίτης βοηθάει στη φωτογράφηση της έκλειψης και όχι μόνο.Δεν βρίσκω σωστή αυτή τη κατηγορία σου..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και δεν ζήτησες συγνώμη και από μένα εγώ θα δεκτό προκαταβολικά την συγνώμη σου και θα σου δώσω έναν πίνακα με στοιχεία για φωτογράφηση του φαινομένου από τον F. Espenak (ελπίζω να μην βρω τον μπελά μου με τα πνευματικά δικαιώματα) αν είχες παρακολούθηση καλά αυτό το post θα είχες δει ότι έχω βάλει την παραπομπή που μπορείς να βρεις όλο το αρχείο σε PDF μορφή. Αλλά να ξέρεις κάνεις δεν είναι υποχρεωμένος εδώ μέσα να δίνει μασημένη τροφή και τουλάχιστον ο κ. Αντώνης δόξα τον θεό μας έχει βοηθήσει και εδώ και με προσωπικά email πολλές φορές να είσαι σίγουρος για αυτό!!! Βέβαια κάποιος είπε αγάπα τον πλησίον σου με τα ελαττώματα του, για αυτό θα το σταματήσω και ξανά στο υπόσχομαι δεν θα αναφερθώ για το θέμα.

 

Φιλικά Γιώργος

Πηγή : F. Espenak

Espenak.jpg.b31446dea8934829392c2f228d525f8d.jpg

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην ανησυχεις γιατί στο bulletin, το οποίο έχω μελετήσει πάρα πολύ, λέει οτι μπορείς να αναδημοσιεύσεις το υλικό αρκεί να βάλεις το αντίστοιχο credit. Τις πληροφορίες δεν τις ζητάω για εμένα, γιατι μελετώ το φαινόμενο για κανά χρόνο τώρα και το περιμένω από τον οκτώβριο του 1996 οπου παρατήρησα την πρώτη μερική μου έκλειψη! Τις ζητάω για τον υπόλοιπο κόσμο που δεν θα το ψαξει και πάρα πολύ. Αποψή μου είναι να βοηθήσουμε όσο περισσότερο γίνεται ώστε ο κόσμος να μάθει για το φαινόμενο και να κινητοποιηθεί. Η μασημένη τροφη δεν είναι κάτι κακό, γιατί δεν μπορω εγώ να μυρίσω τα δάχτυλά μου για να δω σε ποιά ταχύτητα θα βάλω τη μηχανή για να φωτογραφήσω τις χάντρες του baily, για παράδειγμα. Θα πρέπει κάποιος να μου δώσει την πληροφορία. Παντως, για να λήξει και από μέρους μου, δεν έχω κάτι με κανέναν! Απλά θέλω να δω μεγαλύτερη κινητοποίηση από τα άτομα που πραγματικά ενδιαφέρονται για την αστρονομία
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνω στην ένταση της στιγμής έδωσα κάποιους χαρακτηρισμούς που δεν αντιπροσωπεύουν το ήθος ούτε το δικό μου, ούτε του forum. Ένα συγνώμη στον aristarchus.

Κανενα προβλημα. Να'σαι καλα.

 

Για παράδειγμα, γιατί Αντώνη δεν δίνεις ένα πλήρως κατατοπιστικό οδηγό για την φωτογράφιση της έκλειψης, που θα περιλαμβάνει και τις ρυθμίσεις διαφραγμάτων και ταχυτήτων για κάθε στάδιο του φαινομένου. Αυτό είναι απλά ένα παράδειγμα.

Αρκετες φορες εχω αναφερει οτι ενα σημειο εκκινησης ειναι ISO 100 με 1/500 δευτ. εκθεση με παραδειγμα τα εξης:

 

http://www.perseus.gr/Astro-Eclipses-2005-10-03.htm ...

http://www.perseus.gr/Astro-Solar-Sunspots-2005-07-05.htm ...

http://www.perseus.gr/Astro-Sat-Trans-2005-07-28.htm

 

Αν η μηχανη σου επιτρεπει EC (exposure compensation), θα σου προτεινα να την βαλεις σε +/-1 και ολες οι εκθεσεις σου να ειναι εν τριπλουμ (δηλαδη μια στο 1/640, μια στο 1/500, μια στο 1/320).

 

Υπάρχουν αμέτρητες λεπτομέριες που θα βοηθήσουν όλους μας να κατανοήσουμε καλύτερα αυτό το φαινόμενο.

Οσον αφορα την ολικη φαση, το στεμμα και τις προεξοχες, η καλυτερη λυση ειναι στα 3 λεπτα να πας απο μια ακρη στην αλλη οσον αφορα τις εκθεσεις που επιτρεπει η μηχανη σου (πχ. απο 1/4000 μεχρι 4").

 

Αν χρειαζεσαι τιποτα αλλο, μας αφηνεις ενα μηνυμα.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατεβαστε το προγραμμα του M. Covington

"Astrophotography exposure calculator"

 

http://www.covingtoninnovations.com/astro/astrosoft.html

 

και ξεχαστε τους πινακες.. ειναι απειρως πρακτικοτερο και περιλαμβανει ολα τα ειδη αστροφωτογραφησης οχι μονο ηλιακες εκλειψεις.

Απο προσωπικη εμπειρια οι εκθεσεις που δινει για ηλιο και πλανητες ειναι οκ!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... απο μια ακρη στην αλλη οσον αφορα τις εκθεσεις που επιτρεπει η μηχανη σου (πχ. απο 1/4000 μεχρι 4").

Φυσικα εκθεσεις απο 1/15" και αργοτερα χρειαζονται ισημερινη βαση και μαλιστα καλη ευθυγραμμιση ... και αυτος ειναι ενας απο τους λογους που εγω προσωπικα θα ειμαι στο Καστελοριζο δυο μερες (και βραδιες) νωριτερα.

 

Μια αμεση λυση ειναι να αλλαξουμε ISO (τα 4" με ISO 100 αντιστοιχουν σε 1/4" με ISO 1600) αλλα οι καλυτερες φωτογραφιες, ιδιαιτερα με ψηφιακη μηχανη, θα ειναι με οσο το δυνατον χαμηλοτερο ISO.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικα εκθεσεις απο 1/15" και αργοτερα χρειαζονται ισημερινη βαση και μαλιστα καλη ευθυγραμμιση ...

 

Αναλογως τι εστιακη αποσταση εχει ο τηλεφακος/τηλεσκοπιο που χρησιμοποιεις.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο,

 

Ακομα καλυτερα ειναι η δοκιμη που ολοι μας εχουμε αναφερει πολλες φορες. Ειναι πεντε λεπτα δουλεια με αμεσα αποτελεσματα αν γινει χρηση ψηφιακη μηχανης.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικα εκθεσεις απο 1/15" και αργοτερα χρειαζονται ισημερινη βαση και μαλιστα καλη ευθυγραμμιση ...

 

Αναλογως τι εστιακη αποσταση εχει ο τηλεφακος/τηλεσκοπιο που χρησιμοποιεις.

Υπαρχει ολοκληρο thread περι του θεμα της εστιακης αποστασης που αξιζει διαβασμα απο αυτους που ενδιαφερονται για την φωτογραφηση του ηλιου.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πόσοι θα ταξιδέψουνε με αεροπλάνο για Ρόδο;

Να βρεθούμε στο αεροδρόμιο ωστε να είμαστε μαζι στο αεροπλάνο.

Εγώ π.χ. είμαι στην πτήση των 14:50 Τρ 28/3/06 της Aegean μαζί με τον Παναγιώτη (filiatra).

Άλλος;

 

Καλό είναι αυτό να γίνει και για όσους θα είναι με πλοίο ώστε να γίνουμε καλές παρέες στην διαδρομή.

 

Θα τα πούμε εκεί και..

Καλό Καιρό!

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πόσοι θα ταξιδέψουνε με αεροπλάνο για Ρόδο;

 

Και ποσοι με πλοιο;

Εγω θα ταξιδεψω με Blue Star Ferries στις 24/3 αναχωρηση 19:00 για Ροδο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ παιδιά με δυο φίλους παρέα το Σάββατο 25 Μαρτίου πρωί - πρωί, στις 06:30, θα πατήσω το χώμα του Καστελλόριζου!!! Προσγειώνομαι με ελικοφόρο της Ολυμπιακής.

Θα έχω δυο μέρες για επιλογή τοποθεσίας, στήσιμο εξοπλισμού και δοκιμές, ξεκούραση, απόλαυση της απόλυτης γαλήνης, πεζοπορία στο νησί, ίσως μπάνιο, και αρκετό ελπίζω ύπνο. Είναι ήδη από τώρα τόση η υπερένταση για όλους μας, που η κορύφωσή της αναμένεται να είναι εκρηκτική και λυτρωτική συνάμα.

Πάντα ήθελα να πάω στο Καστελλόριζο. Σαββατοκύριακο στο νησί με τα κρυστάλλινα νερά, τους σπάρους και τους αχινούς, τα κορίτσια του Αιγαίου με την αρμύρα στα μαλλιά, τα αγόρια με έναν ήλιο για χαμόγελο, οι νησιώτες με τα σκαμμένα από τη θάλασσα πρόσωπα και η κυρά-Βιολέτα να ποτίζει τις τριανταφυλλιές με φόντο τους ασπρισμένους τοίχους, εικόνες που πάντα με γοήτευαν. Εικόνες ποιητικές, όμως είναι η μια όψη της ζωής. Ξενιτειά, πόνος, δάκρυ, είναι η άλλη. Θάλασσα, πικροθάλασσα, πόσα από τα κύματά σου δεν είναι δάκρυα μαραμένης κόρης, ασπρομάλλη πατέρα.

Θάλασσα, πικροθάλασσα, εσύ είσαι η πραγματική αφέντρα εδώ. Κανείς άλλος. Κράτα τα κύματά σου και υποδέξου μας στον τόπο σου με γαλανά χρώματα, με ιριδισμούς, με φλοίσβους. Άσε μας να δούμε τον Ήλιο να χάνεται!

....

Τη Δευτέρα όπως καταλαβαίνω θα αρχίσετε να έρχεστε κατά ομάδες με ελαφρά πηδηματάκια από τη Ρόδο και σιγά σιγά θα μεγαλώνει η παρέα μας. Καλή αντάμωση!!!

 

Και καλό ταξίδι στην επόμενη Ιθάκη μας...

 

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

If you are fortunate enough to be going to observe the Total Solar Eclipse on March 29, 2006, you will probably also want to take your own photos of the event. However, if you have never photographed an eclipse before, you may appreciate some guidance on how to go about making eclipse photos.

 

I have prepared a PDF from info on the AAAA website that will probably provide most of the information you need. Naturally, you will need to adapt it to your own camera setup, especially if you are using a digital camera. I hope you find it useful.

 

I have posted the PDF on the AAAA website to make it available to the public. Please feel free to download and share this information, including the PDF, with anyone who may be interested.

 

http://www.astromax.org/faq/aa01faq4.htm

 

Good luck and happy eclipse chasing.

 

Sincerely,

 

Edward P. Flaspoehler, Jr., President

American Association of Amateur Astronomers

www.astromax.com

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά Live εμάς από το Καστελόριζο η NASA δεν θα μας έχει

 

Live Web Coverage of the 2006 Total Eclipse

 

δείτε στο http://sunearth.gsfc.nasa.gov/eclipse/SEmono/TSE2006/TSE2006.html

 

για να πικραθείτε!!! απορώ τα δικά μας Πανεπιστήμια τι θα κάνουν? θα μου την πουν πάλι μερικοί αλλά τι να κάνω :twisted:

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για να πικραθείτε!!! απορώ τα δικά μας Πανεπιστήμια τι θα κάνουν? θα μου την πουν πάλι μερικοί αλλά τι να κάνω :twisted:

 

Ελπίζω να βρίσκονται τουλάχιστον καμεραμεν από τηλεοπτικούς σταθμούς, για να δει και ο υπόλοιπος κοσμάκης! Από πανεπιστήμια φίλε Γιώργο αμφιβάλλω αν θα εμφανιστεί κανείς. Απ'ότι φαίνεται ακόμη και σε πανεπιστημιακό επίπεδο ένας στους εκατό γνωρίζει για την έκλειψη! Εγω θα το ξαναπώ, κι ας γίνομαι κουραστικός. Αν κάποιος δεν προσπαθήσει να ενημερώσει τον κόσμο, αυτός θα μένει αμέτοχος σε οποιοδήποτε αστρονομικό συμβαν μεγάλης σημασίας, και αυτό είναι πραγματικά κρίμα για μένα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως, μην εχουμε παραπονο για την eurovision τα εχουμε ολα ετοιμα! Εισιτηρια, παρουσιαστες, τραγουδια, ολα, ολα.

Τωρα αν οι δημοσιγραφοι ανακαλυψουν τελευταια στιγμη οτι γινεται εκλειψη στο Καστελλοριζο και οτι το θεμα θα πουλησει, θα τρεχουν πανικοβλητοι να βρουνε τροπο να πανε να καλυψουν το γεγονος. Και τοτε φυσικα τα υπουργεια (Αιγαιου, τουρισμου, ναυτηλιας) θα προσφερουν τις υπηρεσιες τους με πλοια ελικοπτερα και ο,τι αλλο και ολα θα ειναι καλα.

Ασχετα αν εμεις τωρα πασχιζουμε να βρουμε θεση σε αεροπλανο πλοιο ή καταμαραν για να ειμαστε εκει. Και ασχετο αν ξενοι δημοσιογραφοι και περιοδικα προβαλουν το γεγονος απο Τουρκια Λυβιη κλπ.

Εκτος και αν η Πολιτεια ακομη και την τελευταια στιγμη κοιμαται, οποτε και οι ελληνες ρεπορτερ θα πανε στην Τουρκια για καλυψη.

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από πανεπιστήμια φίλε Γιώργο αμφιβάλλω αν θα εμφανιστεί κανείς.

 

Ο καθηγητής κ. Ιωάννης Σειραδάκης είναι ο άνθρωπος που είναι υπεύθυνος για το γεγονός ότι ο Πάσαχοφ θα παρακολουθήσει την έκλειψη από το Καστελόριζο και όχι από πουθενά αλλού....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΜΕΡΙΚΗΣ ΕΚΛΕΙΨΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ - ΑΣΤΡΟΠΑΡΤΥ

Κέντρο Λειτουργίας & Διαχείρισης Δικτύου του Παν. Αθηνών (Κ.ΛΕΙ.ΔΙ.)

ΕΛΑΤΕ ΜΕ ΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΣΑΣ!!!

 

Αγαπητοί φίλοι,

 

Εμείς τι κάνουμε; Ίσως αντί να κατακρίνουμε τα κακώς κείμενα είναι ώρα να πάρουμε πρωτοβουλίες, ώστε να συμβάλλουμε όσο μπορεί ο καθένας μας στην ενημέρωση του κοινού.

 

Προτείνω-προσκαλώ όλους σας όσοι δε θα είστε για κάποιο λόγο στο Καστελλόριζο την ημέρα της έκλειψης, να συμμετέχετε σε ηλιακή παρατήρηση (μερικής έκλειψης) που οργανώνει το Κέντρο Λειτουργίας & Διαχείρισης Δικτύου του Παν. Αθηνών στην ταράτσα του κτιρίου της πανεπιστημιούπολης Ζωγράφου (βλ. χάρτη).

 

Ναι, καλά το καταλάβατε, η πρωτοβουλία ξεκίνησε από ερασιτέχνες αστρονόμους - μέλη και του Astrovox - που τυχαίνει να είναι και υπεύθυνοι του Κ.ΛΕΙ.ΔΙ. - ο φίλος Δημήτρης Κούτουλας, ο Λάμπρος, κλπ.

Το σενάριο έχει ως εξής: Στην ταράτσα του κτιρίου θα υπάρχουν 2-3 μικρά ερασιτεχνικά τηλεσκόπια για οπτική παρατήρηση ή και εξοπλισμένα με CCD. Το κοινό αναμένεται να είναι κυρίως φοιτητές/τριες από διάφορες σχολές και τμήματα.

Προσκεκλημένοι είναι οι γνωστοί καθηγητές Αστρονομίας Δανέζης και Θεοδοσίου. Κάποια στιγμή θα εμφανιστεί και η ΕΡΤ, η οποία θα πάρει πλάνα.

 

Το Κ.ΛΕΙ.ΔΙ. τώρα θα στέλνει το σήμα live στο διαδίκτυο. Ταυτόχρονα βέβαια θα στέλνει και σήμα από το Αστεροσκοπείο Πεντέλης, όπου θα γίνει κάτι ανάλογο, και φυσικά από το Καστελλόριζο για την ολικότητα, όπου εκεί θα είναι το δικό μας τηλεσκόπιο (τηλεφακός για την ακρίβεια).

 

Όπως μου είπε ο Δημήτρης Κούτουλας, είστε όλοι ευπρόσδεκτοι, ώστε να υπάρχει συζήτηση - ενημέρωση του κοινού ΚΑΙ από ερασιτέχνες. Μάλιστα όσοι φέρετε τηλεσκόπιο πιθανότατα θα χρησιμοποιηθεί για τη λήψη και αναμετάδοση ψηφιακού σήματος στο διαδίκτυο!!! Τα 2-3 τηλεσκόπια έτσι ίσως γίνουν 6-7 τηλεσκόπια, μαζί με το δικό σας, προς τέρψιν και διαπαιδαγώγιση του φιλομαθούς κοινού.

Πώς σας φαίνεται η ιδέα;

 

Λεπτομέρειες (ιστοσελίδα, πληροφορίες, τηλέφωνα, κλπ) θα ανακοινωθούν σύντομα. Δημήτρη και Λάμπρο, καλή επιτυχία!!!

 

Βαγγέλης Τσάμης

KLEIDI.jpg.84b69474d3dc6d449f8b6e2df278b6af.jpg

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης