Jump to content

ΑΓΟΡΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειμαι αρχαριος τωρα αρχιζω και ασχολουμε τι τηλεσκοπιο μπορω να παρω και τι λεφτα πρεπει να δωσω για να εχω ενα καλο αποτέλεσμα?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε,

 

Εν συντομία, τα λιγότερα που μπορεί να δώσεις για να πάρεις ένα αξιοπρεπές τηλεσκόπιο είναι €300 (DOBSONIAN 8''). Απο κει και πέρα υπάρχουν πραγματικά δεκάδες άλλα τηλεσκόπια που μπορείς να επιλέξεις και με διαφορετικά χαρακτηριστικά το καθένα. Βασικά αυτό που πρέπει να μάθεις είναι εσυ τι θέλεις και ποιες είναι οι δικές σου απαιτήσεις από ένα τηλεσκόπιο.

 

Αφιέρωσε 1-2 ώρες ψάχνοντας και το site αλλά και το φόρουμ και πιστεύω ότι θα καλυφτείς στο 99% των αποριών σου.

 

Καλή αναζήτηση!

 

Φιλικά

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεκινα με ενα βιβλιο και ενα χαρτη για να μαθεις τους αστερισμους.

 

Βγες στην ταρατσα του σπιτιου σου και ψαξε τον ουρανο οσο μπορεις για να μαθεις τα αστρα.

 

Κανε και μια αναζητηση να βρεις πληροφοριες και οταν κατασταλαξεις τοτε το ξανασυζητας.

 

Ξεκινα παντως με την αναγνωριση των αστερισμων.

jpgo.jpg
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι πιο πολλοι απο εδω μεσα εχουν αρχισει φιλε μου με το πολυ γνωστο βιβλιο NighWatch το οποιο λεει τα παντα μεσα,

1 απο το πως θα μαθεις ενα τηλεσκοπιο αν ακριβως σου ταιριαζει αναλογα με αυτα που θες να παρατηρεις.

 

2 Σε βαζει σιγα σιγα στους αστερισμους και σου εξηγει διαφορες λεπτομερειες του ουρανου.

 

3 Σου εχει καποιους απλοικους χαρτες (σε σχεση με αλλα βιβλια που εχον πολυπλοκους)

 

4 Και το σημαντικοτερο σου εχει μεχρι το 2024 ενημερωση για το πως θα βρεις τους πλανητες, πραγμα πολυ σημαντικο για εναν αρχαριο.

 

Συγκεκριμενα οταν το ειχα παρει με βοηθησε παραπολυ στην αρχη.

Καλο ξεκινημα φιλε μου.

Φιλικα Σουπερμαν οπα λαθος Σωτηρης :cheesy:

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης