Jump to content

Καθαρισμός αισθητήρα σε DSLR


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις 2 τελευταιες φορες που φωτογραφησα,απ'οτι φαινεται,ο αισθητηρας λερωθηκε ασχημα με σκονη(μου βγαζει κουλουρακια-καμμια 10ρια στις φωτο...βλεπε παρακατω φωτο).Με το φυσερο δεν φευγουν,εχουν κολλησει.Ρωτησα στην αντιπροσωπια της Pentax στη Θεσ/νικη ποσο κοστιζει ο καθαρισμος,και μου ειπαν απο 50 εως 70ε,αναλογως της ποσοτητας της σκονης που εχει ο ccd.Μου φαινεται υπερβολικη η τιμη,μηπως πανε να με πιασουν κοροιδο;

064wwww.thumb.jpg.f220a3f0174584c85efc10d99a345685.jpg

...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ 50€ δεν δίνω να μου καθαρίσουν τον αισθητηρα απο σκόνη μονο αν ειχε μπει γράσο ....καθάρισε τον μονο σου ....δεν ειναι και τοσο ευαίσθητος υπαρχουν πολλα κιτ αλλα και πολλα αυτοσχεδια πχ εγω εχω απο αυτο το βουρτσακι-σφουγγαρακι (που χρησιμοιποιουν οι γυναικες για το βαψιμο των ματιών τους) ...λιγο μεχρι να ξεκολήσουν οι κόκκοι και μετα το φυσερο ...

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είσαι σίγουρος οτι η σκόνη είναι στον αισθητήρα και όχι στο mirror της DSLR ;

Δοκίμασε να το καθαρίσεις με λίγο υγρό καθαριστικό φακών.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Νικο,εχει σκονη και στον καθρεφτη και στην οθονη εστιασης,αλλα αυτο τι΄ σχεση εχει;;;Το φως παει κατευθειαν στον αισθητηρα(ανεβαινει ο καθρεπτης,ανοιγει το κλειστρο,κλπ,κλπ..μηπως κανω λαθος; :oops: :oops: :oops: )Εχω ενα lenspen,μπορω με αυτο να καθαρισω τον καθρεπτη,οθονη εστιασης και ισως και τον ccd;Εσεις ρε παιδια πως το κανετε;Ειδικα εσυ jimkopa που εχεις pentax,καθαρισες ποτε τον αισθητηρα με βουρτσακι;Δε λεει παντως να σταζω 50ρικο καθε φορα στο μαστορα.Παρακαλω τη βοηθεια σας
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξερω ποια κανον εχεις αλλα μπορεις να τον καθαρισεις βαζοντας απο το

προγραμμα της να κανει λοκ-απ το καθρεπτακι για να μπορεις να δεις τον σενσορα.

Και για το καθαρισμα ΜΟΝΟ αερα απο καποιο φυσερο χωρις να ακουμπησεις τον αισθητηρα.

Αν ειναι σκονη θα φυγει.

Μονο αν δεν φυγει θα σκουπισεις τον αισθητηρα

πολυ προσεκτικα αποφευγοντας διαφορα υγρα οσο μπορεις και διαφορα πανακια που αφηνουνε χνουδια.

 

Επισης τσεκαρισε μηπως τα σημαδια ειναι στον φακο της μηχανης η στο καθρεπτακι και οχι στον σενσορα.Καλο θα ειναι να βγαλεις 2-3 φωτογραφιες πρωτα να δεις που ειναι τα σημαδια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε temp,εχω την pentax k100d super,η οποια διαθετει και συστημα καθαρισμου του ccd(ταρακουνοντας τον πανω-κατω με ταχυτητα).Το θεμα ειναι οτι η σκονη αυτη τι φορα κολλησε και δεν φευγει με τιποτα,και βρησκεται στο ccd ΣΙΓΟΥΡΑ(τραβηξα και καποιες δοκιμαστικες φωτο σε λευκη επιφανεια).ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΒΟΥΡΤΣΑΚΙ-ΠΑΝΑΚΙ-LENSPEN ΣΤΟ CCD ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΖΗΜΙΑ;Να ξερω τι να κανω βρε αδερφε 8-[
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Νικο,εχει σκονη και στον καθρεφτη και στην οθονη εστιασης,αλλα αυτο τι΄ σχεση εχει;;;

 

Αν έχει πολύ βρώμα το mirror της DSLR, επηρεάζει το είδωλο. Όταν λες οθόνη εστίασης, τι εννοείς ; Το LCD της μηχανής ; Αυτό δεν μας ενδιαφέρει καθόλου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεις να δεις τον αισθητηρα?ενοοω σηκωνεται το καθρεπτακι να τον αποκαλυψει? Αν ναι τοτε πρωτα θα επιμεινεις με το φυσητηρι.Επειδη ειναι λιγο

κλειστα κει μεσα οι σκονες δεν φευγουνε ευκολα.Μην πανικοβληθεις απλως

θελει νε επιμεινεις.Αν δεν φυγουνε τοτε μονο ελαφρα με πανακι που δεν αφηνει χνουδια αλλα ειναι βαμβακερο και μαλακο.μετα το καθαρισμα παλι ξαναχρησιμοποιεις το φυσητηρι.Δοκιμαζεις να δεις αν εφυγαν και αν οχι

επαναλαμβανεις την διαδικασια.Απεφυγε διαφορα υγρα γιατι αν δεν εισαι σιγουρος για το αποτελεσμα απο τετοια υγρα , σου αφηνουνε μια μονιμη θαμπαδα στον αισθητηρα και σου καταστρεφει την υψηλη οξυτητα στην φωτογραφιση.Το βουρτσακι μπορεις να το βαλεις σε αισθητηρα επανω αλλα

ελαφρα το χρησιμοποιεις και σε συνδυασμο με φυσητηρι.προσοχη να ειναι μονο καθαρο το βουρτσακι.

 

Αν ειναι τα μαυρα σημαδακια που βλεπω στην φωτο με το φεγγαρι κατα 99% ειναι σκονες.

Αλλα να ξερεις οι σκονες δεν φευγουνε ευκολα με το φυσερο απο κει μεσα επειδη ειναι κλειστα και γιαυτο μην πανικοβληθεις γιατι βγαινουνε στο τελος αλλα θελει να επιμενεις εκει.Με το φυσητηρι ειναι το πιο ασφαλες καθαρισμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοω το θαμπογυαλο Νικο,οχι την LCD. temp,σηκωνεται ο καθρεπτης,βλεπω τον ccd,φυσαω με το φυσερο,αλλα η καταραμενη η σκονη δεν παει πουθενα
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη ο χωρος κει μεσα ειναι κλειστος η σκονη (σκουπιδακια)κανει μια βολτα προς τα πανω και ξανακαθεται παλι στο CCD.

Kρατα την μηχανη αναποδα (να κοιταει προς τα κατω) οταν φυσας μεσα για να πεσει η σκονη κατω και οχι παλι πανω στο CCD.Θελει να επιμεινεις γιατι

δεν καθαριζει με την μια και ευκολα.Αλλα στο τελος γινεται.

θελει απλως υπομονη.Μην πανικοβαλεσαι ολοι μας το αντιμετωπιζουμε

αυτο το προβλημα στις μηχανες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η σκόνη ειναι πανω στον αισθητήρα μαλλον στην περίπτωση σου ειναι κολλημενα λογω του στατικού ηλεκτρισμου ...σηκώνεται ο καθρέπτης και αποκαλύπτεται ο αισθητήρας .

 

Σου είπα και πιο πριν δεν ειναι και τόσο ευαίσθητος ο αισθητήρας δεχεται πολυ μαλακα "χα'ι'δέματα" .

 

Το έχω καθαρίσει και με μπατονέτες μονο που αυτες μπορει να αφήσουν χνουδάκια που και αυτα φέυγουν με ενα καλο φυσερο ...

 

αλλα η καλύτερη λυση που εχω βρει σχεδόν ανέξοδη ειναι αυτη θα πας σε ενα κατάστημα με γυναικεία καλλυντικά και θα ζητήσεις ενα τετοιο αφου περασεις δυο τρεις φορες την επιφανεια του αισθητηρα θα την γυρίσεις ανάποδα και θα φυσήξεις με ενα δυνατο φυσερο ....

IMGP3223.jpg.3c31fd15e764bb262e03bbcbbacaa74c.jpg

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχεδόν πάντα, οποιαδήποτε απόπειρα καθαρισμού με κοινά μέσα, χειροτερεύει την κατάσταση. Και η παραμικρή, αόρατη σκονίτσα να μείνει, θα καλύπτει πολλά pixel αφού αυτά έχουν πολύ μικρές διαστάσεις (0,005~0,006 mm). Η μόνη πλήρης λύση είναι ο εξειδικευμένος επαγγελματικός καθαρισμός και στη συνέχεια η απόλυτη προσοχή κατά την τοποθέτηση φακών, καπακιών και αξεσουάρ. Με προσεκτική χρήση ακόμη και μετά από δυό χρόνια μιά μηχανή μπορεί να μην έχει καθόλου στίγματα στον αισθητήρα.

Τα στίγματα της παραπάνω φωτογραφίας φαίνονται κυκλικά και είναι πιθανό να είναι πολύ μικρά σταγονίδια από κάποιο υγρό. Αν είναι έτσι, χρειάζεται οπωσδήποτε βόλτα στο service.

Οι σκόνες στον καθρέπτη δεν έχουν καμία σχέση με την τελική εικόνα. Ο καθρέπτης αποσύρεται κατά τη λήψη και δεν παρεμβάλεται στην πορεία της φωτεινής δέσμης πρός τον αισθητήρα. Πρίν τη λήψη όμως, μπορεί να βλέπουμε στίγματα στο σκόπευτρο που οφείλονται σε πραγματική βρομιά στην θαμπύαλο (η οθόνη στην οποία προβάλλεται η εικόνα και τη βλέπουμε στο σκόπευτρο) ή και στον καθρέπτη. Σωματίδια πάνω στον καθρέπτη μπορεί να «σκιάζουν» σημεία της οθόνης του σκόπευτρου όταν η μηχανή έχει συνδεθεί με οπτικό σύστημα πολύ «αργού» εστιακού λόγου, π.χ. f/15 ή f/20, αλλά φυσικά δεν πρόκειται να επηρεάσουν τη φωτογραφία. Κάποιες φορές, ακόμη και σκόνη που είναι πάνω σε έναν barlow, δηλ. πολύ μακριά από τον αισθητήρα, μπορεί να φαίνεται στη φωτό ή στον προσοφθάλμιο ακριβώς επειδή το f/number είναι πολύ μεγάλο.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στεφανε καλησπερα...Διαβασα με πολυ προσοχη τα γραφομενα σου,οπως και των υπολοιπων παιδιων,και εχω να κανω μερικες παρατηρησεις.Με τον εξοπλισμο μου ημουν ιδιαιτερα σχολαστικος,σε σημειο παρανοιας.Τελικα καταλαβα οτι το να κρατησεις τα οπτικα σου πεντακαθαρα αποτελει ΟΥΤΟΠΙΑ :cry: .Πως ειναι δυνατον να μη μαζεψει σκονη το κατοπτρο η΄ ο αντικειμενικος του τηλεσκοπιου σου,οταν,για να παρατηρησεις,το βγαζεις στην υπαιθρο(βλεπε χωμα,σκονη,ακομη και γυρη...)!Πως γινεται να μη λερωθει ο αισθητηρας,αφου κατα την αστροφωτογραφηση βαζεις-βγαζεις ανταπτορες,φακους,κλπ!(να φανταστεις οτι καποιοι ανταπτορες κατωτερης ποιοτητας ξεφτιζουν,και κομματια απο τη μπογια τους μπορει να πεσουν μεσα στο τηλεσκοπιο η΄μεσα στη μηχανη ](*,) )Εγω ειδα οτι ο ccd αρχισε να μαζευει σκονη απο τοτε που αρχισα να τραβω με τη μηχανη προσαρμοσμενη στο nextar 4se που εχω.Παντως,οσον αφορα το σχημα των στιγματων,η μηχανη δεν εχει ερθει σε επαφη με υγρο,εκτος κι αν ειναι συνδιασμος σκονης και συμπυκνωμενης υγρασιας
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πιο πιθανο ειναι να ειναι κομματακια μαυρης καραμπογιας απο ανταπτορα.

Σε μενα παντως ηταν καραμπογια σε μια κανον επανω για αυτο σου ειπα να επιμεινεις στον καθαρισμο με το φυσητηρι.(και καπου αλλου το ιδιο θα κανουν μονο που δεν ειναι δωρεαν)

Διδαγμα - Αποφευγουμε " ειδικους " ανταπτορες βαμενους με καραμπογιες και

αγοραζουμε ανταπτορες φωτογραφικους χωρις βαφες και που εχουν χρησιμοποιηθει απο φωτογραφους επι σειρα ετων χωρις τετοια προβληματα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Pepito, το ίδιο σχολαστικός είμαι κι εγώ και ο αισθητήρας της 400D δεν έχει τίποτα ακόμη. Βέβαια μάλλον είναι αρκετά λιγότερο χρησιμοποιημένη από τη δική σου. Το κυριότερο, δεν την αφήνω ποτέ ανοιχτή στο χώρο του οπτικού σωλήνα, πάντα υπάρχει μπροστά της "γυαλί" που τη σφραγίζει (focal reducer, comma corrector, ή φίλτρο IR/UV σε adaptor Baader 2"). Στη φωτογραφική τσάντα δεν την αφήνω ποτέ με τον αισθητήρα και το φακό προς τα πάνω και οι αλλαγές φακών γίνονται μετά από εξωτερικό φύσημα με το λαστιχένιο πουάρ και τα ευαίσθητα μέρη μηχανής και φακών να κοιτάζουν προς τα κάτω μέχρι να κουμπώσουν μεταξύ τους. Όλα τα καπάκια φυσιούνται πριν αφαιρεθούν και πρίν τοποθετηθούν. Μετά τα φυσήματα αλλάζω θέση για την αλλαγή φακού ώστε να αποφύγω τα σωματίδια που αιωρούνται ...από το φύσημα. Παράνοια! Νοσταλγώ το αναλογικό μου σύστημα και λέω να ξαναρχίσω να βγάζω με φιλμ slides!

Πάντως με όλα αυτά τα μέτρα σύν τον αυτόματο καθαρισμό της Canon, ο αισθητήρας έμεινε πεντακάθαρος μέχρι στιγμής. Ελπίζω το ίδιο να γίνει και με την καινούργια μου 450D.

 

H Vixen έβγαζε (βγάζει; ) όλα τα T-Ring με το τμήμα μπαγινέτ σε inox κι όχι βαμμένα μαύρα. Ξέρει κανένας αν κυκλοφορούν τέτοιας ποιότητας στην ελληνική αγορά τώρα; Όσα έχω είναι βαμμένα μαύρα παντού. :frown:

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν προκειται για μπογια,ο ανταπτορας μου ειναι της celestron και το t-ring αμερικανικο επωνυνυμο(sorry,αλλα μου διαφευγει αυτη τη στιγμη η φιρμα).Μαλλον ειναι υγρασια που συμπυκνωθηκε κατα την εισοδο της μηχανης στο σπιτι μετα την φωτογραφηση.Απ΄οτι φαινεται θα τα σταξω χοντρα για καθαρισμα :cry: :cry: :cry:
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Pepito, το ίδιο σχολαστικός είμαι κι εγώ και ο αισθητήρας της 400D δεν έχει τίποτα ακόμη. Βέβαια μάλλον είναι αρκετά λιγότερο χρησιμοποιημένη από τη δική σου. Το κυριότερο, δεν την αφήνω ποτέ ανοιχτή στο χώρο του οπτικού σωλήνα, πάντα υπάρχει μπροστά της "γυαλί" που τη σφραγίζει (focal reducer, comma corrector, ή φίλτρο IR/UV σε adaptor Baader 2"). Στη φωτογραφική τσάντα δεν την αφήνω ποτέ με τον αισθητήρα και το φακό προς τα πάνω και οι αλλαγές φακών γίνονται μετά από εξωτερικό φύσημα με το λαστιχένιο πουάρ και τα ευαίσθητα μέρη μηχανής και φακών να κοιτάζουν προς τα κάτω μέχρι να κουμπώσουν μεταξύ τους. Όλα τα καπάκια φυσιούνται πριν αφαιρεθούν και πρίν τοποθετηθούν. Μετά τα φυσήματα αλλάζω θέση για την αλλαγή φακού ώστε να αποφύγω τα σωματίδια που αιωρούνται ...από το φύσημα. Παράνοια!
Αφου αντεχεις να ζεις τετοια ζωη,σε ζηλευω και σε θαυμαζω,μπραβο...
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω οτι είναι λίγο...υπερβολικά τα παραπάνω μέτρα. :lol: Βρε παιδιά, υποτίθεται οτι έχουμε τον εξοπλισμό μας πρωτίστως για να τον ευχαριστιόμαστε στο έπακρον. Σίγουρα η σωστή συντήρηση είναι απαραίτητη, αλλά υπάρχει και ενα μέτρο. :? Αλλιώς αμα είναι, οτι πέρνουμε απο δω και πέρα θα το έχουμε σε μια γωνιά να το βλέπουμε μόνο. :lol:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω οτι είναι λίγο...υπερβολικά τα παραπάνω μέτρα. :lol: Βρε παιδιά, υποτίθεται οτι έχουμε τον εξοπλισμό μας πρωτίστως για να τον ευχαριστιόμαστε στο έπακρον. Σίγουρα η σωστή συντήρηση είναι απαραίτητη, αλλά υπάρχει και ενα μέτρο. :? Αλλιώς αμα είναι, οτι πέρνουμε απο δω και πέρα θα το έχουμε σε μια γωνιά να το βλέπουμε μόνο. :lol:
Σιγουρα ο Στεφανος δεν κανει κατι τετοιο,απλα ακολουθει τον ενδεδειγμενο τροπο συντηρησης του εξοπλισμου του,και απ΄οτι φαινεται τα καταφερνει μια χαρα(αφου κρατα την 400d καθαρη μεχρι τωρα).ΜΠΡΑΒΟ =D> =D>
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν αφιερώνεις 30 sec παραπάνω για την προσεκτική αλλαγή του φακού, το αποτέλεσμα σου επιτρέπει ακριβώς αυτό που γράφεις: να ευχαριστιέσαι τη φωτογραφία και τον εξοπλισμό σου στο έπακρο. Φυσικά αν η φωτογραφική ευκαιρία το απαιτήσει, δεν θα χάσεις τη φωτογραφία για να τηρήσεις το πρωτόκολλο καθαρισμού! Όμως αυτές οι φορές είναι στατιστικά λίγες.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικότερα μιλάω, οχι μόνο για τον τρόπο καθαρισμού που έχει επιλέξει ο Στέφανος (ο οποίος καλά κάνει άλλωστε τη στιγμή που αυτό θεωρεί σωστό). Και θα δώσω ένα παράδειγμα :

 

Όταν κάποιοι σε διάφορες εξωρμήσεις φοβούνται να χρησιμοποιήσουν τους Nagler τους, λόγω υγρασίας η σκόνης, καταλαβαίνεις πόσο ανούσιο είναι, ειδικότερα τη στιγμή που έχουν ξοδέψει ενα μεγάλο ποσό για να τους αποκτήσουν.

 

Εγώ είμαι της απόψης οτι τον εξοπλισμό μου θα τον χρησιμοποιώ, χωρίς να σκέφτομαι κάθε φορά αν θα φάει υγρασία, αν θα πέσει καταλάθως κάτω, αν αν αν και γω δεν ξέρω τι.

 

Αυτό είναι που προσπαθώ να τονίσω (χωρίς παρεξήγηση πάντα). :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνησω με τον Νικο.Τι νοημα εχει να παρεις εναν Νικορ καλο

για παραδειγμα με φοβερη οξυτητα και μετα να του βαλεις ενα πολωτικο

φιλτρο μπροστα για προστασια (το κανουν πολλοι) και ενα μπροστα απο το σωμα της μηχανης για σκονη και με αυτα να χανεις την οξυτητα του φακου.

(αφου για οξυτητα ηταν ο λογος που αγορασες αυτον τον φακο)

Δεν μπορουμε να αποφυγουμε τις σκονες στις μηχανες και αναγκαστικα

θα πρεπει να μαθουμε και να τις καθαριζουμε καποια στιγμη.

Προστατευοντας το σωμα απλως αργοπορεις την ημερα που θα χρειαζεται καθαρισμα,αλλα δυστυχως δεν το αποφευγεις.

Φαντασου τι τραβανε καποιοι που φωτογραφιζουν σε γηπεδα και αλλαζουνε

φακο καθε δυο λεπτα για να "πιασουν" την φαση..και τι σκονη μαζευουνε εκεινες οι μηχανες...

Ποσα στοπ μπορει να σε κατεβασει πριν το σωμα της μηχανης καποιο

προστατευτικο γυαλι? και αυτο που κερδιζεις απο καθαριοτητα δεν το χανεις σε οξυτητα και ζωη του αισθητηρα ανεβαζοντας χρονους εκθεσης και ισο?

(υπερθερμανσεις και καμενα πιξελ)

Και προς Θεου δεν το λεω σαν σχολιο στην τακτικη του Στεφανου για την συντηρηση της μηχανης αλλα σαν μια γενικη διαπιστωση για την "ουτοπια" που ανεφερε ο πεπιτο σχετικα με την καθαριοτητα της μηχανης.

Ολους μας απασχολει η συντηρηση των μηχανων μας και για αυτο αναφερω τα υπερ και τα κατα που νομιζω ισχυουν σε αυτο το κομματι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Βρήκα τυχαία ένα πολύ καλό και εμπεριστατωμένο άρθρο για τον καθαρισμό του αισθητήρα μιας DSLR. Είχε πρωτοδημοσιευτεί στο περιοδικό RAM τον Σεπτέμβριο του 2007 και κάποιος το ανάρτησε εδώ:

http://www.flickr.com/groups/greeks_on_contemporary_greek_life/discuss/72157604502677069/

Είναι γραμμένο από άνθρωπο με πολύ καλή γνώση και κατανόηση του θέματος.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...

Up

 

Επιδη εχω ενα Θέμα με την σκονη μέσα στον αισθητήρα...

 

Γνωρίζει κανεις που μπορω να βρω ενα Μεγαλο Φυσητήρα για καθαρισμό;;;

εαν μπορείτε ανεβαστε ενα site ωστε να κανω παραγγελία, εχω βρει αυτο αλλα θέλω πιο μεγαλο αφου το μικρο ΔΕΝ κανει σχεδον τιποτα: http://www.ideashop.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=2406&category_id=172&option=com_virtuemart&Itemid=9

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης