Jump to content

ΣΥΜΠΑΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ & ΦΥΣΙΚΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο εσωτερικό του βιβλίου

 

1129.thumb.jpg.e325029a5d930ca48030634dba478728.jpg

Τα περιεχόμενα

 

1128.thumb.jpg.5d326086e98274e52cc9b930858c6d60.jpg

Τα copyright και τα στοιχεία του συγγραφέα

 

1127.thumb.jpg.5e0388c1e2de3b8c57cff36c40c7c269.jpg

Η πρώτη σελίδα του βιβλίου

 

1126.thumb.jpg.eaf99198f5e6a346b0fe68d4b589ff7e.jpg

Η πρώτη σελίδα του 2ου κεφαλαίου

 

1125.thumb.jpg.9ecf8b2594d482f9dc102c9ba1a2c04f.jpg

Ενδεικτικά κάποιες φωτογραφίες

 

1124.thumb.jpg.21dc465af9fcf310fe5d604c842be576.jpg

Τμήμα του 14ου κεφαλαίου

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιο κατατοπιστική δε μπορούσες να γίνεις. :wink:

 

αν και εχω την εντύπωση πως ειναι πολύ πολύ δύσκολο να βρεθούν αντίτυπα λόγω έλλειψης αριθμού ISBN.. φαίνεται να ειναι τυπωμένο απο τον ιδιο τον Κο Μυλωνά χωρίς τη μεσολάβηση κάποιου εκδοτικού οίκου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε πολύ για την κατατόπιση.Καλή ανάγνωση. :wink: Φαίνεται πολύ καλό βιβλίο και κρίμα που δεν υπάρχουν αντίτυπα.

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως και να' χει, θα ψάξω κι άλλο τόσο στο διαδικτυο όσο και στα βιβλιοπωλεία της πόλης μου και θα σας ενημερώσω. :D

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν χρειάζεται Tsaprazi..Με λίγο ψάξιμο σε βιβλιοπωλεία που έκανα το βρήκα το εν λόγω βιβλίο!!Τι μου μένει λοιπόν από να το παραγγείλω!!! :cheesy: :cheesy: Θα το διαβάσω πάραυτα!! :cheesy: :cheesy:

 

 

:-note :-note

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή ανάγνωση σε όλους! Αν θέλεις όμως Ελένη πες και στους υπόλοιπους πού το βρήκες, έτσι ώστε όποιος το θέλει να το βρει εύκολα. :D

 

Φιλικά,

Ελένη

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο καθένας μας έχει δυνατότητες και ικανότητες οι οποίες κάποιες φορές μπορεί να μην συμβαδίζουν με την ηλικία του.

 

και παρεπιμπτόντως, ξέρω πολλούς που γνωρίζουν να λύνουν ως προς κάποιον παράγοντα άλλα δεν γνωρίζουν ούτε την αξία ούτε και την χρησιμότητα του ολοκληρωματος, γενικά αν το αντικείμενο που ασχολείται κάποιος του είναι αδιάφορο, όσες γνώσεις και να έχει δεν ωφελούν σε τίποτα, αγάπη και υπομονή θέλει το κάθετι και όλα τα υπόλοιπα έρχονται.

Παρόλα αυτά, αν αγαπάς το αντικείμενο, τίποτα δεν είναι άχρηστο, και ο χρόνος που αφιερώνεις σε αυτό σε καμία περίπτωση χαμένος. Κάποια στιγμή θα σου χρειαστούν ξερές γνώσεις, θα καταλάβεις κάτι που παλαιότερα ήξερες απλά "αναφορικά" , θα ενδιαφερθείς να κοιτάξεις κάτι που απλά διάβασες ή άκουσες χωρίς να το κατανοήσεις σε βάθος ίσως απλά και μόνο για να περάσει η ώρα, δεν θα χάσεις τον χρόνο σου να μάθεις κάτι που ήδη ξέρεις, απλά να το κατανοήσεις .

 

Το να σου είναι το αντικείμενο αδιάφορο είναι άλλη περίπτωση. Και πάλι όμως δεν μου ακούγεται πολύ χειρότερο το να λύνεις ολοκληρώματα, από το να μην λύνεις (κι ας μην ξέρεις :roll: να λύνεις) .

 

Φιλικά

 

Ελένη, πανέμορφο φαίνεται το βιβλίο. Ευχαριστούμε και για τις φωτογραφίες. Μαρέσει να βρίσκω παλιά ξεχασμένα φτηνά βιβλιαράκια. Φέτος στο σχολείο μου βρήκα αυτό (θαμμένο με κάτι άλλα μαθηματικής ανάλυσης):

 

Η προέλευσις του ηλιακού συστήματος (αι σύγχρονοι θεωρίαι) Δημήτριου Δ. Κωτσάκη έκδοση τρίτη

(πρώτη έκδοση Χριστούγεννα 1958 :mrgreen: )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

προσωπική σου άποψή,ο καθένας μας έχει δυνατότητες και ικανότητες οι οποίες κάποιες φορές μπορεί να μην συμβαδίζουν με την ηλικία του.

 

 

και παρεπιμπτόντως, ξέρω πολλούς που γνωρίζουν να λύνουν ως προς κάποιον παράγοντα άλλα δεν γνωρίζουν ούτε την αξία ούτε και την χρησιμότητα του ολοκληρωματος, γενικά αν το αντικείμενο που ασχολείται κάποιος του είναι αδιάφορο, όσες γνώσεις και να έχει δεν ωφελούν σε τίποτα, αγάπη και υπομονή θέλει το κάθετι και όλα τα υπόλοιπα έρχονται.

 

 

Χμμμ προσωπική σου απόψη επισης..Αν δεν καταλαβαίνεις τι γράφει το βιβλίο τότε το διάβασμα είναι απλά επιφανειακό και τίποτα παράπανω..Γιατί αν δεν έχεις τις βάσεις και τις γνώσεις για να καταλάβεις για παράδειγμα ολοκλήρωματα τότε αυτά θα είναι απλά κάτι συμβολά στο χαρτί χωρίς να καταλαβαίνεις το βαθύτερο νόημα τους...Σε ένα βιβλίο αριθμητικής ανάλυσης που διάβασα που το έχουν οι φοιτήτες πίστεψε με διάβασα αρκετά και από αυτό που καταλάβα το σημαντικό είναι να έχεις βάσεις για να τα κατανόησεις..Πραγματικά όταν ο μαθηματικός μου έδειχνε στην πράξη την εφαρμογή του θεωρήματος Rolle και Bolzano όχι στο χαρτί αλλά σε υπολογίστες τότε συνειδητοποίησα ποσα λίγα πράγματα μαθαίνουμε στο σχολείο..Ακόμα και οι μιγαδικοί,οι συναρτήσεις τα ολοκλήρωματα που μαθαίνουμε στο λυκειο δεν είναι παρά μονο τα βασικά και η εφαρμογή που έχουν είναι τεράστια...Και ο μαθηματικός μου λέει πως αν έχεις τις γνώσεις και τις βάσεις μπορείς να προχωράς περαιτέρω δεν αρκεί μόνο η θέληση αλλά και τα εφόδια!!

 

Και δεν μιλώ πως κάποιο παιδί δεν έχει ικανότητες αλλά μιλώ για βάσεις γιατί βάσεις πρέπει να έχει κάποιο παιδί για να προχωρήσει..

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης