Jump to content

Μεταπτυχιακο αστροφυσικης βοηθειααααα!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω δυο μαθηματα για να τελειωσω το τμημα ηλεκτρολογων μηχανικων στο Ατει Πειραια και σκεφτομαι να αποφυγω τον στρατο προς το παρον(γκρρρ) και να συνεχισω σπουδες και μου εχει κολησει η αστροφυσικη οποτε και ηθελα να ρωτησω θα με δεχτουν λετε σε καποιο μεταπτυχιακο απο Ατει σαν ηλεκτρολογος μηχανικος η θα πρεπει να παω μεσω κατατακτηριων απο την αρχη?Επισης αντιλαμβανομαι πολυ καλα τη φυσικη,κβαντομηχανικη και γενικοτερα τα θεωρητικα φιλοσοφια κτλ αλλα ειμαι προς το μετριος στα μαθηματικα αν και εχω κανει αρκετα στη σχολη μου,λετε να εχω προβλημα???
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρώτα από όλα σκέφτεσαι να συνεχίσεις τις σπουδές σου σε επίπεδο προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό? Όσων αφορά το πρώτο, πρέπει φυσικά να δώσεις κατατακτήριες εξετάσεις στο εκάστοτε πανεπιστήμιο. Για Αθήνα που γνωρίζω πάνω κάτω το τμήμα Φυσικής έχει πολύ ωραία μαθήματα και προς το τέλος των σπουδών επιλέγεις κατεύθυνση φυσικής. Στην προκειμένη περίπτωση Αστροφυσική, Αστρονομία, Μηχανική . Απο κει και ύστερα είναι ευκολότερο να ενταχθείς σε ένα μεταπτυχιακό της ίδιας κατεύθυνσης. Τώρα όσο για το 2ο, δηλαδή κατευθείαν μεταπτυχιακό δεν ξέρω κατά πόσο πληρεί τα κριτήρια η σχολή σου΄, εννοώ δηλαδή ότι πρέπει να τηλεφωνίσεις στο τμήμα φυσικής που σε ενδιαφέρει το μεταπτυχιακό και να μάθεις αν από τη σχολή σου μπορείς να ενταχθείς στο μεταπτυχιακό του τμήματος που θές. Για παράδειγμα (που ξέρω σίγουρα ) στο μεταπτυχιακό του τμήματος Μαθηματικών μπορούν να δηλώσουν και φοιτητές από άλλες σχολές αλλά από συγκεκριμένες και όχι όλες. Παρόμοια υποθέτω ισχύει και για το Φυσικό. (Γιαυτό και είπα ότι η σχολή σου μπορεί να μην πληρεί τις προυποθέσεις.) Θα το μάθεις αυτό μόνο κάνοντας απλά μερικά τηλεφωνήματα στις γραμματείες των τομέων. Τέλος για εξωτερικό ας σου απαντήσει κάποιος άλλος γιατί εγώ δεν γνωρίζω τι δυνατότητες υπάρχουν.

 

Τέλος δυνατότητα μεταπτυχιακού σε Αστροφυσική-αστρονομία μπορείς να κάνεις αν έχεις πτυχίο μαθηματικών και πάρεις/περάσεις τα μαθήματα γενικής αστρονομίας Ι - ΙΙ - δυναμικής αστρονομίας - κοσμολογίας - ιστορία αστρονομίας που προσφέρονται ως προπτυχιακά για το πτυχίο.Οπότε μπορείς να σκέφτεσαι και κατατακτήριες στο μαθηματικό τμήμα αν σε βολεύει περισσότερο,δυνατότητα πάντως σίγουρα υπάρχει.(μιλάω πάντα για το τμήμα της Αθήνας)

 

Τέλος για την ανάγκη της καλής γνώσης των μαθηματικών που αναφέρεις. Προσωπική μου άποψη είναι πως η Αστρονομία είναι η επιστήμη όπου συκεντρώνει (αν όχι όλους) τους περισσότερους κλαδους των μαθηματικών). Επιγραμματικά αν το πάρουμε και το ελέγξουμε θα δείς ότι θα χρειαστείς :

 

Από Ευκλείδια Γεωμετρία Χώρου - Τριγωνομετρία - Σφαιρική τριγωνομετρία - Κωνικές τομές για παρατήρησιακή αστρονομία, μέχρι και διαφορικές εξισώσεις(Στοιχειώδεις / Μερικές) - Απειροστικό - Ολοκληροτικό λογισμο και Πραγματική ανάλυση ,μετρικούς χώρους - θεωρία Μέτρου για Κοσμολογικά μοντέλα. Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε στατιστική - Πιθανότητες για πιθανολογικά μοντέλα- Γραμμική Άλγεβρα/Γεωμετρία για συστήματα εξισώσεων , και πολλά ακόμη ... Εν ολίγοις μια καλή βάση μαθηματικών,πιστεύω είναι απαραίτητη για περαιτέρω έρευνα στην Αστροφυσική. Και όπως μας είπε στο πρώτο μάθημα δυναμικής αστρονομίας ο κ. Παπαγιαννόπουλος , στο συγκεκριμένο μάθημα θα κατανοήσουμε πλήρως την εφαρμογή των μαθηματικών μιας και ... θα μας χρειαστούν όλα...

Ανάμεσα στο Βέγα,

τον Ντενέμπ και τον Αλτάιρ

υπάρχει μία θέση του ουρανού

όπου θα πάω σαν γίνω

σκόνη αστρική,

για κει σας κλείνω ραντεβού.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Gauss καταρχας ευχαριστω για την εκτενη απαντηση σου,

 

Gauss-{{δυνατότητα μεταπτυχιακού σε Αστροφυσική-αστρονομία μπορείς να κάνεις αν έχεις πτυχίο μαθηματικών και πάρεις/περάσεις τα μαθήματα γενικής αστρονομίας Ι - ΙΙ - δυναμικής αστρονομίας - κοσμολογίας - ιστορία αστρονομίας που προσφέρονται ως προπτυχιακά για το πτυχίο}}

 

Αν καταλαβα καλα εδω εννοεις οτι τα μαθηματα αυτα

ειναι απαραιτητα και οτι τα διδασκουν και στο μαθηματικο?Νομιζω οτι θα ειναι πολυ ψυχοφθορο να κανεις κατατακτηριες στο μαθηματικο αθηνας ... εχω ακουσει τα χειροτερα,φιλος μου ειναι εκει στο 7 ετος και ακομα κλαιγεται...!

 

Πρεπει να μιλησω με τις γραμματειες για αρχη αν και ψιλοαπογοητευτικα :cry: ,αλλα γνωριζει κανεις καποια περιπτωση ηλεκτρολογου ΕΜΠ η οποιουδηποτε μηχανικου γενικοτερα που εκανε μαστερ αστροφυσικη η ειμαι ο πρωτος που το σκεφτομαι!? :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου πρόσφατα γνώρισα άν8ρωπο με πτυχίο πληροφορικής που έκανε μεταπτυχιακό στην Βιολογία. Άρα, νομίζω, ότι κάτι θα υπάρχει και για την δική σου περίπτωση. Αν ψάξεις τελικά δημοσίευσε τα όσα έμαθες γιατί με ενδιαφέρει κι εμένα το αντικείμενο!Σ' ευχαριστώ και καλή τύχη!
!Μ΄ένα τηλεσκόπιο κι εγώ ψάχνω το δρόμο να βρω το μακρινό!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

προς Fjiord:

 

Τα μαθήματα αυτά υπάρχουν "ως μαθήματα επιλογής" κατά κάποιο τρόπο σε γενικές γραμμές στο μαθηματικό, αν όμως τα επιλέξεις και τα περάσεις με καλό βαθμό τότε μπορείς να μπεις στο μεταπτυχιακό αστρονομίας του Φυσικού. Αυτό εννοώ. Προφανώς είναι σημαντικά για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με την αστρονομία επιστημονικά... Όσο για τον φίλο σου πράγματι σε ορισμένα θέματα το τμήμα δεν έχει οργάνωση αλλά και ο φίλος σου ή τα παραλέει ή δεν αγαπάει αυτό που κάνει...Εγώ το λατρεύω το μαθηματικό , μαθαίνω πράγματα που ούτε είχα φανταστεί τόσα χρόνια.. αλλά ίσως για κάποιον είναι βαρετό ή ανούσιο.Απόψεις είναι αυτές. Ή ακολουθείς αυτό που αγαπάς και το κάνεις καλά και δεν κλαίγεσαι , ή απλώς ακολουθείς κάτι και το κάνεις μέτρια απλά για να έχεις ένα χαρτί. Απλά τα πράγματα. Και γώ γκρινιάζω για πολλά πράγματα που έχει το τμήμα μου και για την δυσκολία αλλά δεν μετανιώνω (ούτε δευτερόλεπτο) που ήταν η πρώτη μου επιλογή.

 

Πρός xXx:

 

H Βιολογία είναι μια απίστευτη επιστήμη που εξελίσεται ραγδαία. Δεν είμαι γνώστης καθόλου της επιστήμης , ούτε κάν από τα στοιχειώδη, αλλά από το παράδειγμα του φίλου σου που φέρνεις είναι άστοχο. Η πλήροφορική σχετίζεται άμεσα με την πληροφορική (τουλάχιστον ορισμένοι κλάδοι) και γιαυτό και μπόρεσε και έκανε ο φίλος σου μεταπτυχιακό. Ομοίως μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στη Βιολογία από το μαθηματικό (!) (Αλγεβρική Βιολογία) χωρίς όμως να αποκλείω αυτό που είπα παραπάνω. Ότι δηλαδή δεν μπορείς να μπείς από όλες τις σχολές σε όλα τα μεταπτυχιακά... Το παράδειγμά σου θα μπορόυσα να πώ ότι τυχαία είναι εξαίρεση στον κανόνα..

Ανάμεσα στο Βέγα,

τον Ντενέμπ και τον Αλτάιρ

υπάρχει μία θέση του ουρανού

όπου θα πάω σαν γίνω

σκόνη αστρική,

για κει σας κλείνω ραντεβού.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτα Gauss και εμεις σαν ηλεκτρολογοι εχουμε σχεση με τη φυσικη αφου φυσικους νομους εφαρμοζουμε...Σκεψου (θερμοδυναμικες,ηλεκτροχημιες,κυμαμτα,ενεργειες,δυναμεις μαγνητισμο) και βασικα πολλοι φυσικοι γινονται Ραδιοηλεκτρολογοι γιατι ναμην γινομαστε και μεις αστροφυσικοι \:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεκτό, δεν αντιλέγει κανείς αλλά ξαναλέω, ο μόνος τρόπος για να μάθεις είναι να πας στη γραμματεία σου ή/και να κάνεις τηλέφωνο στις γραμματείες των σχολών που σε ενδιαφέρουν τα μεταπτυχιακά και να ρωτήσεις. Τι πιο εύκολο? Θα σου λυθούν όλες οι απορίες.Τώρα ότι και να σου πούμε εμείς εδώ θα είναι εικασίες.

Ανάμεσα στο Βέγα,

τον Ντενέμπ και τον Αλτάιρ

υπάρχει μία θέση του ουρανού

όπου θα πάω σαν γίνω

σκόνη αστρική,

για κει σας κλείνω ραντεβού.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλος δυνατότητα μεταπτυχιακού σε Αστροφυσική-αστρονομία μπορείς να κάνεις αν έχεις πτυχίο μαθηματικών και πάρεις/περάσεις τα μαθήματα γενικής αστρονομίας Ι - ΙΙ - δυναμικής αστρονομίας - κοσμολογίας - ιστορία αστρονομίας που προσφέρονται ως προπτυχιακά για το πτυχίο.Οπότε μπορείς να σκέφτεσαι και κατατακτήριες στο μαθηματικό τμήμα αν σε βολεύει περισσότερο,δυνατότητα πάντως σίγουρα υπάρχει.(μιλάω πάντα για το τμήμα της Αθήνας)

 

 

Σίγουρα γίνεται απο μαθηματικό να κάνεις μεταπτυχιακο αστροφυσικη?

Γιατι στην ιστοσελιδα του τμηματος που εχω ψάξει δεν το αναφέρει.

Astronomy compels the soul to look upwards and leads us from this world to another.

Plato

 

http://http://nightskyastro.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλος δυνατότητα μεταπτυχιακού σε Αστροφυσική-αστρονομία μπορείς να κάνεις αν έχεις πτυχίο μαθηματικών και πάρεις/περάσεις τα μαθήματα γενικής αστρονομίας Ι - ΙΙ - δυναμικής αστρονομίας - κοσμολογίας - ιστορία αστρονομίας που προσφέρονται ως προπτυχιακά για το πτυχίο.Οπότε μπορείς να σκέφτεσαι και κατατακτήριες στο μαθηματικό τμήμα αν σε βολεύει περισσότερο,δυνατότητα πάντως σίγουρα υπάρχει.(μιλάω πάντα για το τμήμα της Αθήνας)

 

 

Σίγουρα γίνεται απο μαθηματικό να κάνεις μεταπτυχιακο αστροφυσικη?

Γιατι στην ιστοσελιδα του τμηματος που εχω ψάξει δεν το αναφέρει.

 

Ασφαλώς, μην έχεις καμιά αμφιβολία!!

φιλικα Βαγγελης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω δυο μαθηματα για να τελειωσω το τμημα ηλεκτρολογων μηχανικων στο Ατει Πειραια και σκεφτομαι να αποφυγω τον στρατο προς το παρον(γκρρρ) και να συνεχισω σπουδες και μου εχει κολησει η αστροφυσικη οποτε και ηθελα να ρωτησω θα με δεχτουν λετε σε καποιο μεταπτυχιακο απο Ατει σαν ηλεκτρολογος μηχανικος η θα πρεπει να παω μεσω κατατακτηριων απο την αρχη?Επισης αντιλαμβανομαι πολυ καλα τη φυσικη,κβαντομηχανικη και γενικοτερα τα θεωρητικα φιλοσοφια κτλ αλλα ειμαι προς το μετριος στα μαθηματικα αν και εχω κανει αρκετα στη σχολη μου,λετε να εχω προβλημα???

 

Καλως τον.

Μπορεις να διαπιστώσεις ο ίδιος τις απαιτήσεις του εκάστοτε ιδρυματος για το αντίστοιχο προσφερόμενο πτυχιο στελνοντας ενα εμαιλ ή παρε τους κανα τηλεφωνο απευθειας. Κάποια πανεπιστημια επίσης έχουν αναρτημενες τις ελάχιστες τυπικες βαθμολογιες και τους αντιστοιχους τύπους των πτυχίων απο κάθε χώρα του κόσμου.

Αν τα τυπικά αυτά προσόντα δεν ταιριάζουν με τα δικά σου δε σημαίνει απαραίτητα οτι δεν εισαι δεκτός, γι αυτό επικοινώνησε με το αντίστοιχο international office ή ακόμα και καθηγητη στο Παν/μιο και μάθε περισσότερες λεπτoμερειες ώστε να υποβάλλεις τα έγγραφά σου.

 

 

Δές αναλύτικά στα παρακάτω (για Αγγλια)

Manchester, Sussex (MSc in Astronomy/MSc in cosmology), QMUL (δεχονται εκόμα αιτήσεις)

 

Γενικοτερα μπορεις να ριξεις μια ματια και στα Leiden, Utrecht, Stockholm, Turku τα οποία διαθέτουν διεθνή προγράματα στα αγγλικα (πρεπει να εχουν τελειωσει οι προθεσμιες αλλα τσεκαρε το για σιγουρια).

 

Αναφέρω μόνο τα ανωτερω πανεπιστημια, τα οποια σημειοτεον είναι πολυ ποιοτικά, διοτι προσφέρουν taught courses (κυρίως taught MSc και λιγότερο για postgraduate diploma το οποιο απλώς δεν έχει διπλωματικη εργασια) στην Αστρονομια-Αστροφυσική. Σε περίπτωση που ενδιαφερόσουν για έρευνα η λίστα αυξάνεται δραματικά καθώς υπάρχουν ιδρύματα που έχουν μόνο ερευνητικά προγράμματα (MSc by research/Mphil/PhD).

 

Μήν ανησυχείς πάντως, έχεις στην πλάτη σου 5 χρόνια σπουδων σε φυσική και μαθηματικα (αν έχω καταλάβει σωστα), αν έχεις αξιοπρεπη γενικό βαθμό και καλούς βαθμούς στα μαθήματα ειδικού ενδιαφέροντος ή έκανες καμια σχετική πτυχιακή θα πάνε όλα μια χαρα!

 

Τέλος μπορείς να βρείς πληροφορίες χρήσιμες για το άλλο ζήτημα στο ακλολουθο λινκ:

www.omhroi.gr

 

Εύχομαι να βρεις λύση και στα δυο προβλήματα που σε απασχολούν. Θέλει πάντως λίγο ψάξιμο και χρονο απο εσένα διότι ό,τι και να σου λέει κάποιος το λέει λιγο πολύ απο την δική του οπτική γωνια. Όλα αυτα που θα βρεις ειναι περισσότερο τροφη για δική σου σκέψη και προβληματισμό. Οι αποφάσεις ειναι δικές σου!

φιλικα Βαγγελης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης