Jump to content

Διαστημα


spaceadmirer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακολουθουσα τις συζητησεις σας και μου φανηκαν αρκετα ενδιαφερουσες,θα μπορουσε να με βοηθησει καποιος σε ενα θεμα? :(

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν καλως όρισες!Βέβαιως να σε βοηθήσουμε.Τι ακριβώς θες να μάθεις?

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον,συγγνωμη που απανταω καπως αργα αλλα λογω υποχρεωσεων,δεν μπορεσα να συνδεθω νωριτερα.Ειμαι 15 χρονων και απο μικρη λατρευα την Αστρονομια.Εχω διαβασει παραπολλα βιβλια και ξερω αρκετα πραγματα.Του χρονου που θα ειμαι και Λυκειο θα συμμετασχω στον Πανελληνιο διαγωνισμο Αστρονομιας.Θα ηθελα πολυ να μαθω περισσοτερα για αυτον τον διαγωνισμο σχετικα με το τι ερωτησεις μπαινουνε στην Α Λυκειου.Εχω αρχισει να διαβαζω το βιβλιο της Αστρονομιας για την Β Λυκειου και μπορω να πω πως μου αρεσουν αρκετα αυτα που αναφερει.Θα ηθελα πραγματικα μια βοηθεια, καθως κανενας απο το συγγενικο, σχολικο και φιλικο μου περιβαλλον δεν ασχολειται με το αντικειμενο,και μαλιστα οταν μαθαινουν πως ενδιαφερομαι για την Αστρονομια γυρνανε την πλατη και γελανε......... :( :cry: :cry: Να μην αναφερω τους περισσοτερους καθηγητες που αδιαφορουν πληρως

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν μπράβο σου που θέλεις να ασχοληθείς με την αστρονομία.Όσο για την ερώτηση σου για τον διαγωνισμό αστρονομίας, τα θέματα δεν μπαίνουν με βάση την τάξη.

Τα θέματα από το 2008 και μετά είναι κατά βάση ασκήσεις πάνω στην αστρονομία, με γνώσεις μαθηματικών και φυσικής γυμνασίου και λυκείου.Βέβαια εμπεριέχονται 1,2 θέματα θεωρίας.

Τώρα, όσο για τα βιβλία, πολύ καλή αρχή είναι το σχολικό βιβλίο της Β' τάξης Λυκείου.Μετέπειτα θα σου πρότεινα να διάβασεις το βίβλιο ''Σύμπαν που αγάπησα'' των Μάνο Δανέζη και Στράτο Θεοδοσίου εκδόσεις Δίαυλος και του Frank Shu εκδόσεις Πανεπιστήμιου Κρήτης.Βέβαια στο διαγωνισμό πλεόν εκτός από θεωρία και ασκήσεις, από το 2008 και μέτα βάζουν και ένα θέμα παρατήρισιακό σχετικά με τους αστερισμούς του Ουρανού.Δεν είναι επιβεβαιωμένο ότι σίγουρα θα βάλουν τέτοιο θέμα και του χρόνου, αλλά συνηθίζεται επειδή οι μαθητές που θα μας εκπροσωπήσουν στην Ολυμπιάδα πρέπει να έχουν και κάποιες γνώσεις πάνω στην παρατήρηση αφού αποτέλει μέρος των θεμάτων στην Ολυμπιάδα.

Βέβαια είναι πολλά ακόμα σχετικά με τον διαγωνισμό, αλλά είναι τόσα πολλά που δεν γράφονται.

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με φοβησες λιγο,γιατι μεσα στο καλοκαιρι που θα παρω τηλεσκοπιο δεν ξερω αν θα μπορεσω να ασχοληθω τοσο πολυ με παρατηρησεις ετσι ωστε να ειμαι ετοιμη να απαντνησω σε θεματα σχετικα με αυτο...Παντως ευχαριστω πολυ που απαντησες,ξερεις,η Αστρονομια ειναι το παθος μου και θα ηθελα πολυ να συνεχισω, αλλα μηπως ειμαι μεγαλη για να αρχισω?Βεβαια εχω αρκετες γνωσεις και οπως ειπα,εχω αρχισει να διαβαζω το βιβλιο Αστρονομιας της Β Λυκειου.Το βιβλιο Συμπαν που αγαπησα τι ακριβως εχει? :cheesy: :cheesy: :-k

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι.Εξάλλου στον διαγωνισμό αστρονομίας μπορείς να λάβεις μέρος και στις 3 τάξεις του Λυκείου.Δεν είσαι μεγάλη πίστεψε με.Εγώ ξεκίνησα με την αστρονομία στο τέλος της Α' Λυκείου και η αδερφή μου στο τέλος της Β' Λυκείου.Ποτέ δεν είναι αργά. :wink: Αρκεί να το θέλεις.

Όσο αναφορά για το βίβλιο ''Σύμπαν που Αγάπησα'' θεωρείται από τα καλύτερα βιβλία στην ελλήνικη αστρονομική βιβλιογραφία.Έχει από παρατηρισιακή αστροφυσική μέχρι Κοσμολογία.Καλύπτει ένα ευρύ φάσμα όλων των τομέων της Αστρονομίας.

Όσο για τους αστερισμούς και την παρατήρηση θα σου πρότεινα να πάρεις το Nightwatch από το πλανητάριο θεσ/νικης.Είναι ένα αρκετά καλό βιβλίο για κάθε ερασιτέχνη αστρονόμο.

Καλή σου επιτυχία και συνέχεια στον δρόμο που διάλεξες.Εδώ στο φόρουμ θα γνωρίσεις αρκετούς και αξιόλογους ανθρώπους με πείρα στην αστρονομία που θα σε βοηθήσουν αρκετά.

Καλώς όρισες και πάλι. :)

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστω παραπολυ,αληθεια εσυ αντιμετωπισες ποτε τετοια συμπεριφορα απο το περιβαλλον σου?Γιατι εμενα με αγνοουν η με κοροιδευουν?ομως πραγματικα, δεν θα εγκατεληπα ποτε μου αυτο το ονειρο μονο και μονο επειδδη καποιοι νομιζουν πως ειναι ανοησιες.Μερικες φορες αισθανομαι πως ολοι ασχολουνται με πολυ ασημαντα πραγματα, αλλα σεβομαι την επιλογη τους και ποτε δεν τους κοροιδεψα,αληθεια εκεινοι γιατι το κανουν αυτο?Επειτα οι καθηγητες γιατι τεινουν να με αγνουν συνεχως οταν τους λεω πως θελω να ασχοληθω με την Αστρονομια?

 

_________________

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επειδη ειναι εκπαιδευτικοι (υπαλληλοι) και οχι δασκαλοι,γ αυτο σ αγνοουν οι καθηγητες σου

 

 

 

αυτο ομως δν ισχυει για ολους :wink:

 

 

καλωσηρθες! :cheesy: :!:

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξερω τι να πω ...Εχω αγανακτησει,επειτα,ολες οι φιλες μου βγαινουν για ψωνια ασχολουνται με κουτσομπολια κτλ,και πραγματικα δεν γνωριζω κανεναν στην πολη μου που να ασχολειται με την Αστρονομια και αυτο με στεναχωρει... :( :( :(

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με τον Μιχάλη.Εδώ οι περισσότεροι καθηγητές δεν τους νοιάζει να βοηθήσουν τους μαθητές τους αλλά μόνο να κάνουν μάθημα και να παίρνουν τα λεφτά τους.Έτσι είναι δυστηχώς.Το θέμα είναι να μην δίνεις σημασία σε αυτά.Αγνοησέ τους.Κάνε αυτό που αγαπάς και απέδειξε την αξία σου με τις πράξεις σου. :wink:

 

Όλοι σχεδόν λίγο, πολύ έχουμε αντιμετωπίσει τέτοιες καταστάσεις στο σχολείο.Μάλιστα επιδεικτικά χλευάζουν και παρομοιάζουν ουκ ολίγες φορές την Αστρονομία με την Αστρολογία και τους μάντεις. ](*,)

Αλλά έτσι είναι.Όσοι έχουν πλήρη άγνοια για το τι συμβαίνει γύρω τους έτσι αντιδρούν.

Απλά το μόνο που σου συμβουλεύω είναι να κάνεις αυτό που αγαπάς και να μην δίνεις σημασία στους άλλους. :wink:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξερω τι να πω ...Εχω αγανακτησει,επειτα,ολες οι φιλες μου βγαινουν για ψωνια ασχολουνται με κουτσομπολια κτλ,και πραγματικα δεν γνωριζω κανεναν στην πολη μου που να ασχολειται με την Αστρονομια και αυτο με στεναχωρει... :( :( :(

 

Σε πληροφορώ πώς υπάρχει από την πόλη σου και ταμ ταρα ραμμμμ είναι ο μεγάλος νικητής του Διαγωνισμού φέτος που πήγαμε και πέρυσι μαζί στην Ολυμπιάδα Αστροφυσικής. :D

 

Και είναι ο γνωστός στο Αστροβοξ koyote (κατά κόσμον Γιώργος Β.)

 

Koyote, βοήθησε λίγο το κορίτσι..! :mrgreen:

Εδώ είμαστε μια μεγάλη παρέα και θα γνωρίσεις πάρα πολλούς που ασχολούνται με την αστρονομία.

:cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα προσθεσω,οτι οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι:οσα δεν φτανει η αλεπου,δηλαδη, λενε πως ειναι δυσκολα και με ρωτανε πως τα καταφερνω....Λενε μαλιστα πως αυτοι που ασχολουνται με αυτα ειναι ιδιαιτερα μυαλα......Αλλα, καθως εκεινοι ειναι απλα μια μικρη σταση στην ζωη μου, δεν θα τους δοσω σημασια...Στην ζωη θα υπαρχουν παντα εμποδια.Σημαντικο ειναι να νικησουμε την μαχη με τον εαυτο μας και να ακολουθουμε τα ονειρα μας αγνοωντας ολους οσους προσπαθουν να καθυστερησουν την υλοποιηση τους.... \:D/ \:D/

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οσον αφορα τον koyote,ακουστα τον εχω,ξερω βεβαια οτι ειναι ο μεγαλος νικητης και τον θαυμαζω..... =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια, ευχαριστω παααραπολυ,οι συμβουλες σας ειναι πραγματικος θυσαυρος.Σιγουρα θα παρω πολλες χρησιμες πληροφοριες απο το αστροβοξ.ευχαριστω πολυ.Τωρα ομως πρεπει να φυγω γιαυτο δεν θα μπορω να συνεχισω να μιλω αλλο...αυριο ομως να ειστε ολοι εδω........ευχαριστω πολυ σε ολους...

_________________

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχάς καλως όρισες και από μένα....Μπράβο σου πάντως για την αγάπη που έχεις για την αστρονομία.Δεν θα πω κάτι περαιτέρω γιατί με κάλυψαν οι προηγούμενοι.Θα γνωρίσεις πολλά παιδιά που πήγαν στην ΝΑΣΑ και στην ολυμπιάδα και πολλοί από αυτούς είναι μέλη εδώ στο φόρουμ.Είναι πολύ έξυπνοι και έχουν πάρα πολλές γνώσεις και θα μάθεις πολλά από αυτόύς όπως έμαθα και εγώ.

 

Για αρχή η καλύτερη προετοιμασία επειδή θες να πάς στο διαγωνισμό σου προτέίνω να παρακολουθήσεις το θερινό σχολείο Αστρονομίας που διοργανώνει κάθε χρόνο η Εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος Βόλου.Θα μάθεις πάρα πολλά.Το σχολείο αυτό διαρκεί 5 μέρες.Το προτείνω ανεπιφύλακτα..!! :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρομαι που σε γνωριζω και εσενα nansy!Εδω και 3 ημερες ειμαι στο astrovox και εχω ερθει ηδη σε επαφη με αξιολογα ατομα με τα οποια εχουμε κοινους στοχους...Μεσα σε αυτες τις τρεις μερες μου εχουν δοσει πραγματικες συμβουλες που σιγουρα με βοηθησαν να κυνηγησω ακομα περισσοτερο το ονειρο μου....Θαυμαζω αυτους τους ανθρωπους πραγματικα,οχι επειδη πηγαν στην NASA αλλα επειδη εκαναν το ονειρο τους πραγματικοτητα.Χαιρομαι που υπαρχουν τετοια ατομα και θα ηθελα πραγματικα να γνωρισω καποιον απο κοντα!!!!Καθημερινα μου δινουν ελπιδες για το μελλον μου και τους ευχαριστω πραγματικα.Επισης,πρεπει να αναφερω πως θαυμαζω και εκεινους που δεν καταφεραν να πανε στην NASA,και τους θαυμαζω επειδη κυνηγησαν την επιθυμια τους!!!Ειτε παω ειτε οχι στην NASA η συμμετοχη μου στον διαγωνισμο και στο αστροβοξ θα ειναι εμπειρια ζωης...Σου μιλαω πραγματικα!!!

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

MARIA,για αυτο που με ρωτησες με προσωπικο μνμ σου απανταω εδω γιατι οταν στελνω με πμ μου γραφει invalid session!!!Λοιπον,οχι δεν επικοινωνησα,πρωτον γιατι ντρεπομαι και δευτερον γιατι οταν μπαινω εγω,αυτος ειναι offline!!!

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον Χριστινα γεια κι απο εμενα!!Φανταζομαι καταλαβες ποιος ειμαι(ψωνιο :P ).Να σε καλοσορισω στο θαυμαστο κοσμο της αστρονομιας!!!!Δυστυχως δεν εμπαινα πολυ στο αστροβοξ τα τελευταια εικοσιτετραωρα λογω διαβασματος.Για οποιαδηποτε απορια,η βοηθεια που πιθανως να θελεις ειμαστε ολοι εδω...Βεβαιως θα μας δοθει η ευκαιρια να τα πουμε και απο κοντα :D

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρομαι που σε γνωριζω Γιωργο,και συγχαρητηρια για την πρωτια σου στον διαγωνισμο.Οπως ηδη ξερεις με λενε Χριστινα και μενουμε και στην ιδια πολη! :cheesy: Πιστευω πως θα αποκομισω πολλες ενδιαφερουσες πληροφοριες και απαντησεις στις αποριες μου,απο το αστροβοξ,καθως ηδη απο τα πρωτα εικοσιτετραωρα,πηρα πολλες χρησιμες συμβουλες απο αξιολογα ατομα που εχουν παθος με την Αστρονομια!Προσωπικα,θα ηθελα να σε συγχαρω οχι επειδη θα πας στη NASA, αλλα επειδη κυνηγησες το ονειρο σου με βαθια προσηλωση!Φυσικα, θα ητανε τιμη μου , να τα πουμε και απο κοντα!!! O:) :D :lol:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φανταζομαι καταλαβες ποιος ειμαι(ψωνιο :P )

 

Γιώργο μου,δεν τα λέμε αυτά....θα υπάρξουν και παρεξηγήσεις... :mrgreen: :mrgreen: :P :mrgreen: :-note :-note

 

 

Λοιπόν αγαπητή μου Χριστίνα όσοι είναι εδώ στο φόρουμ αγαπάνε πολλοί την αστρονομία και οι περισσότεροι τα έχουν καταφέρει μη πω όλοι.....!!!! :cheesy: Επίσης ο καθένας έχει βάλει το λιθαράκι του εδώ,σε αυτό το φόρουμ το οποίο ''μεγαλώνει'' καθημερινά..!!Πραγματικά τα λόγια σου ήταν πολύ ωραία και πραγματικά είναι ωραίο που μιλάς μέσα από την καρδιά σου γιατί αυτό φαίνεται!!! :mrgreen: Να ξέρεις ότι θέλεις να μάθεις μπορείς να μας ρωτήσεις και θα ήταν χαρά μου να σε βοηθήσω!! :cheesy: :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστω παραπολυ,αληθεια εσυ αντιμετωπισες ποτε τετοια συμπεριφορα απο το περιβαλλον σου?Γιατι εμενα με αγνοουν η με κοροιδευουν?ομως πραγματικα, δεν θα εγκατεληπα ποτε μου αυτο το ονειρο μονο και μονο επειδδη καποιοι νομιζουν πως ειναι ανοησιες.Μερικες φορες αισθανομαι πως ολοι ασχολουνται με πολυ ασημαντα πραγματα, αλλα σεβομαι την επιλογη τους και ποτε δεν τους κοροιδεψα,αληθεια εκεινοι γιατι το κανουν αυτο?Επειτα οι καθηγητες γιατι τεινουν να με αγνουν συνεχως οταν τους λεω πως θελω να ασχοληθω με την Αστρονομια?

Λογικό είναι , πιστεύω ότι οι περισσότεροι που ασχολούμαστε με την αστρονομία έχουμε σκεφτεί ακριβώς αυτά που λες , ειδικά ότι όλοι ασχολούνται με πολύ ασήμαντα πράγματα ..! :) Αν διατηρήσεις το πάθος σου για την αστρονομία σίγουρα θα μείνεις ικανοποιημένη αν όχι υλικά τουλάχιστον πνευματικά από αυτό το τομέα :!:

Οσο για την ηλικία που ξεκινάς αυτό το χόμπι νομίζω ότι είναι ιδανική !

Κι εγώ μόλις τελείωνα το Γυμνάσιο άρχισα να ασχολούμαι πιο σοβαρά , και τώρα μόλις 1 χρόνο αργότερα που τελειώνω την Α Λυκείου, δεν μπορείς να φανταστείς πόσα πράγματα έχω μάθει και πόσο κόσμο που ασχολείται έχω γνωρίσει !

Σχετικά με τους καθηγητές σου , θέλω να πιστεύω ότι στο Λύκειο η κατάσταση είναι καλύτερη . Εδώ τουλάχιστον ο μαθηματικός μου μόλις έμαθε για το διαγωνισμό κ.τ.λ. με ρώτησε γεμάτος περιέργεια .

Και να σκεφτείς πολύ σοβαρά το θερινό, αφού το μαθαίνεις από τώρα είναι μεγάλη ευκαιρία να πας http://www.astronomos.gr/therino_sxoleio_genika.html !

Όπως και να έχει keep going ! ! ! :wink:

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτα,οταν θελεις κατι πραγματικα,το πετυχαινεις και αυτο γιατι σε ενδιαφερει μονο το ονειρο σου και τιποτα αλλο(χωρις βεβαια αυτο να σημαινει: δεν ξερω που ειμαι ,τι κανω, δεν εχω φιλους κτλ.)Ακομα και ολος ο κοσμος να κακολογουσε την Αστρονομια, εγω θα συνεχιζα!Και οσον αφορα τους καθηγητες, ειναι λιγοι αυτοι στο Γυμνασιο που μου σταθηκαν πραματικα.Βασικα, δεν εχω πει σε πολλους οτι μου αρεσει η Αστρονομια, καθως, δεν μου εχει δοθει η ευκαιρια, αλλα και επειδη, δεν θελω.Κανενας καθηγητης δεν με αποθαρρυνε στο Γυμνασιο, εκει που ειχα το προβλημα ηταν στο Δημοτικο.Τελος παντων, οπως και να'χει εγω θα συνεχισω και θα συνεχιζα, ακομα και αν ημουν η μοναδικη στον κοσμο που ασχολειται με την Αστρονομια! :cheesy: :) :D

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοπέλα μου μπράβο για τα λεγόμενα σου!!! =D> Πάντως μπορεί να μην σε στήριξαν αρκετοί αλλά από τη στιγμή που πιστεύεις εσύ στον εαυτό σου,τότε αργά ή γρήγορα θα πιστέψουν και οι υπόλοιποι σε σένα!!Μην ντράπεις ποτέ να πείς ότι ασχολείσαι με την Αστρονομία γιατί είναι εκπληκτική επιστήμη.Εγώ όταν πρωτοξεκίνησα πραγματικά μπορώ να σου πω ότι πολλοί ήταν αυτοί που μου είπαν ότι είμαι χαζή που ασχολούμαι.Βέβαια δεν τους άκουσα και συνέχισα.Στο σχολείο πήρα το μάθημα της Αστρονομίας στη Β λυκείου και ο καθηγητής που μας έκανε ήταν πραγματικά άσχετος του θέματος και πολύ (δεν θα την πω την κακιά λέξη)..... ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) .Πραγματικά πολύ λυπάμαι που είχα αυτόν καθηγητή...μπορώ να πώ ότι δεν μας έμαθε τίποτα...

 

Πάντως μπορώ να πώ ότι στο Λύκειο μπορεί να υπάρχουν καλοί καθηγητές αλλά μπορεί να υπάρχουν και χειρότεροι....

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ όταν πρωτοξεκίνησα πραγματικά μπορώ να σου πω ότι πολλοί ήταν αυτοί που μου είπαν ότι είμαι χαζή που ασχολούμαι.Βέβαια δεν τους άκουσα και συνέχισα.

 

+1...

 

Πάντα θα υπάρχουν οι άσχετοι που θα κατακρίνουν και θα κοροϊδεύουν επειδή δεν μπορούν να σε φτάσουν! Μην το βάλεις κάτω και τους ακούσεις, το μόνο που σου κάνουν είναι κακό και σε καμία περίπτωση δε θέλουν το καλό σου όπως ισχυρίζονται. Καθημερινά, βλέπω κορίτσια τις ηλικίας μας και αντιλαμβάνομαι πως πλέον στη ζωή δεν υπάρχουν ηθικές αξίες ή το ιδανικό της γνώσης και της μάθησης, το μόνο που τους νοιάζει είναι πως θα βαφτούν, πώς θα ντυθούν κ.ά που δεν αναφέρω... ](*,) Για να μη μακρυγορώ, άπαξ και τους αφήσεις μια φορά να σε παρασύρουν, μετά τίποτα δε θα μπορεί να σε κάνει να αγαπήσεις και να αφοσιωθείς στις πραγματικές αξίες της ζωής.

 

Φιλικά,

Ελένη

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτησω κατι? :-k Για τον υπολογισμο της ενεργειας που μεταφερει καθε φωτονιο, χρησιμοποιουμε τον τυπο: E=hv, το v,αναφερει μεσα το βιβλιο οτι ειναι η συχνοτητα ακτινοβολιας,τι ακριβως εννοει? :-k :( :mrgreen:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης