Jump to content

Διαστημα


spaceadmirer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπε μήκος κύματος...Όσο πιο μεγάλη η συχνότητα ακτινοβολίας, τόσο μεγαλύτερη η ενέργεια του κύματος. Όσο πιο μικρό το μήκος κύματος (δηλαδή η απόσταση ανάμεσα σε δύο "κορυφές" κυμάτων), τόσο μεγαλύτερη η ενέργεια της ακτινοβολίας.

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω!!! :mrgreen: :cheesy: :)

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειδα χθες στην τηλεοραση, διαφημιζε ενα βιβλιο Αστρολογιας(απο την Λιτσα Πατερα)ΚΑΙ ελεγε πως ειναι εγκυκλοπαιδεια ολοκληρη και πως μεσα σε αυτο θα βρουν οι ενδιαφερομενοι ολα τα μυστικα για την Ε-Π-Ι-Σ-Τ-Η-Μ-Η της Αστρολογιας!!! ](*,) ](*,) ](*,)

Και σκεφτομαι τωρα εγω:ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΙΝΕ ΕΠΙΣΤΗΜΗ Η ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ;;;;;;;;; ](*,)

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τον όρο "αστρολογία" αναφερόμαστε σε μία ομάδα από συστήματα, παραδόσεις και απόψεις που στηρίζονται στην πεποίθηση ότι οι θέσεις των σωμάτων στον ουράνιο θόλο επηρεάζουν μαγνητικά τον τρόπο έκβασης της προκαθορισμένης ζωής μας.

 

Συχνά, παρατηρείται σύγχυση της αστρολογίας με την αστρονομία. Η σύγχυση αυτή είναι φυσικά εντελώς αποτέλεσμα ημιμάθειας.

 

Κι εδώ τίθεται το ερώτημα: Με ποιον τρόπο τα μαγνητικά πεδία επηρεάζουν τον κόσμο μας σε ένα υπερφυσικό επίπεδο; Μα φυσικά, με κανέναν!

 

Η έλλειψη απτών αποδείξεων, είτε μέσω παρατηρήσεων είτε μέσω εμπεριστατωμένων θεωρητικών συμπερασμάτων και θεωριών, έχει δικαίως σταθεί αιτία να χαρακτηρίζεται η αστρολογία ως ψευδοεπιστήμη. Η ανακρίβεια τόσο των εκτιθέμενων στοιχείων, όσο και των "προβλέψεων" της έχει δημιουργήσει ένα κλίμα αβεβαιότητας που κυμαίνεται στα όρια του αληθούς και του παραφυσικού. Η πεποίθηση αυτή, αλλά και η αυτοπεποίθηση των αστρολόγων να πείσουν για την εγκυρότητα των λόγων τους, έχει πυροδοτήσει ένα κύμα αντιδράσεων το οποίο επιτίθεται ενάντιά τους, αλλά συγχρόνως προσπαθεί να ξεδιαλύνει την κατάσταση αυτήν τα αβεβαιότητας και να φανερώσει ουσιαστικά την προφανή αλήθεια.

 

Παρ' όλα αυτά, οι δύο αυτές στάσεις όντας ακραίες, σε συνδυασμό με απαίδευτους ανθρώπους που προσπαθούν να βρουν διέξοδο στα προβλήματά τους μέσω μιας τέτοιας απάτης, δυσχεραίνουν την επίλυση του προβλήματος αυτού, καθιστώντας αδύνατη την πλήρη κατανόηση της απάτης αυτής από προβληματισμένους ανθρώπους.

 

Από τα αρχαία χρόνια, η δίψα του ανθρώπου για την κατανόηση του υπερφυσικού και του ακατανόητου, έχει οδηγήσει στην δημιουργία τέτοιοι είδους αυταπατών, που στη σύγχρονη εποχή, έχει καταλήξει να μετατραπεί σε ένα είδος εμπορευματοποιημένης θέλησης για την κατάκτηση του αγνώστου.

 

Το άρθρο το γράφω εδώ και καιρό, μόνο ο πρόλογος, δηλαδή ο ορισμός της αστρολογίας είναι παρμένος από το Διαδίκτυο.

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω πιστευω,πως η Αστρολογια, αναφερεται σε ευαλωτες πνευματικα ομαδες,που υστερουν των γνωσεων και της μορφωσης.Ενα ισχυρο επιχειρημα κατ'αυτου, θα ητανε :Αφου τα μαγνητικα πεδια ειναι τα ιδια,γιατι καθε αστρολογος παρουσιαζει το περιεχομενο της καθημερινοτητας καθε ζωδιου με τον δικο του διαφορετικο τροπο;Εγω για παραδειγμα, σημερα θα επρεπε να ειμαι και ανησυχη αλλα και να περναω καλα,να με ανησυχουν τα οικονομικα αλλα να εχω ταυτοχρονα και οικονομικη ανεξαρτησια!!! ](*,)

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειδα χθες στην τηλεοραση, διαφημιζε ενα βιβλιο Αστρολογιας(απο την Λιτσα Πατερα)ΚΑΙ ελεγε πως ειναι εγκυκλοπαιδεια ολοκληρη και πως μεσα σε αυτο θα βρουν οι ενδιαφερομενοι ολα τα μυστικα για την Ε-Π-Ι-Σ-Τ-Η-Μ-Η της Αστρολογιας!!! ](*,) ](*,) ](*,)

Και σκεφτομαι τωρα εγω:ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΙΝΕ ΕΠΙΣΤΗΜΗ Η ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ;;;;;;;;; ](*,)

 

 

Το θέμα έχει συζητηθεί αρκετές φορές στο παρελθόν.Κάνε σε παρακάλω ένα search στο φόρουμ να δεις, πριν ανοίξεις καινούργιο θέμα. :wink:

Τώρα, όλοι ξέρουμε ότι η Αστρολογία,πλέον, είναι ψευδοεπιστήμη και εκμεταλλέυονται την άγνοια του τηλεθεάτη.Απλά αυτό πουλάει στην τηλεόραση δυστηχώς.Και πίστεψε υπάρχουν και χειρότερα.Αρκετές φορές έχω γελάσει και εκνευριστεί με την συμπεριφορά ορισμένων δημοσιογράφων σε θέματα που προσεγγίζουν την Αστρονομία και τα αντιμετωπίζουν σαν θέματα Αστρολογίας.Απλά δεν μπορώ να ασχολούμαι άλλο.Δεν αλλάζει και τίποτα.Απλά προσπαθώ σε όσους μπορώ να καταλάβουν ότι η αστρολογία είναι μούφα.Και ευτυχώς είναι αρκετοί που το καταλαβαίνουν και θέλουν να μάθουν περισσότερα.

 

Όμως οφείλουμε να αναφέρουμε ότι η Αστρονομία με την Αστρολογία κάποτε ήταν συγκεχυμένες έννοιες.Μέσα από την Αστρολογία γεννήθηκε η Αστρονομία.Απλά, στον σημερινό κόσμο που κυριαρχεί το χρήμα, χρησιμοποιούν την Αστρολογία σαν επιστήμη για να γεμίσουν τις τσέπες τους και να πλουτίσουν.

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω πιστευω,πως η Αστρολογια, αναφερεται σε ευαλωτες πνευματικα ομαδες,που υστερουν των γνωσεων και της μορφωσης.Ενα ισχυρο επιχειρημα κατ'αυτου, θα ητανε :Αφου τα μαγνητικα πεδια ειναι τα ιδια,γιατι καθε αστρολογος παρουσιαζει το περιεχομενο της καθημερινοτητας καθε ζωδιου με τον δικο του διαφορετικο τροπο;Εγω για παραδειγμα, σημερα θα επρεπε να ειμαι και ανησυχη αλλα και να περναω καλα,να με ανησυχουν τα οικονομικα αλλα να εχω ταυτοχρονα και οικονομικη ανεξαρτησια!!! ](*,)

Σωστά ,το κακό όμως είναι ότι η γνώση που αποδεικνύει οτι το να καθορίζεται το μέλλον μας από μακρινά ουράνια σώματα είναι απάτη είναι μετρήσεις σε μαγνητικά κ.τ.λ. πεδία που ελάχιστοι την κατέχουν.

Δηλαδή η υστέρηση σε γνώσεις σε αυτόν το τομέα υπάρχει στην συντριπτική πλειοψηφία του πληθυσμού μας.

Από την άλλη μεριά σου λένε τι να κάνεις , σου λένε και ναι και όχι (με τρόπο όπως το μαντείο των Δελφών) στις προβλέψεις και πολλοί ψυχολογικά και ψυχικά αδύναμοι υποκύπτουν .

Τι να πω, νομίζω ότι δεν μπορούμε να αλάξουμε και πολλά σε αυτόν το τομέα . Αμα κάποιος έχει καταλήξει στο να πιστεύει κάτι , είναι ικανός να λέει ότι 1+1=3 , τι το ψάχνουμε λοιπόν ... =;

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πιστεύω ότι λίγο πολύ όλοι ξέρουν - ειδικευμένοι και μη - ότι η Αστρολογία είναι απάτη, απλά δε θέλουν να το παραδεχτούν - οι ανειδίκευτοι τουλάχιστον - γιατί τους βολεύει να κάθονται όλη μέρα μπροστά στο χαζοκούτι και να βλέπουν τα ζώδια! ](*,)

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτησω κατι?Η θεωρια των παραλληλων συμπαντων μας λεει χονδρικα, πως υπαρχει και αλλο συμπαν στο οποιο υπαρχουν οι ιδιοι ανθρωποι που ειναι ιδιοι με εμας αλλα δεν κανουν αυτα που εμεις κανουμε.Σκεφτομαι,τοτε αυτοι οι ανθρωποι λογικα δεν θα επρεπε να ειναι πρωτογονοι??? :-k

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτησω κατι?Η θεωρια των παραλληλων συμπαντων μας λεει χονδρικα, πως υπαρχει και αλλο συμπαν στο οποιο υπαρχουν οι ιδιοι ανθρωποι που ειναι ιδιοι με εμας αλλα δεν κανουν αυτα που εμεις κανουμε.Σκεφτομαι,τοτε αυτοι οι ανθρωποι λογικα δεν θα επρεπε να ειναι πρωτογονοι??? :-k

οχι ακριβώς... Τι εννοείς λέγοντας πρωτόγονοι :?: ...Τεσπα,

η θεωρία αυτή αναφέρεται σε σύμπαν. Αν δεν κάνουν αυτά που κάνουμε εμείς σημαίνει ότι εκεί γίνονται διαφορετικά έργα / μεταβολές ενέργειας / κινήσεις ύλης / ή όπως αλλιώς ονομάσουμε "αυτά που κάνουμε".

Γιατί τότε παίρνεις δεδομένο ότι θα υπάρχουν άνθρωποι ?

Μπορεί εκεί όπως οι εκεί άνθρωποι δεν κάνουν "αυτά που κάνουμε" να μην τα έκανε και το ηλικιακό τους σύστημα και να μην δημιουργήθηκαν άνθρωποι. Η ύλη στο παράλληλο σύμπαν που ξέρεις ότι θα είναι όπως τη δική μας δομημένη από ηλεκτρόνια, πρωτόνια κ.τ.λ., πως ξέρεις ότι όλοι οι παράγοντες θα είναι έτσι ώστε να υπάρχουν "άνθρωποι" ?

Με άλλα λόγια , ερωτήσεις όπως : αυτοι οι ανθρωποι στο παράλληλο σύμπαν λογικα δεν θα έπρεπε να ειναι πρωτογόνοι??? δεν έχουν νόημα τουλάχιστον για τη θεωρητική φυσική του 21ου αιώνα , υποθέτω και του 22ου :P =;

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε,Alexander,οταν εκανα αυτη την ερωτηση, ειχα παρει ως δεδομενο οτι υπαρχουν ανθρωποι σε αυτον το μακρυνο πλανητη.Αν ομως κοιταξουμε με το ματι φυσικου,θα αναρωτηθουμε για την υλη και για ολα οσα πρωτοανεφερες! :mrgreen: Ωστοσο,πηγαινοντας το ακομα πιο περα,καποιος θα αναρωτιοταν αν αυτος ο πλανητης υπαρχει πραγματικα,καθως θα σκεφτοταν:Και αν αντιθετα με τον δικο μας πλανητη αυτη η εκρηξη του ηλιου το λεγομενο big bang,εκει δεν ειχε γινει καθολου,η δεν ειχε επηρεασει την δημιουργια του πλανητη.Βεβαια θα μου πεις, μπορει αυτος ο πλανητης να δημιουργηθηκε αλλιως,αλλα ποιος ξερει??? :| :) :)

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α,και που ξερουμε πως εκει το κλιμα και οι συνθηκες και γενικοτερα οι ολοι παραγοντες δεν ευνοουν τη γεννηση ανθρωπων,αλλα με τροπο διαφορετικο απο τη δικη μας γεννηση??? :) :P :-k

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη αλλά ακριβώς αυτό σου λέω και εγω, δεν είναι ανάγκη να τα ξαναγράφεις =;

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΣΥΓΓΝΩΜΗ! :shock:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εσυ ομως ανεφερες ατι μπορει και να μην υπαρχουν ανθρωποι και εγω εξεταζω το ενδεχομενο να υπαρχουν,ομως να δημιουργηθηκαν με διαφορετικο τροπο απο εμας!!! :P

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επισης,οταν λεω πρωτογονους,εννοω,πως δεν θα ειχανε εφευρει τιποτα απο τα χιλιαδες επιτευγματα του ανθρωπου στον πλανητη Γη! :)

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης