Jump to content

Κατασκευή Σκίαστρων προς αντιμετώπιση της Φωτορύπανσης


Constantinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανείς σήμερα δεν μπορεί, [-X σε καθημερινή βάση, να αποφύγει την φωτορύπανση, μπορεί όμως να την καταπολεμήσει.

Μήν περιμένετε βοήθεια από κάποιον :-note, πάρτε την κατάσταση στα χέρια σας, ενημερώστε, δώστε τις απαραίτητες εξηγήσεις, αναλάβετε πρωτοβουλίες, για υγειέστερους έναστρους ουρανούς.

Διαθέτω αστεροσκοπείο σε κατοικημένη περιοχή (βλέπε)http://asprosobservatory.blogspot.com/, όπου η Δ.Ε.Η. σε σύμπραξη με την τοπική Αυτοδιοίκηση ](*,)' αποφάσισε να φωτίσει τον ουρανό.

Δείτε πως έλυσα το πρόβλημα \:D/ μετά από συννενόηση με τους γείτονες, και με προσωπική εργασία στις παρακάτω συννημένες φωτογραφίες...

 

1959005843_Picture009.jpg.554b7786caa4106e33fd730258f4a573.jpg

Γενική εικόνα της κατασκευής

 

1127263559_Picture006.jpg.356618c6b32cfa276e6a5aa163009f67.jpg

Περιορισμός της διάχυσης του φωτός

589077178_Picture019.jpg.a17de5087d8c6a35a01ff3dc46fd6998.jpg

1011691723_Picture018.jpg.c61ec6e2a3fe45d2eb5c722a20484bfc.jpg

1290869325_Picture015.jpg.92b19b9db46811c0708903a97fe99102.jpg

1947801380_Picture013.jpg.6353285338881513fa78912cf149b13e.jpg

1739581355_Picture011.jpg.69d528925cf1a97613d76667ff237c8c.jpg

1940384508_Picture010.jpg.34ea78d8d06ccff89eb8487ec9af85f6.jpg

Constantinos

http://asprosobservatory.blogspot.com/

Το σύμπαν της τέχνης & οι τέχνες τ’ ουρανού

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο σ'εσένα...Κωνσταντίνε,επίσης και ένα μπράβο πρός τους γείτονες,φοβερό αποτέλεσμα!!!πρέπει να τους έθεσες το πρόβλημα της φωτορύπανσης με πάρα πολύ σωστό τρόπο ώστε να σε καταλάβουν και να βοηθήσουν να το καταπολεμήσης,Κώστα μήπως έχετε φτιάξει καμιά αστρονομική κοινότητα και μας το κρύβετε?το φαντάζεσται,Το χωριό των ερασυτεχνων αστρονόμων,η απόλυτη ευτυχία!!! =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο , Κωνσταντίνε!!

Αυτή τη μανία των δήμων να φωταγωγούν κάθε σκοτεινή περιοχή δεν μπορώ να τη καταλάβω. Σίγουρα οφείλεται στο φόβο και τη καχυποψία ( το σκοτάδι που έχουμε μέσα μας είναι το πρόβλημα ) που κατατρέχει τους δημότες και αυτό το εκμεταλλεύονται δεόντως οι εκάστοτε δήμαρχοι παρουσιάζοντάς το σαν έργο ανάπτυξης και προόδου. Το αστείο είναι πως κάτι τέτοιοι δήμοι συμμετείχαν και στην " Ώρα της γης".

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωσταντινε σου αξιζουν συγχαρητηρια! ΜΠΡΑΒΟ για το θάρρος σου και το γεγονος οτι ανελαβες πρωτοβουλια. Δυο ερωτησεις.

1). Με τι υλικο εφτιαξες τα σκιαστρα ( θελω να σε αντιγραψω σε κατι κολωνες του χωριου που κανω τις παρατηρησεις μου)

2) Υπηρξε καμια αντιδραση απο ΔΕΗ ή το Δήμο πχ οτι ειναι επικινδυνο ή οτι δεν ειναι καλαίσθητο ή οτιδήποτε άλλο ;

Kι ο πιό μακρύς δρόμος αρχίζει με ένα απλό βήμα.

 

www.flickr.com/photos/athlos/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο Κωσταντινε =D>

πολυ καλη κινηση!

Μα καλα πως ανεβηκες εκει πανω; ειναι και 5 μετρα!!!

 

Απο υλικο για τα σκεπασω εχω σκεφτει να βαλω τον πατω απο μαυρα παγουρια (σαν αυτα που βαζουμε πετρελαιο) εσυ τι υλικο χρησιμοποίησες;;;

 

 

 

Παντως το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω τροπο να φτασω εκει πανω! ](*,)

 

 

Και παλι Μπραβο!! =D>

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σε όλους τους φίλους του Astrovox, και ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια !!!

Έλειπα όλη την ημέρα στην δουλειά, οπότε θα μου επιτρέψετε να απαντήσω συνολικά, και παρακαλώ να μου συγχωρήσετε την καθυστέρηση.

Όσοι επισκεφθήκατε το ιστολόγιο μου, http://asprosobservatory.blogspot.com/ , θα καταλάβατε ότι πρόκειται για το χωριό μου, Δημοτικό Διαμ. Άσπρου του Δήμου Παιονίας του Ν. Κιλκίς.

Εκεί πέρασα τα παιδικά μου χρόνια έως την β΄ (τότε) Γυμνασίου. Η Δ. Ε. Η. κατέφθασε εκεί την Άνοιξη του 1968, ήμουν τότε 7 ετών. Παίζαμε ποδόσφαιρο μέχρι τελικής πτώσεως, και όταν έπεφτε πια το λυκόφως, εξουθενωμένοι, ξαπλώναμε ανάσκελα στον φυσικό χλοοτάπητα και παρατηρούσαμε τα αστέρια, προστιθέμενα, σταδιακά να στολίζουν τον μισοσκότεινο ουρανό. Ακόμη νομίζω πως ακούω τις φωνές των μανάδων μας να μας καλούν να επιστρέψουμε στα σπίτια μας επειδή πια νύχτωσε!!! Ουρανός χωρίς ίχνος φωτορύπανσης, φυτεμένος στις πιο τρυφερές παιδικές αναμνήσεις, απορώ πως δεν έγινα επαγγελματίας Αστρονόμος, άλλη ιστορία αυτή, τέλος πάντων…..

Σήμερα είμαι κάτοχος μιας οικοδομικής τροχήλατης σκαλωσιάς, βασικό εργαλείο, στην κατασκευή, αλλά και στην συντήρηση των 7 και πλέον μέτρων περίπου συνολικού ύψους Αστεροσκοπείου. Ξεπερνά την κωνική σκεπή της διώροφης κατοικίας (μεζονέτας) οπότε βρίσκομαι ως παρατηρητής ψηλότερα από το επίπεδο των φωτιστικών των στύλων της Δ. Ε. Η.

Με ενοχλεί συνεπώς, το φώς που διαχέεται στον ουρανό, μετά από την αλλαγή των λαμπτήρων πυρακτώσεως σε αυτούς του νέου μεγάλου όγκου, οικονομικούς λαμπτήρες στην οποία προέβη βεβαίως η τοπική Αυτοδιοίκηση, χωρίς καμία πρόβλεψη (μελέτη φωτιστικού σώματος κ.τ.λ.).

Ως υλικό χρησιμοποίησα μαύρο πλαστικό (πλεξιγκλάς) που προϋπήρχε ως αλεξήλιο (ιδιοκατασκευή) (Dew shield) για το τηλ/πιο. Καλύτερο ως φθηνότερο υλικό προτείνετε ρολό ανοξείδωτης λεπτής λαμαρίνας φάρδους 15cm, με ένωση σε κύκλο διαμέτρου 32cm με την βοήθεια δύο (πάνω-κάτω) γερμανικών βιδών με παξιμάδι. Για την στερέωση στο φωτιστικό χρησιμοποίησα ευλύγιστο χοντρό ατσαλόσυρμα περασμένο σε, ανά ζεύγη, τρύπες μικρής διατομής, που δημιούργησα στα τόξα της κυκλικής κατασκευής σε απόσταση 5cm από το άνω χείλος του κύκλου.

Ευχαριστώ και πάλι..

Θεοδωρίδης Κωνσταντίνος

 

2080909722_MeadeLXD55.jpg.70c24ba87ddabdf6090c69d6ed680416.jpg

Dew shield

 

623831546_002.jpg.5c7687770342392ab971d1b0e6bf2215.jpg

Οπτική απο το εσωτερικό

 

1446439128_02.jpg.d300b76c0ea18e833baec6ea2f880b16.jpg

Θόλος και σκαλωσιά

Constantinos

http://asprosobservatory.blogspot.com/

Το σύμπαν της τέχνης & οι τέχνες τ’ ουρανού

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Σάκη,

οι κακοί γείτονες είναι μεγάλο πρόβλημα #-o , πρέπει να υποκύψεις στις διαθέσεις τους, γίνε θεληματίας :lol: , φέρτους στα νερά σου, Πάσχα έρχεται κάντους το τραπέζι \:D/ , τσούγκρισε κόκκινα αυγά, (όχι τα προσωπικά σου συναισθήματα), πρόσφερε άφθονο κρασί, πρώτα το καλό, μετά, αυτό της δεύτερης διαλογής (έχουμε αρχαία παράδοση σ' αυτό) \:D/ , μέθυσέ τους και στείλτους για ύπνο, (μεταφορικά, όλα αυτά!!!), μήν ξεχνάς τον πολυμήχανο Οδυσσέα, είσαι μακρινός του απόγονος, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, ξόδεψες χρόνο και χρήμα :shock: (το είδα, γάρ!!!!).

Μια συνεργασία με την Τοπική Αυτοδιοίκηση είναι πάντα εφικτή, αυτοί ξέρεις για την ψήφο κάνουν πολλά =P~ !!!

Πάρτους με το μέρος σου, (π.χ. φόρεσε το καλό κουστούμι, την καλή γραβάτα, και μοίρασε αυτόγραφα) :D κάνε δημόσιες σχέσεις!!! Το 2009 είναι παγκόσμιο έτος Αστρονομίας οπότε.... εκδηλώσεις!!!

Τι θέλει ο λαός χαρές και πανηγύρια!!!!

Συνήθως όποιος αναλαμβάνει πρωτοβουλίες οδηγεί τα πράγματα εκεί που θέλει, επειδή οι Έλληνες κατα συνήθεια αδρανούν, και μετατρέπονται σε θεατές των πρωτοπόρων. =D>

Με μεγάλη εκτίμιση (Τι φωτογραφίες φίλε μου!!!!!)

Κωνσταντίνος

Constantinos

http://asprosobservatory.blogspot.com/

Το σύμπαν της τέχνης & οι τέχνες τ’ ουρανού

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να και ενας ανθρωπος των πραξεων. ΜΠΡΑΒΟ και απο μενα . =D> =D> =D>

 

Ολη η ιδεα, η προσεγγιση και η υλοποιηση ηταν σουπερ. Αλλος ενας Πολυμηχανος Ελληνας (με καλους γειτονες).

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να και ενας ανθρωπος των πραξεων. ΜΠΡΑΒΟ και απο μενα . =D> =D> =D>

 

Ολη η ιδεα, η προσεγγιση και η υλοποιηση ηταν σουπερ. Αλλος ενας Πολυμηχανος Ελληνας (με καλους γειτονες).

 

Φιλικα Δημητρης

 

Ή με σωστή προσέγγυση.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H καλητερη και πιο αποτελεσματικη λυση(Magnoum45 της Diana κατα προτιμηση με διοπτρα) Πιασε τ' αυγο και κουρεφτο! Αντε για!!!!!!!!!ξερεις εσυ ουτε γατα ουτε ζημια :twisted: =;
sakis Veroia
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί σφενδόνα δεν σου κάνει είναι & οικολογική & οικονομική.

:D :D :D :D :D

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντίνε συγχαρητήρια για την υλοποίηση της φοβερής ιδέας!!! =D> =D> =D>

 

Οι φωτογραφίες που παρέθεσες σίγουρα θα φαντάζουν σαν όαση στην έρημο σε όλους όσους θέλουν να παρατηρούν από το σπίτι τους.(σε κατοικημένη περιοχή) :?

Κάτι παρόμοιο έχω σκεφτεί πολλάκις φορές (και όχι μόνο εγώ φαντάζομαι…) αλλά από την σκέψη μέχρι την υλοποίηση… #-o έχει δρόμο με πολλά εμπόδια και το κόλπο με το «καλό κρασί» δεν πιάνει πάντα… ](*,) ](*,) και δυστυχώς οι κολώνες στην δική μου γειτονιά είναι από τσιμέντο και δεν τις πιάνει ούτε το αλυσοπρίονο!!! :-note

 

Καλές παρατηρήσεις και καλά φαγοπότια!!!:lol:

Ξανά και ξανά μπράβο!!!=D> =D> =D>

...κοσμοκράτωρ σφαιρηδόν ελισσόμενος περι γαίαν, οίκε θεών μακάρων, ρόμβου δίνησιν οδεύων... (Απόσπασμα ορφικού ύμνου ΟΥΡΑΝΟΥ)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο πόλεμος ](*,) ](*,) συνήθως εφαρμόζεται όταν εξαντληθεί κάθε ευκαιρία ειρηνικής διαπραγμάτευσης. Σ΄αυτόν, κατά κανόνα, :cry: χάνουν όλοι οι συμμετέχοντες, ευνοεί, πιστεύω, πάντα τους :mrgreen: καιροσκόπους και σπάνια [-X αυτούς που επιδιώκουν πάγια θετικά αποτελέσματα.

Ως ερασιτέχνης αστρονόμος, έχω διαμορφώσει την άποψη, ότι υπηρετώ εξαιρετικές ιδέες, διαχρονικές αξίες που γεννήθηκαν σ΄αυτό τον τόπο και διαδόθηκαν σ΄όλο τον κόσμο.

Πρέπει η παρουσία μου να προάγει την ποιότητα ζωής των συνανθρώπων μου, να παραδειγματίζει!!!!!. Προσπαθώ να διαμορφώνω το κοινωνικό μου περιβάλλον, όσο είναι αυτό εφικτό, δεν είμαι αιθεροβάμμων, αλλά ένας κοινός, μεθοδικός ρεαλιστής.

Έχω εισπράξει, μ΄αυτή μου την στάση, την υποστήριξη των γειτόνων μου, τον σεβασμό τους σ΄αυτό που κάνω, και χωρίς να το επιδιώξω, έχουν απομονώσει μ΄αυστηρή κριτική τους ανεγκέφαλους, καρπαζοεισπράκτορες, επειδή συνήθως, ο ιδανικός τους χώρος είναι το καφενείο, το cafe κ,τ,λ, εκεί, έχουν υποστεί, στο δικό τους χώρο μια οδυνηρή ειρηνική ήττα, δεν τους χωρά ο τόπος!!!! Λειτουργεί, η κοινωνική κατακραυγή!!!! =D> =D> =D> . Δέν είμαι Θαυματοποιός [-X Απλώς αγαπώ την αστρονομία, και θέλω να γίνεται αποτελεσματικά η δουλειά μου!!! \:D/ \:D/

Μήν λησμονείς ποτέ, ότι, λίγα χιλιόμετρα παραπέρα κάποτε ο Αριστοτέλης δίδασκε, και Αστρονομία :cheesy: στον Μέγα Αλέξανδρο, με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό!!!!

Σ΄αυτή την χώρα ζούμε!!! \:D/ \:D/ και όχι σ΄αυτήν των ανιστόριτων. [-X [-X

Κωνσταντίνος....

Constantinos

http://asprosobservatory.blogspot.com/

Το σύμπαν της τέχνης & οι τέχνες τ’ ουρανού

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...

Κι εγώ απευθύνθηκα στον πρόεδρο του συμβουλίου (γιατί δεν ενοχλεί μόνο εμένα) αλλά και τους γείτονες και είπε ότι όποιο υλικό και να βάλουν κινδυνεύει να καεί. ](*,)

 

Όσο κάηκε και αυτό που έβαλε ο κ.Constantinos. :evil:

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης