Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γυρω στις 21:40 σημερα ειδα ενα ΠΟΛΥ φωτεινο μετεωρο ( ειναι μολις το δευτερο που βλεπω σε διαστημα τριων χρονων) το οποιο ξεκινησε σχεδον απο το ζενιθ του ουρανου κοντα στον alkaid της μεγαλης αρκτου και συνεχισε κατευθυνομενο προς βορρα καλυπτοντας σχεδον το ενα τριτο του τοξου ζενιθ-οριζοντας,οι υπολογισμοι εγιναν σε κλασματα δευτερολεπτου οσο εβλεπα το μετεωρο ,οποτε ειναι προχειροι και ενδεχεται να εχουν σφαλματα ομως θα ηθελα να μαθω αν το ειδε καποιος αλλος!

 

 

 

 

:arrow: ηταν τοσο φωτεινο που υπηρχε μια 'ιδεα' πρασινου χρωματος και η λαμψη γυρω του ηταν ιδιαιτερα εντονη!

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μπορουσε να ηταν καποιος διαττοντας...αφου αυτη την εποχη πεφτουν αρκετη...και οπως το περιγραφης θα μπορουσε να ηταν καποιος Λυρίδης.

 

Εκτος και αν ηταν ΤΟΣΟ μεγαλο οπου θα μιλουσαμε για fireball.

Παντως οπως το γραφεις σαν εναν "μεγαλο" διαττοντα μου ακουγετε...εχω δει αρκετους τετοιους.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ παρατηρώντας τον Κρόνο την Τρίτη είδα ένα διάττοντα να περνάει από μπροστά του :!:

 

Εννωείς ότι τον είδες να περνάει από μπροστά του ενώ κοίταζες από το τηλεσκόπιο ή με γυμνό οφθαλμό; Αν είναι η πρώτη περίπτωση, τότε μιλάμε για την απόλυτη τύχη, και θα ήταν η τέλεια περίπτωση, αν τον κατέγραφες με web κάμερα!

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον είδα το διάττοντα να περνά μπροστά από τον Κρόνο με τηλεσκόπιο , χρησιμοποιώντας φακό 9,7 mm. Δυστυχώς δεν έχω κάμερα , αλλά εάν είχα κάμερα εκκινεί την στιγμή θα ήταν μια ωραία photo. :(
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόνο ωραία photo; Θα μπορούσες να το στείλεις και στο sky&telescope σαν μια μεγάλη (ελληνική) επιτυχία :!: =D>

Παρόλα αυτά πιστεύω από την εποχή του Γαλιλαίου,(από τότε που εφεθρέθηκε το τηλ/πιο), ελάχιστοι θα είχαν αυτή την εμπειρία, να δουν βολίδα μέσα από τηλεσκόπιο!

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Σήμερα 10 /5/09 και ώρα 21:41 είδα με κατοπτρικό τηλεσκόπιο ένα μετέωρο να περνά κάτω από τον αρκτούρο,φακο που χρησιμοποίησα : 25mm. Το ακολούθησα μέχρι σε ένα σημείο αλλά μετά κρύφτηκε πίσω από μια πολυκατοικία . Το θέαμα ήταν φανταστικό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν προλαβαίνει κανείς να ακολουθήσει ένα γρήγορο σώμα με το τηλεσκόπιο, αποκλείεται να είναι μετέωρο, είναι δορυφόρος. Τα μετέωρα συνήθως διανύουν πολλές μοίρες στον ουρανό ανά δευτερόλεπτο. Δεν προλαβαίνουμε ούτε να αγγίξουμε το τηλεσκόπιο και χάνονται μέσα σε ένα-δύο δευτερόλεπτα.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ηταν μετεωρο αυτο που ειδες κατω απο τον Αρκτουρο!!!

 

 

Το ακολούθησα μέχρι σε ένα σημείο αλλά μετά κρύφτηκε πίσω από μια πολυκατοικία . Το θέαμα ήταν φανταστικό.

 

τα μετεωρα εχουν συντομη διαρκια δεν προλαβενεις να το ακολουθησεις!

 

το ειδα και εγω δια γυμνου οφθαλμου!! η ωρα μου ηταν 10:09

 

το starry night pro 5 την ωρα 10:03 δειχνει τον δοριφορο cosmos 2219 R/B να διασχιζει αργα απο S προς Ν και να περνα κατω απο τον Αρκτουρο!!!

 

 

το ειδε κανει αλλος;;;;;

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και σε εμενα ετυχε καποιες φορες να περνα μεσα απο τον φακο μου τυχαια ενα μετεωρο την στηγμη που παρατηρουσα καποιο αντικειμενο παρατηρισης ομολογω οτι ειναι κατι που σε ξαφνιαζει και σου χαριζει μια γλυκια εκπληξη!!!
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ασχετο,αλλα ενω ειχα στησει το 8αρι για παρατηρηση στο μπαλκονι στη Θεσνικη,βλεπω κατα τις 22.55 ενα εξαιρετικα φωτεινο σωμα να μετακινειται απο δυτικα προς βορειοανατολικα,περνωντας κατω απο τον πολικο και χανοντας σταδιακα σε φωτεινοτητα.Απο το starry night ειδα πως ηταν ο iss,ο οποιος πλεον,με την αυξηση του μεγεθους του,ειναι φωτεινοτερος της Αφροδιτης
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

pepito αυτό το είδα χτες και γω, πολύ εντυπωσιακός!

 

Μετά όμως, πιο αργά γύρω στις 3 είδα κάτι πολύ περίεργο..

Ένα αντικείμενο σε στενομακρο σχήμα πέρασε απ το ζενίθ όταν το πρωτοείδα και κατευθυνόταν απο ανατολή προς δύση με μεγάλη ταχύτητα..περίπου τα 2/3 ενός μετεώρου. δε πρόλαβα να το δω με κατι αλλο περα γυμνού οφθαλμού. Μια πιθανή εξήγηση κατ εμέ θα ήταν ανοιχτόχρωμος αετός ξερω γω, που φωτιζόταν από τα φώτα της πόλης και κινούνταν όμως τόσο γρήγορα; έκανε δηλαδή την απόσταση ζενίθ-δύση σε περίπου 5 δεύτερα. πρώτη φορά βλέπω κατι τέτοιο..έχει κανείς ιδέα; Σαν φαινόμενη διάμετρο είχε περίπου 1.5 φορά τον δίσκο της σελήνης σε μήκος, και πλάτος το 1/8 του μήκους χοντρικά (στενόμακρο).

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

turbo Zeppelin ισως;;;;; :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

τι φωτινοτιτα ειχαι περιπου;;;

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης