Jump to content

Tελικά πήγαμε στην Σελήνη;


Stratos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 96
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να πω την αλήθεια δεν είδα τη σχετική εκπομπή που είχε το Σάββατο γύρω από το θέμα, αν και έχω ακούσει δεξιά και αριστερά μερικά επιχειρήματα γύρω από την "απάτη" (;) της υπόθεσης. Η απορία μου σε αυτή την ιστορία είναι, γιατί να μπορέσουν να βρούν την απάτη διάφοροι δημοσιογράφοι και όχι οι Ρώσοι επιστήμονες, που είχαν το προφανές συμφέρον να βγάλουν ψεύτες και ηττημένους τους Αμερικάνους για τον αγώνα του διαστήματος;

 

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι πήγαμε στη Σεληνή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, δεν θα αντέξω ένα τέτοιο debate!

Όλη η ιστορία απευθύνεται σε ένα κοινό που δεν έχει διαβάσει ούτε μια σελίδα Αστρονομίας ή έστω Φυσικής στη ζωή του, και η επιστήμη και η τεχνολογία του είναι το ίδιο νεφελώδης και ακατανόητη (και γι αυτό ισοδύναμη) με τη μαγεία. Έλεος! Χιλιάδες πανεπιστήμια, ερευνητές, επιστήμονες και σκεπτόμενοι άνθρωποι δεν θα εξαπατούνταν έτσι απλά. Τη στιγμή μάλιστα που όλα τα ψευτοεπιχειρήματα καταρρίπτονται και με γνώσεις φυσικής γυμνασίου συν λίγη γνώση φωτογραφίας. Οι άσχετοι δημοσιογράφοι φυσικά αισθάνονται (ή κάνουν πως αισθάνονται) ότι θα μπορούσαν να εξαπατηθούν. Αφήστε τους να πάνε στην ευχή...

 

Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίο Θέμα ανοίξατε παιδιά.. εγώ πιστεύω οτι οι αποστολές apollo στην σελήνη κρύβουν κάποιο μυστήριο.

 

Έγιναν 6 αποστολές απο 2 άτομα απο το 1969-1972 δηλαδή κάθε έξι μήνες πηγαίνανε στην σελήνη!!!!! (σε μιά εποχή που ούτε καλά καλά υπολογιστές δεν υπήρχαν, εδω σήμερα και οι αποστολές σχεδιάζονται 7-10 χρόνια νωρίτερα)Δεν είναι λίγο περίεργο που εδώ και 33 χρόνια δεν έχουν πάει με το πρόσχημα το οτι δεν έχουν τίποτα να κάνουν!! Αρκετοί επίστημονες έχουν εκφράση την άποψη οτι θα ήταν χρήσιμο να πάμε στην σελήνη. Μετα με τι μέσα εκέινη την εποχή? Είναι πολύ δύσκολο ακόμα και σήμερα.. και εκείνα τα 'λάθη' στις φωτογραφίες ατμόσφαιρα,σκιές,αστέρια κτλπ???

 

Οι επιστημονική κοινότητα δεν ξεγελάστηκε καθόλου απλώς για φανταστήτε εναν επιστήμονα να βγαίνει και να λέει οτι δεν έχουμε πατήσει στην σελήνη πάει η καριέρα του. Μάλιστα αν ρώτησετε κάποιον απο τους αστρονόμους-αστροφυσικούς δεν 8α σας πεί ναι πήγαν. Η θα πεί δεν ξέρω η θα απαντήσει πολύ διπλωματικά (τουλάχιστον όσους έχω ρωτήσει εγώ 7-8)

 

Τώρα πρόσφατα το διαστημόπλοιο της ΕSA αυτό με τους ιοντίκους κινήτηρες που έκανε 6 μήνες να παέι στην σελήνη τα όργανα του είδαν σίγουρα που έπεσαν τα Luna των ρώσων. και για τα σημάδια προσγέιωσης των apollo πιθάνως να είναι κατι σημάδια και πολύ αβέβαιο.. στην πρώτη δημοσίευση και μετά που μπλέχτηκε και η nasa υποστήρηξαν είδαν καθαρά το μέρος προσεδάφισης....

 

μύστήριο η κατάσταση.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άν υποστηρίζετε οτι δέν έχουν πάει άνθρωποι στην Σελήνη, ίσως μπορείτε να μας εξηγήσετε πώς λειτουργούν αυτά:

 

http://www.iers.org/iers/earth/techniques/llr.html

http://physics.ucsd.edu/~tmurphy/apollo/apollo.html

http://physics.ucsd.edu/~tmurphy/apollo/onscope.html

 

 

Και ποιός τελικά άφησε αυτά:

http://physics.ucsd.edu/~tmurphy/apollo/lrrr.html

 

Και φυσικά, αυτά λειτουργούν από 30 χρόνια:

http://www.cnn.com/TECH/space/9907/21/apollo.experiment/

http://www.jpl.nasa.gov/news/features.cfm?feature=605

 

Ας μήν συγχέουμε την τεχνολογία που βρίσκουμε στην καθημερινή μας ζωή με την τεχνολογία που χρησιμοποιείται στις ερευνητικές προσπάθειες. Πολύς κόπος, αποτυχία, σκέψη, χρήματα και χρόνια σπαταλώνται για μια τέτοια αποστολή. Γι' αυτό πετυχαίνουν. Γι' αυτό, και το κίνητρο/φόβο που είχαν εμφυσήσει οι προπαγανδιστικές αμερικανικές και ρωσικές υπηρεσίες στον επιστημονικό και μή κόσμο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Sto www.cnn.com/books/news/9907/20/moon/ exei mia fwto sto moon images pou leie, oi epistimones ikazoun oti a ixnh tou Buzz Aldrins, tha meinoun 1 me 2 ekatomiria xronia anepafa.... Mporei kapoios na mou to exigisei auto?

Apo oso xerw h selini kalyptetai apo ena stroma skonhs. nai men den yparxei atmosfaira outws wste na dimiourgountai anemoi k.l.p alla antikeimena den paiftoun sthn selinh? :shock:

 

Nikos

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Sto www.cnn.com/books/news/9907/20/moon/ exei mia fwto sto moon images pou leie, oi epistimones ikazoun oti a ixnh tou Buzz Aldrins, tha meinoun 1 me 2 ekatomiria xronia anepafa.... Mporei kapoios na mou to exigisei auto?

Apo oso xerw h selini kalyptetai apo ena stroma skonhs. nai men den yparxei atmosfaira outws wste na dimiourgountai anemoi k.l.p alla antikeimena den paiftoun sthn selinh? :shock:

Nikos

 

Ναί πέφτουν, κάθε μερικά εκατομμύρια χρόνια για μεγάλα κομμάτια - δεν είναι καθημερινή "βροχή" αντικειμένων.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υποθέτω, ότι οι υπολογιζόμενες πιθανότητες (από τα στατιστικά δεδομένα) να βομβαρδιστεί μιά μικρή επιφάνεια όπως το αποτύπωμα του ποδιού με ικανό αριθμό μετεωριτών ώστε να εξαφανιστεί τελείως, οδηγούν στον υπολογισμό του εξαιρετικά μεγάλου χρονικού διαστήματος. Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, ο ρυθμός πτώσης μετεωριτών στη Γη/Σελήνη είναι μέγεθος που φθίνει με το πέρασμα των χιλιετιών. Ή τουλάχιστον έφθινε έντονα στο παρελθόν. Γνωρίζει κάποιος κάτι πάνω σ' αυτό;

 

Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα ελεος!

UFO εξωγηινοι γη που ειναι κουφια δεν πηγαμε ποτε στη σεληνη... οι TV μας βριθουν απο σκουπιδια ..συγνωμη δεν θα παρασυρθω σε τετοιου ειδους ανουσιες σηζητησεις.Οποιος θελει να βλεπει συνωμοσιες ας τις βλεπει.Τετοιου ειδους πεποιθησεις εχουν θρησκευτικα χαρακτηρηστικα...και οι οποιοι "πιστοι" δεν πειθονται με λογικα επιχειρηματα.Δικαιωμα τους.Ας μας αφησουν τουλαχιστον ησυχους.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιλάμε για το φεγγάρι και έχουμε χωριστεί σε δυο κατηγόριες ουσιαστικά αυτους που πιστέυουν οτι τους λένε κυβερνητικοί και διάφοροι και αυτούς που δεν πείθονται με τίποτα, αλλα δεν είναι έτσι υπάρχει και μια κατηγορία στην μέση που όπως εγώ για μερικά πράγματα που μου φαίνονται περίεργα θέλω αποδείξεις.

Οι ιστοσελίδες πάντως που ανέφερε ένας φίλος για τα κάτοπτρα που αφήσαν οι αποστολές δεν είναι και πολύ ικανοποιητικές γιατι αν τις διαβάσει κανείς θα δει οτι οι έχουν οι αμερικάνοι κάτοπτρα αλλα έχουν και οι ρώσοι που δεν έχουν πάει ποτέ!!! μάλιστα το κύριο(πιο ακριβές) κάτοπτρο που μετράνε την απόσταση με lazer το στείλαν γύρω στο 1980 για μη επανδρωμένες αποστολές δεν συζητιέται Σίγουρα έχουν πάει πολλά διαστημόπλοια και έχουν στείλει πολλά επιστημονικά όργανα αλλά να πάνε άνθρωποι να περπατήσουν πάνω χώραει σύζητηση αν και πώς πήγαν. Βέβαια δεν πρέπει και να τα ισοπεδώνουμε και να συγκρίνουμε ufo κουφια γη και άλλες βλάκειες με το αν έγιναν επανδρωμένες αποστολές apollo στην σελήνη χάνει το νόημα η συζήτηση έτσι.

 

 

Ο ρυθμός πτώσης μετερεωρητών φυσικά έχει φθίνει βλέπετε στην σελήνη πόσους κρατήρες έχει και όλοι είναι χρονολογημένοι πολύ παλιά.. και τα 2 σώματα και η γή και η σελήνη έχουν βομβαρδιστεί απο μετεωρήτες στο παρελθόν που ήταν νέο το ηλιακό σύστημα και είχε πολύ σκόνη και σωματίδια ανάμεσα στους πλανήτες βέβαια η γή επειδή έχει ατμόσφαίρα και και λόγω των τεκτονικών πλακών συντελουνται συνέχεια αλλαγές και υπάρχουν λίγα σήμάδια αντίθετα στην σελήνη όλα μένουν ανεξήτηλα τα τελευταια 2 η και περισσότερα εκκατομύρια χρόνια, απο τότε μέχρι σήμερα ο ρυθμός πτώσης σωμάτων έχει μείνει σταθερός, (μάλιστα όλη η σκόνη και τα σώματα έχουν πάει σε 3 ζώνες , μια μέσα στο ηλιακό σύστημα κοντά στον δια και εξουσιάζεται απο την βαρύτητα του, μια ακριβώς έξω απο την περιοχή των πλανητών ζώνη Kuiper εξουσιάζεται απο την βαρύτητα του ήλιου και μια πολύ πολύ μακριά νέφος του Οort το όποιο και αυτό απο τον ήλιο εξουσιάζεται αλλα και απο τον α του κεντάυρου (κοντινότερο αστέρα)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βέβαια δεν πρέπει και να τα ισοπεδώνουμε και να συγκρίνουμε ufo κουφια γη και άλλες βλάκειες με το αν έγιναν επανδρωμένες αποστολές apollo στην σελήνη

Προκειται περι ισοδυναμης βλακειας το οτι δεν πατησε ποτε ο ανθρωπος την σεληνη..ισως μαλιστα και περι μεγαλυτερης.

Προσωπικα γινομαι εξω φρενων ακομα και οταν αναφερεται ως "προβληματισμος" το συγκεκριμενο θεμα.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικα γινομαι εξω φρενων ακομα και οταν αναφερεται ως "προβληματισμος" το συγκεκριμενο θεμα.

Γιωργο, εχεις παρεα !!!!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Προσωπικα γινομαι εξω φρενων ακομα και οταν αναφερεται ως "προβληματισμος" το συγκεκριμενο θεμα.

Γιωργο, εχεις παρεα !!!!

΄

 

Και η παρέα αυτή μεγαλώνει!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικα γινομαι εξω φρενων ακομα και οταν αναφερεται ως "προβληματισμος" το συγκεκριμενο θεμα.

Γιωργο, εχεις παρεα !!!!

΄

 

Και η παρέα αυτή μεγαλώνει!!!!!

 

Χθες ελαβα το νεο τευχος του περιοδικου Astronomy Now (Αγγλια). Τι με εκανε να γελασω παρα πολυ (!) ειναι μια μικρη αποστολη ενος αναγνωστη ο οποιος περιγραφει τις αμφιβολιες του οσον αφορα την Αμερικανικη επιτυχια και τις αποστολες της ΝΑΣΑ για να στειλει ανθρωπο στη σεληνη. Το πραγματικο αστειο ειναι μια αγγελια ακριβως στη διπλανη σελιδα απο το περιοδικο για ενα σετ τριων DVD για την 35-ετη επετειο της αποστολης Apollo 11.

 

Φυσικα δεν αφησα μια τετοια παρατηρηση να παει χαμενη και εστειλα το εξης μηνυμα στη συντακτικη ομαδα του περιοδικου:

 

Lunatic Coincidence?

 

Dear Sir/Madame,

 

It is with interest that I read the Letter-to-the-Editor by John Yorkshire (AN: May/2005, pg 20). Although I disagree with Mr Yorkshire's doubts surrounding the American success in landing a man on the moon during the Apollo mission, I was very gratified and amused at what seems to be a tremendous irony thanks to the layout of this particular issue, for the page to the immediate right includes an advertisement running down the page and immediately adjacent to the Letters section where interested readers can purchase a three-disc DVD set of the lunar landing ("Relive the moon landing 35 years on!"). I trust Mr Yorkshire is neither amused nor a potential buyer of these DVD's!

 

Anthony Ayiomamitis

Athens, Greece

(anthony@perseus.gr)

 

Αν υπαρχει ενδιαφερον απο τη παρεα, μπορω να σκαναρω τις δυο σελιδες και να τις ανεβασω στην ιστοσελιδα μου.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ #1: http://www.perseus.gr/Work-Area/astro-now-page20-21.jpg

 

ΥΓ #2: Απο το πολυ γελιο, τα εκανα θαλασσα .. ο τυπος ειναι John Bardsley και οχι John Yorkshire.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη,

 

πραγματικά αστεία σύμπτωση!

Όπως λέει και ο Patrick Moore, tο πρόβλημα μ' αυτούς τους τύπους είναι ό,τι συνήθως δεν είναι αληθινά σχετικοί με την επιστήμη και την τεχνολογία και έτσι δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς τα κατάλληλα επιχειρήματα για να τους πείσει. Πολύ πρόσφατα είχα μια συζήτηση με κάποιον που πιστεύει ότι όλα ήταν ένα μεγάλο ψέμα, και πάνω που κόντευα να τον πείσω (έτσι νόμιζα) μου «πετάει» ότι οι Έλληνες ήρθαν από τον Σείριο και με «έστειλε»...

Λογικό συμπέρασμα: Πριν από χιλιάδες χρόνια υπήρχε η τεχνολογία για το ταξίδι από το Σείριο μέχρι τη Γη, αλλά πριν 35 χρόνια δεν υπήρχε η τεχνολογία για το ταξίδι από τη Γη στη Σελήνη.

Ήττα. Εγκατέλειψα επιτόπου κάθε προσπάθεια...

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και ως γνωστόν, ο παππούς του Αριστοτέλη ήρθε απο τον "μ" του Λαγού, αλλά

και η έλλειψη γνώσης γιά το ταξίδι στη Σελήνη -όλα αυτά τέλος πάντων είναι άλλη μιά μεγάλη συνομωσία των Εβραίων/Ανθελλήνων/Λέσχης Bildenberg/ψυχιάτρων κλπ.κλπ.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eσεις μπορεί να κοροιδεύετε αλλά δεν έχετε επισκεφτεί ποτέ το διάσημο διαγαλαξιακό-διαπλανητικό κοσμοδρόμιο στο τρίγωνο των Δελφών -Δεσφίνας -Ιτέας. Μείνετε στην άγνοια σας . Να λείπουν οι ειρωνείες για το μ του λαγού και τον σείριο κύριοι Μαρινέ και Σοφολόγη, δεν ενήμερώνεστε απο τις πλέον έςγκυρες και επιστημονικά τεκμηριωμένες εκπομπές , και ως εκ τούτου κατανοώ την παντελή - αφελή άγνοια σας.

Μπορείτε να διαβάσετε το βιβλίο ( Γη μια ακόμα Ελληνική αποικία; ) στα πιο ψαγμένα βιβλιοπωλεία ειδικά στο κεφάλαιο στ΄που αναφέρει

( ει γαρ οθ'ήκομεν γηίνους βεβοηθηκώτες και παρήσαν Σειριωτών Ιέραξ και Στρατοκλής επί τουτί το βήμα κελεύοντας ημάς κλπ κλπ ) . Βρίσκεται στο ράφι δίπλα από το διάσημο -ανάρπαστο πλέον ( ο καιρός γαρ εγγύς ). Διαβάστε κανα βιβλίο βρε!!!!

Παρασύρθηκα

 

ΑΝΤΩΝΙΟΣ Ο ΕΛΛΗΝ.

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό σηκώνει πολλή κουβέντα.

Χρόνια τώρα λέγεται οτι η Ελληνική φυλή κατάγεται απ' το διάστημα. Εφόσον λοιπόν είναι σχεδόν σίγουρο οτι στο δικό μας ηλιακό σύστημα δεν υπάρχουν οι προϋποθέσεις για να δημιουργηθεί ζωή εκτός Γης (διατηρώ μια μικρή επιφύλαξη για τον δορυφόρο Ευρώπη που παρόλα αυτά είναι επιφανειακά παγωμένος) τότε τι ποιό απλό; Η ζωή προήλθε απ' το ηλιακό σύστημα του πιο κοντινού σε 'μας άστρου. Του Σείριου.

Ανέκαθεν έβλεπα τα πράγματα κάπως ψυχρά. Πως μπόρεσε ένας οργανισμός να ταξιδέψει ταχύτερα απ' την ταχύτητα του φωτός ώστε να μας μεταφέρει από εκεί; Κι ας υποθέσουμε οτι το έκανε. Τι λόγο είχε να μη μας το αποκαλύψει;

Ομολογώ οτι δεν έχω διαβάσει κανένα απ' τα εν λόγω βιβλία, ούτε από αυτά που διαφημίζονται στα διάφορα κανάλια. Αλλά δεν πιστεύω οτι θα περιέχουν και ουσιώδεις αποδείξεις. Η ύπαρξη και η συνεχής εξέλιξη της ζωής στον πλανήτη μας (και σίγουρα και σε άλλα μέρη του σύμπαντος) είναι εκπληκτική και προκαλεί θαυμασμό. Πιστεύω όμως οτι είναι πάρα πολύ δύσκολο να κατανοήσουμε από που προήλθε.

Και για να μην παρεξηγηθώ, όλα τα παραπάνω είναι η προσωπική μου γνώμη και τίποτα παραπάνω, χωρίς καμία πρόθεση ειρωνείας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Anthony,

 

Δεν έχω δει το τεύχος, αλλά το όνομα "John Yorkshire" μου φαίνεται ό,τι πρέπει για όνομα μαιμού. Κοινότυπο, τρεχαγυρευάδικο και εύκολο, του στυλ: Γιάννης Κρητικός (ή Τρικαλινός ή Μουζακίτης).

 

Βαγγέλης.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Βαγγελη!

 

Οπως γραφω παραπανω ...

 

ΥΓ #1: http://www.perseus.gr/Work-Area/astro-now-page20-21.jpg

 

ΥΓ #2: Απο το πολυ γελιο, τα εκανα θαλασσα .. ο τυπος ειναι John Bardsley και οχι John Yorkshire.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνιε,

 

πολύ καλά μας τά 'ψαλλες! Εγώ ήδη ανένηψα και βλέπω τον κόσμο με νέα μάτια (Baader). Να εισηγηθούμε και στον Ανδρέα να εισάγει το πολυτονικό στο forum, για να γράφουμε κανένα κείμενο της προκοπής! Πεθύμησα ψιλή και δασεία!

 

Από καθρή σύμπτωση (πάλι) την προηγούμενη Κυριακή, μετά τον Παρνασσό βρέθηκα στο εν λόγω κοσμοδρόμιο, συγκεκριμένα στη βάση της Δεσφίνας (όπου μεγάλωσε η αγαπημένη μας γιαγιά). Δεν ξέρω πως βρέθηκα εκεί, πρέπει να διακτινίστηκα από το πάρκινγκ του χιονοδρομικού δευτερόλεπτα πριν με φάει ο λύκος. Η παρέα ήταν ήδη εκεί αλλά δεν έδειξε να εντυπωσιάζεται από την ξαφνική εμφάνισή μου. ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΜΠΟΡΩ ΠΛΕΟΝ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΥΣΠΙΣΤΟΥΣ! - Σας αφήνω τώρα γιατί ήρθε ο Λιακόπουλος για το ιδιαίτερο.

 

Φιλικά, Σείριος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη, Στέφανε και άπαντες οι φίλοι (οι μεν και οι δε)

συγνωμη γαι την μακρα απουσία μου

αλλά έπρεπε να (ξε)γεννήσω το δεύτερο παιδί μου

(αγοράκι-ξέρω ευχαριστώ για τις ευχές σας)

 

μετά από τόση απουσία είχα πάθει στέρηση της παρέας σας

οπότε φανταστείτε πόσο απολαύστικά καταβροχθίζω όλα τα περίφημα που δημοσιεύονται. Σκεφθείτε πάντως ότι είχα φοβερό πονοκέφαλο και από το γέλιο (που μου κόλλησε ο Αντώνης) μου πέρασε!

 

να είστε πάντα καλά

καθαρούς ουρανούς (και καθαρά μυαλά)

 

Καλό Πάσχα σε όλους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νικο,

 

Χαιρομαι που με την βοηθεια του τυπου στην Αγγλια σου περασε ο πονοκεφαλος. Ισως εχουμε και δημοσιευση στο επομενο τευχος του Astronomy Now με το κειμενο που εστειλα.

 

Εισαι μεσα για Παρνωνα;

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης