Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελπιζω να ειναι ολα οπως τα περιμενω.

Αααπ, εδω την πατησες :mrgreen: Τιποτα σχεδον δεν ειναι οπως τα περιμενεις στην αρχη, ιδιως αν πιστευεις οτι θα δεις τις εικονες του Ηubble με το ντοπς σου :mrgreen:

Ενταξει, κανω λιγο πλακα...

Καλοριζικο, καλοταξιδο, και να θυμασαι:

1) ο σκοτεινος ουρανος (πραγματικα σκοτεινος, κοιτα την Μικρή αρκτο με γυμνο ματι και δες ποσα απο τα αστερια της βλέπεις και ποια !! ) δεν αντικατασταται με τιποτα.

2) Οσο ποιο πολύ παρατηρεις, τοσο ποιο πολύ μαθαινει το ματι να ξεχωριζει. Στοχους που ηδη εχεις παρατηρησει να τους επισκευτεις ξανα αργοτερα, θα τους δεις καλύτερα.

3) Υπομονη και επιμονη

 

 

Καλη αρχη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικα επειτα απο αρκετο καιρο το πυροβολικο κατεφτασε.Το εχω στα χερια μου εδω και 2 εβδομαδες αλλα...ο ηλιολουστος καιρος της Ολλανδιας δεν μου εχει επιτρεψει να το χαρω(μια ημερα πριν το παρω ηλιος και καθαρος ουρανος,οταν το πηρα συννεφια πυκνη καθε βραδυ).Ισως και καλυτερα,γιατι ετσι εχω περισσοτερο χρονο για μελετη,αφου ειμαι αρχαριος.

Χθες το βραδυ,αφου ειχα πληροφορηθει για καποιες ωρες καθαρου ουρανου το εβγαλα για την πρωτη αποπειρα.Σημειωτεον το εβγαλα εξω 2 ωρες πριν την παρατηρηση,οποτε το κατοπτρο ειχε ηδη ψυχθει και ειχα κανει ευθυγραμμιση(η πρωτη μου,με καπακι φιλμ).Το θεμα ειναι οτι οποτε παρατηρησα καποιο αντικειμενο στον ουρανο,μπορουσα να δω τα τεσσερα στηριγματα της αραχνης!Συν το οτι με τον 30mm τα αστερια φαινονταν πολυ θολα και σε ορισμενες περιπτωσεις διπλα(με τον 10 δεν δοκιμασα καν).

Οποτε ρωταω Ειναι ολα αυτα σημαδια κακης ευθυγραμμισης,μη επαρκης ψυξης,κακων οπτικων(προσοφθαλμιων/κατοπτρων) η συνδυασμος και των τριων?

Παρεπιπτοντως δεν ειμαι αποφασισμενος να απογοητευτω τοσο ευκολα,ξερω οτι κατα πασα πιθανοτητα εχω κανει κατι λαθος,απλα περιμενω γνωμες.

Καθε φορα που παρατηρω τον ουρανο εστω και με γυμνο ματι,τον "ερωτευομαι" ολο και πιο πολυ.Η αγωνια μεχρι να μπορεσω να δω Δια και Κρονο μερα με την μερα κορυφωνεται.Αμην και ποτε!

Ακολουθει η σειρα των συναισθηματων μου απο την ημερα που το πηρα μεχρι χθες το βραδυ

 

8-[ :D :o [-o< #-o :-k :( :|

There is no knowledge that is not power...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εστίαση εκανες; Για να φενονται τα στηριγματα της αραχνης, το ποιο πιθανον να εισουν out of focus.

 

Ευθυγραμμιση γιατι χρειαστηκε καινουργιο οργανο; Μηπως εκει σου ξεφυγε και λιγακι (διπλά αστερια) ;

 

δεν δινεις περισσοτερες λεπτομερειες στο τι εκανες και τι ειδες;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε vlahmapoutras ειλικρινά σε ζηλεύω.

Είχα τη τύχη να επισκεφθώ κατι φίλους στην Ολλανδία

πριν μερικά χρόνια και ποτέ δε θα ξεχάσω το εξής σκηνικό:

 

Περίπου 10 ποδήλατα, το ένα πίσω απο το άλλο, να επιστρέφουμε

από το club (Morgenzon, αν το ξέρεις) κάπου στις 4 τα ξημερώματα,

παντού σκοτάδι, ο τόπος να μυρίζει νυχτολούλουδο

και ξαφνικά σηκώνω το βλέμμα ψηλά και βλέπω τον ομορφότερο

ουρανό και τα περισσότερα αστέρια που έχω δει ποτέ μου.

Το καλύτερο από όλα είναι πως σε εκείνο

το σημείο δεν υπήρχαν βουνά τριγύρω (γενικά η Ολλανδία

είναι μια απέραντη πεδιάδα) και μπορείς να δείς

ολόκληρο τον ουράνιο θόλο!!

Εννοείται πως φωτορύπανση ούτε για δείγμα, μόνο τα αμυδρά

μπροστινά φωτάκια απο τα ποδήλατά μας O:)

 

Δε σε βοήθησα πολύ, το ξέρω αλλά πρέπει να μάθει και το

υπόλοιπο forum πως η Ολλανδία είναι απο τις ομορφότερες

χώρες και έχει τα καλύτερα μέρη για αστροπαρατήρηση

(ολα τα παραπάνω δεν ισχύουν για το Amsterdam)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ' αρχην το προβλημα στο οτι φαινονταν τα στηριγματα της αραχνης οφειλοταν στο οτι χρησιμοποιουσα ενα extension tube και γι αυτο δεν μπορουσα να εστιασω σωστα.Αρχαριο λαθος μαλλον απο εναν αρχαριο!

Οσον αφορα τα διπλα αστερια,μαλλον προγραμμα ευθυγραμμισης ηταν.Αφου εφαγα μια μερα να προσπαθω να το ευθυγραμμισω καλυτερα και αφου ειδα πως δεν θα εβγαζα ακρη(εφτασα σε σημειο να θελω να το κλωτσησω χεχε) ξαναεκανα αποπειρα την επομενη.Τελικα ειναι καθαρα θεμα εξοικειωσης και κατανοησης του τροπου μετατοπισης των κατοπτρων απο την καθε βιδα(αν και εμαι σιγουρος πως δεν ειναι ακομα τελεια ευθυγραμμιση).Με τον καιρο ευελπιστω σε βελτιωση.

Οσον αφορα την Ολλανδια φιλε Fxristost σαν τοπος παρατηρησης δεν θα συμφωνησω οτι ειναι απο τα καλυτερα μερη.Σιγουρα υπαρχει λιγοτερη φωτορυπανση απο Αθηνα,αλλα αν συνυπολογισεις 3 παραγοντες

 

1)Ελλειψη υψομετρου

2)Αρκετα υψηλη υγρασια,τοσο που το κατοπτρο να "ιδρωνει" στο μισαωρο

3)Συννεφιασμενος ουρανος τον περισσοτερο καιρο και συχνη βροχοπτωση

 

δεν θα ελεγα οτι ειναι και τοσο ιδανικη(αν ποτε ανεβεις στον Χελμο,οπου υπαρχει και αστροπαρατηριο,θα παθεις ζημια).

Αφου λοιπον τελειωσα με την ευθυγραμμιση το αφησα εξω να ψυχθει και κατα τις 12¨30 βγηκα εξω.Συνθηκες αρκετα καλες για παρατηρηση(με εξαιρεση τα φωτα σχετικα μακρινης πολυκατοικιας τα οποια ειναι στραμενα προς τον κηπο μου και ειναι ενοχλητικα γιατι εκτος της φωτορυπανσης μου χαλανε και την προσαρμογη των ματιων μου στο σκοταδι.Τελος παντων).Πρωτη αποπειρα Arcturus για star test.Ολα οκ.Αφου εμεινα να παρατηρω μεχρι τις 2 χωρις συγκεκριμενο στοχο (μονο το ξεδιπλωμα του ουρανου και των αστρων μεσα απο το τηλεσκοπιο για μενα ηταν αρκετα μαγικο κι ας μην ηξερα τι εβλεπα) εβαλα πλωρη για τον Δια(ειχα δει απο το Stellarium τι ωρα θα μπορεσω να τον δω).Να σημειωσω οτι δεν ειχα ξαναδει μεσα απο τηλεσκοπιο πριν αγορασω το δικο μου.Εμεινα αναυδος.Μπροστα μου ο ουρανιος γιγαντας ορατος με 4 δορυφορους του.Απιθανο συναισθημα.Αν και το προσοφθαλμιο που χρησιμοπουσα ειναι ενα super plossl 10mm που ηταν μαζι με το τηλεσκοπιο οποτε δεν ειδα πολλες λεπτομερειες του Δια(πιο πολυ σαν αστρο τον εβλεπα με μια μικρη υποψιας διακρισης πολυ αχνων ζωνων),παρ ολα αυτα η παρατηρηση αυτου του συστηματος ουρανιων σωματων για μενα ειναι συγκλονιστικη.Συν το περιεργο συναισθημα του να καταλαβαινεις περισσοτερο απο ποτε την περιστροφη της Γης.Ενοχλητικο στην παρατηρηση,αλλα συναμα ωραιο.Ελπιζω να μην γελαν οι εμπειροτεροι μαζι μου,αλλα οπως προανεφερα ειμαι αρχαριος.Πιστευω με ενα καλυτερης ποιοτητας και μεγαλυτερης μεγεθυνσης προσοφθαλμιο να δω περισσοτερες λεπτομερειες.

Αυτη ηταν η πρωτη μου νυχτα αστροπαρατηρησης,αρκετα ικανοποιητικη.Μονο προβλημα η πλατη,που με το τελος της παρατηρησης καταλαβαινεις ποσο κουραστικο ειναι το Dob(και ποσο αγυμναστος ειμαι).

Τουλαχιστον και η τελευταια υπονοια (σχετικα με το αν ηταν σωστη επιλογη η αγορα του) μου εφυγε.Συνισταται ανεπιφυλακτα.

There is no knowledge that is not power...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χεχε, το σιγουρο ειναι οτι μπαινεις δυναμικά και με ορεξη, σημαδια οτι πας και εσυ, κολλησες :cheesy:

 

Καλη συνεχεια φιλε μου. Θα τα βρεις με την ευθυγραμμιση, ψαξε το Ιντερνετ , απο ολους τους τροπους καποιος θα σου κολλησει καλυτερα. Και αφου ξερεις απο star test ειναι ευκολο να πετυχεις αριστη ευθυγραμμιση. Το θεμα ειναι οτι εχεις θεληση.

 

Κανε προγραμμα παρατηρησης. Θα σε βοηθησει παρα πολύ. Αλλο να κοιτας στην τυχη και αλλο να τα εχεις προγραμματισει απο πριν, θα ευχαριστηθεις το οργανο περισσοτερο. Καλη συνεχεια

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης