Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ' αρχην ευχαριστω εκ των προτερων για ολες τις απαντησεις.

 

Ηρθε η στιγμη να παρω το πρωτο μου τηλεσκοπιο.Εχω καταληξει οτι ενδιαφερομαι μονο για παρατηρηση,οποτε σκοπευω να αγορασω ενα dobson 10".Εχω βρει τις παρακατω προτασεις

 

http://telescoop.nl/orion-skyquest-xt10-classic-dobson-incl-bonus-pack.html

 

http://www.astroshop.de/meade-dobson-teleskop-n-254-1270-10---lightbridge-gitterrohr-deluxe-abverkauf-modell-2008/p,15054

 

http://www.astroshop.de/gso-dobson-teleskop-n-250-1250-dob/p,6680

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p1192_GSO-Dobsonian-250-1250mm-Deluxe---w-altitude-tension-system.html

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/de/info/p1994_.html

 

Θα ηθελα την γνωμη σας για το ποιο ειναι καλυτερο και επισης αν γινεται,επειδη ειμαι αρχαριος,και μια τεκμηριωση της επιλογης σας (επειδη μενω Ολλανδια τα μεταφορικα δεν ειναι προβλημα).

There is no knowledge that is not power...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα vlahmapoutras,

 

δεν θα σου πιο να παρεις (γιατι δεν εχω μελετησει και δεν τα γνωριζω) αλλα νομιζω οτι το Lightbright της Meade ειναι υπερβολικο, 10" και truss ουτε ο κοπος σου να το στηνεις και να το ξεστηνεις καθε φορα, νομιζω (και γενικα διαβαζω στο φορουμ) οτι για Truss απο 12" και πανω.

Το 10" μεταφερεται ευκολα.

 

 

 

Παντως αν δεν εχεις προβλημα να δωσεις κατι παραπανω υπαρχει και το 10" της OrionOptics

http://www.orionoptics.co.uk/DOBSONIAN/dobsonianod250sd.html

το οποιο εχει πολυ-πολυ καλα οπτικα (ειδικα αν το κανεις 1/10pv).

 

 

Αυτα απο εμενα προς το παρον, σιγουρα θα σου προτεινουν και θα σε βοηθησουν αρκετοι φιλοι εδω στο φορουμ.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου,

Δεν χρειάζεται να κάνεις καινούριο θέμα κάθε φορά.

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=107774&highlight=

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Μανουσο,

 

Αν περναγες λιγο χρονο περισσοτερο στο να κοιταξεις τα links που δινω εδω,θα δεις οτι ειναι λιγο διαφορετικα αφου του προηγουμενου θεματος ειναι ΚΥΡΙΩΣ για 8".Κι επειδη στο προηγουμενο post μου δεν ξεκαθαρισαν καποια πραγματα για την αγορα μου,ηθελα περαιτερω γνωμες.Αν ενοχλησα καποιον προκαταβολικα συγνωμη.

 

Εντελως φιλικα

There is no knowledge that is not power...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε vlahmapoutras δεν εγινε κατι που εκανες νεο Θεμα, απλα γιατι οσοι προσπαθουμε να βοηθισουμε μπορει να μπερδευτουμε ή να μην γνωριζουμε τι εχεις ιδη συζητισει στο προϊγουμενο Θεμα...ενω αν γνωριζαμε η συζητηση θα μπορουσε να κυλισει πολυ πιο γρηγορα...

Νομιζω οτι σχολιο του Δημητρη ηταν καλοπροαίρετο

Any way...

 

 

 

Τωρα με τα τηλεσκοπια...

 

Εγω θα διαλεγα μεταξυ των:

Orion SkyQuest XT10

GS880 - 10" f/5 Dobsonian by GSO Deluxe

Skywatcher Dobson -254mm 1200mm F/4,8 Pyrex

 

 

νομιζω βεβαια οτι η ζυγαρια γερνει προς την πλευρα του GSO για τους λογους που αναφέρθηκαν και στο προϊγουμενο Θεμα.

(με μια γρηγορη ματια που εριξα)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιλάω πάντα καλοπροαίρετα. Με συγχωρείς αν φάνηκα λίγο απότομος, αλλά βλέπω τώρα τελευταία και γράφουμε συνέχεια τα ίδια πράγματα για το "τι τηλεσκόπιο να πάρω".Το προηγούμενο θέμα είχε τίτλο "Αγορά Τηλεσκοπίου" οπότε θα μπορούσες να συνεχίσεις με τα καινούρια λινκς άσχετα αν είναι για 8" ή για 10", αφού το θέμα είναι για το τι τηλεσκόπιο τελικά θα πάρεις. Για σένα το λέω για να μην ταλαιπωρείσαι.

 

Για το τηλεσκόπιο τώρα, θα σου πρότεινα να πάρεις το GSO, μιας και έχει βγάλει μια καινούρια έκδοση με μικρομετρικό εστιαστή. Αν θέλεις κάτι ποιοτικό (και ποιο ακριβό) πάρε ένα Orion Optics UK.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν μπορείς να πάρεις ένα orion optics που είναι κ τα καλύτερα τότε απ όσα μας έδειξες το GSO-Dobsonian-250-1250mm-Deluxe φαίνεται πως είναι η καλύτερη επιλογή.Αλλά πριν πάρεις ρώτα κ εδώ.

http://www.aktistar.com/

http://www.astronomy.gr/

Πολλές φορές οι δικές μας εταιρίες τα φέρνουν σε χαμηλότερη τιμή.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ'αρχην σορρυ αν μιλησα-απαντησα αποτομα.Ισα ισα που ο Μανουσος με εχει βοηθησει αρκετα στο να μαθω καποια βασικα πραγματα που πριν δεν τα ηξερα καν.Οποτε σιγουρα δεν με εχει ενοχλησει σε κατι,το αντιθετο μαλλον.

Οσο για το θεμα των Dobson 8" ή 10" καταλαβαινω οτι εχει κουρασει,απλα η αστροπαρατηρηση ειναι τοσο συναρπαστικη και παραλληλα λιγο ακριβη ωστε ο καθενας θελει να παρει οτι καλυτερο μπορει.

Για την δικια μου την περιπτωση τωρα,μου προταθηκε απο μαγαζι το SW 10" για 460 ευρω(100 ευρω χαμηλοτερα) απο το GSO Deluxe.Mε αυτην την διαφορα τιμης(αφου πλεον 100 ευρω μπορουν να διατεθουν για εξτρας) μηπως θα ηταν το SW καλυτερη επιλογη?

Επισης καποιος φιλος μου ειπε οτι οι Synta φακοι των SW ειναι καλυτεροι απο αυτους του GSO,εστω και ελαχιστα.

Αυτα προς το παρων.Η αναζητηση συνεχιζεται....

There is no knowledge that is not power...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου εγώ θα έδινα τα παραπανίσια χρήματα μόνο κ μόνο για τον εστιαστή.Ξέρεις πόσο κάνει ένας Crayford dual speed?Οσο για τα προσοφθάλμια είναι αστείο να τα συγκρίνουμε.Αρχικά θα σε βολέψουν για λίγο αλλά σύντομα θα ψάξεις για καλύτερα.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όποιο και από τα 2 να πάρεις δεν θα το μετανιώσεις. 460€ για το skywatcher είναι πολύ καλή τιμή. :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O αρχαριος ξαναχτυπα.

Ποια η διαφορα ενος τηλεσκοπιου χωρις απο ενα με εστιαστη Crayford?Ειναι απαραιτητος για παρατηρηση η μονο για αστροφωτογραφηση?

Καινουριος ποσο κανει?

Oσο για τους Synta που ανεφερα σε προηγουμενο ποστ,εννοουσα τους φακους του τηλεσκοπιου,οχι τους προσοφθαλμιους.

 

Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις...

There is no knowledge that is not power...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεωρητικα ενας Crayford εχει ακριβεστερο και απαλοτερο χειρισμο,σε σχεση με εναν κλασσικο ( rack-pinion) ειδικα οταν παρατηρουμε σε υψηλες μεγενθυνσεις.

Φυσικα στην πραξη,ενας αριστος κλασσικος, μπορει να αποδωσει καλυτερα απο εναν μετριο Crayford.

Στο δικο μου 10αρι Ντομπ πχ, ο Crayford τα βρισκει σκουρα οταν καλειται να "ανυψωσει" τον 32 Nagler.

Παντως ενας καλος εστιαστης, ειναι "ευλογια", και αξιζει προσοχης.

(Οτι και να παρεις παντως, δεν θα μεινεις παραπονεμενος!)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και τα 2 τηλεσκόπια έχουν εστιαστή crayford (μην μπερδευομαστε ρε παιδιά). Απλώς το deluxe gso έχει 2 ταχυτήτων που σου επιτρέπει μεγαλύτερη ακρίβεια στην εστίαση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας κανω και εγω μερικες ερωτισεις να σε βοηθισω στη επιλογη σου.

 

 

Απο τα δυο αυτα τηλεσκοπια (GSO-Skywatcher) πιο εχει τα καλυτερα Οπτικα;

τι λ εχει το ενα και τι το αλλο;

Γνωριζει κανεις.... :?: διοτι το Telescope-Service* δεν το αναφερει.

 

 

 

 

 

Επισεις για τον Crayford, αυτος με το μικροfocus να ξερεις οτι οταν τον χειριζεσαι απο εκει εναι το 1/10 της φορας απο οτι το κανονικο Crayford, πραγμα που σημαινει οτι μπορεις πολυ ευκολα να εστιασεις σε εναν στοχο.

 

Οπως πολυ σωστα ο ειπε ο Παναγιωτης (Filiatra) τα συγκεκριμενα προσοφθαλμια σε λιγο καιρο θα τα εχεις αλλαξει...οποτε μην τα συμπεριλαβεις στους υπολογισμους σου.

 

 

Απο οτι βλεπω το GSO εχει και βαση για το προσοφθαμια...οχι που ειναι κατι σπουδαιο αλλα ειναι χρησιμο (πχ καποια παιδια εχουν κανει "πατεντα" για να φτιαξουν κατι αναλογο)

 

 

 

Τωρα δεν γνωριζω πιο απο τα δυο τηλεσκοπια εχουν καλυτερη βαση...ως προς την αισθηση που σου δινει οταν τα κινεις και πιο εχει τον καλυτερο χειρισμο.

 

 

Γνωριζει κανεις πιο απο τα δυο τηλεσκοπια εχει Ανεμιστηρα ή θεση για ανεμιστηρα;

 

 

 

*ή τελος παντων μπορει να λεει...αλλα Γερμανικα :roll:

 

 

 

 

 

 

ΥΣ

παρε αυτο που εχει τα Καλυτερα Οπτικα και αυτο που θα χρειαστει να κανεις τις λιγοτερες πατεντες!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα μαλλον το GSO Deluxe θα αγορασω.

Μια τελευταια ερωτηση.Τι extras θα προτεινατε να αγοραστουν για το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο(max. 150 euros)?

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p1192_GSO-Dobson-250-1250mm---Deluxe---mit-Friktionslagerung---10-.html

 

Και παλι ευχαριστω ολους για τις απαντησεις τους

There is no knowledge that is not power...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και τα 2 τηλεσκόπια έχουν εστιαστή crayford (μην μπερδευομαστε ρε παιδιά). Απλώς το deluxe gso έχει 2 ταχυτήτων που σου επιτρέπει μεγαλύτερη ακρίβεια στην εστίαση.

Τελικά το sky watcher τι εστιαστή έχει?Crayford ή τύπου crayford?

Γιατί αν έχει έναν ποιοτικό crayford τότε δεν βρίσκω λόγο να δώσεις 100 ευρώ παραπάνω.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνα με το Πλανηταριο Θεσσαλονικης ειναι "τυπου" Crayford

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=656

There is no knowledge that is not power...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το skywatcher έχει crayford αλλά εμένα προσωπικά δεν μου πολυαρέσει. Είναι κλάσεις ανώτερος από έναν rack n pinion εννοείται αλλά στο δικό μου μετά από 2 χρόνια αρκετής χρήσης το ένα λαστιχάκι της ροδέλας έχει σκιστεί και το άλλο πάει να σκιστεί κι αυτό και η κίνησή του δεν είναι τέλεια. Επίσης δεν μου αρέσει και το σύστημα με τον 2ιντσο αντάπτορα που έχει, έχει συζητηθεί αυτό και σε άλλο θέμα. Είναι ίδιος ρε παιδιά με του skywatcher ed80.

 

Του GSO είναι αρκετά καλύτερος.

 

 

Δείτε http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=6400&highlight=%E5%F3%F4%E9%E1%F3%F4%DE%F2+%E5%DF%ED%E1%E9+%E1%F5%F4%FC%F2

αυτό το thread που είχα ανοίξει 2 χρόνια πριν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο τα δυο αυτα τηλεσκοπια (GSO-Skywatcher) πιο εχει τα καλυτερα Οπτικα;

τι λ εχει το ενα και τι το αλλο;

Γνωριζει κανεις.... :?: διοτι το Telescope-Service* δεν το αναφερει.

 

Ενδιαφέρουσα η συζήτηση…

Τελικά ποιο από τα δύο έχει καλλίτερα οπτικά;

...κοσμοκράτωρ σφαιρηδόν ελισσόμενος περι γαίαν, οίκε θεών μακάρων, ρόμβου δίνησιν οδεύων... (Απόσπασμα ορφικού ύμνου ΟΥΡΑΝΟΥ)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια, εχουν περασει απο τα χερια μου 3 Crayford GSO για το ντοπς, δυο "κλασσικοι" και ενας χαμηλού προφίλ. Οι "κλασσικοι" δεν παιζονται. Ο ενας κατεληξε στο 12.5 φιλου εδω μεσα, ο αλλος ειναι ακομη στο ντοπς μου. Ο χαμηλού προφιλ απο την agena ητανε λίγο ζαριά, γιατι και τσογο ειχε και "κλικ" στον 1:10. "Βελτιωθηκε" οσο μπορουσα (εχω και στο mastrovox για αυτον) και στο τελος πουλήθηκε Αγγλια.

Εχω δοκιμασει τον SW στα μαγαζιά: ΙΜΗΟ καμια σχεση. Μου εδωσε την αισθηση "παιχνιδιου" σε σχεση με τους "κανονικους" GSO που ειναι στιβαροτατοι. Ακομη και ο R&P που εβαλα στο αχρωματικό απο την scopestuff ειναι ποιο στιβαρος. Δεν ξερω, μπορει απλα να ετυχε στο μοντελο που ειχα δοκιμασει, αλλα δεν μου αρεσε καθολου. My 2 cents

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας κανω και εγω μερικες ερωτισεις να σε βοηθισω στη επιλογη σου.

 

 

Απο τα δυο αυτα τηλεσκοπια (GSO-Skywatcher) πιο εχει τα καλυτερα Οπτικα;

τι λ εχει το ενα και τι το αλλο;

Γνωριζει κανεις.... :?: διοτι το Telescope-Service* δεν το αναφερει.

Δεν το αναφέρει γιατί πολύ απλά κανείς δεν ξέρει.Ούτε κ αυτοί που τα κατασκευάζουν.Κ οι δύο εταιρίες φτιάχνουν τηλεσκόπια μαζικής παραγωγής.Αυτό σημαίνει πως δεν περνάνε από σχολαστικό έλεγχο τα προϊόντα τους.Δεν μπορούν να σου προσφέρουν στάνταρ ποιότητα.Γι αυτό είναι κ λίγο ότι σου κάτσει.

Φίλε μου με τα παραπάνω χρήματα που διαθέτεις πάρε έναν προσοφθάλμιο Vixen LVW.Ο 22mm ο 13mm κ o 8mm είναι εξαιρετικές επιλογές.Από εκεί κ πάνω πάμε σε άλλα πολύ ακριβότερα προσοφθάλμια.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτο ειναι απο το site της gso:

 

Art No. : GS880-10" F/5 Dobsonian

 

The GSO Dobsonian line is particular model serves a very clear purpose, to offer a large aperture and an excellent image quality at reasonable cost.

 

Set-up is as easy as you can imagine very simple assembly with the rocker box and put it on the ground, insert the telescope tube and put the springs in position and you're ready to go to navigates through the night sky by simply moving the tube up or down, or side to side, by hand.

 

 

All GSO dobsonian use optical quality BK7 glass, cooling fans built into the rear cell to decrease cooling times, also all dobs use a roller bearing on the azimuth surface providing dozens of support points for smooth swivel motion. The deluxe model comes with 2" Micro 10:1 Crayford style focuser and 1.25" adapter.

 

 

Specification:

 

 

 

* 10" Parabolic primary mirror 1/12wave

 

* Focal length: 1250mm, F/5

 

* 2" Precision Micro 10:1 Crayford style focuser

 

* 3 points mirror cell w/cooling fan.

 

* Roller bearing wood base

 

 

 

Standard accessories:

 

 

 

* 8x 50mm fully multi-coated achromatic Finder

 

* Premium Plossl 9mm (1.25")

 

* Premium widefield SuperView 30mm (2")

 

* Moon filter included

 

* 2" Eyepieces tray

 

----------------------------

 

 

και το link: http://www.gs-telescope.com/content.asp?id=115

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και εδω παλι απο το site της gso καποιοες πληροφοριες για καθρεπτες.

τα πληρηφοριες αφορουν καθρεπτες για καποιον που θελει να παρει μονο τα οπτικα , για να φτιαξει μονος του το τηλ. του.

αλλα υποθετω οτι και τα ολοκληρομενα τηλ. της gso ιδιους καθρεπτες χρησημοποιουν

 

GSO offers very HIGH quality parabolic mirrors for the people who want to build their own telescopes or DIY project.

 

Our parabolic mirror size from 6" to 16", all of these mirrors were made by BK7 quality optical glass and all the mirror surface quality over 1/16 wave RMS at the least, typically better.

 

 

 

All mirrors have an aluminum reflective coating, reflectivity is approximately 91%. The aluminum coating is protected by a properly applied protective coating (SiO2). Any custom made parabolic mirrors should be welcome!

 

 

Specifications:

 

 

 

Item No.

 

 

Aperture

 

 

Focal Length

 

 

F/Ratio

 

 

Thickness

 

 

Material

 

AD045

 

 

153mm

 

 

750mm

 

 

F/5

 

 

20mm

 

 

BK7

 

AD131

 

 

153mm

 

 

1200mm

 

 

F/8

 

 

20mm

 

 

BK7

 

AD048

 

 

200mm

 

 

800mm

 

 

F/4

 

 

25mm

 

 

BK7

 

AD049

 

 

200mm

 

 

1000mm

 

 

F/5

 

 

25mm

 

 

BK7

 

AD082

 

 

200mm

 

 

1200mm

 

 

F/6

 

 

25mm

 

 

BK7

 

AD081

 

 

250mm

 

 

1250mm

 

 

F/5

 

 

35mm

 

 

BK7

 

AD017

 

 

304mm

 

 

1500mm

 

 

F/5

 

 

35mm

 

 

BK7

 

AD015

 

 

406mm

 

 

1800mm

 

 

F/4.5

 

 

45mm

 

 

BK7

 

 

---------------------

και το link: http://www.gs-telescope.com/content.asp?id=142

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστω τους παντες για ολες τις απαντησεις.Με βοηθησατε πολυ περισσοτερο απο οτι φανταζεστε.Παρηγγειλα το

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1192_GSO-Dobsonian-250-1250mm-Deluxe---w-altitude-tension-system.html

 

και σε 2 ημερες θα το εχω.Ανυπομονησια φουλ!Εξοπλιστηκα και με ενα ζευγαρι κυαλια,το Nightwatch το τελειωνω,το σαιτ το εχω κυριολεκτικα ξεκοκκαλισει.

Ελπιζω να ειναι ολα οπως τα περιμενω.

Οσον αφορα την αγορα εξτρας αποφασισα να μαζεψω περισσοτερα λεφτα (και εμπειριες) και αργοτερα να κανω μια βαρβατη αγορα(televue σου 'ρχομαι).Αυτα!

Εν αναμονη...

There is no knowledge that is not power...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοριζικο και καλοταξιδο φιλε μου!!!

Σου ευχομαι να το καταευχαριστηθεις!!!

 

Το 10" σε σκοτεινο ουρανο θα σου δειξει πολλα ουρανια αντικειμενα..

Καλες παρατηρησεις!!! :cheesy:

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης