Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά δεν υπήρχε άλλη λύση :twisted: :twisted: χεχε!

Με βασάνιζε αυτή η παλιο-λάμπα.

 

Σε δεύτερο εναλακτικό σχέδιο ανάγκης έχω προμηθευτεί και σφεντόνα

lamp1.thumb.jpg.8083f8a4adffcb699301e3876da6ef5d.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τέλειοοοο!

Λές η σφεντόνα να κάνει για κάτι γειτονε που αναβουν κατι λαμπες σαν προβολεις? :-k :-k :-k :mrgreen:

Astronomy compels the soul to look upwards and leads us from this world to another.

Plato

 

http://http://nightskyastro.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω είμαι από την Μάνη και πριν μερικά χρόνια ο ουρανός ήταν πεντακάθαρος. Προστέθηκαν λάμπες κοντά στη βραχώδη παραλία όπου παρατηρούσαμε και φωτίζοντας τα βράχια, χάσαμε τον ουρανό... :cry: Σφεντόνα, αεροβόλο, μπαζούκας , ό,τι σας βρίσκεται :mrgreen: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαι εγώ έχω στα 200 μέτρα (στην Πάρο) έναν περίεργο προβολέα που μου τη σπάει απίστευτα όταν κοιτάζω νότο, μόνο που είναι μέσα στην αυλή ενός σπιτιού, και ο γηραλέος απρόθυμος επιθετικός παππούς που του έχω μιλήσει με τον καλύτερο τρόπο και τον έχω χιλιοπαρακαλέσει, δε θέλει να τον γυρίσει αλλού. Τον έχει, λέει, για ασφάλεια στο σπίτι, μη χωθεί κανας κλέφτης (εν τω μεταξύ το σπίτι που μένει, είναι λίγο αξιοπρεπέστερο από γιαπί). Κατασκευάζω μόνος μου ρουκέτες αιθανόλης, και έχω και δυο καλάμια (για ράγες) μαζί για να στέκεται ο λαδοτενεκές επάνω κατά την εκτόξευση.... Αλλά δεν έχω δοκιμάσει εκτόξευση κατα κει μεριά, και έχω και την εντύπωη ότι αποκλίνει λίγο η ράγα.... Τι λέτε, θα έχει αποτέλεσμα, ή θα του πάει σε κανα παράθυρο και δε θα ξέρω από που να τρέχω μετά?
Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χιχιχιχιχι, ωραίος φίλε Αριστοτέλη!! :D :D :D :D

Είπαμε, όχι και πυρηνικά.... Γηραλέος είναι, πάει δεν πάει κούτσα κούτσα με το τρίτο πόδι (το μπαστούνι), ότι χαρακτήρας και νά'ναι, έ, τον λυπάσαι. Αλλά τον προβολέα του δε θα τον λυπηθώ, θα του τον κατεβάσω σύσσωμο μαζί με το κολόνι από το οποίο κρέμεται. Το μόνο που με σκιάζει, είναι μην έχω κανένα νομικό κώλλυμα....

Χμμμμμ, μάλλον θα δράσω και γω με καλάμι και κάλυμα, φαίνεται να είναι το καλύτερο, το πιο αθώο, και απολύτως αποδοτικό.... αλλά το πρόβλημα είναι ότι είναι ΜΕΣΑ στην αυλή του..... Μήπως να κάνω μαντραπήδα, να χωθώ στην αυλή του, και να σκαρφαλώσω πάνω στο κολόνι, και να του βγάλω τη λάμπα? Παρακινδυνευμένο, θα με κυνηγάει με το μπαστούνι μετά. Για ρίχτε καμιά ιδέα..

 

Γιάννης

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει και «θετικά» η φωτορύπανση…

 

Λοιπόν… Στο σπίτι που μένω στην Σαλαμίνα έχω τους προβολείς από ένα γήπεδο 5χ5 στα διακόσια μέτρα, όταν έχει αγώνα για να ανέβω ταράτσα θέλω τουλάχιστον μαύρα γυαλιά, όταν δεν έχει αγώνα την δουλειά την κάνει ένας προβολέας που βρίσκετε σε έναν λόφο προς νότο, αλλά επειδή είναι λίγο μακριά έχει φροντίσει ένας γείτονας εδώ και τρεις μήνες να βάλει έναν άλλον προβολέα «ασφαλείας» ο οποίος ανάβει με φωτοκύτταρο… Αποτέλεσμα, κάθε φορά που περνάει κάποια γάτα από το χωράφι έρχονται τα ss για ανάκριση…

Επίσης την περασμένη εβδομάδα που πήγα στο σπίτι που έχω στην Λαμία ανακάλυψα με μεγάλη μου «χαρά» ότι κατασκευάσθηκε ένα άλλο 5χ5 στα 50 μέτρα από το σπίτι μου και έχει διπλάσιους προβολείς από το προηγούμενο!!!

 

Λοιπόν, το θετικό σε αυτήν την υπόθεση είναι ότι κατάφερα και είδα μέσα σε ένα βράδυ ολόκληρο τον κατάλογο Messier χωρίς το τηλεσκόπιο (με γυμνό μάτι) πάνω στον τοίχο από το κλιμακοστάσιο!!! (από τα «πουλάκια» που έκαναν τα μάτια μου…)

8-[ 8-[ :cheesy:

...κοσμοκράτωρ σφαιρηδόν ελισσόμενος περι γαίαν, οίκε θεών μακάρων, ρόμβου δίνησιν οδεύων... (Απόσπασμα ορφικού ύμνου ΟΥΡΑΝΟΥ)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Μουσοκλη τι να πω μετα απο αυτα που μας εγραψες........

Παρατα την αστρονομια και ξεκινα να παιζεις ποδοσφαιρο...!!!!!! Νομιζω οτι σε κυνηγαει...!!! : :idea:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον το εχω σκεφτει και αλλη φορα. Τα αεροβολα ξεκινανε απο καπου 60 ευρω, οι σφεντονες (οι καλες) καπου 15-20 ευρω. Μου φενεται η δευτερη λύση ειναι ποιο ενδεδειγμενη απο θεμα θορυβου και μπελαδες κατα την αγορα. Αλλα η πρωτη ειναι ποιο ευελικτη απο θεμα αποστασης και ακριβειας στοχευσης... χμμ..... :-k :-k :-k :mrgreen: :mrgreen: ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα αεροβόλα παίρνουν telrad? Να είμαστε και λίγο διακριτικοί βρε παιδιά… έτσι χύμα μπάμ και κάτω δεν λέει, θα πέσει γιουχάισμα τρικούβερτο!
...κοσμοκράτωρ σφαιρηδόν ελισσόμενος περι γαίαν, οίκε θεών μακάρων, ρόμβου δίνησιν οδεύων... (Απόσπασμα ορφικού ύμνου ΟΥΡΑΝΟΥ)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι δεν νομιζω, ειναι μεγαλος ο telrad, αλλα multi reticle finder ΣΙΓΟΥΡΑ περνουν :mrgreen: :mrgreen:

 

Αχ, αστειευομαστε, αλλα μα την αλήθεια εχω φτασει στο τσακ πολλές φορες. Και καλα στην Αθηνα, το εχω παρει αποφαση και δεν ασχολουμαι ποια. Αλλα στο εξοχικο, ειχε την κλασσική πορτοκαλι (που φυσικα τον ουρανο φωτιζει, οχι τον δρομο:-({|= ), τωρα χωσανε και τις ασπρες "περιπατου", με αποτελεσμα να μου κανουν τον ουρανο απο mag 5.5 - 6 περιπου 4 - 4.5 :evil: :evil: #-o #-o

Δεν θελω πολύ, την πορτοκαλι θελω και τις δυο κοντινοτερες ασπρες ](*,) ](*,) :evil: :evil:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι δεν νομιζω, ειναι μεγαλος ο telrad, αλλα multi reticle finder ΣΙΓΟΥΡΑ περνουν :mrgreen: :mrgreen:

 

Αχ, αστειευομαστε, αλλα μα την αλήθεια εχω φτασει στο τσακ πολλές φορες. Και καλα στην Αθηνα, το εχω παρει αποφαση και δεν ασχολουμαι ποια. Αλλα στο εξοχικο, ειχε την κλασσική πορτοκαλι (που φυσικα τον ουρανο φωτιζει, οχι τον δρομο:-({|= ), τωρα χωσανε και τις ασπρες "περιπατου", με αποτελεσμα να μου κανουν τον ουρανο απο mag 5.5 - 6 περιπου 4 - 4.5 :evil: :evil: #-o #-o

Δεν θελω πολύ, την πορτοκαλι θελω και τις δυο κοντινοτερες ασπρες ](*,) ](*,) :evil: :evil:

 

Ακριβώς αυτό :twisted: :twisted: :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά εγώ στην Σαλαμίνα τελικά έσπασα την λαμπα-προβολέα του γέιτονα. 8-[ 8-[ 8-[

Μα τι να κάνω και εγώ...

Astronomy compels the soul to look upwards and leads us from this world to another.

Plato

 

http://http://nightskyastro.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωχ, Έλλη..... κινδυνεύεις να σε μαζέψουνε μου φαίνεται, χιχιχι..... τελικά το τόλμησες.... με σφεντόνα την έσπασες, ή με βουρδουλιά με κανένα παλούκι? Σε είδε που του την έκανες τη δουλειά? Δε φαντάζομαι να είχες τρεχάματα....

Τουλάχιστον έκανες καμιά υποτυπώδη παρατήρηση? Τα κατάφερες?

 

Άντε, με το καλό και οι υπόλοιπες λάμπες στη σειρά. Μία μία, δώσ'του. Τώρα, κάτσε να πάω και γω Πάρο, και θα σου πω εγώ τι θα γίνει με τον παππού, έτσι και μου πει ''γιατί μού'σπασες τον προβολέα μου'' Θα του κατεβάσω την προβόλα μαζί με το κολόνι!!. Τέρμα ο καλός ο Γιάννης που ήξερε! Ωρέέέέ, πατιρντί που έρχεταιιιι!!!!

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδιά και εγώ ματαίωσα την παρατήρηση απόψε , γιατί σπάστηκα πολύ επειδή 2 κολόνες της ΔΕΗ όχι μονό μου χαλούσαν συνεχώς την όρασή , κοινώς με στράβωναν, αλλά ήθελα και εγώ ο έρμος να δω το μ65+μ66 και ήταν ακριβώς από κάτω η κώλωνα! είτε μπροστά μου βρίσκεται είτε πίσω μου την μια με στραβώνει για τα καλά και την άλλη το φως της λάμπας ανακλάται στο φακό οπότε πλημμυρίζει το πεδίο....φως!

 

 

για να πω την αμαρτία μου είχα τρεις λάμπες περιμετρικά του σπιτιού μου όμως

εγιναν 2!(μαντέψτε πως!) :lol:

 

 

καλά το χτύπημα ήταν καταπληκτικό από αυτά που λέμε Headshot...

 

 

το εργαλείο το έχω ακόμα, οπότε επιφυλασσομαι σοβαρά για το ποσό ακόμα θα μείνουν οι λάμπες στην θέση τους!

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά εγώ στην Σαλαμίνα τελικά έσπασα την λαμπα-προβολέα του γέιτονα. 8-[ 8-[ 8-[

Μα τι να κάνω και εγώ...

 

Χε! Χε! Οι ευχές μου εισακούστηκαν και η μούσα Ουρανία το έκανε το καλό της…

 

Εδώ και τρις τέσσερις μέρες μάλλον λόγο έργων στην ευρύτερη γειτονιά προκλήθηκε κάποια βλάβη και οι κολώνες της ΔΕΗ έχουν ψοφήσει στην κυριολεξία!

 

Χε-χε! Ζηλέψτε όσο θέλετε!

Παίδες ανεβαίνω ταράτσα και δεν το πιστεύω αυτό που βλέπω! Η ζωή χωρίς κολώνες είναι θαυμάσια!!!

 

Τώρα συνειδητοποίησα το μέγεθος της ζημιάς που προκαλούσαν στον ουρανό!

 

Στο γήπεδο 5χ5 επίσης επικρατεί συσκότιση μάλλον για τον ίδιο λόγο…

 

Όλος τυχαίος και ο προβολέας του γείτονα είναι εκτός… (?)

Έλλη μήπως ξέρεις κάτι?

 

Πάω να στήσω στην ταράτσα!!!

 

Έφυγά!!!.......

...κοσμοκράτωρ σφαιρηδόν ελισσόμενος περι γαίαν, οίκε θεών μακάρων, ρόμβου δίνησιν οδεύων... (Απόσπασμα ορφικού ύμνου ΟΥΡΑΝΟΥ)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς μπορεί να μην έχω λάμπες που εξοντώνονται και εύκολα, :P αλλά το σπίτι μου βρίσκεται κόντα στο κέντρο που είναι το καμπαναριό και κυριολεκτικά δεν φαίνεται τίποτα στον ουρανό ανατολικά, από τους προβολείς. :shock: Και το δυστήχημα είναι ότι δεν μπορείς και να τους σπάσεις. :evil:

 

Ευτυχώς, δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου φωτορύπανση νότια και δυτικά (.. και βόρεια..),μόνο δυο μου κάνουν λίγη ζημιά αλλά είναι κάπως μακρύα, όποτε και να ήθελα να τις σπάσω η σφεντόνα δεν είναι χρήσιμη. :mrgreen:

 

Πάντως αγαπητέ μουσοκλή χειρώνιε σε ζηλεύω με την τύχη βουνό που έχεις (με την καλή έννοια πάντα)! Εκμεταλλεύσου το στο έπακρο διότι η βλάβη δυστυχώς κάποια στιγμή θα διορθωθεί. 8) :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Oi λάμπες μπορούν να εξουδετερόνωνται και με την φύτευση καταλληλων δέντρων και θάμνων.

Tα οποία πρέπει να πληρούν βασικά κριτήρια οπως..

Πολυ απλή αναπαραγωγή

Πολυ γρήγορη ή γρήγορη ανάπτυξη.

Αντοχή στη ξηρασία.

Αειθαλές φύλλωμα

Υπάρχουν πολλά τέτοια φυτά .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο προηγούμενες εμπειρίες μου:

 

σφεντόνα: αθόρυβη, φτηνη, σπάει σχεδόν τα πάντα, αλλα φοβερά άστοχη!! δεν τη προτείνω για κατοικημένη περιοχη.. (προσοχη στα καπάκια που εχουν οι λάμπες, γιατί ακούγονται σα καμπάνα όταν τα πετύχεις.. αρα σε ακούνε όλοι!)

 

paintball: κάνει θόρυβο, σε ακούνε όλοι, και αν δεν εχει πολύ αέρα στη φιάλη, και η λάμπα είναι στρογγυλή, και οχι μακρόστενη ωστε να εχει αδύνατο σημείο.. δεν σπάει! (ασε που ειναι πανάκριβη λύση..)

 

Αεροβόλο: Κάνει θόρυβο, εννοείται οτι σπάει τα πάντα απο ΔΕΗ, αλλα ισως να μη τα καταφέρνει σε προβολείς με χοντρό τζάμι μπροστα.. στα θετικά του, ειναι η δυνατότητα ρίχνεις-μια-και-τρεχεις!

 

άλλες λύσεις:

μια σκάλα και ενα μαύρο σπρεϊ.

ενα καλάθι "φορετό" πανω απο τη λάμπα (ωστε να φωτίζει ΜΟΝΟ προς το δρόμο) -ενας φιλος απο εδω εχει κανει κάτι παρόμοιο, με ανάλογο post)

Ενα παραπέτασμα στην ταράτσα μας π.χ. ωστε να αποφεύγουμε το φως να μας χτυπάει στα μάτια..

 

Μπαζούκα δεν εχω δοκιμάσει ακόμα.. αν και πιστεύω θα ήταν μια οριστική λύση..!!

:cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης