Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπαααα....

Τι να το κανεις αραγε???

Ενα απο τα αντικειμενα που πρεπει να καθησεις να σκεφτεις τις χρησεις του, γιατι απο μονο του δεν φαινεται να κανει τιποτα...

Αν εχεις meade ρομποτικο τηλεσκοπιο, ισως να μπορεις να το χρησημοποιησεις σαν χειριστηριο με οθονη, μια που εχει μεσα, χαρτες του ουρανου.

Να, σκεφτηκα μια χρηση...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λες εεε?? το σκεφτηκα γιατι δεν εχω αυτοματο τηλεσκοπιο, Dob εχω και ισως ειναι πιο ευκολο απο το να εχω λαπτοπ μαζι μου.. ειδα οτι καθοδηγει με τοξακια στην οθονη.. απλο φενεται..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

λειτουργικος δειχνει.... πρεπει να το σκεφτω λιγο..

Πριν μια βδομαδα ειμουν ορινη κορινθια.. ειχε πολυ καλο ουρανο αλλα εχασα την μπαλα.. γινοταν χαμος πανω... και με τους χαρτες που ειχα μαζι μου σαστισα.. δεν εχω και πολυ εμπειρια.. μολις γυρισα πισω το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ηταν αυτο..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν μια βδομαδα ειμουν ορινη κορινθια.. ειχε πολυ καλο ουρανο αλλα εχασα την μπαλα.. γινοταν χαμος πανω... και με τους χαρτες που ειχα μαζι μου σαστισα.. δεν εχω και πολυ εμπειρια..

 

Τι ειπες τωρα...

 

Καταπληκτικη αισθηση να εισαι κατω απο ενα τοσο σκοτεινο ουρανο, τοσο γεματο με αστρα που να μπερδευεσαι και να μη βρισκεις αστερισμους και αστρα που ηδη γνωριζεις. Με τη φωτορυπανση εχω καιρο να το νιωσω. Οσο για το σαστισμα, μην αγχωνεσαι. Μαλλον σου λειπει λιγη εξοικειωση με τον ουρανο. Δε χρειαζεσαι κανενα γκατζετ. Το sky and telescope pocket sky atlas που σου λενε τα παιδια αρκει. Μια αλλη ιδεα ειναι το Stars and Planets. Εχει και πολυ μπλα μπλα (κειμενο).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χτυπα ενα επιπεδοσφαιρο και καθαρισες ειναι ισως το ευκολοτερο εργαλειο για να μαθεις τον ουρανο ολες τις ωρες και εποχες.

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=list&cat_id=24

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρέπει να αξίζει ο Pocket Sky Atlas. Το θέμα είναι ότι έχω μπει σε λίστα αναμονής γιατί δεν υπάρχει. Σε επικοινωνία που έχω με το Πλανητάριο, μου λένε ότι περιμένουν και αυτοί απάντηση από το Sky and Telescope. Υπομονή... :mrgreen:

C8-N

CG-5 Advanved GT

 

Elementary, my dear Data!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως νομίζω ότι είναι πεταμένα λεφτά το MySky, δεν είναι καθόλου φθηνό!!

Με αυτά τα λεφτά παίρνεις ένα "μωρό" laptop (το οποίο μην υποτιμάς καθόλου!) στις 8 ή 10 ίντσες μέγεθος (άκρως φορητό!!) και το έχεις μαζί σου όπου πας, με ένα καλό software όπως το Starry Night 6.2 ή για τσάμπα το Stellarium (πάρα πολύ καλό για αρχή!) και μαθαίνεις τα πάντα για τον ουρανό! Άσε που μπορείς να εγκαταστήσεις ΟΛΑ τα αστρονομικά software και να διαλέγεις...μάλιστα αν έχει Bluetooth το φορητό, του βάζεις και ένα μίνι bluetooth GPS (γύρω στα 60 ευρώ) και είσαι κομπλέ!! Εγώ έχω αυτό και το πήρα με ελάχιστα μεταφορικά...

http://www.semsons.com/rorbgpsdalos.html

Θα έχεις λοιπόν και στίγμα...

 

Έχεις λοιπόν π.χ. στο ένα χέρι το μωρό φορητό με το Stellarium και επειδή έχει real time απεικόνιση του ουρανού σου δείχνει ΑΚΡΙΒΩΣ τι κοιτάς από πάνω σου σύμφωνα με τις γεωγραφικές σου συντεταγμένες που είσαι και τι βλέπεις..

 

Τα παραπάνω φυσικά αφορούν στην τεχνολογική διάσταση του "μαθαίνω τον ουρανό" γιατί τα πιο απλά που αναφέρθηκαν πριν (pocket sky atlas και επιπεδόσφαιρο) είναι άκρως αξιόπιστες μέθοδοι, αναντικατάστατες και πάμφθηνες!

Προσωπικά μου αρέσει και η τεχνολογική πλευρά της υπόθεσης, μπορώ να σου πω ότι έμαθα τεράστιο μέρος του ουρανού με ένα Pocket PC PDA (HP iPAQ 214), το πιο πάνω Royaltek GPS και το software Pocket Stars από εδώ http://www.nomadelectronics.com/

 

Όμως το MySky είναι too much και κοστίζει πολλά!!! Αδικαιολόγητα κατά τη γνώμη μου..άσε που τελικά τα μαθαίνεις παπαγαλία και δεν σου αποτυπώνονται έτσι τα σχήματα/μοτίβα (patterns) των αστερισμών...

 

Τώρα φυσικά, περί ορέξεως...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια σας ευχαριστω πααααααρα πολυ που μου απαντησατε..

Τελικα και γω αυτο καταλαβα.. ειναι ακριβο... καλοι χαρτες αλλα και η ιδεα του μινι λαπτοπ ειναι μια καλη λυση.. ετσι και αλλιως το λαπτοπ που εχω αυτη τη στιγμη ειναι πολυ παλιο...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρέπει να αξίζει ο Pocket Sky Atlas. Το θέμα είναι ότι έχω μπει σε λίστα αναμονής γιατί δεν υπάρχει. Σε επικοινωνία που έχω με το Πλανητάριο, μου λένε ότι περιμένουν και αυτοί απάντηση από το Sky and Telescope. Υπομονή... :mrgreen:

 

Παρτο απο εδω και φτηνοτερα και χωρις μεταφορικα

 

http://www.bookdepository.co.uk/browse/book/isbn/9781931559317

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπερα! (καινουργιος στην παρεα,το 1 μου ποστ) εχω να προτεινω το Sky Scout της Celestron,τo εχω, ειμαι αρκετα ικανοποιημενος,και λογω σχηματος σε -αντιθεση με το My Sky-θα μπορουσες πολυ ευκολα να το προσαρμοσεις επανω στο τηλε σου με χρηση ενος δακτυλιου με υποδοχη piggy bug,η απλα με καποια αυτοκολλητη ταινια κλπ .βεβαια συμφωνω κ με τα παιδια οτι ειναι καλυτερα να μαθεις τον ουρανο με τους '"παραδοσιακους" τροπους παντως εμενα αυτο με εχει βολεψει αρκετα.(προσωπικη αποψη ομως)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης