Jump to content

To απίστευτο αστρονομικο ρολοι της Πραγας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους τους φιλους, ξεκιναω ενα θεμα, καθαρα αστρονομικης τεχνης και παρατηρησεις που μπορει καποια στιγμη ο καθε ενας μας να το εχει υποψην του σε περιπτωση που παει ενα ταξιδι στην Πραγα, αλλα και οχι μονο. Πρόκειται προς ενα αριστουργημα που το λεω εγω για το περιβόητο αστρονομικό ρολόι της Πράγας, γυρισε η κοπελα μου απο ενα 4ημερο στην Πραγα που ηταν και ειχε εντυπωσιαστει πολυ με το συγκεκριμενο Ρολοι, τραβηξε αρκετες φωτογραφιες του, αλλα λογο στην υγρασια που ειχε ο καιρος εκει δεν βγηκαν τοσο καλες, και αναγκαστικα βρήκα καθαροτερες απο το ιντερνετ. Να τονισω οτι ιδιαιτερη εντύπωση μου εκαναν τα αγαλματακια αριστερα και δεξια του ρολογιου ,δειχνοντας πιστευω ενα τροπο ρεαλιστικο την ερμηνεια τους...... Παρακατω θα βαλω δυο φωτογραφιες αρκετα λεπτομερειακες και θα κανω ενα copy paste σε δυο τρια πραγματακια πολυ σημαντικα ωστε να μην γινω κουραστκος.

 

Ένα εξαιρετικό αστρονομικό ρολόι στην πλατεία του Παλαιού Δημαρχείου στο ιστορικό κέντρο της

 

Πράγας, χρονολογείται από την εποχή του Τύχωνα Μπραχέ και του Κέπλερ και δείχνει τρεις

 

ανεξάρτητες κινήσεις σε συμφωνία με το γεωκεντρικό σύστημα: Την ημερήσια και την ετήσια

 

κίνηση του Ήλιου, καθώς και τις φάσεις της Σελήνης.

Τα διαφορετικά χρώματα στην πλάκα του αστρονομικού ρολογιού έχουν το καθένα τη δική του

 

σημασία, πράγμα που αναλύουμε. Αναφέρεται το λυκαυγές και το λυκόφως και η όλη κατασκευή

 

δείχνει τρεις ανεξάρτητες κινήσεις:

-Την κίνηση του Ήλιου κατά τη διάρκεια μιας μέσης ηλιακής ημέρας.

-Τη μέση περιφορά της Σελήνης κατά τη διάρκεια ενός συνοδικού (σεληνιακού) μήνα.

-Τη φαινόμενη ετήσια περιφορά του Ήλιου γύρω από τη Γη πάνω στην εκλειπτική.

Ομοίως, 4 αγαλματίδια υπάρχουν ανά δύο αριστερά και δεξιά της πλάκας του Αστρονομικού

 

Ρολογιού. Από τα αριστερά αγαλματίδια, το πρώτο συμβολίζει τη Ματαιοδοξία, που κοιτάζεται σε

 

έναν καθρέπτη, ενώ το δεύτερο αντιστοιχεί στην Απληστία, που απεικονίζεται συμβολικά με το

 

μεσαιωνικό της πρότυπο, τον Εβραίο τοκογλύφο. Δεξιά, η Λαγνεία αντιπροσωπεύεται από τη

 

μορφή του Τούρκου, που στρέφει το κεφάλι του προς διάφορες πλευρές, ενώ όπως είπαμε τη

 

μορφή του Χρόνου αντιπροσωπεύει ο Χάροντας.

Βέβαια από όλα αυτά τα αγαλματίδια ξεχωρίζει η μορφή του Χάροντα-Χρόνου, με τη μορφή του

 

σκελετού, ο οποίος με την αμμοκλεψύδρα ρυθμίζει τα χρόνια που περνούν, ενώ ταυτόχρονα με το

 

δεξί του χέρι σφίγγει το σκοινί που τραβώντας το κινεί το ρολόι της ιστορίας της πόλης. Μιας

 

ιστορίας που είναι αποτυπωμένη πάνω σε όλα τα ιστορικά μνημεία της πανέμορφης Πράγας.

sofia0.thumb.jpg.756004f61f493b3829e6e5828355af1a.jpg

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι όντως εκπληκτικό αν το δει κανείς από κοντά, ειδικά την ώρα που χτυπάει (αλλάζει ώρα) και δει τις κινήσεις όλων των μορφών που έχει πάνω του.

Και μάλιστα δεν είναι το top θέαμα στην πλατεία αυτή :mrgreen:

Υπάρχουν και άλλα...

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιγουρα υπαρχουν και αλλα ενδιαφεροντα, αλλα οπως καταλαβαινεις κατα το 99% ενδιαφερει τους αστροβοξιτες.... οτιδηποτε αλλο που ειναι στην πλατεια μη αστρονομικο εκτος οτι δεν εχει θεση εδω μεσα, θα ηταν και λιγο εκτος του forum...

Αληθεια φιλε B.D. Foxmoor το εχεις δει απο κοντα ? θα χαρω να μας πεις τις εντυπωσεις σου.

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως είπα είναι εντυπωσιακό και από κοντά.

Ειδικά αν το βλέπεις έχοντας διαβάσει λίγο τι σημαίνει το κάθε τι πάνω του.

Κάθε φορά που είναι να αλλάξει η ώρα και να χτυπήσει (τι χτύπημα δηλαδή, ολόκληρο show κάνει) σηκώνεται όλος ο κόσμος απ'τις μπυραρίες εκεί γύρω και τρέχει για να το δει και να το φωτογραφήσει κτλ.

 

offtopic:

{Στα εκεί γύρω τώρα, περιλαμβάνονται μια πανέμορφη γοτθική Εκκλησία (δεξιά στο βάθος όπως κοιτάς το ρολόι στις φώτο), μπυραρίες όπου με 80-90 cents πίνεις ~1 λίτρο υπέροχης τοπικής μπύρας Pilsner , και φυσικά οι Τσέχες που είναι υπέροχες γυναίκες.

Πάντως η Πράγα είναι ωραία μόνο στην "παλιά πόλη", όπου βρίσκεται και αυτή η πλατεία.Στη "νέα πόλη" είναι πραγματικά άσχημα τα πράγματα αλλά αξίζει να τη δεις για να καταλάβεις πώς ζούσε ο κόσμος επί του "καθεστώτος".}

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρκετα ενδιαφερον, θα το εχω υποψην μου οταν θα παω στην Πραγα :mrgreen:

<Ποτε ειναι η επομενη Εκλειψη Ηλιου στην Πράγα;; >

 

Μου θυμισε το Ρολόι του San Marko στην Βενετια

http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Piazza_San_Marco_(Venice)_-_Clock_tower

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρα πολυ ωραιο,το θαυμασα και εγω για ...10 δευτερολεπτα,στην τρεχατη βολτα μου στην Πραγα,μεταξυ των πτησεων της επιστροφης μου απο Λιθουανια.Ελπιζω να ξαναβρεθω εκει,ωστε να το απολευσω με την ησυχια μου.:D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά πήγα και εγώ τα Χριστούγεννα στην Πράγα και έπαθα την πλάκα μου.Κάθε φορά που άλλαζε η ώρα γινόταν χαμός,μαζευόταν οοοοολη η πλατεία και το χάζευε.Πραγματικά μιλάμε για ένα αριστούργημα αν και το συγκεκριμένο αποτελεί επανακατασκευή καθώς το αρχικό είχε καταστραφεί από τους Γερμανούς νομίζω.Μάλιστα ένας κύκλος του(ο κάτω που δείχνει τις γιορτές των αγίων) δεν δουλεύει στην "νέα έκδοση".

Επειδή ξετρελάθηκα και εγώ με το ρολόι,θα βάλω μια νυχτερινή φώτο που είμαστε..παρεούλα!!!!! :lol:

kjgj.thumb.jpg.c71076a6f37f9cc1077d623c126c5bc6.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι καταπληκτικό, τόσο σαν αξιοθέατο, όσο και από πλευράς λειτουργίας.

Περιγράφει πολλές κινήσεις (τις ανέφερες πιο πάνω) και είναι κατασκευασμένο με φοβερή λεπτομέρεια και τέχνη. Κάθε παράσταση που έχει πάνω, συμβολίζει και κάτι. Όχι μόνο οι φιγούρες στα πλάγια, αλλά οι και οι παραστάσεις στο κάτω τμήμα του ρολογιού.

Κάθε ώρα που χτυπάει, μαζεύεται ο κόσμος και χαζεύει, γιατί γίνεται ολόκληρο σόου. Ανοίγει η πορτούλα που έχει στο επάνω μέρος και περνούν από μέσα κυκλικά οι ξύλινες φιγούρες των 12 Αποστόλων, ενώ η μορφή του Χάροντα χτυπάει την καμπάνα.

Τον ωρολογοποιό που το έφτιαξε τότε, μόλις το τελείωσε τον τύφλωσαν, για να βεβαιωθούν ότι δεν θα επαναλάμβανε αλλού αυτό το αριστούργημα!(τότε είχαν λίγο...περίεργες μεθόδους για να εξασφαλίσουν το...copyright !! :mrgreen: )

 

Το ρολόι βρίσκεται σε μία πλατεία εκπληκτικής ομορφιάς, όπου στην άλλη πλευρά της στέκει η γοτθική εκκλησία της Παναγίας του Τιν. Στην τελευταία υπάρχει ο τάφος του αστρονόμου Τύχο Μπραχέ (άρα, έχουμε 2 σημεία αστρονομικού ενδιαφέροντος στο ίδιο μέρος).

Εάν βρω το χρόνο, θα ανεβάσω τις φωτογραφίες που έχω τραβήξει το 2003 όταν επισκέφθηκα την Πράγα. Είναι από τα αγαπημένα μου μέρη στην πόλη αυτή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε αυτή τη φωτό από το ίντερνετ (έτσι για μία χοντρική ιδέα τη βάζω), στο κέντρο προς τα αριστερά είναι το ρολόι (στο κάτω μέρος του πύργου) και στο κέντρο προς τα δεξιά στο βάθος η Παναγία του Τιν με τους δύο πυργίσκους. Η πλατεία εκτείνεται και πολύ πίσω απ' όσο βλέπετε.

88609051_PragueOldTownSquare.jpg.186707b2d5ab4d9303d7d4d883d5cfa2.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα πάει στην Πράγα τον Απρίλιο του 2007. Απίστευτη πόλη και ένα απ' τα ομορφότερα ταξίδια που έχω κάνει! Πάντως εκτός απ' το ρολόι η Πράγα έχει αρκετά σημαντικά αστρονομικά αξιοθέατα και είχα βάλει σκοπό να πάω σε όλα! Υπάρχουν ακόμα:

 

-Το Πλανητάριο με παραστάσεις και εκθέσεις: http://www.planetarium.cz/ENG/index.htm

 

-Το Αστεροσκοπείο το οποίο κάνει ανοιχτές αστροβραδιές για το κοινό και δείχνουν ερασιτέχνες από τα τηλεσκόπια, ενώ έχει και φοβερό μουσείο: http://www.observatory.cz/intra/intro_en.php

 

-To Klementinum, o Αστρονομικός Πύργος & η Βιβλιοθήκη http://www.klementinum.cz/_en/index.php3 , http://en.wikipedia.org/wiki/Klementinum (απλά απίστευτο μέρος)

 

-Ακόμα, τα αγάλματα των Κέπλερ και Μπράχε, το σπίτι του Κέπλερ και πολλά ηλιακά ρολόγια διασκορπισμένα στην παλιά πόλη..

 

Γενικά είναι ένας αστρονομικός παράδεισος αυτή η πόλη ειδικά αν πας άνοιξη-καλοκαίρι και έχεις καλό καιρό!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη βάλε καμιά φώτο από το Clementinum καθώς εγώ δεν το ήξερα και δεν το επισκέφτηκα.

Παραθέτω μια φώτο του αγάλματος των Brahe-Kepler

dgsgwsgs.thumb.jpg.e8b4e509690e8bbf85d8592a19d2901f.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέθαψα την παρουσίαση "Επίσκεψη στην Πράγα-Περιήγηση στα αστρονομικά αξιοθέατα" που είχα κάνει στον Ωρίωνα τον Μάιο του 2007 με φωτογραφίες από όλα τα παραπάνω:

 

http://www.astrovox.gr/files/quendi_Prague_min.pdf

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραίο ταξίδι το pdf, ευχαριστούμε Παναγιώτη!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποπο φοβερά μέρη !

Ευχαριστούμε !

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταπληκτικές οι φωτογραφίες αλλά και γενικά η όλη παρουσιάση.Αξίζει κάποιος να επισκεφτεί αυτά τα μέρη και ελπίζω και εγώ μελλοντικά να το καταρθώσω. :D

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη εχει δικιο ο Στεφανος, πολυ καλες οι φωτο απο το PDF, συγκεκριμενα μαρεσαν πολυ τα αστρονομικα βιβλια, ιδιος οταν ειναι ετσι παλια και κιτρινιασμενα πολυ με τραβανε στο ματι .... δεινουν μια αισθηση .

 

Νομιζω οτι τελικα επρεπε να παω μαζι με την κοπελα μου...

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πολύ ωραίω το ρολόι που μας εδειξε ο blackholesun αλλα και η παρουσίαση του quendi είναι πολύ ωραία.Απο ότι μας εξειξαν αξιζει κανείς να πάει στην Πράγα. :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικα , εαν γνωριζει κανεις σε οποιαδηποτε αλλη χωρα με σχεση αστρονομικου περιεχομενου και πιστευει οτι ειναι αξιο για παρατηρηση μπορει να μας γραψει εδω... μουσεια, συλλογες ιστοριες κτλ οτιδηποτε εχει σχεση με αξιοθεατα.
82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίταξε αν θες πληροφορίες για το ταβάνι του ναού της Hathor στα Δένδερα, στην Αίγυπτο, που απεικονίζει τον ζωδιακό των αρχαίων Αιγυπτίων...ολόκληρη η αστρονομία των Αιγυπτίων (η οποία ήταν πολύ διαφορετική από των Ελλήνων, για εκείνη την εποχή μιλώντας πάντα) απεικονίζεται πάνω σε έναν δίσκο που πιάνει όλο το ταβάνι. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι μία μορφή επιπεδόσφαιρου, με τους αρχαίους αιγυπτιακούς αστερισμούς.

Το πρωτότυπο έχει αφαιρεθεί και βρίσκεται σήμερα στο Λούβρο.

Υπάρχει ολόκληρη ανάλυση του τι συμβολίζει η κάθε μορφή, και πραγματικά είναι ένα πολύπλοκο σύστημα.

Η δε τοποθεσία στην οποία βρίσκεται ο ναός, είναι πολύ επιβλητική...απλά σου κόβει την ανάσα! (όπως οι περισσότεροι ναοί στην Αίγυπτο, εξάλλου).

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Dendera_zodiac

http://en.wikipedia.org/wiki/Dendera_Temple_complex

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eπίσης ο ναός του Abu Simbel που βρίσκεται στην Νότια Αίγυπτο, στα σύνορα με το Σουδάν πάνω στις όχθες της λίμνης Νάσερ (άλλο εκπληκτικό μέρος, πραγματικά ασύλληπτης ομορφιάς), έχει χτιστεί με τον εξής τρόπο:

2 φορές το χρόνο (δεν θυμάμαι τώρα πότε), οι ακτίνες του ήλιου φτάνουν στο πίσω μέρος του ναού (στο άδυτο) και φωτίζουν τα αγάλματα του φαραώ Ραμσή και του θεού Άμμωνα Ρα - ενώ νομίζω μένει στο σκοτάδι το άγαλμα του θεού του Κάτω Κόσμου.

Γι' αυτό το σκοπό είχαν χρησιμοποιήσει φυσικά αστρονομικές μεθόδους, όπως και για τον προσανατολισμό των πυραμίδων, όταν τις έχτιζαν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κριμα που στο γνησιο ναο εχει αφαιρεθει ο δισκος στο ταβανι και εχει μπει καποια πιστη αναπαραγωγη του ιδιου , διοτι σου φευγει αυτη η αληθινη η αισθηση της παρατηρησης, ιδιος εμεις που εχουμε και καποια εμπειρια στην παρατηρηση.. Φυσικα εννοειται οτι πρεπει να βρισκεται σε μουσειο για ευνοητους λογους , οπως οτι αν βρισκοταν τωρα στο ναο μπορουσε να καταστραφει, ενω τωρα συντηρειται.

Δειτε και αυτο εδω ->

απλα να αποκτησετε μια πιο ζωντανη αισθηση επι του κλιματος...

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης