Jump to content

Θα ήθελα βοήθεια με το τηλεσκόπιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τούλα, δε σου "φώναξα"...και βέβαια πολύ καλά έκανες και γράφτηκες στο astrovox!!!απλά λύση στο ερώτημά σου δε βρίσκεται από εδώ...υπάρχουν αρκετοί λόγοι που μπορεί να μη βλέπεις, δε μπορούμε να μυρίσουμε τα νύχια μας....θέλει από κοντά κάποιος να δει κ να σε βοηθήσει..ή τουλάχιστον βάλε μια φωτογραφία του εξοπλισμού σου να δούμε αν είναι εντάξει..μία από μπροστά για να δούμε μέσα στον σωλήνα και μία όπως το χρησιμοποιείς για να δούμε αν κάτι κάνεις λάθος. στον αέρα πράματα δε γίνονται...αν κάνεις αναζήτηση και δεις πόσες φορές έχουμε πει για το nightwatch....είναι ο απόλυτος οδηγός!!θα μάθεις πολλά πράματα και θα μπορείς πλέον να καταλάβεις τι θα ρωτήσεις σε ένα πρόβλημα, τώρα δε ξέρεις που αναφέρεσαι...απλά λες ότι βλέπεις φως...προσοφθάλμιο έβαλες;εστίασες;ΕΦΤΙΑΞΕΣ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ;;;; οπότε περιμένουμε....
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

sporticous, ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια,έχω κατεβάσει και το stellarium οπότε πιστεύω θα με βοηθήσει.Χθες που είχα περισσότερο χρόνο και ασχολήθηκα με το τηλεσκόπιο το ρύθμισα καλύτερα και είχα εικόνα στον εστιαστή μου, οπότε πιστεύω οτι είμαι σε καλό δρόμο!!! \:D/

 

Παναγιώτη το ξέρω οτι ήθελες να βοηθήσεις και σ'ευχαριστώ που ενδιαφέρθηκες, απλά με πήρες λίγο απο τα μούτρα και ένιωσα λίγο άσχημα γιατι τώρα ξεκινάω και δεν γνωρίζω πολλα πράγματα ακόμα,ωστόσο είχες δίκιο οτι πρέπει να πάρω κάποιο βιβλίο για να με βοηθήσει :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να κανω μια ερώτηση...το τηλεσκόπιο είναι αυτό;

 

http://www.astrovox.gr/forum/files/thumbs/t_telescopio2_196.jpg

 

Επίσης..το συναρμολόγησες εσύ ή το πήρες έτοιμο?

Για μένα πρέπει να κάνεις τα εξής

α) ευθυγράμμιση των κατόπτρων

β) ευθυγράμμιση κύριου σωλήνα/ ερευνητή

γ) έλεγχος σε επίγειο στόχο την ημέρα. Δηλαδή να στοχεύσεις κάτι με τον ερευνητή και να το δεις στο τηλεσκόπιο.

Φυσικά με προσοφθάλμιο μεγάλου πεδίου / μικρής μεγέθυνσης.

 

Μετά το χρησιμοποιείς τη νύχτα στον ουρανό.

Γενικά μην παλεύεις τη νύχτα αν δεν έχεις πετύχει το (γ).

 

Για πιο ειδικές ερωτήσεις..ξαναρώτα.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ifikatis, το τηλεσκόπιο είναι αυτό ακριβώς και το συναρμολόγησα μόνη μου.Έχεις υπόψιν σου αν είναι καλό ή όχι;;

 

ευχαριστώ για τις συμβουλές

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να είμαστε ειλικρινείς, απ την εμπειρία μου σε φθηνά τηλεσκόπια, είναι περισσότερο για μια πρώτη επαφή, παρά για ουσία.

Είναι όμως ένας εύκολος τρόπος να σε κάνουν να ψαχτείς περισσότερο.

Εγώ από ένα παιχνίδι διοπτρικό 6 εκατοστών, πολυ χειρότερο απ το δικό σου ,και χωρίς στήριξη (στερεώνοντάς το στο μπαλκόνι), 13 χρονών είχα δει τους δακτύλιους του Κρόνου. Σημαντική "στιγμή" για την μετέπειτα περιέργεια.

Επειδή όμως δεν έχω εμπειρία απο κοντά με το συγκεκριμένο, μπορεί να είναι και αξιόλογο.

Ρώτησα για το αν το συναρμολόγησες μόνη σου γιατί ο συγκεκριμένος τύπος απαιτεί τα 2 κάτοπτρα να είναι αρκετά καλά ευθυγραμμισμένα για να δεις κάτι.

Πάντως συνήθως αυτό που πάσχει περισσότερο σ αυτές τις προσφορές είναι τα προσοφθάλμια. Πιστεύω αν δοκιμάσεις με κάποιο μέτριο αστρονομικό προσοφθάλμιο θα έχεις σημαντική βελτίωση στην εικόνα.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης