Jump to content

Θα ήθελα βοήθεια με το τηλεσκόπιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

είμαι μια νέα λάτρης της αστρονομίας.Κατάφερα και σύλλεξα ένα κατοπτρικό τηλεσκόπιο που έβγαλε η De agostini και χθες βράδυ είχα την πρώτη μου προσπάθεια να παρατηρήσω τα ουρανια σώμα τα η οποία βγήκε άκαρπη!!Δεν κατάφερα να δω τίποτα άλλο εκτός απο φως.Δεν έχω ξαναχρησιμοποήσει τηλεσκόπιο και δεν ξέρω ακριβώς τι θα έπερεπε να δω.Μήπως θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει λίγο, να μου δώσει κάποιες συμβούλές;;

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ηλθες !

 

Ειχες εστιασει ?

Πες μας λιγα παραπανω για το τι εκανες ( ή δεν εκανες :D )

Κοντα στο σημειο που στοχευες, μηπως ηταν καποια λαμπα ?

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ που απάντησες.

 

Κοίταξα πρώτα απο το σκόπευτρο και προσπαθούσα να βρω κάποιο αστέρι και όταν πίστευα οτι έβρισκα κάποιο προσπαθούσα να το δω απο τον οπτικό σωλήνα.Η αλήθεια είναι οτι γ΄υρω γύρω υπάρχουν λάμπες και είναι λίγο δύσκολο,αλλα και όταν έβρισκα μια σκοτεινή γονία πάλι ήταν δύσκολο να διακρίνω κάτι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν είμαι σίγουρη,προσπάθησα αλλα δεν ξέρω αν τα κατάφερα.Πώς γίνεται ακριβώς κοιτάς απο το σκόπευτρο κάτι και μετά προσπαθείς να το εντοπίσειςμε τον σωλήνα, κι αν δεν τα καταφέρεις;;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρες κοιτωντας μεσα απο το τηλεσκοπιο μια μακρινη ταμπελα ,ή καμπαναριο ή κατι αλλο ευδιακριτο . Κενταρισε το και αλλαξε προσοφθαλμιο που να δινει μεγαλυτερη μεγεθυνση και ξανακεντραρισε το .

Λογικα το σκοπευτρο θα εχει καποιες βιδες .Οχι εκει που ειναι η βαση του αλλα θα το περυτριγιριζουν . Σφιγγοντας η χαλαρωνοντας τες , πρεπει να κεντραρεις τον στοχο σου και στο σκοπτευτρο .

Ετσι οταν θα κεντραρεις κατι στο σκοπευτρο θα το εχεις και μεσα στο οπτικο πεδιο του τηλεσκοπιου .

 

Περιμενουμε να μας πεις αποτελεσματα !!

 

 

Καλα να εισαι

Αλέξανδρος

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Αλέξανδρε θα το προσπαθήσω και θα σου πω.Δηλαδή αν καταφέρω και συγχρωνήσω αυτό,πιστεύεις οτι θα καταφέρω να δω κάτι;

 

Τούλα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο ειναι κυριως για να ξερεις που στοχευεις .

ΑΠλως σκευτομουν οτι αν δεν ηταν ευυγραμμισμενα μπορει το τηλεσκοπιο να εβλεπε σε καποια λαμπα π.χ. .

Ετσι κι αλλως αυτο χρειαζεται να το κανεις .

Κοιτα και την εστιαση και να ξαναεστιαζεις καθε φορα που αλαλζεις προσοφθαλμιο .

 

Τι ακριβως εβλεπες απο μεσα ?

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εαν ειναι ευθυγραμμισμενα ο ερευνητης με τον οπτικο σωληνα τοτε θα δεις τον στοχο που θες να δεις μεσα απο το τηλεσκοπιο.

 

αυτη την διαδικασια καλο ειναι να την κανεις κατα την διαρκεια της ημερας σε ενα ΕΠΙΓΕΙΟ μακρινο στοχο. ΠΟΤΕ στον ηλιο γιατι υπαρχει κινδυνος να τυφλωθεις.

 

οταν ειναι συγχρονισμενα σκοπευτρο-οπτικος σωληνας δες αν βλεπεις καθαρα το ειδωλο σου. παιξε και με τον εστιαστη για να μην βλεπεις θολη εικονα. αν συνεχισεις και τα βλεπεις θολα τοτε θελουν πιθανον ευθυγραμισση τα οπτικα το τηλεσκοπιου (πρωτευων κατοπτρο- δευτερεων κατοπτρο). ψαξε στο forum υπαρχουν πολλα post για την ευθυγραμμιση κατοπτρικων τηλεσκοπιων

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μέσα απ'το σκόπευτρο έβλεπα θαμπά μια λάμψη και πίστευα οτο είναι αστέρι αλλα οταν πήγαινα να το κοιτάξω με τον εστιαστη δεν έβλεπα κάτι μόνο λίγο φως.Ευχαριστώ πάντως παιδια,προφανώς δεν έχω κάνει σωστά τις ρυθμίσεις!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το πισω μερος απο το σκοπευτρο, αν προσεξεις γυριζει, αυτο ρυθμιζει το focus γυρισε το να δεις αν βλεπεις καλα. επισης κοιτα μηπως ειναι λερομενος ο μπροστινοσ φακος

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλημέρα παιδιά,πραγματικά η βοηθειά σας είναι πολύτιμη.

Χθες είχα λίγο χρόνο και προσπάθησα να το ρυθμίσω.Βρήκα κάποιο στόχο με το σκόπευτρο και τον κεντράρισα αλλα όταν πήγα να τον δω στον εστιαστή τον έβλεπα μόνο όταν δεν είχα προσοφθαλμιους,όταν έβαζα κάποιον προσοφθάλμιο δεν έβλεπα τίποτα αλλο εκτος απο φως,δοκίμασα το 20mm και τον κ9 και δεν γινόνταν κάτι,βέβαια δεν είχα πολύ χρόνο ν'ασχοληθώ,θα προαπαθήσω σήμερα και με άλλους προσοφθάλμιους.Απ'οτι διάβασα πρέπει ο πολικός άξονας να είναι ευθυγραμμισμένος με τον σωλήνα,σωστά;;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μια μικρη βοηθεια ανοιξε το manual για τις eq1 απο την skywatcher

 

http://www.skywatchertelescope.net/swtinc/customer_support.php?id=72&class1=1&class2=130

 

εκει θα δεις αρκετα να σε βοηθησουν σαν αρχη για την βαση και το τηλεσκοπιο που εχει τα ιδια χαρακτηριστικα με αυτο που δινει η skywatcher.

 

η πολικη ευθυγραμμιση εχει να κανει οταν θες το τηλεσκοπιο να ακολουθει τον στοχο σου. αυτο χρησιμευει κυριως για την φωτογραφιση. για να κανεις πολικη ευθυγραμμιση θες πολυ καλυτερη βαση απο αυτη που εχεις και κυριως να εχει πολικη διποτρα και μοτερ. η eq1 βαση δεν τα εχει αυτα οποτε πολικη ευθυγραμμιση δεν χρειαζετε να κανεις. και εγω με το δικο μου τηλεσκοπιο στις αρχες προσπαθουσα να κανω πολικη ευθυγραμμιση αλλα δεν γινοταν με τιποτα μεχρι να καταλαβω την ολη διαδικασια και τι χρειαζοταν να εχω.

 

δωσε βαση στην ευθυγραμμιση των οπτικων του τηλεσκοπιου, δες και τα προσοφθαλμια αν ειναι καθαρα.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις συμβουλές kookoo_gr.Θα ξαναπροσπαθήσω με άλλα προσοφθάλμια,μήπως θα μπορούσες να μου πείς πώς καθαρίζουμε τους φακούς και κάτι αλλό,τι θα πρέπει να δω ακριβώς όταν θα τα καταφέρω με τις ρυθμίσεις,αν παρατηρώ ένα αστέρι η΄έναν πλανήτη και ποια η διαφορά τους
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το πλανηταριο εχει ενα πανακι και ειδικο σπρεϊ της baader για το καθαρισμα προσοφθαλμιων. συνολικα η τιμη τους πρεπι να ειναι γυρω στα 30 ευρω. πριν πας ομως να τα αγορασεις δες πρωτα με το ματι σου αν το γυαλι του προσοφθαλμιου ειναι καθαρο απο δακτυλικα αποτυμωματα βρωμιες ή θολουρες. αν ειναι λερωμενα απλα τα καθαριζεις με αυτο το καθαριστικο.

 

ενα οι ρυθμισεις των οπτικων ειναι σωστες τοτε οταν θα εστιαζεις και απεστιαζεις απο ενα αστερι θα βλεπεις οτι δειχνει το πρωτο βιντεακι

 

στο δευτερο βιντεακι φαινοντε οι ομοκεντροι κυκλοι που ολοι λενε οτι πρεπει να βλεπεις οταν ειναι σωστα ευθυγραμισμενα τα οπτικα. για να δεις αυτους του κυκλους θα πρεπει να εχεις ενα αστερι στον εστιαστη και κατα προτιμηση με ενα προσοφθαλμιο με μικρη εστιακη αποσταση πχ 8μμ 9μμ 10μμ για να εχεις οσο πιο μεγαλη μεγεθυνση μπορεις. τοτε θα πρεπει να παιξεις με τον εστιαστη ωστε στην αρχη να εχεις οσο πιο καλο focus εχεις και αφου βλεπεις το αστερι οσο πιο δυνατον καθαρο τοτε απεστιαζεις ελαφρα και θα δεις τους ομοκεντρους κυκλους

http://www.youtube.com/watch?v=af-y2G0RWz0

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βοήθεια έτσι δε γίνεται...Είναι φανερό ότι δεν υπάρχουν οι στοιχειώδης γνώσεις....ποια η διαφορά πλανήτη κ άστρου;;;τι να πω...

πάρε το nightwatch, τόσες φορές το έχουμε ξαναπεί, διάβασε κ μετά ρώτα.

κ επίσης υπάρχει το γνωστό RTFM, διάβασε αυτό το manual....για κάποιο λόγο υπάρχει...

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εντάξη βρε Παναγιώτη,δεν έχουμε όλοι τις γνώσεις που έχεις εσύ!!!!!! Είμαστε και μερικοί αρχάριοι τι να γίνει δεν μπορούμε να τα ξέρουμε όλοι όλα!!!!!!! :roll: Νομιζα οτι γι'αυτό υπήρχε αυτό το Forum για να ρωτάμε και να μαθαίνουμε πράγματα!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι ακριβώς έτσι...αυτό το forum εννοείτε πως είναι για να ρωτάς κ να μαθαίνεις!! :cheesy:

όμως...δε μπορούμε από εδώ να μυρίσουμε τα νύχια μας για το ποιο είναι το πρόβλημά σου κ να το λύσουμε...πρέπει να υπάρχουν κάποιες γνώσεις ώστε να καταλαβαινόμαστε...γι'αυτό υπάρχουν τα βιβλία που εξηγούν τι παίζει γενικά κ πας στο τηλεσκόπιό σου και τα βλέπεις. υπάρχει και το εγχειρίδιο χρήσης του τηλεσκοπίου που βοηθάει...ωραία να θες να ασχοληθείς αλλά μη περιμένεις να τα μάθεις όλα από εμάς, όχι ότι δε θέλουμε να βοηθήσουμε απλά είναι κάποια πράματα που καλύτερα να τα βρεις μόνη σου για να σου μείνουν και να τα καταλάβεις...η ερώτηση ποια η διαφορά πλανήτη και άστρου πρέπει να απαντηθεί από εσένα...ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ...

 

φιλικά,

Παναγιώτης

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κ επίσης,

τις γνώσεις μου, όσες έχω, τις απέκτησα διαβάζοντας βιβλία και ρωτώντας... στην αρχή ήξερα κ εγώ λίγα πράματα, είχα διαβάσει γενικά αλλά δεν είχα τηλεσκόπιο...πάρε βιβλία και διάβασε!!!ξεκίνα από το nightwatch!!εδώ, καλώς ή κακός ο κάθε ένας θα σου απαντήσει με τη γνώμη του, στα βιβλία κρύβεται η απάντηση που θες όμως...

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

έγινε Παναγιώτη ευχαριστώ για τις συμβουλές,θα πάρω αυτό το βιβλίο που μου είπες,όσο για την διαφορά πλανήτη - αστεριών, εννοούσα πώς φαίνονταί στο τηλεσκόπιο,εφ'οσον δεν έχω ξαναπαρακολουθήσει απο τηλεσκόπιο, όχι την πραγματική διαφορά τους.

 

Συγνώμη αν έγινα κουραστηκή, αλλα αν πειράχτηκες που μπήκα στο forum ξέρωντας πολύ λίγα πράγματα δεν χρειαζόνταν ν'απαντήσεις :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο περιπου και μεγαλη μεγενθυση θα δεις τον κρονο καπως ετσι

γυρω στις 10:30 με 11:00 νοτιοδυτικα στο ουρανο θα δυσκολευτεις αλλα με λιγη καλη προσπαθεια θα τον δεις.

Στο ιδιο πεδιο θα εχεις και αστερακια γυρω απο τον πλανητη οποτε θα καταλαβεις και την διαφορα αναμεσα τους.

Καλη αρχη.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σου στελνω και μια φωτο απο το προγραμμα the sky για το που θα τον δεις.

Σαν σημεια αναφορας την spica και τον regulus και θα τον βρεις και τον κρονο.

 

kronos.thumb.jpg.01634edcfc9b47adbf012ea8515fba33.jpg

Κρονος 10:30 - 11:00

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης