Jump to content

Διπλό είδωλο στα κυάλια Vixen Ultima 9X63


Treo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την αστρόφιλη παρέα.

Μου έχει παρουσιαστεί το κάτωθι πρόβλημα με τα Vixen Ultima: Ενώ είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με την εικόνα που δίνουν σε επίγειες παρατηρήσεις, όταν στρέφομαι προς τον ουρανό τα αστέρια/πλανήτες μου εμφανίζονται ως διπλά είδωλα. Παίζω με το focus το κεντρικό και του δεξιού ματιού αλλά το είδωλο παραμένει διπλό. Το διπλό είδωλο είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό όταν προσπαθώ να διακρίνω διπλούς αστέρες ή αστέρια που είναι πολύ κοντά το ένα με το άλλο. Η μόνη λύση που έχω βρει είναι να παίζω με το focus του δεξιού ματιού ώστε να θολώσω το ένα εκ των δύο ειδώλων, ωστε να μπορώ να παρατηρώ πιο ξεκούραστα το άλλο.

Επειδή όμως αυτή δεν είναι πραγματική λύση, μήπως κάποιος από το forum έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα ή ξέρει πως μπορεί να λυθεί το θέμα του διπλού ειδώλου;

 

Σας ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το περίεργο ειναι οτι σε επίγεια παρατήρηση ειναι όπως λες μια χαρα! :?

 

Ειναι λιγο τραβηγμένο αυτο που θα πω.. αλλα μηπως ειναι στραβοβιδωμενος ο ενας απο τους 2 φακους μπροστα?

Το λεω γιατι μου έτυχε εμένα στα κυάλια της bresser που έδινε το Lidl κάποτε.. (βέβαια υποτίθεται οτι του lidl ήταν και λιγο αναμενόμενο να εχουν τετοιου είδους προβλήματα...) το πρόβλημα λύθηκε ξεβιδώνοντας όλο το δεξι "χωνί" απο το κυρίως σώμα, και βιδώνοντάς το σωστα.

 

( Υ.Γ. εεε ποιά λέξη έχουμε για να περιγράψουμε το "χωνι" ρε παιδια? :lol:)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σου έχουν πέσει ποτέ κάτω τα κιάλια;

 

Λογικά έχουν χάσει τον παραλληλισμό τους απλά στην επίγεια παρατήρηση ο εγκέφαλος κατορθώνει και συνδυάζει τις εικόνες παρά το γεγονός αυτό.

 

Το πρόβλημα μπορεί να λυθεί από κάποιον που πιάνουν τα χέρια του και το έχει ξανακάνει ή από κάποιον ειδικό τεχνικό.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν βλεπεις διπλο ειδωλο το βραδυ, λογικα θα πρεπει να βλεπεις και την ημερα. Παρατηρησε καναν στηλο ηλεκτρισμου σε ασπρο φοντο(πολυκατοικια) ή καγκελα μπροστα απο πολυκατοικια...

 

Εχουν εγγυηση τουλαχιστον τα κυαλια?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

draculas και εγω εχθες ειπα να δοκιμασω τα κυαλια που πηρα εδω και κατι μηνες και να δω μπας και δω τον Κρονο (εδω γελαμε) με τα δαχτυλιδια του. Και παρατηρησα το ιδιο. Εβλεπα ξεκαθαρα ενα διπλο λιγοτερο καθαρο ειδωλο μαζι με τον Κρονο. Δεν μας καθοδηγεις αν μπορεις με καποιες φωτο πως και που τα ξεβιδωνουμε να δουμε αν ειναι στραβα τοποθετημενοι οι φακοι?

 

Αν δεν μπορεις πες αν εννοεις τους προσοφθαλμιους ή τους αντικειμενικους οτι ξεβιδωνεις. Και κατι αλλο απο εξω φαινεται οτι ηταν στραβα τοποθετημενος ή αφου τα ανοιξες?

 

Αυτα και καλη συνεχεια! :wink:

 

ΥΓ: Δεν μας λες εχεις καμια σχεση με τον ..... Μητσοτακη???

 

Γιατι και αυτον το λεμε Δρακουμελ για αυτο!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ειναι αυτο που αποκαλουμε συνηθως φαντασμα,πρεπει να ωφειλεται σε αντανακλασεις μεταξυ των φακων,ισως απο κακες επιστρωσεις. Σε αρκετες περιπτωσεις υπαρχουν παραπανω απο μια τετοιες αντανακλασεις

Ομως ακομα και στα πιο φθηνα κιαλια η αντανακλαση ειναι αμυδρη.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομίζω οτί είναι φάντασμα διότι ειναι ένα ξεκάθαρο δεύτερο είδωλο και εμφανίζεται μόνιμα μέσα στο πεδίο.

 

Το ότι δεν βλέπω την ημέρα σε επίγειους στόχους το δεύτερο είδωλο, πρέπει να εξηγείται από την απάντηση του astrovox. Πιάνω τον ευατό μου να δυσκολεύεται να εστιάσει στα αντικείμενα, άπαξ όμως και εστιάσω μετά το είδωλο είναι πολύ καθαρό και όχι διπλό. Επίσης παρατήρησα ότι όσο πιο απόμακροι είναι οι στόχοι (π.χ. αεροπλάνο) τότε εμφανίζεται το δεύτερο είδωλο. Αποκορύφωμα ήταν η χτεσινή παρατήρηση όπου έβλεπα τον Δία διπλό σε μεγάλη απόσταση τον ένα από τον άλλο (γύρω στη μισή μοίρα).

 

Να επισημάνω ότι τα κυάλια δεν μου έχουν πέσει ποτέ, καλύπτονται από 5ετη εγγύηση της Vixen και το χειρότερο είναι ότι τα έχω λιγότερο από μήνα. Δηλαδή τα παρέλαβα εξ'αρχής με defect :evil:. Τέλος πάντων εγώ λέω να μη βάλω χέρι και να τα στείλω πίσω να μου τα "ευθυγραμμήσουν" οι τεχνικοί της Vixen.

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και καλές παρατηρήσεις σε όλους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεόφιλε,

 

Πρίν τα γυρίσεις πίσω, πόσο σίγουρος είσαι ότι δεν έχεις αστιγματισμό στο ένα μάτι; Αν έχεις, το φαινόμενο δικαιολογείται, το έχω πάθει και εγώ και μου το είπε ο οφθαλμίατρος.

 

Φιλικά

Δημήτρης

 

ΥΓ. Οσο για την διαφορά ημέρας-νύχτας, έχει να κάνει με την σημειακή πηγή φωτός και μόνο.

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου φαίνεται ότι δεν πρέπει να έχω αστιγματισμό, εφ'όσον με τα προηγούμενα κυάλια τα bresser δεν είχα αυτό το πρόβλημα. Επίσης κοίταξε και η γυναίκα μου με τα Vixen και το πρώτο πράγμα που μου είπε ήταν ότι το Δία τον βλέπει διπλό. Εκτός και αν έχει κι αυτή αστιγματισμό :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi,

 

I once bought a pair of binoculars only to discover that when I looked at Vega, I got two images. I looked at the image with one eye closed and one open and alternated with each eye. Sure enough, the image jumped just as if I were blinking two photographic negatives searching for asteroids, supernova, or Pluto. You could ask someone else to look throught the binoculars to confirm your results.

 

You should be able to return them to the store where you purchased them from for an exchange. Mind you, if you accidantally dropped the binoculars, the prism(s) have probably moved out of alignment.

 

Hope this is of some help

 

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου φαίνεται ότι δεν πρέπει να έχω αστιγματισμό, εφ'όσον με τα προηγούμενα κυάλια τα bresser δεν είχα αυτό το πρόβλημα. Επίσης κοίταξε και η γυναίκα μου με τα Vixen και το πρώτο πράγμα που μου είπε ήταν ότι το Δία τον βλέπει διπλό. Εκτός και αν έχει κι αυτή αστιγματισμό :D

 

Πολλοί αστιγματισμοί μαζεύονται :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ! Μάλλον τα κυάλια είναι ζαβά

 

Φιλικά

Δημ'ητρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στη φώτο ειναι το σημείο που τα δικά μου κυάλια είχαν στραβοβιδώσει.

απλά το ξεβίδωσα τελείως (προσεχοντας μη μπει σκονη κτλ) και το ξαναβίδωσα σωστά, αμέσως το είδωλο ήρθε "στη θεση" του.

 

(βέβαια έκαναν και 20 ευρω, οπότε δε τα λυπήθηκα και πολύ όταν τα ξεβίδωνα.. :wink: )

 

Αν αντι για τα bresser, ειχα τα vixen, θα τα γύριζα πίσω (αφού εχουν και εγγύηση) χωρις να αρχίσω να ξεβιδώνω διάφορα κομάτια απο πανω..

bresser_10x50_03.jpg.6da6a33b06fc8f6f773e2b087dc1ffe4.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και έχω αστιγματισμό 1 βαθμού μόνο στο αριστερό,

γιατι δεν βλέπω διπλό είδωλο από τα δικά μου 9Χ63;

Λές να έχει κάνει λάθος ο γιατρός; #-o

Μάλλον θα πρέπει να τα επιστρέψεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεόφιλε το προβλημα το ειχες εξαρχης;;

ειχες δοκιμασει ποτε να δεις τον νυχτερινο ουρανο με τα Ulmima;;

 

Αν τα κυαλα ειναι καινουργια τοτε πιστευω οτι θα πρεπει να τα επιστρεψεις και να σου δωσουν αλλα!

 

Εχω και εγω τα ιδια κυαλια και δεν εχω κανενα προβλημα!

Βλεπω τελεια μεσα απο αυτα! (απο διπλους αστερες μεχρι πλανητες και DeepSky)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και τα δικά μου vixen ultima δεν παρουσιάζουν κανένα πρόβλημα, αφήστε που θεωρούνται τα πιο ποιοτικά τους κιάλια.

γιατί δεν κάνετε ένα τηλέφωνο στον αντιπρόσωπο της vixen στην Eλλάδα

2310 694 342.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραια φωτο!!! Θα το τσεκαρω και θα σας πω (Bresser)

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Καταρχήν επιτρέψτε μου να συστηθώ μιας και είναι η 1η φορά που post-άρω στο forum.

Ονομάζομαι Κώστας είμαι 33 χρονών και εδώ και 2-3 μήνες ασχολούμαι, όσο μπορώ λόγω υποχρεώσεων, με την αστροπαρατήρηση. Η εμπειρία μου σε κυάλια και τηλεσκόπια είναι μηδενική.

 

Αγόρασα και εγώ πριν λίγες ημέρες τα συγκεκριμένα κυάλια και έχω τον εξής προβληματισμό:

 

Κοιτάζοντας τον Δία παρατήρησα ότι υπήρχε μια παραμόρφωση της εικόνας του, η οποία εμφανιζόταν στα άκρα του πλανήτη και «προσπαθούσε» να του δώσει την μορφή μιας σταγόνας νερού. Μάλιστα το παραμορφωμένο σημείο έλαμπε ελαφρώς πιο έντονα σε σχέση με τον υπόλοιπο πλανήτη και εμφάνιζε και λίγο χρώμα.

 

Μετακινώντας τον πλανήτη πάνω κάτω άλλαζε και το σημείο εμφάνισης της παραμόρφωσης (δηλαδή από εκεί που φαινόταν στο κάτω άκρο του πλανήτη, μετακινώντας λίγο τα κυάλια, εμφανιζόταν στο πάνω μέρος του κ.ο.κ.)

Όταν έκλεινα το ένα μάτι και παίζοντας με τις ρυθμιστικά, κατάφερνα και δεν έβλεπα αυτή την παραμόρφωση, αλλά και με τα δύο μάτια δεν κατάφερα να βρω την απόλυτη ρύθμιση.

 

Να σχετίζεται αυτό με το πρόβλημα του διπλού ειδώλου του φίλου που ξεκίνησε το thread, ή απλά είμαι τελειώς άσχετος?

 

Να σημειώσω ότι η παραμόρφωση αυτή έγινε αντιληπτή μόνο κατά την παρατήρηση του Διά ο οποίος έχει σαφώς μεγαλύτερο μέγεθος από τα υπόλοιπα αστέρια του ουρανού. Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να πω ότι έχω παρατηρήσει διπλά είδωλα.

 

Ευχαριστώ

Όλα τελειώνουνε και ολα περνάνε

Ιδέες, βασίλισσες

κακογερνάνε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω με τον φιλο astrovox.

Aκριβως το ιδιο προβλημα μου παρουσιασαν τα κυαλια bresser απο το lidl, χωρις να μου εχουν πεσει ποτε κατω. Σημειωνω οτι το προβλημα αυτο δεν υπηρχε απο την αρχη.

Στην επιγεια παρατηρηση δεν ειναι ορατο το προβλημα, αλλα καταλαβαινω οτι ο εγκεφαλος ζοριζεται να φτιαξει μονο το ειδωλο διοτι μολις απομακρυνω τα κυαλια απο τα ματια μου εχω για κλασμα δευτερολεπτου διπλωπια!!

Στην παρατηρηση του ουρανου φαινεται ξεκαθαρα διπλο ειδωλο μεσα απο τα κυαλια.

Νομιζω οτι απλα εχει χαθει η ευθυγραμμιση των δυο φακων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά το πρόβλημα το είχα εγώ και όχι τα κυάλια μιας και ήταν θέμα ρύθμισης. Το πάλεψα και κατάφερα να μειώσω κατά πολύ την παραμορφωση. Αν είχα και κάποιο τρίποδο πιστεύω η ρύθμιση θα ήταν λίγο καλύτερη αλλά σίγουρα θα ήταν πολύ πιο εύκολη.

 

Ευχαριστώ όπως και να έχει.

 

καλό βράδυ

Όλα τελειώνουνε και ολα περνάνε

Ιδέες, βασίλισσες

κακογερνάνε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

O Γερμανος τεχνικος κανει αριστη επισκευη σε κυαλια με προβληματικο παραλληλισμο¨

Αρκει η αξια αγορας τους να δικαιολογει το κοστος επισκευης.

 

 

http://astro.uni-tuebingen.de/~grzy/8.html

152MM F/8 APO, MN68, GPDX-C8, SP-C80, ZEISS TESSAR 360MM ASTROCAMERA, SOLARMAX 40. MX516, 200MM F/2.8 ZEISS ASTROGRAPH, SS2K-PC, EQ6 PRO.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης