Jump to content

Μεταβολή θέσης αστέρα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας! Έχω μια ουσιώδη απορία. Μπορεί να μου πει κάποιος πως μεταβάλλονται οι αλταζιμουθιακές συντεταγμένες κατά την διάρκει της ημέρας (και νύχτας) ενός ουράνιου αντικειμένου; Γνωρίζω ότι το ουράνιο αντικείμενο μετακινείται κατά 15μοίρες την ώρα πάνω στην ελλειπτική του τροχιά. Αυτό όμως σε τι αντιστοιχεί σε ύψος και αζιμούθιο;;;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου. Σίγουρα δεν έχω καθόλου καθαρά σχηματοποιημένο στο μυαλό μου το μοντέλο της "κίνησης" των ουρανίων αντικειμένων , οπότε σαν άσκηση θα προσπαθήσω να σου απαντησω :)

Λέγοντας "ουράνιο αντικείμενο" εννοείς τους πλανήτες και τον Ήλιο;

Η οτιδήποτε;

Στην εκλειπτική τροχιά κινουνται τ' αντικείμενα του ηλιακού μας συστήματος.

Οι αλταζιμουθιακές συντεταγμένες ορίζονται πάνω σε μια νοητή σφαίρα με κορυφή την προέκταση του Β. Πόλου και κέντρο το κέντρο της γης.

Το αζιμούθιο είναι η γωνιακή απόσταση του αντικείμενου απο τον βορρά και το ύψος η γωνιακή απόσταση απο τον ισημερινό της σφαίρας αυτής.

Νομίζω πως παίρνοντας αυτά σαν δεδομένα μπορείς να καταλάβεις οτι οι δυο αυτές συντεταγμένες είναι διαρκώς μεταβαλλόμενες και το ποσοστό της μεταβολής τους έχει να κάνει με την θέση του αντικείμενου στην ουράνια σφαίρα, την κίνηση της Γης και την θέση του παρατηρητή.

Βαζοντας τον παρατηρητή στον πόλο εχεις σταθερό αζιμούθιο και μεταβαλλόμενο ύψος και βάζοντάς τον στον ισημερινό έχεις το αντίστροφο.

Όλες οι ενδιάμεσες θέσεις μεταβάλλουν άμεσα και ανάλογα το ύψος και το αζιμούθιο. Δες κι αυτά σαν αρχικές πληροφορίες,

http://www.meade.com/manuals/m395/celest.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Azimuth

 

Σίγουρα κυκλοφορούν πολλά και πολύ καλύτερα links.

Δεν χρειάζεται να σας τονίσω ότι οποιαδήποτε διόρθωση σε ότι έχω καταλάβει και πει λάθος είναι ευπρόσδεκτη και επιβάλλεται!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σας! Έχω μια ουσιώδη απορία. Μπορεί να μου πει κάποιος πως μεταβάλλονται οι αλταζιμουθιακές συντεταγμένες κατά την διάρκει της ημέρας (και νύχτας) ενός ουράνιου αντικειμένου;...

 

Η απάντηση είναι δυστηχώς όχι. Οι αλταζιμουθιακές συντεταγμένες ενός αντικειμένου

μεταβάλλονται διαφορετικά ανάλλογα σε ποιό σημείο του ουρανού βρίσκεται.

Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο χρησιμοποιούμε τις ισημερινές συντεταγμένες,

όπου ένα ουράνιο σώμα(γενικά μιλώντας) μένει ακίνητο στην απόκλιση

και κινείται με 15μοίρες/ώρα στην ορθή αναφορά όπως είπες.

Τα αλταζιμουθιακά τηλεσκόπια με οδήγηση - για να ακολουθήσουν

ένα αντικείμενο - έχουν κυκλώματα που κάνουν και τους αντίστοιχους υπολογισμούς.

Φιλικά,

Γιάννης Μπελιάς

 

In a world without fences who needs Gates? [-X

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα αλταζιμουθιακά τηλεσκόπια με οδήγηση - για να ακολουθήσουν

ένα αντικείμενο - έχουν κυκλώματα που κάνουν και τους αντίστοιχους υπολογισμούς.

 

...και επιπλέον, κρατάνε σταθερά το αντικέιμενο στο κέντρο αλλά τα αστέρια στο υπόλοιπο πεδίο φαινομενικά περιστρέφονται γύρω από αυτό.

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι ισημερινές συντεταγμένες είναι σταθερές (όχι για αντικείμενα ηλιακού συστήματος) ενώ οι οριζόντιες (ύψος + αζιμούθιο) αλλάζουν με το πέρασμα του χρόνου και το διαφορετικό σημείο παρατήρησης. Υπάρχουν τριγωνομετρικές εξισώσεις που κάνουν μετατροπή από τα συστήματα συντεταγμένων. Δες εδώ:

 

http://star-www.st-and.ac.uk/~fv/webnotes/chapter7.htm

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό που λέω αλλά θεωρώ ότι όλα τα ουράνια σώματα (αστέρια, πλανήτες, κομήτες κα) Σε 24 ώρες διαγράφουν ένα κύκλο με κέντρο τον πολικό αστέρα (περίπου). Το επίπεδο του κύκλου είναι παράλληλο στο επίπεδο του ισημερινού. Φυσικά θεωρώντας ότι μέσα σε αυτή την μέρα η γη δεν έχει αλλάξει σημαντικά την θέση της ως προς τον ήλιο και οι πλανήτες και οι κομήτες δεν έχουν μετατοπιστεί πάνω στην τροχιά τους. Προφανώς η προσέγγιση αυτή είναι καλύτερη όταν αναφερόμαστε σε περίοδο μίας ώρας αντί για 24. Κατ' επάκταση λαμβάνουμε υπόψιν την φαινόμενη κίνηση των σωμάτων πάνω στην κυκλική αυτή τροχιά όπου εύκολα μπορούμε να υπολογίσουμε πως μεταβάλλονται οι αλταζιμουθιακές συντατεταγμένες με τον χρόνο. Σε αυτήν την υπόθεση κατέληξα σήμερα αλλά δεν ξέρω αν είναι έγκυρη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης