Jump to content

Μετατροπή αλταζιμουθιακής στήριξης σε ισημερινή


seliniasmenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Σήμερα απόκτησα ένα nexstar 102 slt. Είμαι νέος στο χώρο και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Υπάρχει τρόπος να μετατρέψω με καμμιά πατέντα ή με κάποιο προιόν που μου διαφεύγει, την αλταζιμουθιακή στήριξη που διαθέτει το παραπάνω τηλεσκόπιο σε ισημερινή, για να μπορώ να κάνω αστροφωτογράφιση για πολύ ώρα με καθαρό αποτέλεσμα;

Κι αν ναι, το go to που διαθέτει μπορεί να προγραμματιστεί γι αυτό το σκοπό;

Όταν δείχνω το φεγγάρι με το 1 δάχτυλο, τα άλλα 3 δείχνουν εμένα και ο αντίχειρας αλλού. Δεν σημαίνει τίποτα αυτό, αλλά ακούγεται ωραία. :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομιζω να μπορεις να κανεις αλλαγη στην συγκεκριμενη(εκτος αν μου διαφευγει κατι).Στα nexstar απο alt/az σε ισημερινη μονο το 4 και το 5 εχουν τετοια δυνατοτηταδες εδω

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομιζω να μπορεις να κανεις αλλαγη στην συγκεκριμενη(εκτος αν μου διαφευγει κατι).Στα nexstar απο alt/az σε ισημερινη μονο το 4 και το 5 εχουν τετοια δυνατοτητα http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=95]δες εδω.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις δίκιο, όπου κι αν έψαξα δεν βρήκα κάτι για το συγκεκριμένο. Απλά είπα μήπως κανείς έχει κάνει καμμιά πατέντα ή γνωρίζει κάτι που μου διαφεύγει.
Όταν δείχνω το φεγγάρι με το 1 δάχτυλο, τα άλλα 3 δείχνουν εμένα και ο αντίχειρας αλλού. Δεν σημαίνει τίποτα αυτό, αλλά ακούγεται ωραία. :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης