Jump to content

Αγορα Light Shroud και dust cover μεσω internet!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να αγορασω το 10'' Light Shroud και το 10'' dust cover απο αυτο το site:

 

http://www.astrozap.com/pages/shrouds.html

 

Ξερει κανεις αν ειναι αξιοπιστο αυτο το site και αν υπαρχει περιπτωση να με χρεωσουν επιπλεον στο τελωνειο?

Εχετε να προτεινετε καποιες εναλλακτικες λυσεις ωστε να αποκτησω αυτα τα αντικειμενα?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο καλησπέρα!

 

Έχω το ίδιο light shroud (φωτοχιτώνιο), και εγώ από εκεί το πήρα (έμμεσα..διάβασε παρακάτω) για το SW 12" dob Flextube! Ποιο τηλεσκόπιο έχεις;

Το astrozap είναι πολύ αξιόπιστο μαγαζί, θεωρώ. Πολλά από τα είδη του τα βρίσκεις και σε άλλα μαγαζιά του internet σε Ευρώπη και Αμερική και αποτελεί προμηθευτή για πολλούς. Οπότε μην ανησυχείς.

 

Συγκεκριμένα πήρα από εκεί και ένα dew shield για το SW 12" dob http://www.astrozap.com/pages/flex-dew.htm και ο άνθρωπος που έχει το Astrozap (Joe Golias) στέλνει άνετα παντού και με Αμερικάνικα Ταχυδρομεία που είναι μονόδρομος! USPS δηλαδή.

 

Πάρτον τηλέφωνο και ρώτα κόστος για USPS μεθόδους αποστολής (Global Express και Priority Mail), δες τις διαφορές στο κόστος και αποφάσισε. Εγώ είχα πληρώσει 6 Ευρώ για το τελωνείο με μέθοδο Global Express και γύρω στα 100 δολλάρια συνολικό κόστος.

 

Τώρα για το light shroud μπορείς να το πάρεις το ίδιο ακριβώς και από Αγγλία από http://www.firstlightoptics.com/products.php?cat=94

 

Εγώ από εκεί το πήρα, τον Άγγλο τον προμηθεύει ο Joe Golias από το AstroZap!! :mrgreen: :mrgreen:

οπότε θα δώσεις λιγότερα μεταφορικά και καθόλου τελωνεία!! \:D/ \:D/ :cheesy: :cheesy:

 

ίσως όμως αργήσει παραπάνω να το στείλει αν δεν το έχει σε στοκ, το παραγγέλνει και αυτός από astrozap για να στο στείλει...αν το έχει θα'σαι οκ!!

 

Καλές αγορές.

Τάσος

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω ενα SW 10'' dob flex. 8)

Στο site http://www.firstlightoptics.com/cart.php δεν μου εχει επιλογη για αποστολη την Ελλαδα.

Εσυ πως εκανες την παραγγελια?

(ευχαριστω για την βοηθεια) :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εσυ πως εκανες την παραγγελια?

 

Νίκο τους πήρα τηλέφωνο. Στέλνουν κανονικά Ελλάδα τα περισσότερα αξεσουάρ και προσοφθάλμια αν θες. Απλά δεν στέλνουν μεγάλα είδη, π.χ. τηλεσκόπια!

 

Οπότε πάρε και κανόνισέ το, θα στο στείλουν με το πολύ 10 Λίρες μεταφορικά :cheesy:

 

Επίσης να ξέρεις, μιας και έχουμε το ίδιο τηλεσκόπιο, εσύ 10 εγώ 12 ίντσες σε Flextube, πως το συγκεκριμένο light shroud του Astrozap είναι το καλύτερο και το πιο κατάλληλο για το δικό μας τηλεσκόπιο γιατί είναι φτιαγμένο ειδικά γι'αυτό! Έχουν προβλέψει και περνάνε μέχρι και τα χερούλια τα μαύρα μέσα από το ύφασμα και γενικά, στέκεται πολύ καλά στο κενό χώρο μεταξύ κάτω και πάνω σωλήνα.

 

Επειδή έχουμε 3 πόλους (struts) δεν είναι εύκολο πράγμα να φτιάξεις π.χ. ιδιοκατασκευή σε light shroud, δεν κάθεται καλά ένα απλό ύφασμα. Το light shroud του Astrozap έχει προβλέψει και έχει 2 φαρδιές ελαστικές μπάντες (ζώνες) οι οποίες αποτρέπουν το ύφασμα από το να μπει μέσα στο οπτικό πεδίο του σωλήνα...πολύ σημαντικό!!! :wink:

 

Έχοντας παραγγείλει πριν πάρω του Astrozap, άλλο light shroud που το φτιάχνουν στα μέτρα του τηλεσκοπίου δίνοντάς τους τις διαστάσεις...την πάτησα φίλε!! ](*,) ](*,) #-o #-o Δεν είχε αυτές τις 2 σωτήριες μπάντες, ήταν ελαστικό ύφασμα και έμπαινε μέσα στο οπτικό πεδίο μιας και οι 3 πόλοι δεν το στήριζαν επαρκώς!! Το astrozap light shroud λοιπόν, δεν το αλλάζω με τίποτα και στο προτείνω με κλειστά μάτια...άκουσε με, είμαι παθών!

 

Για μένα βέβαια..έπρεπε η Sky-Watcher να το δίνει μαζί...H Meade ας πούμε, για το Lightbridge το δίνει...άσε...σαν το αμάξι είναι και αυτό...όλο ζητάει!! :mrgreen: :mrgreen:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εστειλα e-mail και μου απαντησε:

 

At the present time we do not ship to Greece due to the very high cost charged by our couriers , this is up for review over the next couple of months and we will review the situation then.Hopefully then we will be able to offer Greece as a delivery destination.

 

Regards

 

SteveR

 

 

Να το παραγγειλω απο Αμερικη? Νομιζω πως θα πληρωσω τα διπλασια σε φορους :? .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:shock: :shock: τι να σου πω ρε Νίκο...ο ίδιος αυτός ο Steve ήταν, τον κάλεσα στο τηλέφωνο και δέχθηκε ευχαρίστως να μου στείλει ένα light shroud! Επίσης μου είπε ότι μπορεί να μου στείλει και τα περισσότερα αξεσουάρ εκτός από μεγάλα αντικείμενα όπως τηλεσκόπια..ότι σου έγραψα και παραπάνω...

 

Επιμένω πάντως να τον καλέσεις στο τηλέφωνο και αν δεις ότι στα "μασάει" πες του ότι και κάποιος άλλος με SW πήρε πριν 3 μήνες ένα light shroud! Σου απάντησε ίσως, λέω τώρα, έτσι γιατί μπορεί να εννοεί για full αποστολές σε όλα τα είδη, ακόμη και τηλεσκόπια οπότε και είπε όχι.

 

Κοίτα δεν ξέρω αν άλλαξαν τα πάντα, πάντως εγώ τότε με τον Steve μίλησα και τα κανόνισα όλα μια χαρά! Κάνε την προσπάθεια και μίλα του τηλεφωνικά..

 

Από Αμερική υπολόγιζε 30-40 Δολλάρια μεταφορικά και 3-6 ευρώ τελωνείο...

Για αυτό σου λέω μίλα του... :wink: ελπίζοντας φυσικά ότι δεν άλλαξαν όλη την πολιτική τους... :-k

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ξέχασα να σου πω ότι το light shroud μου το έστειλε με Royal Mail!!

 

Αγγλικά Ταχυδρομεία δηλαδή και όχι couriers στα οποία αναφέρθηκε και τελικά μάλλον εννοεί αποστολές μεγάλων μεγεθών, οι οποίες δεν θα μπορούσαν να πάνε με Royal Mail!!!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Νίκο! Καλορίζικο λοιπόν! =D> =D>

 

Διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες για το φορέσεις στο τηλεσκόπιο...δεν είναι τόσο απλό όσο το φαντάζεσαι!! Εγώ πήγα σαν ανυπόμονος που είμαι να το φορέσω από την πάνω πλευρά όπως φαίνεται φυσικό... [-X [-X [-X

 

την πάτησα όμως! χεχε πρέπει να το αφήσεις κάτω στο πάτωμα σαν δακτυλίδι σε σχήμα και να τοποθετήσεις όλον το σωλήνα πάνω του και να φορεθεί στην ουσία από κάτω (!!!) ανεβάζοντάς το σιγά σιγά και προσεκτικά πάνω. Δένεις τη κάτω πλευρά με το σκοινάκι για να κρατήσει και πας στην επόμενη, την πάνω, και μόλις καλύψει όλο τον κενό χώρο και φτάσει πριν τον εστιαστή την δένεις και την πάνω... #-o O:) O:) O:) ](*,)

 

καλώς να το δεχθείς το "βρακάκι" του dob χεχεχε :lol: :lol: :cheesy: :cheesy:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης