Jump to content

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΙΠΟΔΟ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.....ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΗΜΕΡΕΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΑΣ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ.....ΑΥΣΤΗΡΑ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟΥ(SATURN EXPLORER BY MEAD).ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΕΙΜΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ(ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ) images/smiles/icon_razz.gif ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΦΟΒΕΡΗ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΤΟΥ ΤΡΙΠΟΔΟΥ!!!ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο μοντέλο που αναφέρεις, αλλά υποθέτω πως κάποια από τα παρακάτω μπορούν να βοηθήσουν:

 

Τρίποδας (Αλουμινένιος υποθέτω):

- Μπορείς να γεμίσεις τα πόδια του τρίποδα με κάποιο υλικό που θα τα καταστήσει πιό συμπαγή. Παραδείγματα:

α) Βρεγμένες εφημερίδες μέσα στο κοίλο των στελεχών του ποδιού και ψήσιμο (!!!) σε φούρνο

β) Τσιμέντο στο κοίλο των στελεχών του ποδιού (οπότε μαζί με την παρακολούθηση κάνεις και γυμναστική images/smiles/icon_smile.gif

γ) Γέμισμα των ποδιών με κάποιο αφρώδες μονωτικό υλικό που στερεοποιείται (που μπορείς να βρείς σε κατάστηματα εργαλείων)

 

- Μπορείς να κρεμάσεις ένα βάρος από την βίδα που συγκρατεί την βάση στήριξης με τον τρίποδα, μεταφέροντας έτσι το κέντρο βάρους του συστήματος προς τα κάτω.

- Αντικατέστησε τον μετάλλικό δίσκο εξαρτημάτων (accessory tray) με ένα ξύλινο (φτιάξτο μόνος σου).

- Εαν υψώνεις τον τρίποδα, τοποθέτησε σφιγκτήρες στα πόδια στο σημείο που είναι παράληλλα και τα τρία στελέχη του ποδιού. Ετσι μειώνεται λίγο η ελαστικότητα του ποδιού.

 

Και η καλύτερη λύση απ'όλες:

- Βρες ένα ξύλινο τρίποδα: Η αγόρασέ τον ή φτιάξτον μόνος σου.

 

για περισσότερες λεπτομέρειες και ιδέες, πήγαινε στο http://www.astronomyboy.com/cg5/tripod.html

 

Πέτρος

 

[ 22 Αυγούστου 2002: Το μήνυμα τροποποιήθηκε από: psordinas ]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης