Jump to content

Βοήθεια προς εντελώς αρχάριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα...

 

Ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ (αμιγώς ερασιτεχνικά) με την παρατήρηση των άστρων, αλλά σαν noob-άς, δε γνωρίζω πρακτικά τπτ για τα τηλεσκόπια.

 

Θέλω να αγοράσω ένα, δαπανώντας μέχρι και € 300, αλλά με το χάος που αντίκρυσα, αποφάσισα να ρωτήσω εδώ...

 

Έχω μερικές επιλογές, αλλά αυτό δε σημαίνει πως δε θα μου προτείνετε ό,τι εσείς νομίζετε:

 

- Orion STAR BLAST 113 (http://shop.repella.gr/index.php?target=products&product_id=30484)

 

- Sky-watcher 114/1000 EQ1 Compact -MOTOR (SK1141EQ1-M)

(http://www.telescopeshop.gr/show.asp?productId=16)

 

- Τηλεσκόπιο GALAXIA 114/900 Bresser

(http://www.telescopeshop.gr/show.asp?productId=4)

 

Τέλος, θα ήθελα να σας ρωτήσω πόσο σημαντικό είναι ένα μοτεράκι στο τηλεσκόπιο και αν υπάρχουν συγκεκριμένα μοτερ για συγκεκριμένα μοντέλα.

Επίσης, είναι απαραίτητος ένας προσοφθάλμιος adapter για να φωτογραφίσω; Και πάλι, είναι όλοι universal ή συγκεκριμένοι για κάθε μοντέλο;

 

Υ.Γ.: Θα προμηθευτώ επίσης και το "Nightwatch" όπως προτείνουν πολλοί εδώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για δες αυτο το 8αρι dob απο το πλανηταριο:

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=657

Προτεινεται σαν πρωτο τηλεσκοπιο σε αρχαριους που δεν διαθετουν πολλα λεφτα.

Επίσης, είναι απαραίτητος ένας προσοφθάλμιος adapter για να φωτογραφίσω; Και πάλι, είναι όλοι universal ή συγκεκριμένοι για κάθε μοντέλο;

Ασε την φωτογραφηση κατα μερος... Σε αυτο το πεδιο τιμων που αναφερεις, μονο την σεληνη μπορεις να φωτογραφησεις...

Θα προμηθευτώ επίσης και το "Nightwatch" όπως προτείνουν πολλοί εδώ.

Παρε και εναν καλο χαρτη σαν τον sky and telescope pocket sky atlas και εισαι ενταξει.

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1226

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δες και αυτο http://www.aktistar.gr/GSO_09/gsd680.htm στα 329 Ευρώ.

 

Νομίζω μαζί με το Skywatcher που προτείνει ο Laskos παραπάνω, είναι μονόδρομος στα χρήματα που αναφέρεις...

 

Όσο για φωτογράφηση, άστο για πολύ αργότερα. Χρειάζονται πολλά περισσότερα χρήματα, χρόνος και το κυριότερο, γνώση για αξιοπρεπείς λήψεις. Απόλαυσε λοιπόν τον ουρανό και μάθε τον όσο καλύτερα μπορείς.

 

Εναλλακτικά σκεψου και την αγορά κιαλιών για αρχη μιας και είναι καλύτερος τρόπος εκμάθησης του ουρανού. Ξέρω οτι ήδη έχεις απορρίψει την πρότασή μου, αλλά ξανασκέψου το! Μπορείς να δεις περισσότερα απο οσα φαντάζεσαι με κιάλια! Έτσι ξεκίνησα κ εγώ και δεν μετάνοιωσα ποτέ! Είναι ένα στάδιο που πρέπει να περάσει οποιος θέλει να μάθει καλά τον ουρανό..

 

Όπως και να έχει, καλως ήρθες, καλή συνέχεια και να έχεις υπομονή..

Aut dosce, aut disce, aut discede

(Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα έλεγα να πάρεις πρώτα το Nightwatch κι ένα ζευγάρι κυάλια αυτή είναι η καλύτερη κίνηση για αρχή βέβαια κι εγώ όταν πρωτοξεκίνησα έκλεισα

τα αυτιά μου στην πρόταση αυτή.

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1598

Κι εγώ φίλε μου παντώς σου προτεινω το dob 8.Αρχισε μ' αυτό κι έπειτα βλέπεις.Για αστροφωτογράφηση αστο καλύτερα πολλα λέφτα και πολύ ψάξιμο.

Όσο για μοτεράκια κτλ μη νοιάζεσαι για αυτά το dob θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο.

 

Καλό Ξεκίνημα =D> :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ηρθες Δημητρη !

Για τα τηλεσκοπια που αναφερεις τομοτερακι δε θα σε βοηθησει και πολυ .

Αν θες ισημερινη κοιτα και το Skywatcher 6" EQ3-2 .

Εχει μικροτερη διαμετρο απο τα dobsonians που σου προτεινουν τα παιδια , αλλα ειπα να στο δειξω , αν και θα το εχεις δει , μιας και αναφερεσαι και σε γερμανικες στηριξεις .

Καθε μοντελο εχει το δικο του μοτερ .Κυριως το χρειαζεσαι οταν φωτογραφιζεις και πολυ λιγοτερο στη παρατηρηση , εκτος κι αν παρατηρεις πλανητες σε πολυ μεγαλη μεγεθυνση για αρκετη ωρα .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς όρισες και από μένα Δημήτρη και σου εύχομαι καλή αρχή!!!

 

Όσο για τηλεσκόπιο που είπες,προτείνω αυτά εδώ:

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1441

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1614

 

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=532

 

 

'Oσο για προσοφθάλμια δες εδώ:

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=list&cat_id=16&brand=0

 

Βέβαια θα συμφωνήσω με τους παραπάνω πως η καλύτερη επιλογή είναι το Dobsonian 8'' έχω ακούσει πάρα πολύ καλά σχόλια για αυτό... :cheesy:

 

 

Και πάλι καλή αρχή :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θες εναν ανταπτορα που να συγκρατει τη μηχανη σε σταθερη αποσταση απο το προσοφθαλμιο . Ενας οποιοσδηποτε αρκει για τα περισσοτερα προσοφθαλμια . Οι Hyperion εχουν δικο τους ξεχωριστο ανταπτορα .

Δε θα σου προτεινα καθολου τα 2 πρωτα τηλεκσοπια που σου προτεινει η nansy .

Το τριτο τηλεσκοπιο, προσωπικα ,μου αρεσε οταν το χρησιμοποιησα παλιοτερα ,αλλα με 50 Ευρω παραπανω περνεις μεγαλυτερο και με καλυτερη στηριξη .

 

Ψαχνεις προσοφθλαμιο για καποια συγκεκριμενη χρηση ή για ολες τις παρατηρησεις σου ? Θες και να φωτογραφιζεις με αυτον ? Παντως μη περιμενεις και παρα πολλα με αυτη τη μεθοδο .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σας και από μένα. Δεν ανοίγω νέο thread αφού αφορά το ίδιο θέμα που συζητάτε εδώ.

 

Καταρχάς συγχαρητήρια για την οργάνωση και την θεματολογία που έχεις αναπτύξει αυτή η κοινότητα εδώ μέσα. Ονομάζομαι Αντώνης και διατηρώ το ενδιαφέρον μου για την αστρονομία εδώ και πολλά χρόνια. Καταγωγή από Λάρισα και μυημένος από τον κ. Ματσόπουλο που είχε δώσει μία διάλεξη τότε περίπου το 1993. Ήμουν μέλος στην Ένωση Ελλήνων Ερασιτεχνών Αστρονόμων και μετά από χρόνια απουσίας από το ’άθλημα΄ βλέπω ότι έχω ακόμα την λαχτάρα για νυχτερινή παρατήρηση. Δεν είχα ποτέ την τύχη και ευχαρίστηση να έχω δικό μου τηλεσκόπιο και σε πρακτικό επίπεδο θεωρώ ότι ξέρω ελάχιστα πράματα. Μετά από αρκετά χρόνια όμως βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να μπορώ να πάρω το δικό μου όργανο παρατήρησης.

 

Θα ακολουθήσω της συμβουλές σας προς όλους του αρχάριους και θα ξεκινήσω από τα ’απλά’. Προσανατολίζομαι προς το DOBSONIAN που δίνει το πλανητάριο. Στόχος μου είναι να παρατηρώ από την ταράτσα. Περιττό να πω ότι επίσης δεν βλέπω την ώρα να συμμετέχω στην επόμενη παρατήρηση της κοινότητας. Στην αρχή για να θυμηθώ τις ’ρομαντικές’ καταστάσεις νυχτερινής παρατήρησης της σελήνης και λοιπών πλανητών. Ελπίζω γρήγορα να περάσω και σε άλλα στάδια παρατήρησης και στο μέλλον αστροφωτογράφησης.

 

Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι ακόλουθες:

 

1] Να προτιμήσω το 8’’ ή το 10’’ για 200 ευρώ παραπάνω?

 

2] Πέρα από το τηλεσκόπιο, τα λοιπά βασικά extra (φίλτρα κλπ) που θα χρειασθώ πόσο περίπου κοστολογούνται? Και πιστεύετε ότι θα χρειαστώ σύντομα και μία στήριξη?

 

3] Να παραγγείλω από το πλανητάριο Θεσσαλονίκης και να μου το στείλουν πακέτο Αθήνα ή να ψάξω κάτι αντίστοιχο εδώ (για μείωση κόστους και καταπόνησης μηχανικών μερών του τηλεσκοπίου κατά την μεταφορά)?

 

Κάτι άλλο που είναι σημαντικό να κοιτάξω αλλά δεν ξέρω να το ρωτήσω?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φιλικά

Αντώνης

"We See Only What We Know"

J. W. von Goethe

 

Επιστήμη και Τέχνη @ www.DecorHacks.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3] Να παραγγείλω από το πλανητάριο Θεσσαλονίκης και να μου το στείλουν πακέτο Αθήνα ή να ψάξω κάτι αντίστοιχο εδώ (για μείωση κόστους και καταπόνησης μηχανικών μερών του τηλεσκοπίου κατά την μεταφορά)?

 

Φιλε Αντωνη καλως ορισες, εχει τωρα πλανηταριο και στην Αθηνα και ριξε μια ματια και στην Ακτις

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη καλώς όρισες.

 

Αν ρωτήσεις αυτούς που έχουν οκτάιντσο θα σου πουν οτι δε βλέπουν διαφορά με το δεκάιντσο. Αν ρωτήσεις αυτούς που έχουν δεκάιντσο, θα σου πουν πως δε βλέπουν διαφορα με το δωδεκαιντσο κλπ....

 

Ένας καλός ζουμ θα σου δώσει ικανοποιητικό εύρος μεγεθύνσεων και καλή ποιότητα για βαθύ ουρανό. Για πλανητική παρατήρηση και σελήνη θα χρειαστείς κι έναν μπάρλοου αν και λίγες φορές θα μπορέσεις να εξαντλήσεις τη θεωρητική μέγιστη μεγέθυνση του τηλεσκοπίου. Πολύ λίγες, δυστυχώς. Κατάλληλα φίλτρα για νεφελώματα θεωρούνται πρώτα το UHC και μετά το ΟΙΙΙ.

 

Το κατάστημα που αναφέρεις έχει και στην Αθήνα παράρτημα. Δεν κοιτάς όμως και για κανένα μεταχειρισμένο; Αρκετές καλές ευκαιρίες δίνονται εδώ στο astrovox.

Φιλικά Βασίλης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, θα επιλέξω το Dobsonian 8" τελικά...

 

Θα κάνω την παραγγελία από το υποκ/μα Αθηνών τελικά.

 

Ευχαριστώ και πάλι, θα σας ξαναφορτώσω με τις απορίες μου αρκετά σύντομα ελπίζω...

 

Cheers!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

1] Να προτιμήσω το 8’’ ή το 10’’ για 200 ευρώ παραπάνω?

 

2] Πέρα από το τηλεσκόπιο, τα λοιπά βασικά extra (φίλτρα κλπ) που θα χρειασθώ πόσο περίπου κοστολογούνται? Και πιστεύετε ότι θα χρειαστώ σύντομα και μία στήριξη?

 

3] Να παραγγείλω από το πλανητάριο Θεσσαλονίκης και να μου το στείλουν πακέτο Αθήνα ή να ψάξω κάτι αντίστοιχο εδώ (για μείωση κόστους και καταπόνησης μηχανικών μερών του τηλεσκοπίου κατά την μεταφορά)

 

1) Είναι θέμα επιλογής. Το 10άρι έχει μεγαλύτερη φωτοσυλλεκτικότητα και είναι και λίγο (όχι μεγάλη διαφορά μεγαλύτερο). Αν ήταν να επιλέξω εγώ, και αφού το δίλλημμα δεν είναι ανάμεσα σε 8 ή 12 πχ, θα έπαιρνα το 8 και με τα 200 θα αγόραζα έναν καλό προσοφθάλμιο.

 

2) Σιγά σιγά με τα υπόλοιπα. Όταν δεις ότι δε σου αρκεί ο στάνταρ εξοπλισμός, τότε προχωράς. Δες όμως πρώτα τι έχεις και απόλαυσέ τα όσο μπορείς. Θα δεις τι σου αρέσει να κοιτάς και θα εμπλουτίσεις τη συλλογή σου ανάλογα.

Όσον αφορά στη στήριξη, σίγουρα ΟΧΙ. Αυτό θα το δεις μετά, και συγκεκριμένα όταν και αν σου μπει στο μυαλό η αστροφωτογραφία.

 

Καλή συνέχεια

8)

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1] Να προτιμήσω το 8’’ ή το 10’’ για 200 ευρώ παραπάνω?

 

Και εγώ είχα το ίδιο δίλημμα. Τελικά πήρα 10'' για τον εξής λόγο. Αν πάρεις 8άρι και περάσει λίγος καιρός και "κολλήσεις" με το άθλημα θα αρχίσεις να βλέπεις προς 12άρι μεριά :P Και έτσι εγώ πήρα το 10άρι για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο για αρκετό καιρό, αφού από τη μία αναβάθμιση σε 12άρι δεν αξίζει και απο την άλλη τα μεγαλύτερα έχουν, προς το παρόν, κόστος απαγορευτικό για μένα. Κορυφαίος ο συλλογισμός ε;; :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ametop3a.jpg
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο φίλος στην αρχή όμως παιδιά έθεσε και ένα συγκεκριμένο budget(300Ε) και με βάση αυτό του προτείναμε,διαφορετικά και εγώ θα του λεγα να πάρει το 10'' αφού κι εγώ σε αυτό πήγα κατευθείαν.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σάββατο Κυριακή 8-9/8/2009 θα κατέβω λίγο μετά τον Πύργο μια και βλέπω πως είσαι από εκεί, αν θες βρισκόμαστε Σαββάτο βράδυ για παρατήρηση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλως ηλθες Ελενα !!!

 

Αν θες ενα χαρτη που να σου δειχνει απλα τους αστερισμους χωρις πολλα-πολλα νεφελωματα και θες να τον εχεις μαζι σου , ενα επιπεδοσφαιρο θα σου ειναι χρησιμο .

Κοιτα στο www.astronomy.gr

 

Εδω εχει κατι ωραιους χαρτες

 

http://www.asahi-net.or.jp/~zs3t-tk/index.htm

 

Αν θες και για το κινητο σου πες μας .Εχει φτιαξει ενας Αγγλος φιλος μου ερασιτεχνης ενα πολυ ωραιο προγραμμα σε Java .

 

Καλα να εισαι

Αλέξανδρος

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

euxaristw polu gia tin amesi antapokrisi. koitaksa tis selides pou proteineis. omws eimai anamesa sto epipedosfairo (einai forhto, einai varu, euxrhsto ? den katalava akrivws) kai stous xartes (pou einai spiral i pocket).

esu poio tha mou proteines ?

euxaristw ek twn proterwn

Helena

 

ps. menw athina, den tha borousa na ta vrw se vivliopwleia i ekseidikeumena katastimata ? (an gnwrizeis)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το επιπεδοσφαιρο ειναι φτιαγμενο απο χαρτονι οποτε βαρος δεν εχει και με την βοηθεια του μπορεις να δεις σε συγκεκριμενη ωρα και ημερα τον ουρανιο θολο. οδηγιες εχουν για το πως θα το δουλεψεις.

 

οι δε χαρετς του τακι δειχνουν τα στερια και τα διαφορα αντικειμενα του ουρανου ανεξαρτητως ωρας και ημερας. ειναι δωρεαν τους κατεβαζεις και τους τυπωνεις.

 

για καλυτερη βοηθεια απο χαρτες ωστε να αποφασισεις τι θες μπορεις να πεταχτεις στο πλανηταριο θεσσαλονικης. εχει υποκαταστημα κοντα στην ομονοια. μονο σε καταστηματα αστρονομιας θα βρεις αυτα που θες.

 

βολιωτη ενδιαφερομαι για χαρτες για το κινητο μου. εχω το nokia xpress 5310

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε ξερω αν κανει στο κινητο σου , αλλα μπορεις να δοκιμασεις .

http://sideralis.free.fr/

 

Ελενα υπαρχει το Πλανητραριο στην Αθηνα .

Κοιτα στην ιστοσελιδα του για το που βρισκεται .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι ακόλουθες:

 

1] Να προτιμήσω το 8’’ ή το 10’’ για 200 ευρώ παραπάνω?

 

2] Πέρα από το τηλεσκόπιο, τα λοιπά βασικά extra (φίλτρα κλπ) που θα χρειασθώ πόσο περίπου κοστολογούνται? Και πιστεύετε ότι θα χρειαστώ σύντομα και μία στήριξη?

 

3] Να παραγγείλω από το πλανητάριο Θεσσαλονίκης και να μου το στείλουν πακέτο Αθήνα ή να ψάξω κάτι αντίστοιχο εδώ (για μείωση κόστους και καταπόνησης μηχανικών μερών του τηλεσκοπίου κατά την μεταφορά)?

 

1)Προσωπικά θα σου έλεγα να πάρεις το 10'' καθώς εκτός ότι βρίσκεσαι σε ταράτσα το 10'' πιστε'υω θα σου δίνει και μεγαλύτερο εύρος παρατήρησης..

 

2)Θα συμφώνησω και με τους υπόλοιπους,μπορείς έπειτα από κάποιο καιρό που θα έχεις εξοικοιώθει με το τηλεσκόπιο να πάρεις επιπλέον εξαρτήματα για το τηλεσκόπιο..

 

3)Εγώ θα σου πρότεινα να το πάρεις από Αθήνα καθώς υπάρχει το παράρτημα του Πλανητάριου στην Αθήνα και δεν θα έχεις την επιβάρυνση του κόστους μεταφοράς και το ρίσκο(για πολύ σπάνιες περιπτώσεις) να πάθει ζημιά το τηλεσκόπιο κατά την μεταφορά!!

 

Εύχομαι καλές παρατηρησεις και καθαρούς ουρανούς!!! :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά έκανα το μεγάλο βήμα και είμαι κάτοχος ενός κατοπτρικού SkyWatcher 200/1000 (8’’, f/5) πάνω σε μία ισημερινή στήριξη HEQ5 SynTrek. Αυτή είναι βδομάδα πειραματισμών αν και το φεγγάρι γεμίζει όλο και πιο πολύ αλλά η ταρατσάδα πια δεν θα είναι ποτέ ξανά η ίδια.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Οι πληροφορίες που βρήκα εδώ μέσα συγκεντρωμένες ήταν πραγματικά ανεκτίμητες.

"We See Only What We Know"

J. W. von Goethe

 

Επιστήμη και Τέχνη @ www.DecorHacks.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Xαίρομαι που το ακούω αγαπητέ mnova!!Καλορίζικο από μένα και να το χαρείς στο έπακρο!! :mrgreen: :mrgreen:

 

Καλές παρατηρήσεις!!! :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης