Jump to content

Περσείδες 2009: 17 Ιουλ. ως 24 Αυγ. Μέγιστο: 12/13 Αυγ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Οσοι εχετε καλο ουρανο σημερα θα σας προτεινα να βγειτε ΚΑΙ σημερα εξω (αφου ο καιρος αυτες τις μερες κανεις τα δικα του ](*,) :evil: :( )

ελπιζω να μην χασω το φαινομενο απο μερικα καλοκαιρινα συννεφα :evil:

 

Eμάς βροχή και καταιγίδες έχουμε, ξαστεριάζει μόνο την ημερα...Ελέος!!!](*,)

 

Όσοι έχετε την ευκαιρία βγείτε να το δείτε και είστε πολύ τυχεροί!!!

 

Καλές παρατηρήσεις!!! :cheesy: :cheesy:

 

Πολύ ώραια τα emoticon Βi2L πολύ ευρηματικά και ταιριάζουν απόλυτα με την κατάσταση εδώ.. :evil:

 

:cheesy: :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 113
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εύχομαι καλές παρατηρήσεις σε όλους όσους θα ξενυχτίσουν να δουν το φαινόμενο. :D

 

Εδώ ακόμα και τώρα ψιχαλίζει και έχει αρκετά σύννεφα κάνοντας την παρατήρηση των περσείδων αδύνατη. :cry: Αύριο όμως από ότι είδα, δείχνει πώς θα έχουμε ξαστεριά οπότε ελπίζω να μας κάνει την χάρη ο καιρός και να παρατηρήσουμε το όμορφο φαινόμενο των περσείδων.

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά κατά τις 22:00, ο ουρανός στο Ηράκλειο Αττικής ήταν συνεφιασμένος κατά 80%.. Ευτυχώς κατά τις 23:00 που ανέβηκα στη ταράτσα, τα σύννεφα εξαφανίστηκαν.. Παρόλα αυτά, έκατσα για καμία ωρίτσα κοιτώντας προς την Ανδρομέδα (ο Περσέας δεν είχε εμφανιστεί ακόμα) αλλά δεν πρέπει να παρατήρησα πάνω από 3 μετέωρα και αυτά στη περιοχή λίγο πιο κάτω από τον Βέγκα (ίσως να ήταν σποραδικά μετέωρα).. Θα δοκιμάσω σε καμιά ωρίτσα πάλι γιατί βγήκε το φεγγάρι χαμηλά στα ΒΑ και φώτισε την "περιοχή" επικίνδυνα..

 

Είναι ίσως η πρώτη φορά που θα κάτσω να παρακολουθήσω Περσείδες "επαγγελματικά" αλλά πρέπει να ομολογήσω ότι η πρώτη γεύση που πήρα ήταν μάλλον απογοητευτική.. Το θεωρώ αρκετά μεγάλη θυσία να περιμένεις να ανέβει ψηλά ο Περσέας για να δεις τα μετέωρα.. Ίσως το δοκιμάσω αύριο να βάλω ξυπνητήρι κατά τις 3:30 (αφού κοιμηθώ αρκετά το μεσημέρι για να είμαι "φρέσκος") αλλά και πάλι δεν το βλέπω :roll:.. Μπορεί να είμαι λίγο υπερβολικός με τις απαιτήσεις μου αλλά πραγματικά περίμενα κάτι πιο εντυπωσιακό σε σχέση με το rate των μετεώρων.. Για να δούμε μήπως σε καμιά ωρίτσα αλλάξουν τα πράγματα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

(ακολουθεί post συναισθηματικά φορτισμένο:) )

Η ώρα ήταν 02:00 το πρωϊ.. Έριξα μια ματιά προς τον ουρανό από το μπαλκόνι μου και παρατήρησα πυκνά άσπρα σύννεφα στο ΒΔ ουρανό.. Το ενθαρρυντικό ήταν ότι φυσούσε δυνατός αέρας και έτσι τα σύννεφα ταξίδευαν γρήγορα προς την Ανατολή.. Ήταν όμως πολλά και όλα έδειχναν ότι ο ουρανός θα καθάριζε (αν καθάριζε) σε κανένα 20λεπτο, το λιγότερο.. Παρόλα αυτά αποφάσισα να ξανανέβω στη ταράτσα για μια δεύτερη απόπειρα παρατήρησης των Περσείδων..

 

Ως διά μαγείας, μέχρι να ανέβω, ο ουρανός είχε καθαρίσει.. Το θεώρησα καλό σημάδι και κάθησα αναπαυτικά στην ξαπλώστρα.. Η πόλη κοιμόταν.. Δεν ακουγόταν τίποτα πέρα από τα θροΐσματα των φύλλων, κάποιοι γρύλοι και ο μακρινός ήχος από τα αυτοκίνητα στη Λεωφόρο Ηρακλείου.. Όλα ήταν τόσο ήσυχα, καλοκαιρινά θα έλεγα.. Ο Περσέας φαινόταν καθαρά πλέον στις 20 μοίρες ύψος με τον Mirfak να δεσπόζει στον ΒΑ ουρανό.. Για πρώτη φορά έβλεπα με τόση λεπτομέρεια σχεδόν όλα τα κύρια άστρα της Κασσιόπης (εκτός από τα 5 του W).. Κάθησα με το βλέμμα μου κεντραρισμένο στον Περσέα περιμένοντας τα μετέωρα.. Τίποτα.. Ενώ περίμενα καρτερικά για το πρώτο μετέωρο και ενώ είχα αποφασίσει ότι η νύχτα θα έληγε μάλλον πρόωρα, παρατήρησα ένα γνώριμο σχηματισμό ανατολικά του Περσέα.. Ήταν οι Πλειάδες που με τον άνεμο να φυσά, τρεμόπαιζαν με τέτοιο τρόπο όπου έμοιαζαν με κολλιέ από διαμάντια.. Δεν ξέρω γιατί, αλλά ένιωσα ένα ρίγος να με διαπερνάει.. Μετά από λίγο συνειδητοποίησα ότι είχα να δω τις Πλειάδες από το Πάσχα και το γεγονός ότι τις ξαναέβλεπα έμοιαζε με την χαρά που παίρνουμε όταν ξαναβλέπουμε ένα παλιό μας φίλο..

 

Πραγματικά, αν το καλοσκεφτεί κανείς, είναι σχεδόν μαγικό το πως μπορεί η παρατήρηση των αστερισμών να σου προσφέρει ένα ταξίδι στις εποχές.. Ένα ταξίδι στο χρόνο, μιλώντας μεταφορικά.. Μετά από λίγο παρατήρησα και τον Capella.. Και αυτόν είχα να τον δω αρκετούς μήνες.. Αυτό όμως που δεν περίμενα με τίποτα ήταν ο Aldebaran, το μάτι του Ταύρου.. Η νύχτα είχα ησυχάσει κι άλλο και πλέον το μόνο που άκουγες ήταν τα μακρινά γαβγίσματα ενός "ξενύχτη" σκύλου και την αραιή κίνηση στην Λ. Ηρακλείου.. Εκείνη τη στιγμή είδα ένα αμυδρό μετέωρο το οποίο περιέγραψε μια μάλλον περιορισμένη πορεία πριν σβήσει.. Ήταν το πρώτο μετέωρο που έβλεπα μετά από σχεδόν 1 ώρα παρατήρησης.. Δεν με ένοιαζε όμως.. Αυτή η ηρεμία που ένιωθα δεν μπορούσε να συγκριθεί με τίποτε άλλο.. Η καθαρότητα του ουρανού τις πρωϊνές ώρες είναι ένα κεκτημένο για εμάς τους κατοίκους των μεγαλουπόλεων.. Στο ζενίθ έβλεπες τα πάντα καθαρότατα.. Θα ορκιζόμουν ότι μπόρεσα και είδα τη θολούρα του Γαλαξία της Ανδρομέδας με γυμνό μάτι.. Μετά από λίγα λεπτά, είδα και ένα άλλο μετέωρο.. Όμως αποφάσισα να αποσυρθώ όχι γιατί βαρέθηκα, αλλά επειδή άρχισε το κρύο να γίνεται τσουχτερό.. Δυστυχώς δεν εφοδιάστηκα με τα κατάλληλα ρούχα και το πλήρωσα..

 

Αύριο το βράδυ, τελικά αποφάσισα να βάλω ξυπνητήρι στις 03:00 για να συνεχίσω αυτό που σταμάτησα σήμερα με πιο βαριά ρούχα και μια κουβέρτα.. Το πιο πιθανό είναι να μην δω βροχή μετεώρων για πολλούς και διαφόρους λόγους (φώς Σελήνης, φωτορύπανση Αττικής, κλπ).. Παρόλα αυτά, είμαι διατεθειμένος να ξενυχτήσω για να δω τον Ορίωνα, το ξίφος του, το νεφέλωμα του και ίσως τους Διδύμους.. Τελικά την ευχαρίστηση που αντλείς από κάποια πράγματα δεν μπορείς να την μεταδώσεις σε κάποιον που δεν συμμερίζεται το ενδιαφέρον σου.. Αντε να πείσεις κάποιον ότι αξίζει τον κόπο να ξυπνήσεις χαράματα για να δεις 2 αστερισμούς.. Αυτή όμως είναι και η μαγεία της αστροπαρατήρησης.. Σε ανταμείβει μόνο αν ασχοληθείς μαζί της..

 

Σε όσους σκοπεύουν να παρατηρήσουν τις Περσείδες από σκοτεινούς ουρανούς εύχομαι καλή θέαση!! Για εμάς τους "Αττικάριους", εύχομαι καλή τύχη..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητε φιλε faser,

 

Χαιρομαι τελικα που σου αρεσε η σημερινη βραδια και χαιρομαι γιατι ακριβος τα ιδια συνεσθηματα και ερεθισματα ειχα και εγω σημερα (αλλα ΑΚΡΙΒΟΣ τα ΙΔΙΑ) με την διαφορα οτι αντι για Λ. Ηρακλείου βαλουμε Εθν.Παλαιοκαστριτσας και αντι για 2-3 μετεωρα που ειδες εσυ εγω ειδα 20 :D (καποια μαλιστα μεγεθους εως και -2 ισως και παραπανω)

Η βραδια οντως ηταν γεματα συναισθηματα αφου και εγω ειχα να παρατηρησω τις Πλειαδες Αρκετο καιρο, ποσο μαλλον τον Αλντεμπαραν, τον Καστωρ τον Πολυδευκη και την Αιγα.

Πραγματικα σαν παλιους φιλους που ειχα να δους δω μηνες ολοκληρος :D

 

 

Βεβαια σε αντιθεση με εσενα εγω ειχα και παραπολλα Κουνουπια...το οποια με Ξεσκ!$αν :evil:

 

 

Κατα αλλα η βραδια απο θεμα διαττοντων πηγε αρκετα καλα, μπορει να ειδα μονο 20 διαττοντες μεσα σε 1ωρα κ 30λεπτα (συν οτι δεν μπορουσα να δω ολο τον ουρανο, μονο στο 1/2 :( )

Και πιστευω οτι εχω πιασει κανα-δυο Περσειδες με την φωτογραφικη!!! Επιτελους γιατι το παιδευα 3 μερες τωρα :D (

 

Αυτα για την ωρα...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχως δεν ειχαμε εναστρο ουρανο χθες για να παρατηρησω το ομορφο

αυτο θεαμα.

 

Ευχομαι να το καταφερω σημερα,να και δεν εχει δωσει κ τον καλυτερο καιρο,

περιμενω ενα λαθος των μετεωρολογων... :cheesy:

sine qua non...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

faser πολύ ωραία η διήγηση σου !

Εδώ παιδιά οι συνθήκες είναι πολύ καλές ,δεν υπάρχει ίχνος σύννεφου και αναμένεται μια φαντασμαγορική βραδιά :wink:

Καλές παρατηρήσεις ! ! ! :cheesy:

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά faser κι εμένα "μ'έφτιαξε" η περιγραφή σου. Ελπίζω να πάει ακόμη καλύτερα η παρατήρησή σου σήμερα το βράδυ (τα χαράματα 8) ).

 

Εύχομαι σε ολους καθαρό ουρανό και μακάρι να απολαύσουμε όλοι το όμορφο θέαμα (θα το παλέψω κι εγώ σήμερα για πρώτη φορά :wink: )

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο την χθεσινη βραδια!!!

 

 

(δυστυχως ο φακος της φωτογραφικης μηχανης ειχε γεμισει υγρασια και ολες οι φωτογραφιες βγηκαν λιγο θαμπες :( ...και βεβαια περι τις 150 φωτογραφιες βγηκαν αχρηστες :cry: )

 

IMG_5073.thumb.JPG.217521ab494b63f701be638e468cabfd.JPG

Περσειδης (12/08/09 02:59)

 

IMG_5104.thumb.JPG.3750d64bd06278ae6ca730b7591e2166.JPG

Δορυφόρος (12/08/09 03:16)

 

2χ Λαμψη

(το Heavens above δεν δινει πληροφοριες)

 

Kerkyra_12-08-09_small.thumb.jpg.b21ff1c4be1ebafbcf0a5cd32f0d6d80.jpg

Startrails απο χθες το βραδυ.

 

Δυστυχως ο Περσειδης δεν μπηκε μεσα στα Trails :(

(θα δουμε τι θα κανουμε για αυτο....)

Τουλαχιστον φαινονται οι Δυο λαμψεις απο τον δορυφορο.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ faser συγχαρητήρια για το πόστ σου!!Πραγματικά ήταν πολύ όμορφο!!!Μπορεί να μην είδα το φαινόμενο αλλά το συναίσθημα που ένιωσα και μόνο που το διάβασα ήταν τόσο ωραίο!!! :D :D

 

Επίσης αγαπητέ Bi2L οι φωτογραφίες είναι πάρα πολύ καλές!!!Σας ευχαριστώ(ουμε) ολόψυχα που μας δώσατε΄μια ''γεύση'' από αυτό το φαινόμενο!!! :cheesy: :cheesy:

 

Να παρηγορηθούμε και εμείς!!! :cheesy:

 

Καλή συνέχεια και καλές παρατηρήσεις!!! :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

imo.net

http://www.imo.net/news/perseids2009

The usual maximum is due around August 12, 17h30m-20h00m UT, but Esko Lyytinen suggests we may encounter the 1610 Perseid trail earlier on August 12, around 9h00m UT (λo = 139°661)

This could produce activity additional to the normal Perseid ZHRs then of a few tens, maybe up to a hundred. Mikhail Maslov confirmed this but for 8h00m UT and with only 10-15 meteors per hour. Both reseachers further suggest that rates overall could be enhanced above usual by the proximity of the annual stream's core.

To μεγιστο ειναι στις 12 Αυγουστου 20:30 (ωρα Ελλαδος GMT+3) μεχρι και τις 23:00 (ωρα Ελλαδος GMT+3)

...αλλα ο Esko Lyytinen προτεινει οτι το Μεγιστο μπορει να ειναι στις 12.00 (ωρα Ελλαδος GMT+3) το πρωι. (Εαν ισχυει το τελευταιο τοτε το μεγιστο ηταν σημερα στις 12.00 το μεσημερι --θα επρεπε να ειμασταν καπου στον Ειρηνικο για το δουμε =; )

 

Ελπιζω ο Esko Lyytinen και ο Mikhail Maslov να εχουν κανει λαθος...θα το διαπιστώσουμε σημερα το βραδυ.

 

Το κακο ειναι οτι το μεγιστο (20.30-23.00) θα ειναι τις ωρες οπου ο Περσεας δεν θα εχει ανατειλει και ετσι θα χασουμε αρκετα Μετεωρα....αλλα το καλο ειναι οτι θα μας δωσει Μεγαλα Μετεωρα :wink:

και το Φεγγαρι δεν εχει κανει την εμφανιση του :D

 

Επισης το οτι το μεγιστο θα ειναι ή στις 11.00πμ ή στις 12.00μμ (σημερα το πρωι) ή σημερα το βραδυ απο τις 20.30 εως 23.00 ...ΔΕΝ σημαινει οτι και τις υπολοιπες ωρες δεν θα δουμε Ωραιους Περσειδες ή τις υπολοιπες ημερες δεν θα δουμε τιποτα.

 

 

 

Τωρα για την θεαση των Περσειδων εγω θα σας προτεινα οταν καθεστε εξω να μην κοιτατε μονο ενα τμημα του Ουρανου...αλλα να βλεπεται ΟΛΟ τον ΟΥΡΑΝΟ

-θα μου πειτε πως γινεται αυτο;;

Κοιτας προς το Ζενιθ και τα ματια σου "παιζουν" συνεχεια δεξια-αριστερα πανω-κατω, διοτι μονο ετσι μπορουμε να βλεπουμε ολο τον ουρανο (εκτος και αν ειχαμε τα ματια του ψαριου :lol: )

Οι μεγαλυτεροι κα εντυπωσιακοτεροι Διαττοντες πεφτουν μακρεια απο το ακτινοβολο σημειο, οποτε αν κοιταμε μονο προς τον Αστερισμο του Περσεα σιγουρα θα χασουμε τους Διαττοντες που θα πεφτουν πισω και πανω απο το κεφαλι μας, αλλα αν κοιταμε απο την αλλη πλευρα θα βλεπουμε μονο αυτους που πεφτουν δυτικα, αρα το καλυτερο ειναι να κοιταμε στο Ζενιθ και να ριχνουμε ματιες σε ολο τον ουρανο.

 

 

Υποψην οτι ακομα πεφτουν Μετεωρα απο τον Αιγοκερω και τον Υδροχοο, οποτε εχετε το νου σας!! Αν το Μετεωρο προερχεται απο τον Αιγοκερω/Υδροχοο (δηλαδη περιπου απο τον Νοτο ή καπου κοντα στον Δια) τοτε σιγουρα δεν ηταν Περσείδης αλλα α-Αιγοκερίδης ή δ-Υδροχοΐδης.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστούμε Bi2L πολύ καλή ενημέρωση!!! =D> =D>

:cheesy: :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά χαίρομαι που τα συναισθήματα που περιέγραψα στο post μου συμπλέουν με τα δικά σας.. Για μια στιγμή νόμισα ότι κάπου υπερβάλλω, αλλά τελικά λάθεψα..

 

Φίλε Bi2L, νομίζω ότι οι νέες πληροφορίες που μας παρέθεσες είναι άκρως ενθαρρυντικές.. Χωρίς φεγγάρι και σε λογική ώρα πιστεύω ότι η παρατήρηση θα πάει καλά.. Όντως το γεγονός ότι ο Περσέας δεν θα έχει ανατείλει μέχρι τις 00:30 θα μας κάνει να χάσουμε αρκετά μετέωρα, αλλά ευελπιστώ ότι κάποια που θα διαγράψουν μεγάλη πορεία θα φανούν.. Σχετικά με τις οδηγίες που δίνεις για τη παρατήρηση των Περσείδων μπορώ να πιστοποιήσω ότι υπέπεσα σε ένα βασικό λάθος.. Κεντράροντας ευλαβικά προς τον Περσέα πρέπει να κοίταζα μόνο το 1/4 του ουρανού οπότε λογικό είναι να είδα λίγα μετέωρα.. Σήμερα θα ακολουθήσω άλλη τακτική..

 

Πολύ ωραίες επίσης και οι φωτογραφίες σου.. Ειδικά τα trails είναι πολύ πετυχημένα και με εντυπωσιακά χρώματα.. Απλά μια ερώτηση.. Θυμάσαι μήπως τα στοιχεία φωτομέτρησης που χρησιμοποίησες (κλείστρο, διάφραγμα, έκθεση) για τη δεύτερη εικόνα (εκείνη που φαίνεται το μετέωρο στα δεξιά);

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρομαι που βοηθαω :D

 

 

Ολες τις φωτογραφιες (που ανεβασα...γιατι εχω και αλλε) τις εβγαλα με την Canon eos 40D

 

30 δευτερολεπτα εκθεση

iso 500

f/2.8

 

Συνολικα δεν ξερω ποσες φωτογραφιες εβγαλα...αλλα αν σκεφτεις οτι εβγαζα απο τις 2.30 (περιπου) μεχρι της 4.20 ... σχεδον 2ωρες!!!

Περιπου 240 φωτογραφιες.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eλπίζω να ανεβάσετε και άλλες φωτογραφίες!!! :cheesy: Ήταν πάρα πολύ καλές!!! =D> Συγχαρητήρια!!! :mrgreen:

 

Και σε εμάς ο καιρός έχει καλυτερέψει πάρα πολύ αν συνεχίσει έτσι το βράδυ πάμε ταράτσα!!! :cheesy: :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.. Θα δοκιμάσω και εγώ... αν και δυστυχώς ακόμα δεν έχω Eos.. :(
Εαν δεν εχεις Declaser δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις πολλα...

και βεβαια θα πρεπει να βγαζεις φωτογραφιες με καποιο Χ χρονο εκθεσης (οποτε θα πρεπει η φωτογραφικη σου να βγαζει τουλαχιστον μεχρι 15 δευτερολεπτα για να μην πω 30!!)

Και οχι παραπανω απο 40" με 50" γιατι θα χαθει!!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και απο μενα..!

 

Αυτες οι βραδιες και κυριως η σημερινη ειναι , βραδια Περσείδων, και η αγωνια μεγαλωνει για το τι τελικα θα δουμε αυτο το βραδι..

 

 

Εχθες βραδι λοιπον, ειπα να κατσω να παρατηρησω τον ουρανο, για να δω κανα "πεφταστερι"..

 

Καθισα περιπου 4 ωρες (1:30 - 5) εδω απο τον Κεφαλά της Κρητης, αλλα γενικα το θεαμα δεν ηταν και τοσο καλο..

 

Μπορεσα και ειδα μολις 20 διατοντες , και αυτοι αμυδροι , με 1-2 να ξεχωριζουν σαν τον μονοφθαλμο μεσα στους τυφλους...

 

 

Κυρια αιτια ηταν η σεληνη , οπως επισης και ενα λεπτο θυσανοστρωμα οπου εκανε το φως της σεληνης να ειναι εντονοτερο σε μεγαλυτερο μερος του ουρανου...

 

 

Σημερα εχει ξενυχτι παντως, περιμενοντας το καλυτερο δυνατο...(αν και βλεπω οτι αυτο το λεπτοτατο στρωμα νεφων ειναι αρκετο για να σπαταλισει και αλλο λιγο απο τον ειδη σπαταλιμενο λογω σεληνης ουρανιο θολο...

 

 

Καλη παρατηρηση σε ολους παρολα αυτα ! Θα γραψω και παλι αυριο τις εντυπωσεις μου!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και όμως τελικά ξαστέριασε...επιτελούς θα δούμε διάττοντες!!! :cheesy: :cheesy:

 

Τρέχω να το δω!! :cheesy:

Καλές παρατηρησεις σε όλους!! :cheesy: :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και ΝΑΙ!Ξεστέριασε, ξεστέριασε! [-o< [-o<

 

Σε ένα μισάωρο θα ανέβω στην ταράτσα με τα κυάλια να το δω!

 

Καλές παρατηρήσεις σε όλους! :D

 

 

:cheesy: :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις γυρίσαμε από τα "Καμπιά", ένα μικρό, όμορφο οροπέδιο της Σκιάθου. Ο Νίκος Πασχάλης κι εγώ ανεβήκαμε ψηλά για να παρατηρήσουμε τους Περσείδες διάττοντες μακριά από τη φωτορύπανση των παράλιων περιοχών. Η παρατήρηση ξεκίνησε με μιά εντυπωσιακή βολίδα που διέγραψε πάνω από 70° στον ουρανό αφήνοντας μακριά, φωτεινή ουρά. Αυτός ο διάττων έμελλε να είναι και ο καλύτερος της βραδιάς. Στην πρώτη ώρα (21:30-22:30) καταγράψαμε 20 μετέωρα, αλλά στην επόμενη (22:30-23:30) καταγράψαμε 58! Μερικά από αυτά ήταν πολύ εντυπωσιακά και χρωματιστά (άλλα πρασινωπά, άλλα πορτοκαλοκίτρινα). Αν και η υγρασία που νότιζε τα πάντα (και η Σελήνη που ανέτειλε) μας ανάγκασαν να φύγουμε μετά από μόνο δύο ώρες παρατήρησης, η γαλήνη του τοπίου και ο καθαρός ουρανός συνέβαλλαν στο να θεωρώ αυτή την παρατήρηση Περσειδών την καλύτερη που έχω κάνει μέχρι τώρα.

Πριν στρωθούμε στις σεζ-λόνγκ ο Νίκος θέλησε να βγάλει μια-δυό φωτογραφίες για να θυμόμαστε τη βραδιά. Παίζοντας, έγραψα με τον κόκκινο φακό στον αέρα "ASTROVOX", προσπαθώντας να γράφω ανάποδα (mirror) αλλά σωστά από τη μεριά της φωτ. μηχανής και σβήνοντας το φακό κατά την κίνηση του χεριού μεταξύ των γραμμάτων. Το αποτέλεσμα έχει πλάκα! (Και η έκθεση του Νίκου ιδανική.)

1390034349_.thumb.jpg.0125b63d95ffcf98bc6080db31a7974e.jpg

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά μας έκανε την χάρη ο καιρός στην Κοζάνη.Από τις 1:10 μέχρι τις 2:30 παρατήρησα γύρω στους 15-20 διάττοντες.Πραγματικά έμεινα ευχαριστημένη από όλη την βραδυά.Μάλιστα η παρατήρηση έμελλε να ξεκινήσει με μια εντυπωσιακή βολίδα στα βορειοανατολικά γύρω στις 1:20, νομίζω πρασινωπού χρώματος.Η μεγαλύτερη δραστηριότητα ήταν από τις 1:20-2:00 όπου παρατήρησα περίπου 10-15 διάττοντες.Μετά λόγω και της απίστευτης λαμπρότητας της Σελήνης δυστυχώς η συχνότητα των διάττοντων μειώθηκε δραματικά.Μπορέσα, στην υπόλοιπη μισή ώρα να παρατηρήσω 3-5 διάττοντες με γυμνό οφθαλμό, οι οποίοι δεν ήταν και τόσο φωτεινοί. Βέβαια στοχεύοντας προς τον Περσέα μπόρεσα να πετύχω με τα κυάλια άλλους 2-3 διάττοντες.

 

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να παρατηρήσω το μέγιστο της δραστηριότητας που βλέπω πώς ήταν 21:00 μέχρι τις 23:30 διότι επικρατούσε συννεφιά.Μετά τις 24:00 άρχισε να βελτιώνεται ο καιρός.

 

Δεν έχει σημασία πάντως.Εγώ έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη από το φαινόμενο παρά και την σχετική φωτορύπανση που επικρατεί στη περιοχή. :wink:

 

Τώρα περιμένουμε εναγωνιωδώς τις Λεοντίδες που είναι στις 17 Νοεμβρίου.Δεν το χάνουμε με τίποτα. :D

 

κ. Σοφολογή πραγματικά καταπληκτική η περιγραφή σας.Πραγματικά ζηλεύω (με την καλή έννοια πάντα :D ), που δεν μπόρεσα να δω το φαινόμενο σε αυτή την δραστηριότητα.Αλλά δεν πειράζει.

Η φωτογραφία απλά είναι υπέροχη. :D

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τη φετινη βροχη διαττοντων την ειδα απο σκοτεινη τοποθεσια, οχι ομως για πολλη ωρα, γυρω στα 30 λεπτα (0:30 ως 1:00). Η βραδυα ηταν καταπληκτικη, με το Γαλαξια να φαινεται καθαρα, παρα το φεγγαρι. Ηταν αρκετα καλη, αν και δε συγκρινεται με το 2006, που ημουν στην Σιφνο. Μετρησα 17 μετεωρα, και τα 10 απο αυτα αφησαν ιχνος πισω τους. Πρεπει να εχασα και κανα - δυο, καθως για 2 - 3 λεπτα προσπαθουσα να φωτομετρησω το R Coronae Borealis (και κοιτουσα λαθος αστρο).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια κ εγω φετος απο Θεσσαλονικη που ειμαι μπορεσα και ειδα κατι ... Παρολο που ειχε συννεφια σε περιπου μια ωρα παρατηρησης μπορεσα και ειδα 4-5 μερεωρα .... Ας ελπισουμε του χρονου να τα παμε καλυτερα ...... !!!! [-o< [-o< [-o< :D :D :D
ΑΣΤΡΟΝΌΜΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από το σπίτι μου, την άκρη της πόλης της Αλεξανδρούπολης, χωρίς καθόλου συννεφιά, με χαμηλή σχετικά φωτορύπανση, και από τις 23:00 με 1:00, παρατήρισα ελάχιστες, 7 στον αριθμό, και αχνές, με στραμένο το βλέμα στα ΒΒΑνατολικά. (πολλές θα τις έχω χάσει)! Απογοητεύτηκα. Λίγη ώρα μετά είδα πολλές περσίδες ... κατεβασμένες! (Τις περσίδες του παραθύρου μου :( )

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης