Jump to content

Περσείδες 2009: 17 Ιουλ. ως 24 Αυγ. Μέγιστο: 12/13 Αυγ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ βγήκα στις 01:15 το βράδυ.Επείδή εχθές είχα μείνει στην γιαγιά μου,πήγα στην αυλή αλλά φόρεσα μια ζακέτα καθώς τις προηγούμενες μέρες έβρεχε και είχε κρύο..Βγήκα ελπίζοντας να μην υπάρχουν σύννεφα.Πραγματικά εχθές στάθηκα πάρα πολύ τυχερή,εκτός ότι όλα τα φωτά των σπιτιών γυρώ από την αυλή είχαν σβήσει,επίσης δεν είχα και το φως της Σελήνης και δεν επηρέαζε τόσο την όραση μου.Και εκεί που κοιτούσα τον ουρανό οπού ήταν ''γεμάτο'' αστέρια ξαφνικά διέσχισε το οπτικό μου πεδίο μια φωτεινή βολίδα.Και εβλέπα το ίδιο και ξανα και ξανά..Κοίταξα πιο δεξία και συνειδητοποίησα ότι λίγο πιο πέρα ήταν ο αστερισμός του Περσέα.Και τότε αναρωτήθηκα πόσο τυχερή είμαι...Το συναίσθημα ήταν συγκλονιστικό.Ένιωσα ανατριχίλα και δέος μαζί...Πραγματικά δεν περιγράφεται!!!

Δυστηχώς έκατσα μόνο μέχρι τις 02:45 καθώς η αναγκή για υπνο ήταν μεγαλύτερη από αυτήν των Περσείδων...Όμως υποσχέθηκα στον εαυτό μου ότι την επόμενη φορά θα το ξενυχτήσω!!! :cheesy:

 

Ελπίζω όλοι να είχατε την ίδια εμπειρία!! :mrgreen:

:cheesy: :cheesy:

 

 

κ.Σοφολόγη εξαιρετική η φωτογραφία πολύ δημιουργική,καθώς και η περιγραφή σας ήταν πολύ ωραία!!! =D> :mrgreen:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 113
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Όπως σας είπα, παιδιά, δοκίμασα κι εγώ φέτος για πρώτη φορά να την κάνω την παρατήρηση. Δυστυχώς η γνωστή φωτορρύπανση δεν άφηνε και πολλές ελπίδες. Βλέπετε με το τηλεσκόπιο την καταλαβαίνει κανείς λιγότερο. Με γυμνό οφθαλμό τα πράγματα γίνονται ακόμη χειρότερα. Άρχισα κατά τις 23.45. Μετά από αρκετή ώρα αναμονής χωρίς αποτέλεσμα είδα επιτέλους κατά τις 00.20 τον πρώτο Περσείδη, τον οποίο εκτίμησα μεγέθους 2. Βέβαια δεν ξέρω να εκτιμώ σωστά μεγέθη, απλώς προσπάθησα να τον συγκρίνω με τα άστρα της Κασσιόπης και τον Mirfak του Περσέα. Ο πιο λαμπερός μου φάνηκε μεγέθους 1, πέρασε στις 2.02 πμ δίπλα απ' τον Shedir με κατεύθυνση ΝΔ, αφήνοντας μια όχι πολύ μακρυά, αλλά λαμπερή ουρά. Πραγματικά είχα την αίσθηση ότι σε λίγο θα μου ερχόταν μυρωδιά "καμμένου" στον αέρα. Σε λίγο εμφανίστηκε η Σελήνη σε απευθείας οπτική επαφή κι έτσι η ζημιά που μου έκανε η φωταύγειά της μόνο μέχρι τότε ολοκληρώθηκε.

Συνολικά κατάφερα να δω μόνο 5-6 Περσείδες (έναν ακόμη δεν είμαι σίγουρος ότι τον είδα) σε 4 ώρες. Αλλά ακόμη κι αν το ήξερα αυτό απ' την αρχή, πάλι θα στηνόμουν χθες βράδυ για παρατήρηση. 8) Αξίζει τον κόπο!

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έκατσα χτες μέχρι τις 4 και ανταμείφτηκα πλήρως είδα μερικούς πολύ λαμπρούς Περσίδες που ήταν σαν βολίδες , έσκισαν κυριολεκτικά τον ουρανό !

Ομως εδώ θα ήθελα να σχολιάσω κάτι στο άρθρο από ΤΟ ΒΗΜΑ , δείτε εδώ

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=282981&dt=11/08/2009

Δείτε την φωτογραφία , έχει παρμένο τον ουρανό με μεγάλη έκθεση και λένε ότι είναι πεφταστέρια ... ΕΛΕΟΣ

Ρε παιδιά ας τους το πει κάποιος ! ! !

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλέξανδρε εάν παρατηρήσεις την φωτογραφία νομίζω πώς υπάρχει μια βολίδα αριστερά από το κέντρο και μια πολύ πιο μικρή στο επάνω μέρος. :-k

 

Δεν νομίζω να ενοούν ότι οι αστέρες που τραβήχτηκαν σε μεγάλη έκθεση είναι πεφταστέρια.Απλά την έβαλαν περισσότερο για έμφαση και εντύπωση. 8)

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ που είδα την συγκεκριμένη εικόνα μου φάνηκε καθαρά ότι είδα ένα πεφταστέρι εκεί που λέει και η Μαρία... :cheesy: :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φιλοι Διαττοντοπαρατηρητές!!!

 

Η χθεσινη βραδια ηταν πολυ ομορφη, γεματη με ατελειωτα Μετεωρα απου εδιναν ενα φαντασμαγορικο αγγιγμα στον Κερκυραϊκο ουρανο!

 

Παρα το γεγονος οτι το σημειο παρατηρησης ηταν αρκετα μακρια απο την πολη της Κερκυρας (Πηλίδα Σωκρακίου) ο κοσμος που βρεθηκε εκει για να παρατηρησει τους Περσείδες ηταν αρκετος (περισσοτερα απο 30+ αυτοκινητα) πιστευω οτι το χαρηκαν ολοι το γεγονος αφου οι Περσειδες ηταν Φανταστηκοι!! Εκτος απο το πολυ φωτεινο μεγεθος (εως -2), επεφταν αρκετα συχνα!! Αλλες φορες επεφταν δυο-δυο και αλλες τρεις-τρεις \:D/

Συνολικα ειδαμε παραπολλους !!!<περισσοτερους απο 200!! απο τις 21.00 εως 2.00> (δυστυχως δεν κρατησα σημειωσεις αφου ολοι την ωρα εκανα Ουρανογραφια!!!)

 

 

Ομως εδώ θα ήθελα να σχολιάσω κάτι στο άρθρο από ΤΟ ΒΗΜΑ , δείτε εδώ

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=282981&dt=11/08/2009

Δείτε την φωτογραφία , έχει παρμένο τον ουρανό με μεγάλη έκθεση και λένε ότι είναι πεφταστέρια ... ΕΛΕΟΣ

Ρε παιδιά ας τους το πει κάποιος ! ! !

χαχαχα εχουν βαλει τα Startrails για "πεφταστερια" ](*,) ](*,) ](*,) Ελεος !!

 

 

Στεφανε η φωτογραφια με τον φακο ηταν πολυ καλη !! Μπραβο!!!

 

Παιδια χαιρομαι οπου τελικα εφυγαν τα συννεφα και μπορεσαμε να παρακολουθησουμε το φαινομενο!! :D

 

_MG_4190.thumb.JPG.a1da9b160a8852f2314bd1e3ff4ff609.JPG

Περσείδης!! (απο χθες το βραδυ)

12/08/09 23:37

 

Canon eos 30D

60sec

f/4

17mm

ISO400

πανω στην EQ6

 

214753928_12-08-2009sky-stacked.thumb.jpg.750a9a636fe4ffdd3865bdb7b8e880ca.jpg

Κασσιώπη, Περσείδης & Γαλαξίας της Ανδρομέδας

 

 

12/08/09 23:37

 

Canon eos 30D

29min Total (29x60sec)

f/4

17mm

ISO400

πανω στην EQ6

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριε Στέφανε φοβερά εμπνευσμένη η φώτο.Αν δεν κάνω λάθος

είναι ένα είδος Graffiti κάπου είχα διαβάσει αλλά δεν θυμάμαι το

όνομα air graffiti ή κάπως έτσι ](*,) Φαίνεται εξαιρετικά πάντως!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστούμε Bi2L ήταν εξαιρετική φωτογραφία!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :cheesy: :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρά το ότι είδα μια δραστηριότητα στα ΒΑ, από Πόρτο Ράφτη γύρω στα μεσάνυχτα, προτίμησα να ξυπνήσω στις 4:00 όπως κάνω κάθε χρόνο (συνήθως τα ξημερώματα είναι η καλύτερη στιγμή παρατήρησης), αλλά δυστυχώς η θέση της σελήνης ήταν σε σημείο απίστευτα ενοχλητικό και τα παράτησα.

Στέφανε, τόσο η περιγραφή σου, όσο και η φωτό με το φακό είναι φοβερές!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hλία, μεταξύ 22:00 και 23:30 από το ακτινοβόλο σημείο του ΠΕΡΣΕΑ είδα καλά 14 όμορφες και καθαρές βολίδες με ωραιότερη τη 2η κατά σειρά, στις 10:10 περίπου, με χρώμα πρασινογάλαζο και λευκό στην κεφαλή, που είχε πορεία από Β προς ΝΑ.

Μετά η Σελήνη ήταν πιο όμορφη ....για να κοιτάς προς αυτήν, όταν εμφανίσθηκε στο πέρασμα μεταξύ Τήνου και Μυκόνου. :cheesy:

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά πολύς κόσμος ξενύχτησε για να χαρεί το φαινόμενο! Ωραία...

Το να κάθεσαι δύο-τρείς ώρες ξαπλωμένος κάτω από ένα πλατύ, ξάστερο ουρανό δε συγκρίνεται με τίποτα!

Όσο για τη φωτό, ας είναι καλά ο Νίκος που δεν βαρέθηκε (σαν εμένα) να κουβαλήσει μηχανή και τρίποδο κι έκανε μιά πολύ πετυχημένη έκθεση 43 δευτερολέπτων και με το κατάλληλο ISO (δεν βγήκε μόνο το "ASTROVOX" καλά αλλά και η "τσαγιέρα" του Τοξότη πάνω από το κεφάλι μου, καθώς και το ημιφωτισμένο οροπέδιο).

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλέξανδρε εάν παρατηρήσεις την φωτογραφία νομίζω πώς υπάρχει μια βολίδα αριστερά από το κέντρο και μια πολύ πιο μικρή στο επάνω μέρος. :-k

 

Δεν νομίζω να ενοούν ότι οι αστέρες που τραβήχτηκαν σε μεγάλη έκθεση είναι πεφταστέρια.Απλά την έβαλαν περισσότερο για έμφαση και εντύπωση. 8)

Εντάξη αλλά έχουν βάλει αυτή τη φωτο και λένε ότι "αυτό" είναι η βροχή των Περσείδων, το ότι μπορεί να υπάρχει ένας διάττοντας στη φωτο δεν σημαίνει τίποτα . Επίσης στο άρθρο λένε "Οι Περσείδες είναι «ουρές» που αφήνει στο διάβα του στο ηλιακό μας σύστημα ο κομήτης 109P/Swift-Tuttle " Ύστερα από αυτά ,τι συμπέρασμα θα βγάλει ένας ενημερωμένος αναγνώστης ...

ότι λένε πράγματα που δεν ισχύουν ... ](*,)

Επι ευκαιρίας : Μπράβο για τις φωτογραφίες σου Bi2l

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξη αλλά έχουν βάλει αυτή τη φωτο και λένε ότι "αυτό" είναι η βροχή των Περσείδων, το ότι μπορεί να υπάρχει ένας διάττοντας στη φωτο δεν σημαίνει τίποτα . Επίσης στο άρθρο λένε "Οι Περσείδες είναι «ουρές» που αφήνει στο διάβα του στο ηλιακό μας σύστημα ο κομήτης 109P/Swift-Tuttle " Ύστερα από αυτά ,τι συμπέρασμα θα βγάλει ένας ενημερωμένος αναγνώστης ...

ότι λένε πράγματα που δεν ισχύουν ... ](*,)

Επι ευκαιρίας : Μπράβο για τις φωτογραφίες σου Bi2l

 

Το πρόσεξα Αλέξανδρε.Και συμφωνώ.Αλλά και τι θα γίνει?Θα το αλλάξουν ή θα ξανατυπώσουν την εφημερίδα?? :lol: Δυστηχώς υπάρχει παραπληροφόρηση στις μέρες μας αφού σχεδόν όλοι οι δημοσιογράφοι για να κάνουν θέμα και να πουλήσουν, μεγαλοποιούν και πολλές φορές παρερμηνεύουν τέτοια γεγονότα.Δεν είναι κάτι καινούργιο δυστυχώς και ούτε πρόκειται να αλλάξει κάτι, κακά τα ψέμματα..

 

Αγαπητέ Bi2L οι δυο φωτογραφίες που μας παραθέσατε είναι απλά καταπληκτικές. =D>

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι.

 

Ολοκληρώνεται σήμερα η καταγραφή της βροχής των Περσείδων απο την Αστρονομική Ένωση Σπάρτης σε συνεργασία με την ESA/RSSD Meteor Research Group και την DLR (Γερμανικό κέντρο ερευνών αεροναυτικής και διαστήματος).

 

Η προσπάθειά μας έγινε απο το Καταφύγιο Πάρνωνα του ΕΟΣ Σπάρτης όπου είχαν εγκατασταθεί μια κάμερα SPOSH με χειριστή τον Stefan Elgner της DLR και τρείς κάμερες WATEC υπό την καθοδήγηση του Δρ Απόστολου Χρήστου του Armagh Observatory. Μια ακόμη ομάδα με κάμερα SPOSH είχε εγκατασταθεί στο Καταφύγιο Μαινάλου του ΕΟΣ Τρίπολης υπό την καθοδήγηση του Κώστα Γουργουλιάτου της Αστρονομικής Εταιρείας Πατρών.

 

Η προσπάθεια είχε μεγάλη επιτυχία και καταγράφηκαν αρκετές δεκάδες μετέωρα καθε βραδυά. Ευελπιστώ σε μερικές ημέρες να μπορέσουμε να ανεβάσουμε και κάποια βίντεο.

 

Ακόμη το βράδυ της Τρίτης κι απο τον ίδιο χώρο, επιχειρήθηκε απο τα μέλη μας καταγραφή της απόκρυψης αστέρος 13 mag στον Υδροχόο απο τον αστεροειδή Diana (12mag). Μετά την εξέταση των CCD λήψεων η αναφορά ήταν αρνητική, δηλαδή η απόκρυψη δεν έγινε ορατή απο τον Πάρνωνα. Λίγο αργότερα έγινε επιτυχής καταγραφή με CCD και οπτικούς, ενός ακόμη αμοιβαίου φαινομένου ανάμεσα στους δορυφόρους του Δία, αυτού της ολικής έκλειψης της Ευρώπης απο τον Γανυμήδη.

 

Συμπερασματικά, ήταν καταπληκτική εμπειρία για όλους μας, όπου παρόλες τις "γεμάτες" νύχτες, κανείς δεν πήγαινε για ύπνο πριν βγεί ο Ήλιος!

 

SPOSH1.thumb.jpg.5dd883c83cb201bba2edf929f34bc9d8.jpg

Η κάμερα SPOSH

 

Steafan.thumb.jpg.a0be8533f03332f9fa40ab0b93512891.jpg

O Stefan Elgner της DLR

 

Tolis.thumb.jpg.464810b8b33d3004370a85820b59d357.jpg

Ο Δρ. Απόστολος Χρήστου του Armagh Observatory

 

Tsamis.thumb.jpg.d7975e6c8a994b3981a99608a9799d1e.jpg

Ο Βαγγέλης Τσάμης ενώ καταγράφει την βροχή των Περσείδων με κάμερα WATEC

 

Thanos2.thumb.jpg.7fdeb094d98e0d276b2ef2d3d8d9b971.jpg

Ο Θανάσης Δούβρης ενώ καταγράφει την έκλειψη της Ευρώπής απο τον Γανυμήδη

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια για την συλογικη προσπαθεια σας, και περιμενω και αλλες

καταγραφες. =D>

Τα λεμε στον Παρνωνα.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες αγαπητέ takis63 και συγχαρητήρια για την δουλειά σας και την προσπάθεια σας. :D

 

Εύχομαι να ανεβάσετε και τα βίντεο που αναφέρετε.Σίγουρα θα μας εκπλήξουν. [-o<

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβοοοο =D> =D> =D>

Λοιπόν και σήμερα παρατήρησα τις περσείδες και ξύπνησα στις 4.20 για να τις δω στο καλύτερο . Βέβαια μετά από μια ώρα και κάτι άρχισε να ξυμερώνει και το φως του Ήλιου έδωσε τέλος στην παρατήρηση . Με εντυπωσίασε πάντος ο ουρανός ... Εκτός από τα πεφταστέρια και 4-5 δορυφόρους που πέρασαν ,οι αστερισμοί ήταν όλα τα λεφτά ... δεν μπορούσα να βρω την μεγάλη άρκτο (το μεγαλύτερο μέρος της είχε χαθεί πίσω από ένα λόφο στα βόρεια) , ενώ ο Ωρίωνας ήταν ψηλά στα ανατολικά , και όμως ήταν καλοκαίρι, λίγο πριν ανατείλει ο Ήλιος αλλά λέμε τώρα :lol:

Έχω βγάλει μια φωτογραφία γιατί πραγματικά έπρεπε να την αποθανατίσω αυτή τη στιγμή :P

Διαβάστε και την αφήγηση ε !

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=9199

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Αλέξανδρε. :D Πολύ όμορφη φωτογραφία.Και εγώ όταν παρατηρούσα τις περσείδες εκμεταλλεύτηκα το γεγόνος και έκανα μια μικρή παρατήρηση με τα κυάλια.Και εγώ είχα δει κατά τις 3 παρά να ανατέλλει ο Ωριώνας.Λογικό είναι αφού οδεύουμε προς τον χειμώνα. :) Πάντως εγώ δεν μπόρεσα να παρατηρήσω για δεύτερη μέρα τις Περσείδες μιας και μετά από τις 2 άρχισε να συννεφιάζει.Μια φορά μα την έκανε την χάρη ο καιρός. :P

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τακη...ενα μεγάλο Μπραβο σε ολη την Ομαδα!!!!

Συγχαρητηρια =D> =D>

 

 

πια ειναι τα χαρακτηριστικα απο τις καμερες SPOSH και WATEC ;;(αν και ειδα καποια...)

 

 

Ελενη κ Αλεξανδρε σας ευχαριστω.

 

 

Αλεξανδρε Μπραβο για την φωτογραφια :wink:

Ειναι οντως πολυ ομορφο να βλεπεις εναν φιλο απο τα παλια! ενα φιλο οπου ειχαμε τοσο πολυ καιρο δουμε :)

Αντε καλο Χειμωνα!!!

 

 

Τωρα οσο για τους Περσειδες...υπαρχουν πολυ ωραια στατιστικα στο imo.net

http://www.imo.net/live/perseids2009/

οπου μπορειτε να δειτε την "δυναμη" της βροχης στις 12 Αυγουστου, Πραγματικα εντυπωσιακο!

per2009peak.png.7257e4a36b726bc9dc19e62050d3dc93.png

per2009overview.png.63864a8105b3361d620e4a948f180b9f.png

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστούμε Bi2L για τα στατιστικά. =D> Παρατηρώ ότι η δραστηριότητα ξεπέρασε τα 200 μετέωρα/ώρα. :shock: Πολύ εντυπωσιακό.

 

Καλά εγώ στην χαμηλότερη δραστηριότητα που καταγράφθηκε βγήκα και παρατήρησα. :lol: :roll: :mrgreen:

 

Δεν πειράζει, τι να κάνουμε..Τώρα περιμένουμε τις λεοντίδες. :D

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mπράβο αγαπητέ Bi2L για τα στατιστικά!!!Είναι πολύ κατοπιστικά και ενημερωτικά!!! :cheesy: :cheesy: =D> =D>

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έκθεση Παρατήρησης Περσίδων Διαττόντων Αστέρων 12 Αυγούστου 2009

 

Τοποθεσία: Μνημείο Πεσόντων, Κολυμπάρι Χανίων, Ν35,33,19 Ε23,46,33

Φωτομετρία: 21,02 ζενιθ, 20,24 ανατολικά (φωτορύπανση από το Κολυμπάρι)

Χρόνος Παρατήρησης: 180 λεπτά

Έναρξη: 12/8/09 - 21:43

Λήξη: 13/8/09 - 00:43

Παρατηρητές: Χρήστος Σωτηρόπουλος, Ευγενία Παπαλά, Φαίδρα Μποτονάκη, Νίκος Μανωλακάκης

 

Ξεκινήσαμε την προετοιμασία του εξοπλισμού βίντεοκάμερα στο υπέρυθρο, φωτογραφική μηχανή με φιλμ 500ASA, Ψηφιακή μηχανή λήψεις 400ASA.

 

Κάναμε μία παρουσίαση αστέρων από 0 μέχρι 5 για να έχουμε μέτρο σύγκρισης για την εκτίμηση φωτεινότητας των διαττόντων και ξεκινήσαμε την καταγραφή στις 21:43 με τον πρώτο διάττοντα. Καταγράψαμε πάρα πολλούς να έχουν διεύθυνση από Περσέα προς Μεγάλη Άρκτο, όπως και οι περισσότερες από τις βολίδες είχαν την ίδια διεύθυνση.

 

Σε 180 λεπτά καταγράψαμε 82 μετέωρα δηλαδή 27 μετέωρα ανά ώρα.

Αναλυτικά: την 1η ώρα(21:43 - 22:43): 24 μετέωρα. Την 2η ώρα(22:43 - 23:43): 38 μετέωρα. Την 3η ώρα(23:43 - 00:43): 18 μετέωρα.

 

Καταγράψαμε και 6 μη-Περσίδες με κατεύθυνση κυρίως από τον Κύκνο προς την Μεγάλη Άρκτο και τον Τοξότη.

 

Πίνακας Καταγραφής Διαττόντων Αστέρων

 

Χρόνος Φωτεινότητα Σχόλια

21:43 -1

21:48 3

21:48 3

21:49 4

21:49 -4 βολίδα! Μεγάλη ουρά

21:51 1

21:51 3,5

21:55 3

22:00 3

22:03 0

22:08 -3 βολίδα! Μεγάλη ουρά

22:08 3

22:11 1,5

22:14 1

22:18 1

22:25 3

22:31 -3 βολίδα! Μεγάλη ουρά

22:32 -2 βολίδα! Μεγάλη ουρά

22:34 2

22:35 -6 βολίδα! Μεγάλη ουρά

22:36 4

22:38 3

22:39 3,5

22:41 4

22:49 1

22:52 0

22:53 4

22:55 4

22:55 2

23:00 1

23:01 3

23:02 0

23:04 2

23:06 4

23:08 3

23:10 4

23:10 4

23:11 4,5

23:12 5

23:15 1

23:16 1

23:17 5

23:17 4

23:17 0,5

23:18 2

23:20 3

23:20 2

23:20 3,5

23:22 1

23:22 1

23:23 1,5

23:23 2,5

23:24 1,5

23:24 1

23:24 3

23:25 4

23:29 5

23:29 2,5

23:31 4

23:32 4

23:34 4

23:36 4

23:39 2

23:46 2

23:46 1

23:46 1

23:47 3

23:53 4

23:55 1

23:55 -3 βολίδα! Μεγάλη ουρά

0:05 1

0:06 3

0:06 4

0:10 2

0:14 -1

0:14 1

0:15 -2 βολίδα! Μεγάλη ουρά

0:19 -1

0:21 1

0:22 1

0:23 2

0:33 4

0:43 ----- Λήξη Παρατήρησης

48320731_persidmeteorshowerreportnumberperminute.png.c75b23a58a11bafefd9f3be893500f96.png

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eξαιρετικός ο πίνακας καθώς και το γράφημα!!! :cheesy: :cheesy: =D> =D> =D>

 

Μπράβο σας!!! =D> =D>

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας αστροφιλοι!

 

Φετος ειχα την χαρα να δω (εστω και για λιγο) αυτο το υπεροχο φαινομενο που μας χαριζει ο νυχτερινος ΚΑΘΑΡΟΣ ουρανος!

Δυστυχως μονο το 2ο βραδι (ξημερωματα Πεμπτης 13/8 ) ειχε καθαρο ουρανο στην Θεσσαλονικη κι ετσι, απο τις 01.00-02.00 περιπου, αλλα οχι με συνεχη παρακολουθηση, μπορεσα να δω μονο 5 Περσειδες. :cheesy:

 

Οι 2 απ' αυτες ηταν καπως "αχνες" θα τις χαρακτηριζα, αλλα οι 3 ηταν πολυ εντονες σαν φωτοβολιδες και αρκετα μεγαλες.

Εστω αυτες ηταν αρκετες για να μου δωσουν την χαρα της παρατηρησης αυτου του ομορφου φαινομενου. :cheesy:

 

Ο καιρος λιγο μετα τις 02.00 συννεφιασε κι ετσι δεν ξαναβγηκα εξω.

Οι παρατηρησεις εγιναν δια γυμνου οφθαλμου, κι αυτο νομιζω ειναι που μας χαριζει την μεγαλη ικανοποιηση εμας τους εντελως ερασιτεχνες-φιλους της αστρονομιας. Που χωρις εξοπλισμο αλλα με μονο εφοδιο την υπομονη και την αγαπη μας για τον νυχτερινο ουρανο, μπορουμε και χαιρομαστε τετοια φαινομενα. :wink: O:)

 

Ευχαριστω ολους τους αστροφιλους παραπανω (αλλα και οσους ακολουθησουν) που με τις αναφορες τους με στοιχεια αλλα και τις πολυ ομορφες περιγραφες τους και καπως πιο προσωπικες θα ελεγα, μας μεταφερουν το τι ειδαν και γινομαστε κι εμεις συμμετοχοι, εστω κι απο μακρυα. =D>

 

Καλη συνεχεια σε ολους και καθαρους ουρανους.:cheesy:

Καλο υπολοιπο καλοκαιριου και καλα να περνατε! \:D/

Φιλικα,

Γιαννα Π. - Pleiades

astonomyvd6.jpg

Ένα αστέρι πέφτει...πέφτει, το κοιτώ στον ουρανό... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ csot ευχαριστούμε για την περιγραφή και το διάγραμμα.Παρατηρώ ότι η δραστηριότητα των περσείδων ήταν ιδιαίτερα αυξημένη.Φαντάζομαι με τις Λεοντίδες.. :mrgreen: Δεν θα το χάσω με τίποτα στον κόσμο.. :D

 

Αγαπητή Pleiades δεν πειράζει που δεν μπορέσες να παρατηρήσεις πολλά.Και εδώ στη Κοζάνη το φαινόμενο δεν ήταν ιδιαίτερα έντονο..Αλλά και μόνο από αυτά τα λίγα που είδα ήταν απλά καταπληκτικό, πρέπει να είχα ξυπνησει τον κόσμο από τα επιφωνήματα όταν έβλεπα κάθε φορά ένα μετέωρο στον ουρανο. :lol: :mrgreen:

 

Καλό υπόλοιπο καλοκαίρι και από εμένα σε όλους.

 

Φιλικά,

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης