Jump to content

Θεωρία της Αυτο-διακύμανσης (self-variation)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αύριο στο έθνος της Κυριακής έρχεται στο φως μια νέα θεωρία που θα συζητηθεί, η θεωρία της αυτο-διακύμανσης (self-variation theory). Βασισμένη στη θεωρία της σχετικότητας εξετάζει ένα νέο κοσμολογικό μοντέλο του Σύμπαντος, προβλέποντας μεταξύ άλλων, την ύπαρξη νέων αντικειμένων με χαρακτηριστικά όμοια με αυτά των Quasars, προσδιορισμό της μάζας της σκοτεινής ύλης (dark matter) καθώς και την πρόβλεψη της λεγόμενης αρνητικής ενέργειας (negative energy) στο Σύμπαν.

 

Αύριο στο έθνος λοιπόν, μια συνέντευξη του Έλληνα ερευνητή Ε. Μανούσου (τυγχάνει θείος μου) ιδρυτής της παραπάνω θεωρίας εξηγεί και αναλύει το νέο αυτό κοσμολογικό μοντέλο καθώς και τα συμπεράσματα που βγαίνουν από αυτό. Σας καλώ όλους να το διαβάσετε. Πιστεύω θα έχει πολύ ενδιαφέρον.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αύριο στο έθνος της Κυριακής έρχεται στο φως μια νέα θεωρία που θα συζητηθεί, η θεωρία της αυτο-διακύμανσης (self-variation theory). Βασισμένη στη θεωρία της σχετικότητας εξετάζει ένα νέο κοσμολογικό μοντέλο του Σύμπαντος, προβλέποντας μεταξύ άλλων, την ύπαρξη νέων αντικειμένων με χαρακτηριστικά όμοια με αυτά των Quasars, προσδιορισμό της μάζας της σκοτεινής ύλης (dark matter) καθώς και την πρόβλεψη της λεγόμενης αρνητικής ενέργειας (negative energy) στο Σύμπαν.

 

H θεωρία αυτή θα πρέπει να βασίζεται πάνω σε θεωρίες πιθανοτήτων.. :-k :-k :-k αφού ούτε η μάζα της σκοτεινής ύλης αλλά ούτε η λεγόμενη σκοτεινή ενέρεια μπορεί να προβλεθεί.... :roll:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αύριο στο έθνος της Κυριακής έρχεται στο φως μια νέα θεωρία που θα συζητηθεί, η θεωρία της αυτο-διακύμανσης (self-variation theory). Βασισμένη στη θεωρία της σχετικότητας εξετάζει ένα νέο κοσμολογικό μοντέλο του Σύμπαντος, προβλέποντας μεταξύ άλλων, την ύπαρξη νέων αντικειμένων με χαρακτηριστικά όμοια με αυτά των Quasars, προσδιορισμό της μάζας της σκοτεινής ύλης (dark matter) καθώς και την πρόβλεψη της λεγόμενης αρνητικής ενέργειας (negative energy) στο Σύμπαν.

 

Αύριο στο έθνος λοιπόν, μια συνέντευξη του Έλληνα ερευνητή Ε. Μανούσου (τυγχάνει θείος μου) ιδρυτής της παραπάνω θεωρίας εξηγεί και αναλύει το νέο αυτό κοσμολογικό μοντέλο καθώς και τα συμπεράσματα που βγαίνουν από αυτό. Σας καλώ όλους να το διαβάσετε. Πιστεύω θα έχει πολύ ενδιαφέρον.

 

!!!

Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται όντως. Να και κάτι που δεν διαβάζουμε

κάθε μέρα.

 

Ευχαριστώ Μανούσο.

 

υγ: υπάρχει κανένα σχετικό link ? Το google δεν βοηθάει πολύ..

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αύριο στο έθνος της Κυριακής έρχεται στο φως μια νέα θεωρία που θα συζητηθεί, η θεωρία της αυτο-διακύμανσης (self-variation theory). Βασισμένη στη θεωρία της σχετικότητας εξετάζει ένα νέο κοσμολογικό μοντέλο του Σύμπαντος, προβλέποντας μεταξύ άλλων, την ύπαρξη νέων αντικειμένων με χαρακτηριστικά όμοια με αυτά των Quasars, προσδιορισμό της μάζας της σκοτεινής ύλης (dark matter) καθώς και την πρόβλεψη της λεγόμενης αρνητικής ενέργειας (negative energy) στο Σύμπαν.

 

H θεωρία αυτή θα πρέπει να βασίζεται πάνω σε θεωρίες πιθανοτήτων.. :-k :-k :-k αφού ούτε η μάζα της σκοτεινής ύλης αλλά ούτε η λεγόμενη σκοτεινή ενέρεια μπορεί να προβλεφθεί.... :roll:

 

Ναι αλλά αντίθετα, η κβαντική μηχανική βασίζεται στις πιθανότητες, και η QED που είναι η κβαντική μορφή του ηλεκτρομαγνητισμού έχει

ακρίβεια πρόβλεψης πολύ μεγάλη από οποιαδήποτε άλλη θεωρία...

 

Οπότε γιατί να σχετίζεται η ύπαρξη των πιθανοτήτων σε μια θεωρία φυσικής

με την έλλειψη πρόβλεψης ;...

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι η σκοτεινή ενέργεια - ύλη, έχουν προβλεφθεί θεωρητικά από τις βαρυτικές αλληλεπιδράσεις των γαλαξιών. Anyway ο τίτλος της δημοσίευσης είναι:

The theory of self-variations.

A continuous slight increase of the charges and the rest masses of

the particles can explain the cosmological data.

 

Έχει ήδη δείξει ενδιαφέρον η NASA αλλά για να καθιερωθεί και να θεσπιστεί ως νέο κοσμολογικό μοντέλο θα χρειαστεί χρόνος και πολλά συνέδρια. Το καλό είναι ότι έγινε μια καινούρια αρχή από ένα Έλληνα (όπως γίνεται κάθε φορά άλλωστε).

 

Παραθέτω το summary της δημοσίευσης:

By investigating the theory of special relativity it is concluded that

there exists an absolutely defined way for a slight and continuous increase of the charges and the rest masses of the particles, which is compatible with Maxwell’s laws and the conservation laws of physics, and which is the object of the theory of the self-variations. If the process of the self-variations indeed manifests itself in reality, then its appearance can provide sufficient explanations for a variety of cosmological phenomena, as being recorded in the cosmological data. The cosmological model predicted by the theory of self-variations differs from the known cosmological models in many substantial aspects. The cosmological redshift z of the spectrum of the distant astronomical objects, which obeys an original equation derived from the model, is obtained in a static and flat Universe. Among the predictions of this

model, the slight increase of the values of z and of the fine-structure constant with the passage of time, the possibility of violation of the GZK limit, the cosmic microwave background radiation, and astronomical objects having characteristics similar to these of the quasars can be mentioned. A process for the formation of the galaxies is proposed, which predicts and explains the appearance of the intergalactic void and

the observed increased enhancement of He, whereas it derives correctly the order of size of the dimensions of the galaxies. The dark matter is predicted to be composed out of populations of particles having smaller masses than the corresponding one of the atom of hydrogen. During the formation of the Galaxy ordinary matter is concentrated within its center, whereas the particles of dark matter are distributed on the fringes of the Galaxy, with the lighter particles being positioned on the outer layer. Another immediate consequence of the theory of self-variations is the

prediction of large amounts of negative energy in the Universe. Lastly, it can be mentioned that the primordial form of the Universe does not differ substantially from the state of the vacuum, being at a temperature of 0 K.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Μανούσο :).

 

Αλλά δεν γίνεται κάθε φορά η αρχή μόνο από Έλληνες...

 

υγ: το εν λόγω άρθρο μπορεί να βρεθεί στο ακόλουθο περιοδικό, για

όποιον ενδιαφέρεται :

 

http://usparc.ihep.su/spires/find/hep/www?rawcmd=ea+Manousos,+E

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πρόσφατα άρχισα και εγώ να ψάχνω το συγκεκριμένο θέμα (σημείωση: έχω τελειώσει το Φυσικό αλλά πιστεύω ότι δεν χρειάζεται πάντα εξειδικευμένη γνώση για να κρίνετε κάποια πράγματα) και δυστυχώς απογοητεύτηκα βλέποντας ότι δεν υπάρχει επαφή των όσων περιγράφονται με τις ανακαλύψεις της σύγχρονης κοσμολογίας και αστροφυσικής. Αυτό οφείλεται πιο πολύ στο "κενό" που υπάρχει ανάμεσα στις γνώσεις των μαθηματικών και των αστροφυσικών. Φυσικά κάθε προσπάθεια είναι καλοδεχούμενη στην Επιστήμη αλλά σίγουρα δεν πρόκειται για την "μεγάλη ανακάλυψη" που τόσο διαφημίζεται. Ενδεικτικά παραθέτω τα παρακάτω για όποιον ενδιαφέρεται:

http://mavro-oxi-allo-karvouno.blogspot.com/2008/09/blog-post_02.html

σε μορφή .pdf

http://rapidshare.com/files/143887734/nkosmology.pdf

(σημείωση:δεν είναι δική μου δουλειά αλλά συμφωνώ σε πολλά σημεία)

και φυσικά ότι γράφω είναι πάντα καλοπροαίρετο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο φίλος μας στο συγκεκριμένο blog είναι τόσο επιθετικός και τόσο αποκρουστικός με τη συγκεκριμένη εργασία. Μόνο το γεγονός ότι η εργασία είναι δουλειά 30 ετών θα πρέπει να λαμβάνεται σοβαρά υπόψη και χωρίς προκαταλήψεις. Από ότι διαβάζω στο άρθρο ο φίλος μας προσπαθεί μέσα από θεωρίες που έχουν βγάλει άλλοι να ακυρώσει τη νέα αυτή εργασία. Επίσης βλέπω ότι τα περισσότερα που αναφέρει είναι γραμμές μέσα από την εργασία αυτή. Ο κάθε ένας βέβαια έχει την άποψή του για το θέμα αλλά όπως και να 'χει, η νέα αυτή θεωρητική προσέγγιση ακόμα δεν βγήκε στη δημοσιότητα και άρχισε να ταράζει τα νερά. Αυτό από μόνο του αποδεικνύει ότι πρόκειται για κάτι σοβαρό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο φίλος μας στο συγκεκριμένο blog είναι τόσο επιθετικός και τόσο αποκρουστικός με τη συγκεκριμένη εργασία. Μόνο το γεγονός ότι η εργασία είναι δουλειά 30 ετών θα πρέπει να λαμβάνεται σοβαρά υπόψη και χωρίς προκαταλήψεις. Από ότι διαβάζω στο άρθρο ο φίλος μας προσπαθεί μέσα από θεωρίες που έχουν βγάλει άλλοι να ακυρώσει τη νέα αυτή εργασία. Επίσης βλέπω ότι τα περισσότερα που αναφέρει είναι γραμμές μέσα από την εργασία αυτή. Ο κάθε ένας βέβαια έχει την άποψή του για το θέμα αλλά όπως και να 'χει, η νέα αυτή θεωρητική προσέγγιση ακόμα δεν βγήκε στη δημοσιότητα και άρχισε να ταράζει τα νερά. Αυτό από μόνο του αποδεικνύει ότι πρόκειται για κάτι σοβαρό.

 

Αγαπητέ Δημήτρη, δεν είμαι επιθετικός απέναντι στο θείο σου και νομίζω ότι το ξεκαθαρίζω αυτό. Από εκεί και πέρα το γεγονός ότι μια εργασία μπορεί να είναι δουλειά 30 ετών δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι για την ορθότητα του περιεχομένου της. Αυτό κρίνεται με διαφορετικά κριτήρια.

Αυτό που έχω κάνει στο άρθρο είναι να συγκρίνω την θεωρία του θείου σου με τα τρέχοντα πειραματικά δεδομένα και να συγκρίνω τις προβλέψεις της με αυτά που ξέρουμε. Και δυστυχώς η θεωρία δεν τα καταφέρνει ούτε σε επιμέρους στοιχεία, αλλά ούτε και στα βασικά χαρακτηριστικά της.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Δημήτρη, δεν είμαι επιθετικός απέναντι στο θείο σου και νομίζω ότι το ξεκαθαρίζω αυτό. Από εκεί και πέρα το γεγονός ότι μια εργασία μπορεί να είναι δουλειά 30 ετών δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι για την ορθότητα του περιεχομένου της. Αυτό κρίνεται με διαφορετικά κριτήρια. Αυτό που έχω κάνει στο άρθρο είναι να συγκρίνω την θεωρία του θείου σου με τα τρέχοντα πειραματικά δεδομένα και να συγκρίνω τις προβλέψεις της με αυτά που ξέρουμε. Και δυστυχώς η θεωρία δεν τα καταφέρνει ούτε σε επιμέρους στοιχεία, αλλά ούτε και στα βασικά χαρακτηριστικά της.
Το ότι έχει εγκριθεί η εργασία για την ορθότητά της αυτό είναι γεγονός. Επίσης αυτό που ήθελα να αναφέρω είναι για τα πειραματικά δεδομένων είναι ότι η εργασία αναφέρεται κυρίως στα δεδομένα αυτά. Δηλαδή με απλά λόγια, μέχρι σήμερα θεωρούνταν ότι οι μετρήσεις είχαν κάποιο σφάλμα, ότι κάτι τέλος πάντων δεν πήγαινε καλά και ότι κάτι τους λείπει με βάση το κοσμολογικό μοντέλο της Μ. έκρηξης. Για παράδειγμα, η υπολογιζόμενη μάζα ενός γαλαξία διέφερε από τη μάζα που είναι στην πραγματικότητα, με βάση το κοσμολογικό μοντέλο που γνωρίζουμε και τους νόμους που το αποτελούν (το αναφέρω σαν παράδειγμα για να καταλαβαινόμαστε). Η θεωρία λοιπόν των Self-variations συμφωνεί απόλυτα με τις μετρήσεις και τα αποτελέσματα που παίρνουμε από τα όργανά μας. Δηλαδή συμβαίνει το αντίθετο από αυτό που λες.

 

Δεν μπορώ να αναλύσω περισσότερο γιατί δεν έχω το κατάλληλο υπόβαθρο. Δεν ξέρω το δικό σου υπόβαθρο ποιο είναι, αλλά πιστεύω στην τελική ότι δεν είμαστε σε θέση να κρίνουμε εμείς κάτι τέτοιο για τον αν είναι σωστό ή όχι. Άλλωστε Αυτό θα κριθεί και θα αξιολογηθεί με τον καιρό από την παγκόσμια επιστημονική κοινότητα αναλύοντας τη θεωρία σε πολλά συνέδρια και διαλέξεις.

 

ΥΓ. Για να μη θεωρηθεί ότι όλα αυτά που γράφω τα γράφω για να υποστηρίξω το θείο μου, δεν σχολιάζω περαιτέρω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ότι εγκρίθηκε από το Nuovo Cimento είναι ένα από τα δυσάρεστα της υπόθεσης.

Και εγώ πάντως δεν νομίζω ότι έχει νόημα η όποια αντιπαράθεση πάνω στα πειραματικά δεδομένα, αφού άλλωστε δεν ανήκεις και στο συγκεκριμένο επιστημονικό πεδίο και καταλαβαίνω ότι κάποια πράγματα μπορεί να μην είναι προφανή (όπως για παράδειγμα το θέμα με το φάσμα του μέλανος σώματος).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ότι εγκρίθηκε από το Nuovo Cimento είναι ένα από τα δυσάρεστα της υπόθεσης.

Και εγώ πάντως δεν νομίζω ότι έχει νόημα η όποια αντιπαράθεση πάνω στα πειραματικά δεδομένα, αφού άλλωστε δεν ανήκεις και στο συγκεκριμένο επιστημονικό πεδίο και καταλαβαίνω ότι κάποια πράγματα μπορεί να μην είναι προφανή (όπως για παράδειγμα το θέμα με το φάσμα του μέλανος σώματος).

 

Αντίθετα μπορούμε να σκεφτούμε γιατί δεν εγκρίθηκε από τα Nature

,Science, Physica A/B,etc. Αν είναι τόσο ρηξικέλευθο άρθρο δηλαδή.

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης