Jump to content

Διάβαση Αφροδίτης 6 Ιουνίου 2012


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 6 Ιουνίου 2012 θα έχουμε την ευκαιρία να παρατηρήσουμε ένα ιδιαίτερα σπάνιο φαινόμενο, τη διάβαση της Αφροδίτης από τον ηλιακό δίσκο. Το 2004 είχε λάβει χώρα για τελευταία φορά μια τέτοια διάβαση. Επειδή οι διαβάσεις της Αφροδίτης συμβαίνουν ανά ζεύγη με 8 χρόνια διαφορά ανάμεσα στις διαβάσεις του ζεύγους αλλά περισσότερα από 100 χρόνια διαφορά ανάμεσα στα ζεύγη, αν χάσουμε τώρα την ευκαιρία θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι το 2117 για το επόμενο ζεύγος διαβάσεων!

 

Δυστυχώς η Ελλάδα δε βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση για την παρατήρηση του φαινομένου καθώς αυτό θα αρχίσει κατά τη διάρκειας της νύχτας. Η ανατολή του ήλιου θα βρει το φαινόμενο μετά τη μέση της διάβασης και κατά συνέπεια θα παρατηρήσουμε ένα σχετικά μικρό τμήμα από την έξοδο της Αφροδίτης και μάλιστα σε χαμηλό ύψος.

 

Ο ήλιος στις 6/6 ανατέλλει λίγο μετά τις 6 το πρωί στα βορειοανατολικά, περίπου στις 60 μοίρες αζιμούθιο. Για την παρατήρηση του φαινομένου θα απαιτηθεί καθαρός ορίζοντας στα βορειονατολικά. Το φαινόμενο θα τελειώσει με την έξοδο της Αφροδίτης στις 8 παρά 5 το πρωί με τον ήλιο σε ύψος 20 μοιρών.

 

Με τον όρο "επαφές" περιγράφουμε το σημείο όπου ο δίσκος της Αφροδίτης θα εφάπτεται με τον ηλιακό δίσκο. Από την Ελλάδα δε θα δούμε τις πρώτες δύο επαφές (είσοδος) ωστόσο θα δούμε τις τελευταίες δύο (έξοδος). Εσωτερικά η Αφροδίτη θα έρθει σε επαφή με τον ήλιο στις 7:37:50 και εξωτερικά στις 07:55:26 που σημαίνει και τη λήξη του φαινομένου.

 

Συνημμένη μπορείτε να βρείτε μια εικόνα με την παγκόσμια ορατότητα του φαινομένου καθώς και ένα βίντεο από το starry night που δείχνει μια προσομοίωση του φαινομένου από τη στιγμή που θα είναι ορατό στην Ελλάδα και μετά (η οριζόντια γραμμή στην αρχή δείχνει τον ορίζοντα).

 

Η παρατήρηση της διάβασης μπορεί να γίνει μόνο με ειδικά φίλτρα στα τηλεσκόπια σύμφωνα με τις οδηγίες που θα βρείτε εδώ:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15712

Η παρατήρηση του ήλιου, ακόμα και στην ανατολή όταν είναι χαμηλά, χωρίς ειδικά φίλτρα είναι επικίνδυνη!

 

Χρήσιμα link:

 

http://transitofvenus2012.blogspot.com/

http://eclipse.gsfc.nasa.gov/transit/venus0412.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Transit_of_Venus

 

και φωτό από τη διάβαση του 2004:

http://www.astrovox.gr/forum/album_cat.php?cat_id=79&sort_method=pic_time&sort_order=DESC&start=72

venus-transit.mov

Map2012-2.thumb.GIF.072aad9bc354a5e0ffd764762d8fde07.GIF

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 192
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Η διάβαση της Αφροδίτης μπορεί να είναι ορατή αν την κοιτάξουμε με ένα ζευγάρι κυάλια (Εννοείται τοποθετώντας αρχικά το ειδικό φίλτρο)?? :-k

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω δεν το χάνω με τίποτα! Αν και δεν έχω φίλτρο, θα το δω με ηλιακή προβολή... \:D/
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω δεν το χάνω με τίποτα! Αν και δεν έχω φίλτρο, θα το δω με ηλιακή προβολή... \:D/
Γιάννη γίνεται να δεις τόσες λεπτομέρειες με την ηλιακή προβολή; Επίσης θα ήθελα αν για την ασφαλή παρατήρηση χρειάζεται μόνο ένα φίλτρο ήλιου μόνο γιατί νομίζω ότι είχα δει ότι χρειάζεται ένα ουδέτερο φίλτρο κάτι τέτοιο.

Sky Watcher 60/700

Skywatcher Dobsonian 10''''

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόνο ηλιακό φίλτρο. Αλλά αν έχεις ένα μικρο διοπτρικό (εγώ έχω 1 60mm) κάνεις καλή δουλειά με προβολή. Παίρνεις 1 αναλόγιο με 1 άσπρο χαρτί, το βάζεις 30 πόντους μακριά από το προσοφθάλμιο, εστιάζεις. Εγω δεν χρησιμοποιώ το διαγώνιο. Το τηλεσκόπιο το σκοπεύεις στον ήλιο με τη σκια. Όταν η σκιά είναι κυκλική, είσαι στον στόχο. Χρησιμοποίηση το "χειρότερο" προσοφθάλμιο που έχεις, για να μην σε πεοράζει αν χαλάσει. Λεπτομέρια: αν ο φακός είναο βρόμικος, η εικόνα χαλάει, και φαινονται στίγματα που τα μπερδεύεις με ηλιακές κηλίδες. Επίσης, όταν δεν είσαι μπροστά, βαλε το καπάκι στο τηεσκόπιο, μην τυχόν συμβεί κανένα ατύχημα με φωτιές.

 

Υ.Γ.: Δοκίμασε να σχεδιάσεις τις κηλίδες πάνω στο χαρτί.

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με ΠΡΟΣΟΧΗ πάντα η παρατήρηση του Ηλιου!!

 

Όποιος δεν έχει διαβάσει το παρακάτω αρθρο ας το διαβάσει:

Astrovox - Ασφαλής Παρατήρηση του Ήλιου

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Hubble θα χρησιμοποιήσει την Σελήνη σαν Καθρέφτη για να δει την Διάβαση της Αφροδίτης.

http://www.sciencedaily.com/releases/2012/05/120504135730.htm

 

120504135730.jpg

 

 

 

 

Υγ

Μπορεί να γίνει αυτό;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εδω μια σχετική ενημέρωση απο τον Ο.Φ.Α

http://transitofvenus2012.blogspot.com/

 

 

 

Ερώτηση, έχω κάτι φίλτρα απο τις 22 Ιουλίου 2009... να τα χρησιμοποιήσω για φωτογράφιση ή να πάρω καινούργια; :roll: Μάλλον θα πρέπει να το ελέγξω για τυχών φθορές αλλά αν δεν έχουν τα βάζω πάνω;;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη, ένας απλός έλεγχος και όλα θα είναι εντάξει πιστεύω. Με καλή φύλαξη δεν παθαίνουν τίποτα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μακαρι να μην εχουμε να δωσουμε κανενα μαθημα εκεινη την ημερα γιατι δεν θελω να το χασωωωω! :)

Εγώ δίνω εκείνη την ημέρα αλλά νομίζω ότι οι ώρες είναι εντάξει προλαβαίνεις να δώσεις εξετάσεις.

Sky Watcher 60/700

Skywatcher Dobsonian 10''''

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Hubble θα χρησιμοποιήσει την Σελήνη σαν Καθρέφτη για να δει την Διάβαση της Αφροδίτης.

http://www.sciencedaily.com/releases/2012/05/120504135730.htm

 

120504135730.jpg

 

 

 

 

Υγ

Μπορεί να γίνει αυτό;

 

 

Βασίλη,

 

Πώς δε γίνεται; Η φαινόμενη διάμετρος της Αφροδίτης είναι 1 λεπτό τόξου, του Ήλιου κάπου 30.

Επομένως η πτώση λαμπρότητας θα είναι της τάξης του (1/30)^2 ~ 0.001 mag.

 

Tόλης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Hubble θα προσπαθήσει να διακρίνει το φάσμα της ατμόσφαιρας της Αφροδίτης στην ανάκλαση του ηλισκού φωτός από την Σελήνη. Δεν θα μετρήσει την πτώση στην φωτεινότητα

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα 6 το πρωι;;; 6 το πρωι;; :lol:

"Κι εσείς άστρα, αιώνες τώρα κάτι θέλετε να μας πείτε, μα σε λίγο ξημερώνει και δεν προφταίνουμε να μάθουμε"

Τάσος Λειβαδίτης, Μικρό βιβλιο για μεγάλα όνειρα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επειδη δεν εχω ασχοληθει καθολου με την παρατηρηση του ηλιου, αλλα θα ηθελα να δοκιμασω να δω την διαβαση της αφροδιτης :-note εχω 2-3 ερωτησουλες για τους πιο ειδικους.

 

καταρχην το τηλεσκοπιο που διαθετω ειναι το dob 8''.

θα μπορουσα με αυτο να την δω με προβολη?

μηπως θα ηταν προτιμοτερο να αφησω το μεγαλο καπακι επανω και να εχω ανοιχτο μονο το μικρο? :-s

 

πως ακριβως κανουμε την σκοπευση αφου ειναι απαγορευτικο να κοιταξουμε απο το προσοφθαλμιο? :?

 

επισης εχω κιαλια 8χ50.

θα μπορουσα να δω την διαβαση με αυτα χρησιμοποιωντας ηλιακο φιλτρο? 8-[

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα μπορουσα με αυτο να την δω με προβολη?

 

Μπορείς αλλά προτείνεται να μειώσεις το άνοιγμα του τηλεσκοπίου με ένα χαρτόνι αφήνοντας μια σχετικά μικρή τρύπα (πχ 5 πόντων) να περνάει το φως.

 

πως ακριβως κανουμε την σκοπευση αφου ειναι απαγορευτικο να κοιταξουμε απο το προσοφθαλμιο?

 

Αν δεν βάλεις ηλιακό φίλτρο στο σκόπευτρο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη σκιά που κάνει το τηλεσκόπιο από τον ήλιο, η σκιά του σωλήνα μικραίνει όσο κατευθύνεσαι προς τον ήλιο.

 

Πάντως αν κάνεις προβολή του ήλιου σε πέτασμα, προσοχή να είναι υπό επίβλεψη μην τυχόν κάποιος (πχ ένα μικρό παιδί) κοιτάξει κατά λάθος από το τηλεσκόπιο που δεν έχει φίλτρο.

 

επισης εχω κιαλια 8χ50.

θα μπορουσα να δω την διαβαση με αυτα χρησιμοποιωντας ηλιακο φιλτρο?

 

Ασφαλώς, αγόρασε baader astrosolar φίλτρο και θα φανεί. Μάλιστα, η διάβαση φαίνεται (όχι με λεπτομέρεια αλλά φαίνεται) και τα ηλιακά γυαλιά έκλειψης χωρίς μεγέθυνση.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς αλλά προτείνεται να μειώσεις το άνοιγμα του τηλεσκοπίου με ένα χαρτόνι αφήνοντας μια σχετικά μικρή τρύπα (πχ 5 πόντων) να περνάει το φως.

 

να υποθεσω οτι το ιδιο επιτυγχανετε με το μικρο καπακι του τηλεσκοπιου, ετσι?

 

Αν δεν βάλεις ηλιακό φίλτρο στο σκόπευτρο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη σκιά που κάνει το τηλεσκόπιο από τον ήλιο, η σκιά του σωλήνα μικραίνει όσο κατευθύνεσαι προς τον ήλιο.

 

αυτο ακριβως ειχα σκεφτει και εγω... \:D/

 

Πάντως αν κάνεις προβολή του ήλιου σε πέτασμα, προσοχή να είναι υπό επίβλεψη μην τυχόν κάποιος (πχ ένα μικρό παιδί) κοιτάξει κατά λάθος από το τηλεσκόπιο που δεν έχει φίλτρο.

 

εννοειται. αλλωστε εκεινη την ωρα τα παιδια θα κοιμουνται...

 

 

Ασφαλώς, αγόρασε baader astrosolar φίλτρο και θα φανεί. Μάλιστα, η διάβαση φαίνεται (όχι με λεπτομέρεια αλλά φαίνεται) και τα ηλιακά γυαλιά έκλειψης χωρίς μεγέθυνση.

 

σκεφτομαι να αγορασω ενα φιλτρο Α4 και με τις οδηγιες που βρηκα στο πλανηταριο να φτιαξω ενα για το τηλεσκοπιο (αυτο με τα πιατακια απο τις γλαστρες) και δυο για τα κιαλια. :cheesy:

 

επισης εχω ηλιακά γυαλιά έκλειψης , οποτε θα μπορεσω να δω το φαινομαινο με 4 διαφορετικους τροπους :cheesy:

γιαλια , κιαλια , τηλεσκοπιο με την μεθοδο της προβολη ς και τηλεσκοπιο με φιλτρο...

 

στην προβολή του ήλιου σε πέτασμα να χρησιμοποιησω φιλτρο μπροστα ή να κανω αυτο με το καπακι? :? [/b]

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να υποθεσω οτι το ιδιο επιτυγχανετε με το μικρο καπακι του τηλεσκοπιου, ετσι?

 

Δεν το έχω δει πως είναι, αν είναι ένα καπάκι σαν το κανονικό απλά έχει τρύπα, ναι αυτό κάνει.

 

στην προβολή του ήλιου σε πέτασμα να χρησιμοποιησω φιλτρο μπροστα ή να κανω αυτο με το καπακι?

 

Αν κάνεις προβολή, κάνεις χωρίς φίλτρο. Αν όμως έχεις φίλτρο, δεν υπάρχει λόγος να κάνεις προβολή μπορεί να κοιτάξεις απευθείας.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σκεφτομαι να κανω ενα φιλτρο για το rc για να φωτογραφισω την διαβαση. για να μην χαλασω πολυ μεμβρανη απο το φιλτρο σκεφτομαι να παρω κανω ενα καπακι και να κοψω το 1/4 απο αυτο και να του βαλω ενα τμημα απο το φιλτρο που εχω. θα δουλεψει;

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μου άρεσε να έβλεπα απο τους Ηλιογράφους μας κάτι τέτοιο :wink:

Σίγουρα το έχουν κατα νου αλλά το λέω και για αυτούς που δεν το έχουν :wink:

 

Snik1.jpg

The June 8, 2004, transit of Venus. Photographed by Frans Snik

at the Dutch Open Telescope in La Palma, Canary Islands.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχ Βασίλη να ήξερες τι ...λιτανείες και θυμιάματα θα γίνουν την παραμονή, για να έχουμε καλό καιρό στην Σύρο...την 6η Ιουνίου 2012... :roll: :lol: :-k μιας και η ανατολή γίνεται από το νησί της Μεγαλόχαρης....Τήνος. :wink: 8)

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Hubble θα προσπαθήσει να διακρίνει το φάσμα της ατμόσφαιρας της Αφροδίτης στην ανάκλαση του ηλισκού φωτός από την Σελήνη. Δεν θα μετρήσει την πτώση στην φωτεινότητα

 

Mea culpa.

 

 

Τόλης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, όχι με μεγάλη ευκρίνεια όπως με ένα τηλεσκόπιο, αλλά θα είναι.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης