Jump to content

Κατασκευη οκταγωνικου παρατηρητηριου


Aggelos Kechagias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω ειμαστε παιδια ηρθαν τα κρυα και επειδη επρεπε κατι να κανω και εγω ωστε να μπορω να φωτογραφιζω και τον χειμωνα και να μην στηνω και να ξεστηνω αποφασισα να κανω ενα βημα μπροστα και να φτιαξω και εγω το δικο μου παρατηρητηριο.

Επιασα λοιπον το corelaki και αρχισα να ζωγραφιζω σχεδια

graphic1jf9.jpg

w800.png

Τελικα κατεληξα στο μεγαλυτερο σχεδιο της παραπανω εικονας και οριστε τι καταφερα σημερα σε μια ημερα.

img1230mo9.jpg

w800.png

img1239ze3.jpg

w800.png

img1238rr1.jpg

w800.png

αυριο θα συνεχισω και θα σας δειξω και την συνεχεια :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

=D> =D> =D>

 

ΠΑΡΑ πολύ ωραίο..... =D> =D> =D>

 

Μπράβο και καλή συνέχεια. Είναι υπέροχο να έχει κανείς ένα τέτοιο χώρο.

 

Και πάλι μπράβο.

 

=D> =D> =D> \:D/ \:D/ \:D/ :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi Aggelos,

 

I am cetain that you have thought of this, but do not forget to waterproof the wood for the rainy season. I'd hate to see the wood rot away.

Oh well, my two cents worth.

 

By the way, it looks great can't wait to see the finish product.

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή επιτυχία Αγγελε,όπως βλέπουμε τα πάς μιά χαρά!!

Μπράβο!

Αναρωτιέμαι πώς θα ανοίγει η σχισμή του θόλου.

Ισως δέν χρειάζεσαι 3 πάνελ αλλά 2 στη σχισμή..

Τα δικά μου δύο cents!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μπραβο αγγελε να μην κρυωνει και το vixen \:D/ \:D/ \:D/ \:D/

ys να φτιαξεις το φις της μπαλαντεζας χι χι χι =D> =D> =D> =D>

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΕΙ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά, πότε πρόλαβες και έφτιαξες όλη αυτή την κατασκευή σε μία μέρα; Ξυλουργός είσαι; :-s
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οχι δεν ειμαι ξυλουργος απλα εχω ορεξη για αυτο που κανω και πιανουν και λιγο τα χερακια μου ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οχι δεν ειμαι ξυλουργος απλα εχω ορεξη για αυτο που κανω και πιανουν και λιγο τα χερακια μου ;)

 

Μια χαρα δουλεια κανεις αλλα δεν θα ηταν καλυτερα με πανελ και σιδηροκατασκευη; το ξυλο δεν ειναι πιο ευπαθες;

 

Και εγω εχω αρχισει να το σκεφτομαι εδω και καιρο αλλα ακομα δεν το εχω βαλει μπροστα.

 

Super δουλεια Αγγελε μπραβο

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια απλη ξυλινη κατασκευη νομιζω για εμενα ειναι το καλυτερο ολη δεμενη με βιδες και ξυλο θαλασσης και τα απαραιτητα βαψιματα φυσικα.

Πιστευω θα την παλεψει για αρκετα χρονια καλα να ειμαστε να το χαιρομαστε και αν κατι χαλασει ξεβιδωματακι πεταμα και αλλαγη :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε αν χρειαστείς σκάλα για την κατασκευή έχω την κατάλληλη. :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=8828

 

Υ.Γ μόνο τη σκάλα, τα υπόλοιπα στα εγκαίνια. \:D/ \:D/ \:D/

“ Ο χώρος και ο χρόνος είναι έννοιες ενδογενώς δεμένες μεταξύ τους “ . ??? :shock: :roll: #-o
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητηρια :!: :!: Αρκετα εντυπωσιακο.Ευχομαι καλη συνεχεια και οταν το τελειωσεις να μας στειλεις φωτογραφιες. =D> =D> =D> :mrgreen: :cheesy:

...ΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΝΗΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΤΑΡΑΧΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΣΥΜΠΑΝΤA...

Walt Whitman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια και μπράβο που έχεις την όρεξη για μια τέτοια κατασκευή. Αν μου επιτρέπεις μερικά tips:

 

* Βάλε ένα (ή καλύτερα και δεύτερο) ξύλο οριζόντια και στη μέση του κόντρα πλακέ θαλάσσης και βίδωσέ το με τις κολόνες και το κόντρα πλακέ για νεύρο για να έχεις ακαμψία στην κατασκευή σου.

 

* Καλό είναι να προστατέψεις τα ξύλα από το νερό και ιδιαίτερα αυτά που ακουμπάνε στο έδαφος. Μια καλή λύση είναι να τοποθετήσεις όλη την κατασκευή πάνω σε μπλόκα ή τούβλα και προπαντώς να βάψεις καλά τα ξύλα με βερνίκι εξωτερικού χώρου. Επίσης μπορείς να καλύψεις τα ξύλα που είναι στη βάση με πίσσα για καλύτερη μόνωση.

 

Αυτά, καλή επιτυχία =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βερνίκι είναι πολύ πρόσκαιρο και σχετικά αναποτελεσματικό μέσο προστασίας, αν και το πλέον όμορφο. Ακόμα και αν το περάσεις πολλά χέρια ώστε να ρουφήξει το ξύλο, με τον καιρό θα ξεφτύσει και θα αρχίσει να σαπίζει το ξύλο, εκτός αν τα βγάζεις συστηματικά, τα τρίβεις και τους ξαναπερνάς βερνίκι κάθε 1-2 χρόνια, με τα ξύλα στη βάση να έχουνε πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα και συχνότερη συντήρηση.

 

Δες αν μπορείς να βρείς κανένα καθαρά μονωτικό υλικό για τέτοιες κατασκευές. Λογικά και η πίσσα που αναφέρει ο Μανούσος θα είναι οκ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω δεν είναι για στρατηγείο τι κτίσμα σου Άγγελε διότι το οκτάγωνο παραπέμπει σε πεντάγωνο το στρατηγείο των Αμερικάνων :P :P :P :P :lol: :lol: :lol: 8) 8) 8) 8) :-({|= :-({|= :-({|=

Πλάκα κάνω Καλή επιτυχία φίλε, στα εγκαίνια θα έρθω να κρατάω την σκάλα που θα φέρει ο Δημήτρης !!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω δεν είναι για στρατηγείο τι κτίσμα σου Άγγελε διότι το οκτάγωνο παραπέμπει σε πεντάγωνο το στρατηγείο των Αμερικάνων :P :P :P :P :lol: :lol: :lol: 8) 8) 8) 8) :-({|= :-({|= :-({|=

Πλάκα κάνω Καλή επιτυχία φίλε, στα εγκαίνια θα έρθω να κρατάω την σκάλα που θα φέρει ο Δημήτρης !!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγγελε κ εγώ πιστεύω πως μία σκάλα σαν αυτή που σου προτείνει ο Δημήτρης θα χρειαστεί οπωσδήποτε. :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Καλή επιτυχία στην κατασκευή σου αν κ θα σου πρότεινα να βάλεις μία απλή συρόμενη οροφή.Γενικά στους θόλους δημιουργούνται ρεύματα αέρος.Πως κ γιατί δεν ξέρω, αλλά θέλει πολύ μελέτη το πράγμα για να αποδώσει ένας θόλος.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σουπερ δουλεια, μπραβο με το ρυθμο που πας απο εβδομαδα θα το εχεις ετοιμο και μετα ποιος σε πιανει.

Θα βαλεις πυλωνα; μονιμη εγκατασταση;

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι θα φτιαχτει πυλωνας αλλα αυτο ειναι το κερασακι της υποθεσης δεν με απασχολει προς το παρον.

Η οροφη ειναι αυτο που με αγχωνει αν και τελικα θα πεσει και πολυεστερας επανω και πιστευω να γινει ακομη πιο στεγανο απο αυτο που εχω σκεφτει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε συγχαρητήρια και καλή δύναμη γιατί η ανηφόρα που τραβας είναι μεγάλη.

Μην ξεχάσεις την λύση του καλά τοποθετημένου πισσόχαρτου. Θα σου λύσει πολλά προβλήματα στεγανότητας με πολύ μικρό κόστος.

Επίσης σκεψου λίγο και την λύση της συρόμενης οκτάγωνς οροφής. Γρήγορη, φθηνή, εύκολη στην κατασκευή και χωρίς τα γνωστά προβλήματα του θόλου πχ μοτέρ για την μετακίνησή του, αλλιώς ξεχνάς τις μεγάλες εκθέσεις.

Καλή συνέχεια.

 

ΥΣ βαλε στο στάδιο που είσαι και μιά σωλήνα φ90 για 220v.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστω πολυ φιλε δημητρη σημερα θα μπει ο σωληνας για τα καλωδια εχω υποψη μου μην αγχωνεσαι ;)

Kαι DOW θα μπει και πισσοφυλλο θα μπει τα εχω υπολογισει και αυτα.

Οσο για το παραθυρο κατι εχω στο μυαλο μου ψηνεται ακομη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aγγελε σε παρακολουθω με μεγαλη προσοχη.Βλεπεις ειμαι σχεδον ετοιμος για την δικη μου κατασκευη.Εχω φτιαξει απο περυσι τον πυλωνα και μου ελυσε τα χερια απο τοτε.Αλλα απο την πρωτη ημερα καταλαβα η δουλεια για να ολοκληρωθει θα πρεπει να κανω μια κατασκευη παρομοια με την δικη σου.Ανυπομονω να φτασεις στο επανω μερος.Γιατι κατω μπορουν να γινουν πολλα και διαφορα.Επανω ειναι το ζουμι.

Καλη συνεχεια φιλε.

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης