Jump to content

Για κατόχους SW Flextube 12" - Προσοχή στο φόρτωμα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το θέμα για να σας προλάβω, να μην το πάθετε και οι υπόλοιποι αυτό που έπαθα εγώ..

 

Επειδή ο σωλήνας στο 12άρι δεν ζυγίζει όσο στο 10" και στο 8" Flex (ναι, υπάρχουν και αυτά σε flex) θέλει προσοχή πως θα φορτώσετε στο αυτοκίνητο τα 21 κιλά του σωλήνα όταν είναι (εννοείται) συμπτυγμένος. Οι κάτοχοι του αντίστοιχου autotracking είναι μάλλον λίγο βαρύτεροι από εμάς τους απλούς..ακόμη περισσότερη προσοχή λοιπόν..

 

Στο θέμα μας, πρόσφατα παρατήρησα ότι μια από τις 3 βίδες που σφίγγει τον έναν από τους 3 αντίστοιχους πόλους έγινε ατέρμονη! Δηλαδή όσο και να την σφίγγεις...ΔΕΝ σφίγγει τον πόλο πια!

 

#-o ](*,)

 

Στην αρχή πίστεψα ότι είναι η βίδα αυτή καθεαυτή η αιτία για αυτό. Λάθος όμως! [-X Σκάφτηκαν οι εσωτερικές βόλτες μέσα στο σημείο που σφίγγει, αυτό επιβεβαιώθηκε και από το γρέζι που είδα πάνω στις δικές της βόλτες που ήταν εντελώς ανέπαφες. Να σημειώσω ότι το τηλεσκόπιο (και με κατέπληξε με αυτό!) στέκεται κανονικότατα στο ύψος τους και με τους 2 άλλους κανονικά σφιγμένους πόλους!! :shock:

Άντε να μπαλατζάρει κάνα χιλιοστό δηλαδή, τίποτα ανησυχητικό.

 

Η όλη ιστορία προκλήθηκε από το ίδιο το βάρος του σωλήνα ο οποίος έκατσε ΚΑΠΩΣ και με τρόπο που δεν αντιλήφθηκα με όλο του το βάρος ΠΑΝΩ στην βίδα και την διαδρομή της που βιδώνει....ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν στον τρόπο που ξαπλώνει το 12άρι SW Flextube παιδιά...μη σας κάτσει πάνω στην βίδα ή ντελαπάρει δεξιά και αριστερά.

 

Τώρα θα πρέπει να ψάξω να βρω μεγαλύτερης διαμέτρου βίδα, ώστε να ξανασκάψω την χαλασμένη διαδρομή (αφού βγάλω όλο το γρέζι από μέσα με φυσητήρι ηλεκτρικό) και θα χρησιμοποιώ αυτήν την νέα βίδα μετά..δεν νομίζω βέβαια να βρω βίδα όπως η original στο βολικότατο σχήμα T

 

αν έχει άλλος καλύτερη ιδέα ας την "ρίξει" εδώ.. [-o<

 

Ευχαριστώ που με διαβάσατε και ελπίζω να σας απότρεψα από το να το πάθετε και εσείς. :mrgreen:

 

Ρίξτε μια ματιά και στις φώτο...

 

1524895802_failedscrewhole.thumb.JPG.438e117a50a6ef351156363b30c3b14a.JPG

Η διαδρομή - τρύπα όπου ΔΕΝ σφίγγει πια η εν λόγω βίδα τον πόλο

 

1010809043_tighteningscrewforstrut.thumb.JPG.850364cfee0555fbe7d3030148983318.JPG

Δείτε τον αποχρωματισμό της εκεί που δημιουργήθηκε το γρέζι της χαλασμένης διαδρομής της

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αμα μπει βιδα μεγαλυτερης διαμετρου ωστε να σκαψει καινουργιες βόλτες δεν θα ''διαλύσει'' τις ήδη υπάρχουσες=δεν θα κανει δουλεια? :roll:

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό σκέφτομαι και εγώ... :-k να βάλω μεγαλύτερη για να ξαναδημιουργηθούν νέες βόλτες...δεν νομίζω να υπάρχει και τίποτα άλλο, τι να πω... #-o
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ανοίξεις με τρυπάνι μεγαλύτερη τρύπα και με "κολαούζο" να περάσεις στροφές μεγαλύτερης διαμέτρου βίδας; Μια ιδέα... αν και δεν θα φαίνεται όμορφο έτσι :(

Ακόμα δεν κατάλαβα πως ακριβώς έγινε η ζημιά; Μήπως έγινε από παρασφίξιμο και όχι από το πως ξάπλωνες το σωλήνα; Τον τοποθετούσες σε κάτι μαλακό; Εγώ τον βάζω στο πόρτ μπαγκάζ πάνω σε ένα πάπλωμα να κάθεται όσο γίνεται στα μαλακά. Στο πίσω κάθισμα βάζω την βάση γιατί στο Toyota Corolla sedan δεν γίνεται να χωρέσει αλλιώς...

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εαν μπει βιδα με μικροτερο βημα (περισσοτερες βολτες ανα μοναδα μηκους) θα διαλυσει τις ηδη υπαρχουσες.

 

τι μεταλλο ειναι το συγκεκριμενο πανω στο οποιο πιανει η βιδα?

παντως δοκιμασε να βαλεις μια μεγαλυτερη διαμετρου ,το χειροτερο που μπορεις να παθεις ειναι να αχρηστευσεις την τρυπα με τις βολτες τις... :lol:

 

ή κατα την δικη μου εκτιμηση βαλε μια κατα 1-2 χιλιοστα(ή τελος παντων παραπανω χιλιοστα) μεγαλυτερη σε διαμετρο ,και ανοιξε νεες βολτες με κατσαβιδι,θα καταστραφουν οι υπαρχουσες ,αλλα η βιδα θα κραταει ,ολα αυτα βεβαια σε περιπτωση που δεν θα την ξεβιδωσεις ποτε...

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ανοίξεις με τρυπάνι μεγαλύτερη τρύπα και με "κολαούζο" να περάσεις στροφές μεγαλύτερης διαμέτρου βίδας; Μια ιδέα... αν και δεν θα φαίνεται όμορφο έτσι :(

Ακόμα δεν κατάλαβα πως ακριβώς έγινε η ζημιά; Μήπως έγινε από παρασφίξιμο και όχι από το πως ξάπλωνες το σωλήνα; Τον τοποθετούσες σε κάτι μαλακό; Εγώ τον βάζω στο πόρτ μπαγκάζ πάνω σε ένα πάπλωμα να κάθεται όσο γίνεται στα μαλακά. Στο πίσω κάθισμα βάζω την βάση γιατί στο Toyota Corolla sedan δεν γίνεται να χωρέσει αλλιώς...

 

Γιώργο εκείνη την φορά το είχα μεταφέρει με το αμάξι του πατέρα μου (KIA Ceed XL) με τεράστιους χώρους, είχαμε πάει μαζί στο βουνό (προσπαθώ να τον κολλήσω! :P ) και ήταν ο μισός σωλήνας στο πίσω κάθισμα και ο μισός στο πορτ μπαγκάζ (επικοινωνεί), είχε πέσει δηλαδή το αριστερό μισό του πίσω καθίσματος. Ήταν πάνω σε μαλακό υλικό, το είχα ξαναμεταφέρει εκεί αλλά αυτή τη φορά κάπως έκατσε λάθος και δεν το πρόσεξα... :-k έπεσε προφανώς το βάρος, είτε στιγμιαία, είτε συνεχόμενα πάνω σε εκείνο το σημείο και "κλώτσησε" η βίδα όπως ήταν μέσα...

 

Όχι από παρασφίξιμο δεν ήταν, ειδικά στη μεταφορά αφήνω πάντα χαλαρές σχετικά τις βίδες αυτές και επειδή τυχαίνει να είμαι και συνέχεια με κατσαβίδια και βίδες στη δουλειά, ξέρω ότι το πολύ σφίξιμο πουθενά δεν είναι καλό.. :)

 

Στο δικό μου αμάξι πάντως (παλιό Seat Ibiza του '90), τον βάζω κανονικά στα μαλακά, χωράει κανονικότατα στο πίσω κάθισμα και η βάση τσίμα τσίμα στο πορτ μπαγκάζ και κλείνει κανονικά η πόρτα! :mrgreen: Ήθελα μάλιστα να σου στείλω και φώτο για να σου πω ότι χωράει άνετα και σε μικρότερα αυτοκίνητα από sedan το 12άρι, είμαι ζωντανό παράδειγμα!

 

Δεν ξέρω αν υπήρχε αυτό το μαύρο κομμάτι με την τρύπα και τις βόλτες σαν ανταλλακτικό ρε συ..μήπως και το άλλαζα εντελώς με νέο...πολύ χλωμό το κόβω! ](*,)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρε το χαλασμενο σκελος και τη βιδα ανα χειρας, και πηγαινε σε ενα μηχανικο/μηχανουργειο κλπ.

Εκει θα σου φυτεψουν ενα "heli-coil" με εσωτερικο σπειρωμα οπως της βιδας (ατσαλινο σπειρωμα το οποιο με ειδικη διαδικασια "φυτευεται" σε αλουμινιο fiber-glass κλπ).

Αν εχει κεφια ο μαστορης, και αισθανεσαι επισφαλης, αλλαξε και τα τρια με ατσαλινα.

Το κοστος του υλικου ειναι γυρω στο 1 ευρω....η διαδικασια περιπου 10-15 λεπτα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο ο Κώστας μας έχει σώσει πάαααααρα πολλές φορές με ότι έχει να κάνει με βίδες-σπειρώματα-μοτέρ κλπ. Βρες έναν μηχανουργό που να έχει όρεξη και κάνε τη δουλειά και για τις τρεις βίδες. Πιθανόν η όλη δουλειά τελικά να κοστίσει - ειδικά αν ο μηχανουργός δεν είναι κάποιος γνωστός σου. Από την άλλη όμως θα καταλήξεις με κάτι λειτουργικά καλύτερο σε σχέση με αυτό που είχες πριν ενώ ταυτόχρονα δεν χαλάς την αισθητική του πράγματος :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο, κρίμα αυτό που συνέβη, αν όμως η λύση είναι απλή θα είναι ως μη γενόμενο εντέλει. Αν πας τον Κοσμά στο μηχανουργείο, φρόντισε να καλύψεις καλά το κάτοπτρο -φαντάζομαι τον κύλινδρο του δευτερεύοντος θα τον αφαιρέσεις, αλλιώς κάλυψε και αυτό- καθώς είναι γεμάτα μεταλλικά γρέζια τα μηχανουργεία. Μπρρρ! Ανατρίχιασα στην σκέψη και μόνο.

Και φυσικά θα είσαι από πάνω, οι Έλληνες μάστορες δεν διακρίνονται συνήθως από τακτ, καθαριότητα, φροντίδα και προσεκτικότητα, τουλάχιστον αυτοί που έχω γνωρίσει εγώ.

Στο Site της Skywatcher δείχνει πως στην μεταφορά τοποθετείται όρθιο στο κάθισμα με ζώνη, όπως ένας άνθρωπος δηλαδή. Εσύ το βάζεις ξαπλωμένο; Σε άλλη φωτό το δείχνει στον χώρο αποσκευών, αλλά αυτό είναι ανεφάρμοστο, θα χτυπά εδώ και κει.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έχω παρατηρήσει και εγώ στο δικό μου. Σκέφτομαι να φτιάξω ένα βρακάκι από αφρολέξ 3 - 4 εκ. για τις μεταφορές. Κάθε φορά που πέφτω σε λακκούβα και κουνιέται, αν και το έχω στο πίσω κάθισμα του Picanto δεμένο με την ζώνη, πάει η ψυχή μου στην Κούλουρη!!!!! Η βάση βεβαία στο κάθισμα του συνοδηγού :) γιατί το πορτμπαγκάζ δεν χωράει καλά καλά δυο σακούλες από το supermarket.

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τασο καλημερα

 

Δεν ειναι κατι το τρομερο ουτε μηχανουργεια ουτε βολτες με κολαουζα αυτα ειναι εσχατη αναγκη

θα πας στον Ρεππα οδος Αθηνας & κακουργοδικειου στην αθηνα και θα ζητησης κατι ειδικα ελατηρια

για κατεστραμενες βολτες το βαζεις μεσα και βιδωνεις με την ιδια βιδα παρε την βιδα μαζι σου για να εχεις ακριβη διαμετρο αυτα τα χρησιμοποιουν συχνα στην ταπα λαδιου στα μηχανακια

 

Πιστευω να βοηθησα

 

ολα καλα

 

Φιλικα

Αντωνης Κουκουλας

Μελος EAE

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μία άμεση λύση είναι το "Teflon" που χρησιμοποιούν οι υδραυλικοί όταν βιδώνουν τις υδροσωλήνες.

 

Δεν είναι κάτι το μόνιμο, αλλά πίστεψε με, είναι ότι πρέπει γιατί με αυτό η βίδα καργάρει μέσα στο σπείρωμα.

 

Και το σημαντικότερο είναι ότι με αυτόν το τρόπο δεν δημιουργείς άλλα προβλήματα!

 

Δοκίμασε το, δεν θα χάσεις τίποτα!

 

Teflon.jpg.42467fce5a5295025c7cac739e140b4d.jpg

Teflon.

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτα τα "ειδικα ελατηρια" ειναι τα "heli-coils".Κατι αντιστοιχο εχει αντιγραψει και η "wurth" αλλα δεν κυκλοφορει στην αγορα ευρεως.

Το να φυτεψεις αυτα τα σπειρωματα δεν ειναι απλο, ουτε συμφερον για ενα ιδιωτη...

Προυποθετει...

1.τρυπημα με συγκεκριμμενο τρυπανι στο χαλασμενο σπειρωμα

2.Ειδικο εσωτερικο σπειροτομο (κολαουζο) με συγκεκριμμενη σπειρα/βημα

3.Ειδικο εργαλειο για την εμφυτευση του heli-coil.

Αρα καθε τυπος σπειρωματος , προυποθετει ολοκληρο σετ..... :?

 

Το αποτελεσμα φυσικα ειναι αριστο, και αποτελει ουσιαστικη αναβαθμιση, και οχι λυση αναγκης.

Χρησιμοποιειται ευρυτατα στην αεροναυπηγικη, και γενικως οπου υπαρχει εφαρμογη μαλακων μεταλων,

χωρις συμβιβασμους στην αντοχη.

 

Το σπειρωμα δε που δημιουργειται, εχει βαθμο εφελκυσμου αντιστοιχο με του χαλυβα.

Δυστυχως δεν χρησιμοποιειται στην ευρυτερη παραγωγη λογω της "χειρονακτικης διαδικασιας", εργατωρες, κλπ κλπ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αστροφίλοι, σας ευχαριστώ όλους θερμά για την ανταπόκριση και τις χρήσιμες προτάσεις.

 

Κώστα (KOSTAKIS) και κύριε Αντώνη (koukanto) αυτά τα heli-coils ακούγονται φοβερή ιδέα αλλά δεν έχω ξανασχοληθεί με τέτοια ιστορία και διστάζω λίγο..δεν ξέρω και πολλά από μηχανουργεία, την προηγούμενη φορά που πήγα σε ένα μεγάλο και οργανωμένο στου Ρέντη, με κοιτάζανε σαν να μου λέγανε "δε μας παρατάς και εσύ τώρα;;!!" :-s :evil:

Βαριόντουσαν που ανέπνεαν, ούτε να με ακούσουν δεν θέλανε και εγώ τους ζητούσα απλώς να ανοίξουν λίγες βόλτες στο 2" Baader clicklock...καλά, έπεσα στην περίπτωση θα μου πείτε τώρα..μετά πόσο να κοστίζει αυτή η ιστορία με τα heli coils; :-k

Σημειωτέον πως το χαλασμένο σκέλος δεν γνωρίζω αν και πως αφαιρείται...πρέπει να λύσω το μισό τηλεσκόπιο μάλλον..και ναι, θα ήταν καλύτερα να το έχω μαζί μου αλλά...άντε βγάλτο τώρα αυτό.. ](*,)

 

Η λύση του Άρη (aagios) ακούγεται και αυτή ενδιαφέρουσα αλλά θα ήθελα κάτι πιο μόνιμο, όπως και όλοι στη θέση μου θα θέλανε.

 

Dr. Κώστα, ναι το βάζω ξαπλωμένο, δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα μπορούσα και όρθιο! Δεν γίνεται δυστυχώς γιατί δεν έχω πίσω ζώνες, είναι λίγο πιο παλιό το αμάξι. Ακόμη και να είχε όμως, οι αυτόματες ζώνες ασφαλείας δεν ασφαλίζουν από απαλές μετακινήσεις του σωλήνα, μόνο από πολύ απότομες..δεν νομίζω πως είναι και η καλύτερη ιδέα..τρέμω στην ιδέα να φάω τον σωλήνα στο σβέρκο ενώ οδηγάω, ή ο συνοδηγός!! :shock: 8-[ Αλήθεια Κώστα που το είδες να το λέει αυτό η Skywatcher; έχει και video;

 

Σε πρώτη φάση, θα δω αν λύνεται το χαλασμένο κομμάτι το οποίο διαπερνά ο πόλος και έχει τις βόλτες που φαγώθηκαν.

 

Κώστα αν έχεις μηχανουργό που ξέρεις ότι είναι σαίνι σε αυτά τα κόλπα και πιστεύεις ότι θα άξιζε, να το επιχειρήσω...δε μπορώ να αφήσω με τίποτα τον Cosma έτσι... :mrgreen: :P

 

Λοιποί φίλοι (giorgosgr, ioannisb, supernovus αυτοί που θυμάμαι τώρα σαν "συνάδελφους") προσέξτε ιδιαίτερα τη λεπτομέρεια αυτή με τις βίδες και το πως κάθεται το βάρος πάνω τους... 8-[

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να Τάσο. Βέβαια δεν το δείχνει εν κινήσει, διαφημιστική φωτογραφία είναι. Αλλά το δικό μου Nexstar, ενώ στην αρχή το έβαζα με την κούτα του μέσα σε βαλίτσα, τώρα πια το ασφαλίζω έτσι με την ζώνη, τον σωλήνα πάνω στην βάση και το τρίποδο το βάζω όπου να' ναι. Φυσικά τα SCT έχουν καθαρότερο προφίλ και δεν διατρέχουν τους ίδιους κινδύνους.

Skyliner-Flextube-Synscan-in-car-4.jpg.55ae4cb42a9abd8a18dab64640008cf0.jpg

Skyliner-Flextube-Synscan-in-car-1-copy.jpg.92b19d78de6809e12d485dd6fad99839.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα ευχαριστώ για τις φώτο. Μόνο που αυτό είναι το 10ιντσο μοντέλο, η κεφάλα του 12" είναι πολύ μεγαλύτερη!! Βλέπω και το μέγεθος του εστιαστή και του ερευνητή σε σχέση με το UTA (Upper Tube Assembly).

Εϊναι λίγο τρέλα να μπει ο 12άρης σωλήνας όρθιος έτσι...αν γείρει απαλά μπροστά..η ζώνη ΔΕΝ θα τον κρατήσει...οι προεντατήρες είναι για πιο απότομες κινήσεις...

 

Έχει πλάκα που μας δείχνουν σαν δείγμα αυτοκινήτου ένα τερατώδες station wagon-σχεδόν τζιπ με χώρους τρελούς... :lol: :-note :mrgreen:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα να επισημάνω ότι δεν παίζουν με αυτα. Το τηλεσκοπιο σε περίπτωση εμπλοκης σε σοβαρο ατυχημα εχει υπεραρκετη μαζα ωστε να σπασει το καθισμα του συνοδηγου και να εξελθει απο το παρμπριζ με ότι αυτο συνεπαγεται στην περιπτωση που καθεται καποιος στη θεση του συνοδηγου. Γι αυτο δραττωμαι της ευκαιριας να τονισω κατι εκτος θέματος, που οι περισσοτεροι το ξερετε ήδη: αν δεν φοραει ο πισω επιβατης ζώνη είναι σαν να μην φοραει ουτε ο μπροστα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα να επισημάνω ότι δεν παίζουν με αυτα. Το τηλεσκοπιο σε περίπτωση εμπλοκης σε σοβαρο ατυχημα εχει υπεραρκετη μαζα ωστε να σπασει το καθισμα του συνοδηγου και να εξελθει απο το παρμπριζ με ότι αυτο συνεπαγεται στην περιπτωση που καθεται καποιος στη θεση του συνοδηγου. Γι αυτο δραττωμαι της ευκαιριας να τονισω κατι εκτος θέματος, που οι περισσοτεροι το ξερετε ήδη: αν δεν φοραει ο πισω επιβατης ζώνη είναι σαν να μην φοραει ουτε ο μπροστα.

 

Άρα μου προτείνεις να πάω να εγκαταστήσω και πίσω ζώνες ασφαλείας στο αυτοκίνητο, μιας και επειδή είναι πιο παλιό, δεν έχει... :-k σημειωτέον ότι τον βάζω ξαπλωτό τον σωλήνα εγώ...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε Τάσο, εγώ άρχισα να γίνομαι πλεονέκτης και κοιτάζω πια για 14΄΄ ή 16΄΄. Εκείνα θα πρέπει να είναι ακόμη πιο δύσκολα, έτσι; Και αν κάτσουν πάνω στην ίδια βίδα θα την διαλύσουν γρηγορότερα. Ίσως δεν χωράνε να περάσουν από την πίσω πόρτα του αυτοκινήτου.

Αυτά τα πράγματα δεν αγοράζονται εξ αποστάσεως. Πρέπει να μπορείς να πας στο Πλανητάριο λόγου χάρη, να το μετρήσεις με το μάτι, με την μεζούρα, να το χαϊδέψεις, να δοκιμάσεις να το σηκώσεις (you brake it, you take it of course) και να αποφασίσεις.

Ξανακατεβαίνω στα 12΄΄ (εάν και όταν) μου φαίνεται, εγώ δεν ήμουν ποτέ πλεονέκτης, οι κακές παρέες με παρασύρουν μάλλον!

:D

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βλέποντας πως είναι το 12" χαίρομαι που τελικώς δεν πήρα μεγαλύτερο! Ούτε και θα πάρω εκτός εάν ή αλλάξω αμάξι ή το έχω κάπου εγκατεστημένο μόνιμα και δεν πρέπει να το κουβαλάω.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φιλε Τασο, λυπαμε για την ζημια που εγινε στο τηλεσκοπιο σου.απευθυνσου στο πλανηταριο μηπος υπαρχει σαν ανταλλακτικο. Παντος στο δικο μου δεν βλεπω να υπαρχει προβλημα προς το παρον.. νομιζω παντος οτι δεν χριαζεται να το σφιγκης υπερβολικα. ακομα και το ενα να βιδωσεις δεν κουνιεται καθολου ...χαλαρα. θυμαμαι μια φορα το ειχα ανοιξη ξεχνωντας να τα βιδωσο,και το πειρα χαμπαρι στο τελος της παρατηρησης αφου πηγα να το κλεισω. αφου ακουστει ο χαρακτηρηστικος ηχος "κλικ" ειναι σαν να ασφαλιζει. εκτος κι αν εχεις βαλει γρασο.!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι να πω Χρήστο, είναι και αυτά μέσα στο πρόγραμμα.. :roll: πάντως δεν τις έχω σφίξει ποτέ πολύ να σου πω την αλήθεια..ελαφρά πάντα. Ναι, όταν κάνει κλικ είναι σαν να ασφαλίζει κάπως..ήταν ατύχημα στο φόρτωμα, είμαι σίγουρος.

 

Επίσης, θέλω να πω σε όσους το σκέφτονται για αγορά το συγκεκριμένο μοντέλο, ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από πάρα πολλές απόψεις και δεν πρέπει σε καμία περίπτωση ότι συνέβη σε εμένα να αποτελέσει αποτρεπτικό παράγοντα αγοράς..ήταν απλώς ατύχημα, το 12άρι αυτό δεν έχω μετανιώσει στιγμή που το απόκτησα. [-X

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τάσο εγώ αυτή τη περίοδο σπάω το κεφάλι μου να σκεφτώ ένα τρόπο να φτιάξω μία θήκη για το δικό μου για να το προστατέψω από τέτοιες καταστάσεις. Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω τα αφρολέξ που είχε η αρχική συσκευασία στην κούτα. Το μόνο που με απασχολεί είναι μήπως επιβαρύνω τον σωλήνα στο κέντρο του λόγο βάρους επειδή θα είναι στον αέρα (αν χρησιμοποιήσω αυτά τα αφρολέξ).

Θα το επεξεργαστώ όμως λίγο ακόμα και αν σκεφτώ κάτι θα σας ενημερώσω :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ το τυλίγω με πάπλωμα και το βάζω στο πορτ μπαγκάζ του Toyota Corolla sedan μου. Σκέφτομαι να ξεβιδώνω τελείως τις δύο κάτω βίδες η πάνω που δεν δέχεται πιέσεις στη μεταφορά αρκεί για να κρατήσει το σωλήνα ώστε να μην ανοίξει κατά λάθος. Όταν φτάσουμε στον τόπο παρατήρησης τις επανατοποθετούμε.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης