Jump to content

Καινουργιος... & μερικες ερωτησεις!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΥΜ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ:ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ...ΕΧΩ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ 2 ΕΠΙΛΟΓΕΣ.

 

1) http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=532

 

2) http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1691

 

ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΜΑ ΓΙΝΕΤΕ... ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΑ!!! ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΤΙ ΠΛΑΝΗΤΕΣ??? ΤΙ ΝΕΦΕΛΩΜΑΤΑ??? ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ!!!!

 

ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΤΟ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΠΛΑΝΗΤΕΣ ΚΑΙ ΝΕΦΕΛΩΜΑΤΑ.

 

 

 

 

Υ.Γ. Αμα εχει κανεις να μου προτεινει καποιο αλλο τηλεσκοπιο ομως σε χρηματικο ποσο οπως ειναι και τα παραπανω αμα γινετε!!!

 

Ευχαριστω παρα πολυ!!!!

:wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 130 είναι μεγαλύτερο σε διάμετρο, ελαφρύτερο, απλούστερο, μικρότερο σε μέγεθος, ομορφότερο, φθηνότερο, φορητότερο, σταθερότερο κλπ.

Το άλλο έχει μια αναιμική βάση που ίσως σε εκνευρίσει με κάποια πολυπλοκότητα και αστάθεια, άσε το έξτρα μέγεθος και βάρος.

Περίμενε συμβουλές από αυτούς που τα έχουν δοκιμάσει.

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=126572#126572

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω την στήριξη eq-1 που έχει το τηλεσκόπιο της πρώτης σου επιλογής τον 114mm και θα σου πρότεινα αν θες σταθερότητα και ευκολία στη χρήση να μην πάρεις αυτό, αλλά να πάρεις το dob 130mm! [-X
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και εδώ άλλα που γράψαμε κάποτε για το mini dob...

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=126577#126577

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

kkokkolis σε αυτο το forum που μου ειπες να δω...ο Τασος γραφει για ενα υφασμα που βαζει στο τηλεσκοπιο! Τι ειναι αυτο το υφασμα πρεπει να το παρω και εγω???? (γενικα ρωταω οχι μονο τον kkokkolis)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε niko όπως ανάφερε και ο Τάσος το ρουχαλάκι το βάζει καθώς το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο είναι ανοιχτό στη μέση και όταν υπάρχει διάχυτος φωτισμός αντανακλάτε στο δευτερεύον κάτοπτρο και τον βλέπεις μέσα από το προσοφθάλμιο με αποτέλεσμα να σε εμποδίζει στη παρατήρηση.

 

Σίγουρα χιάζεται! Περίμενε και τον Τάσο σίγουρα θα σου το εξηγήσει καλύτερα!!! :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

kkokkolis σε αυτο το forum που μου ειπες να δω...ο Τασος γραφει για ενα υφασμα που βαζει στο τηλεσκοπιο! Τι ειναι αυτο το υφασμα πρεπει να το παρω και εγω???? (γενικα ρωταω οχι μονο τον kkokkolis)

Ρωτάς τον kkokkolis που ρωτούσε για το ύφασμα και του απάντησε ο Τάσος Βρατόλης που του το έραψε μια μοδίστρα. :lol: Όλα αυτά μπορείς να τα δεις εδώ:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=126589&sid=ba2ac4993039b6f1cd89152aeb514fc1#126589

Επίδομα το φυλλάδιο οδηγιών του Skywatcher 130 Heritage, το οποίο μπορείς να μελετήσεις.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αυτο ρωταω!!! χαχα

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου Adams και kkokkolis!!!

 

Κοιταξα και την ιστοσελιδα που λεει ο Τάσος Βρατόλης...αυτη η ιστοσελιδα ειναι Αμερικανικη. Μηπως ξερει κανεις καποια ελληνικη ιστοσελιδα που να πουλανε τετοια πραγματα?????

 

Υ.Γ Τι διαφορα υπαρχει αμα ειναι ανοιχτο ή κλειστο το τηλεσκοπιο? Θα μπορω να βλεπω ποιο μακρια??? :? :? :? :? :?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αυτο ρωταω!!! χαχα

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου Adams και kkokkolis!!!

 

Κοιταξα και την ιστοσελιδα που λεει ο Τάσος Βρατόλης...αυτη η ιστοσελιδα ειναι Αμερικανικη. Μηπως ξερει κανεις καποια ελληνικη ιστοσελιδα που να πουλανε τετοια πραγματα?????

 

Υ.Γ Τι διαφορα υπαρχει αμα ειναι ανοιχτο ή κλειστο το τηλεσκοπιο? Θα μπορω να βλεπω ποιο μακρια??? :? :? :? :? :?

 

Μόνο ανοικτό λειτουργεί.

Κλείνει για να μην πιάνει πολύ χώρο στην αποθήκευση και μεταφορά.

Υπάρχουν 4 Ελληνικά καταστήματα που σου φτιάχνουν φωτοχιτώνιο. Το ένα ονομάζεται ''Μάνα'', το άλλο ''Γιαγιά'', ένα άλλο ''Θεία'' και το τελευταίο ''Χρυσό Ψαλίδι''. Κάτι από αυτά θα υπάρχει στην γειτονιά σου, όπου δεις ραπτομηχανή Singer, μοντέλο 1851 και μετέπειτα, ζήτα να σου φτιάξουν ένα, αφού πάρεις το τηλεσκόπιο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

.....................Υπάρχουν 4 Ελληνικά καταστήματα που σου φτιάχνουν φωτοχιτώνιο. Το ένα ονομάζεται ''Μάνα'', το άλλο ''Γιαγιά'', ένα άλλο ''Θεία'' και το τελευταίο ''Χρυσό Ψαλίδι''. Κάτι από αυτά θα υπάρχει στην γειτονιά σου, όπου δεις ραπτομηχανή Singer, μοντέλο 1851 και μετέπειτα, ζήτα να σου φτιάξουν ένα, αφού πάρεις το τηλεσκόπιο.

 

Μακρυά από το μαγαζί ΓΥΝΑΙΚΑ στη καλύτερη όλο υπόσχεται με γκρίνια & τοτέ δεν το κάνει, στη χειρότερη ..........

:D

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

.....................Υπάρχουν 4 Ελληνικά καταστήματα που σου φτιάχνουν φωτοχιτώνιο. Το ένα ονομάζεται ''Μάνα'', το άλλο ''Γιαγιά'', ένα άλλο ''Θεία'' και το τελευταίο ''Χρυσό Ψαλίδι''. Κάτι από αυτά θα υπάρχει στην γειτονιά σου, όπου δεις ραπτομηχανή Singer, μοντέλο 1851 και μετέπειτα, ζήτα να σου φτιάξουν ένα, αφού πάρεις το τηλεσκόπιο.

 

Μακρυά από το μαγαζί ΓΥΝΑΙΚΑ στη καλύτερη όλο υπόσχεται με γκρίνια & τοτέ δεν το κάνει, στη χειρότερη ..........

:D

Εκτός αν βάλεις τον κανακάρη σου να της το ζητήσει. Τότε αυτομάτως υπάγεται στην κατηγορία "Μάνα" και φτιάχνει αρχιεπισκόπους... \:D/

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Νίκο,

 

Το φωτο-στεγανό χιτώνιο (light-shroud) χρειάζεται οπωσδήποτε σε ανοικτού τύπου κατοπτρικά τηλεσκόπια dobsonian για τους παρακάτω λόγους:

 

1) Για την αποφυγή συσσώρευσης υγρασίας στο κυρίως (πρωτεύον) κάτοπτρο,

2) Για την αποφυγή αγγίγματος του δευτερεύοντος κατόπτρου και την αποτροπή ρίψης αντικειμένων μέσα στο σωλήνα ή mirror box, στον πάτο του οποίου βρίσκεται το πρωτεύον κάτοπτρο!!

3) Για αποφυγή συσσώρευσης σκόνης στο πρωτεύoν κάτοπτρο και λάσπης σε συνδυασμό με την υγρασία.

4) Για το διάχυτο φωτισμό.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα..

:cheesy:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι με καλυψες ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!

 

Μια απορια εχω ακομα... Αμα εχει κανεις αυτο το τηλεσκοπιο θα ηθελα να μου πει αμα μπορει κι ολας τι μπορει να δει μεσα απο το τηλεσκοπιο!!! π.χ (νεφελωματα,πλανητες,γαλαξιες) γαλαξιες δεν νομιζω να μπορω να δω αλλα λεμε τωρα!

 

Ααα και μια ακομα αποριουλα! :oops: Οποιος εχει το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο μπορει να μου πει τη προσοφθαλμια εχει αγορασει??? Ας για εναν αρχαριο σαν εμενα ( :( ) θα επρεπε να αγορασει κι αλλα ή του ειναι "αρκετα" αυτα που εχει το τλεσκοπιο???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια απορια εχω ακομα... Αμα εχει κανεις αυτο το τηλεσκοπιο θα ηθελα να μου πει αμα μπορει κι ολας τι μπορει να δει μεσα απο το τηλεσκοπιο!!! π.χ (νεφελωματα,πλανητες,γαλαξιες) γαλαξιες δεν νομιζω να μπορω να δω αλλα λεμε τωρα!

 

Ααα και μια ακομα αποριουλα! :oops: Οποιος εχει το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο μπορει να μου πει τη προσοφθαλμια εχει αγορασει??? Ας για εναν αρχαριο σαν εμενα ( :( ) θα επρεπε να αγορασει κι αλλα ή του ειναι "αρκετα" αυτα που εχει το τλεσκοπιο???

Δεν έχω αυτό ακόμη αλλά ένα ελαφρώς μεγαλύτερο. Πλανήτες και σελήνη φαίνονται μια χαρά. Το ίδιο και τα αστέρια, μόνα τους ή σε ανοικτά και σφαιρικά σμήνη και διπλά άστρα. Αυτά αρκούν για να δικαιολογούν την αγορά ενός τηλεσκοπίου. Εδώ που τα λέμε και το φεγγάρι μόνο του θα αρκούσε.

Από νεφελώματα και γαλαξίες θα δεις τα λαμπρότερα, όπως του Ωρίωνα και την Ανδρομέδα. Αυτά φαίνονται και με γυμνό μάτι ή με τα κιάλια άλλωστε.

Εγώ θέλω να το πάρω κυρίως για να βλέπω τα αστρικά σμήνη σε έκταση μέχρι και 2.5 μοίρες. Είναι υπέροχο θέαμα!

Τώρα, για να δεις περισσότερα νεφελώματα και γαλαξίες, χρειάζεσαι σκοτεινό ουρανό. Βοηθά επίσης ένα φίλτρο UHC. Αλλά αν ο σκοπός σου είναι να βλέπεις ΚΥΡΙΩΣ αυτά, από ένα σκοτεινό μέρος, τότε ένα τηλεσκόπιο 8-12'' (200- 300mm) είναι απαραίτητο και οι φανατικοί πάνε για 14-20'' (350-500mm).

Αυτά δεν είναι για έναν αρχάριο που δεν ξέρει αν θα συνεχίσει το χόμπυ. Το πολύ-πολύ να ανέβεις στις 6 ή 8, βία 10'' σε ένα Dobson μέχρι 550 Ευρώ.

Τώρα για το 130mm μπορείς να μείνεις με τα αρχικά προσοφθάλμια και να τα συμπληρώσεις αργότερα με έναν Barlow 2x ή και κάποια μεταχειρισμένα Plossl ή έναν zoom. Υπάρχουν και φθηνά ευρυγώνια αλλά μάλλον δεν θα έχουν ιδιαίτερα καλή εικόνα στα άκρα τους με ΑΥΤΟ το τηλεσκόπιο λόγω βραχέως εστιακού λόγου. Τα δικά μου φαίνονται μια χαρά (και τα Plossl και οι Hyperion) στο f10, αλλά στο f5 που το φως διαβαίνει υπό διαφορετική γωνία από την περιφέρεια των φακών μπορεί να εμφανίζουν επιμήκυνση των αστεριών, κοινώς γνωστό φαινόμενο ως κόμη. Δεν το έχω δει με τα μάτια μου, παρά μόνο με έναν ακόμη πιο ευρυγώνιο που έχω. Μάλιστα εμένα ούτε αυτό με ενοχλεί, αλλά αν είσαι τελειομανής μπορεί να σε ενοχλήσει. Μάλιστα με έναν Barlow μπορεί να βελτιωθεί ή και να εξαφανισθεί, καθώς ο Barlow μεγαλώνει τον εστιακό λόγο.

Αν το τηλεσκόπιό σου κοστίζει 200 ευρώ πάντως, δεν νομίζω πως πρέπει να δώσεις περισσότερα από άλλα 200 για προσοφθάλμια. Με τόσα όμως μπορείς να πάρεις έναν Zoom 24-8mm και έναν Barlow και να είσαι μια χαρά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αααα ωραια!!! Τοτε ειμαι καλυμενος απο πλανητες...και απο νεφελωματα και γαλαξιες μια χαρα :D :D Εγω μενω επαρχια και μακρια απο φωτα (σχεδον δηλαδη μονο 2-4 κολονες τις ΔΕΗ).Τη UHC πρεπει να παρω??? τα μειωση φωτορυπανσης :?: :?: :?: ----> ( http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=956 )

 

Πιστευω πως θα το συνεχισω το χομπυ αφου παρω το τηλεσκοπιο και εχω παρει και το nightwatch(ηρθε προχθες...την δευτερα δηλαδη)

 

Το barlow 2x μαλλον θα το παρω τελος καλοκαιριου,μεχρι τοτε να εχω μαθει να χρησιμοποιω το τηλεσκοπιο και να προσδιοριζω που ειναι ενας πλανητης και τα σχετικα. ( http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1185 )

 

Δεν ειμαι τελειομανης :lol: :lol: :lol: !!!! Ειμαι μικρος για να ειμαι τελειομανης (13 χρονων).

 

Συμφωνω με αυτο που ειπες στο τελος για την τιμη του τηλεσκοπιου και για την αγορα αλλων πραγματων που θα πρεπει να αγορασω.Οπως λενε μερικοι... οταν μπεις στον χορο πρεπει να χορεψεις!!!!!!!!!!!

Καπως ετσι ισχυει και εδω οταν αρχισεις ενα χομπυ οπως η αστρονομια μετα ακουλουθουν πολλα πραγματα και αγορες :lol: :lol: !!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ειμαι τελειομανης :lol: :lol: :lol: !!!! Ειμαι μικρος για να ειμαι τελειομανης (13 χρονων)!!!!!!

Αυτό είναι οτι καλύτερο έχω ακούσει τους τελευταίους μήνες.

Είσαι επίσης πολύ μικρός για να αγχωθείς με τα φίλτρα και τα αξεσουάρ. Πάρε το τηλεσκόπιο και ευχαριστήσου το όσο είσαι ακόμη αρκετά ''μικρός'' ώστε να μην καταλαμβάνεσαι από την ενοχή του να ασχολείσαι με κάτι που οι ''μεγάλοι'' δεν μπορούν πλέον να ασχοληθούν θεωρώντας το παιχνίδι. Πολλοί εδώ ξεκίνησαν με 60-70mm (εγώ με 50mm). Νομίζω τα 130mm, πολλαπλασιασμένα με τον ενθουσιασμό σου, μπορούν να σε καλύψουν χωρίς να χρειάζεσαι πολλά παρελκόμενα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο θα προσπαθησω να κανω να ευχαριστηθω οσο ειμαι μικρουλης :lol: :lol: (πλακα κανω)

Κατσε να ερθει ο καιρος να παρω το τηλεσκοπιο και μετα θα δουμε αμα θα το παω για ποιο επαγγελματικα (που δεν το νομιζω)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καθως εψαχνα ενα φακελο που ειχα στον υπολογιστη βρηκα ενα τηλεσκοπιο...

 

http://www.astroshop.eu/omegon-telescope-n-114-900-eq-1/p,11266

 

Τι λετε ειναι καλο???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καθως εψαχνα ενα φακελο που ειχα στον υπολογιστη βρηκα ενα τηλεσκοπιο...

 

http://www.astroshop.eu/omegon-telescope-n-114-900-eq-1/p,11266

 

Τι λετε ειναι καλο???

 

Η διάμετρος πολύ μικρή, η βάση ανεπαρκέστατη και η εταιρία αναξιόπιστη.

Νευτώνιο 130-150mm σε βάση Dobson δεν είναι πολύ ακριβότερο αλλά θα σε καλύψει καλύτερα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλωσήρθες στο φόρουμ! (λίγο καθυστερημένα :) )

Στα χρήματα που διαθέτεις το προτιμότερο είναι το μικρό dob. Η διάμετρος του είναι αρκετή για τα λαμπρότερα DSO και θα βλέπεις πολύ καλά πλανήτες και σελήνη. Και πάνω απ'όλα έχει άριστη μεταφορικότητα. Για σένα είναι πολύ σημαντικό άν λάβουμε υπόψιν την ηλικία σου (συνεπώς το οτι πρέπεις να μπορείς να το χωρέσεις στο αυτοκινητο της οικογενειας αφου δεν εχεις απο μονος σου τη δυνατοτητα να φυγεις).

Όσο για τα προσοφθάλμια που είπες πριν αυτά που σου παρέχει το τηλεσκόπιο θα σε καλύψουν για αρχή.

Όταν έρθει η ώρα να αγοράσεις άλλα προτίμησε τα ποιοτικά προσοφθάλμια παρά τα φθηνά που είναι απλώς πεταμένα χρήματα (που δεν νομίζω να περρισεύουν σε κανέναν μας). Όλα σιγά σιγά. Δεν είναι ανάγκη να τα αγοράσεις όλα μαζί.

 

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ. :cheesy:

Astronomy compels the soul to look upwards and leads us from this world to another.

Plato

 

http://http://nightskyastro.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως σας βρηκα!!! :lol:

Σχετικα δεν θα το μετακινω και παρα πολυ μονο οταν πηγαινω τα καλοκαιρια στο χωριο μου!!!Δηλαδη μια φορα το χρονο!!!

Το μονο προσοφθαλμιο που σκεφτομαι να αγορασω ειναι ενα barlow 2x. Θα δειξει ομως αμα γινει αυτη η αγορα! :D

 

Υ.Γ δεν ειναι ηταν καθολου μεγαλο ποστ ετσι κι αλλιως μου αρεσει να διαβαζω πολλα πραγματα γιαενα χομπυ!!!! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης