Jump to content

ΒΕΛΤΙΩΣΗ κίνησης βιδών δευτερεύοντος σε Νευτώνεια..ΠΩΣ;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως γνωρίζετε οι περισσότεροι, οι 3 βίδες που είναι υπεύθυνες για την κλίση (tilt) του δευτερεύοντος κατόπτρου στα Νευτώνεια ρυθμίζονται με κάποιες μικροκινήσεις.

Είτε τις έχουμε αλλάξει με χειρόβιδες (Bob's Knobs), είτε έχουμε ακόμη τις εργοστασιακές (στα ευρέως κατανάλωσης Νευτώνεια) κινούνται καμιά φορά απότομα και επιδρούν ΠΟΛΥ στην ρύθμιση!

 

Έχει κανείς κάποια ιδέα πως να κάνουμε αυτό το φαινόμενο να μαλακώσει και να έχει μια "βουτυρένια" αίσθηση (το λεγόμενο buttery smooth feeling) όταν πειράζουμε καθεμιά από αυτές τις βίδες;

 

Είναι θέμα του holder του δευτερεύοντος ή της επιφάνειας πάνω στην οποία τρίβονται οι βίδες και επιδρούν έτσι στην κλίση του κατόπτρου; Στο CN διάβασα ότι μπορεί να βοηθούσαν ελατήρια σε κάθε μια από αυτές... :-s

 

Έχει κανείς άποψη στο θέμα;; :-k :roll:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λογικά με τη χρηση ελατηρίων θα υπάρχει βελτίωη, το θέμα όμως είναι τη είδους ελατήρια (σκληρότητα ,μνήμη κτλ). Σαν ηδέα παντως ειναι πολυ καλη! Θα πειραματιστώ και θα σου πω
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό είναι ένα συνηθισμένο πρόβλημα του δευτερεύοντος. Επειδή εμφανίζεται σταδιακά χρειάζεται χρόνος για να το παρατηρήσουμε.

 

Κατ' αρχάς το θέμα του ελατηρίου: Αν προσθέσουμε ένα ελατήριο στην κεντρική βίδα ή 3 περιφερειακά (το κενό είναι μικρό, χωράνε 3 ή θα βγει ο δευτερεύων εκτός; ) πρέπει να χρησιμοποιήσουμε ελατήριο πιέσεως. Αυτό δηλαδή που είναι ήδη ανοιχτό και το πιέζουμε για να φέρει αντίσταση. Όπως αυτά στα στυλό ή στα αμορτισέρ των αυτοκινήτων. Η ίδια μέθοδος χρησιμοποιείται στον πρωτεύοντα καθρέπτη για να χάνει δύσκολα την ευθυγράμμιση σε συνδυασμό με τις βίδες «κλειδώματος». Σε αυτήν την περίπτωση όμως, με τα ελατήρια προσθέτουμε αντίσταση και χρειάζεται περισσότερη δύναμη για να σφίξουμε τις βίδες. Αν αυτό συμβεί στον δευτερεύοντα, η απαλή αίσθηση που ζητάμε πάει χαμένη. Άρα η χρήση ελατηρίων δείχνει λανθασμένη για την απαλή αίσθηση που ζητάμε και ίσως να μπορεί να βοηθήσει μόνο στο να κλειδώνει τον καθρέπτη. Εγώ πάλι έχω την αίσθηση ότι η ευθυγράμμιση θα χάνεται ευκολότερα έτσι.

 

Δεν ξέρω πως γίνεται να έχουμε βουτυρένια αίσθηση ρύθμισης του δευτερεύοντος, αλλά για να βελτιωθεί η κίνηση σε ένα βαθμό, πρέπει αντί να προσθέσεις, να αφαιρέσεις.

 

Η διαφορά στο σύστημα στήριξης των καθρεπτών είναι ότι ο δευτερεύων ακουμπάει στις μύτες των 3 βιδών. Το αλουμίνιο σε αυτά τα σημεία με την χρήση της ευθυγράμμισης δημιουργεί 3 βαθουλώματα - ιδιαίτερα σε όσους όταν δεν έχουν δουλειά, χαλάνε την ευθυγράμμιση για να κάνουν πρακτική-.

 

7ebb14c5c4efd50b2c89b05fd1eefffd.jpg

 

Κεντρικό ελατήριο και τα διάφορα βαθουλώματα από τις βίδες.

 

Αυτά τα βαθουλώματα δεν είναι ίσα μεταξύ τους και βρίσκονται στο ξεκίνημα για να δημιουργήσουν μια βόλτα βίδας. Το αποτέλεσμα είναι, όταν σφίγγουμε - ξεσφίγγουμε να γίνεται άνιση κίνηση και καμιά φορά να χοροπηδά ο καθρέπτης.

Ένας μηχανουργός μπορεί να φάει με ακρίβεια ελάχιστο από το μέταλλο σε αυτό το σημείο και να το ισιώσει. Έτσι οι βίδες για κάποιο διάστημα θα πιέζουν το μέταλλο στην πίσω μεριά του καθρέπτη κατανέμοντας ίσα την πίεση, χωρίς να χορεύουν στις βόλτες που άνοιξαν. Το έχω κάνει μετά από καιρό στο δικό μου και δουλεύει μια χαρά.

 

Ελπίζω να ήταν κατανοητή η περιγραφή και να μη το μπέρδεψα περισσότερο.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο αυτό το πρόβλημα το έχω κ εγώ κ είμαι σε σκέψη για το πως θα το λύσω.Απορώ για΄τι δεν φτιάχνουν ένα σύστημα με ελατήρια όπως του πρωτεύων να τελειώνουμε.Εχω σκεφτεί 1ο τα ελατήρια που προτείνει κ ο Entzo κ 2ο όπως είναι να κολλήσω πάνω στη βάση του δευτερεύον στο σημείο που ακουμπούν οι βίδες κάτι που να είναι λίιιιιγο μαλακό.Δεν έχω σκεφτεί τι υλικό θα είναι, πόσο μαλακό κ δεν ξέρω αν θα δουλέψει.Η λογική μου λέει πως όταν πιέζω απ τη μία μεριά οι βίδες απ την άλλη δεν αφήνουν την βάση να μετακινηθεί.Με αυτό το υλικό θα μπορώ να δώσω το 1 χιλιοστό που θέλω.

Δώστε κ οι υπόλοιποι καμιά ιδέα ρε παιδιά.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωσταντίνε μαζί γράφαμε.Σωστά όσα λες.ΑΛλά είσαι σίγουρος πως με τα ελατήρια θα έχουμε μεγάλη αντίσταση?Στον πρωτεύον δεν έχουμε αυτό το φαινόμενο.Μήπως φταίει που οι βίδες είναι μεγάλες?
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στον πρωτεύοντα οι 3 βίδες είναι σε μεγάλη απόσταση η μία από την άλλη, οπότε υπάρχει μεγαλύτερος μοχλός. Φαντάσου στον δευτερεύοντα 3 βιδάκια να σπρώχνουν σε μια περιοχή 4 εκατοστών και στον πρωτεύοντα 30 εκατοστών.

Επίσης οι βίδες αυτές φωλιάζουν σε ειδικές θέσεις με βόλτες όπως θα έχεις δει.Η κίνηση γίνεται ομαλότερη με αυτόν τον τρόπο. Δεν τρώνε μέταλλο.

Τέλος, δεν νομίζω ένα μαλακό υλικό να βελτιώσει την κατάσταση. Μάλλον πρόβλημα θα δημιουργήσει γιατί δεν θα κρατάει την ευθυγράμμιση.

Η λύση που προτείνω όπως είπα την έχω δοκιμάσει. Μια χαρά δούλεψε.

 

Καλές δοκιμές. :D

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντίνε ευχαριστώ πολύ για την ιδέα. Θα προσπαθήσω να την δοκιμάσω...σκέφτομαι βέβαια μήπως άλλαζα όλη την αράχνη και το holder του δευτερεύοντος με μακράν ποιοτικότερο όπως αυτό...αλλά το κόστος αν και δεν είναι απαγορευτικό...το σκέφτομαι... :roll: :-k

 

http://www.fpi-protostar.com/s4vmnts.htm

 

Έχει μέχρι και ενσωματωμένο dew heater σαν επιλογή αν θέλεις..

http://www.fpi-protostar.com/options.htm

 

Θα προσπαθήσω τα απλά πρώτα και βλέπουμε.. :wink:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη συμφωνώ πως αυτά θα έπρεπε να είναι λυμένα εξ'αρχής [-( ...τελικά όμως βλέπω πως όλα τα ευρέως κατανάλωσης Νευτώνεια τα ίδια χούγια έχουν...μόνο σε ακριβές λύσεις Obsession και άλλων κλώνων (Webster, Starmaster) δεν τα βρίσκεις αυτά τα συμπτώματα...
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω το ίδιο πρόβλημα θα έχεις με τις 3 βίδες

 

http://www.fpi-protostar.com/ftp/instman.pdf

 

dimples = βαθουλώματα

Μπορείς να το ρωτήσεις όμως πρώτα για σιγουριά.

Αναρωτιέμαι αν στα μεγάλα τηλεσκόπια που η διάμετρος μεγαλώνει, έχουν διαφορετικό σύστημα.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντίνε ευχαριστώ πολύ για την ιδέα. Θα προσπαθήσω να την δοκιμάσω...σκέφτομαι βέβαια μήπως άλλαζα όλη την αράχνη και το holder του δευτερεύοντος με μακράν ποιοτικότερο όπως αυτό...αλλά το κόστος αν και δεν είναι απαγορευτικό...το σκέφτομαι... :roll: :-k
Μη ξεχάσεις να δεις αν η αράχνη είναι μαύρη ματ και δε γυαλίζει καθόλου. Αλλιώς βάψτην. Μια που θα την έχεις έξω από τον σωλήνα, ευκαιρία θα είναι. Είναι πολύ βασικό.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο ότι είχα διαβασει στο cloudynights βαζαν στην βαση του δευτερευοντος ένα κομματι πλαστικό απο μπουκαλι γαλακτος (τα αμερικανικα που ειναι σαν τα μπιτονακια που πουλανε εδω το αποσταγμενο νερό)

ωστε οι βίδες να συμπιεζουν λιγο το πλαστικο σαν ελατηριο. Δυστυχως δεν εχω κρατησει link.

 

Υπαρχει και η λύση να μπει και μια ροδελα μεγαλη που είναι ατσαλινη και δεν τρίβεται απο τις βίδες.

Αυτο κανει και αυτος ο τυπος http://www.youtube.com/user/astronomyshed#p/u/15/MUE8fxqH3Qc

και το έχω κανει και εχω στο 8" και μπορω να πω πως βολευει.

 

 

Υ.Γ η προφορα του τυπου ειναι ολα τα λεφτα :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντίνε ευχαριστώ πολύ για την ιδέα. Θα προσπαθήσω να την δοκιμάσω...σκέφτομαι βέβαια μήπως άλλαζα όλη την αράχνη και το holder του δευτερεύοντος με μακράν ποιοτικότερο όπως αυτό...αλλά το κόστος αν και δεν είναι απαγορευτικό...το σκέφτομαι... :roll: :-k

 

http://www.fpi-protostar.com/s4vmnts.htm

 

Έχει μέχρι και ενσωματωμένο dew heater σαν επιλογή αν θέλεις..

http://www.fpi-protostar.com/options.htm

 

Θα προσπαθήσω τα απλά πρώτα και βλέπουμε.. :wink:

Τα βαθουλώματα δεν τα γλυτώνεις, έχω τον 3ακτινο μαζι με το ενσωματωμένο dew heater (το οποίο όμως δεν το χρησιμοποιώ για μπλέκεσαι με τα καλώδια και είναι λίγο σπαστικό/εκνευριστικό στην σύνδεση τον καλωδίων μιας και γίνεται μέσω δυο ακτίνων της αράχνης άρα δεξιά κι αριστερά του τηλέ θα πρέπει να έχεις καλώδια άσε που μπορεί να σου κάνει βραχυκύκλωμα αν ο σωλήνας είναι μεταλλικός)...

...βέβαια το καλό που έχει η συγκεκριμένη αράχνη με τα βαθουλώματα είναι ότι οι βιδούλες πατάνε πάνω σε έναν μεταλλικό/αλουμινένιο δίσκο ο ποίος είναι ανάμεσα στην αράχνη και στο δευτερεύον οπότε αν σου κάνει βαθούλωμα μπορεις απλά να περιστρεψεις λίγο τον δίσκο (με το ενσωματωμένο dew heater βέβαια το καλώδιο μπορει να σου κάνει κωλύματα και να το σπάσεις καταλάθος) , αλλά μπορεις να βάλεις και στην δικιά σου αράχνη μια αλουμινένια ροδέλα ανάμεσα.

Αν και δεν νομίζω ότι το βαθούλωμα είναι ιδιαίτερο πρόβλημα... απλά γίνεται απο την πίεση, αν έχεις ένα μικρο βαθούλωμα απλά βιδώνεις λίγο πιο μέσα την βίδα και τελείωσε η υπόθεση.

Απο ότι είχα διαβασει στο cloudynights βαζαν στην βαση του δευτερευοντος ένα κομματι πλαστικό απο μπουκαλι γαλακτος (τα αμερικανικα που ειναι σαν τα μπιτονακια που πουλανε εδω το αποσταγμενο νερό)

ωστε οι βίδες να συμπιεζουν λιγο το πλαστικο σαν ελατηριο. Δυστυχως δεν εχω κρατησει link.

Ναι, αντι για αλουμινένια ρεδέλα μια πλαστική θα μπορούσε να δωσει κάτι ανάλογο, απλά το πλαστικό χαλάει πιο ευκολα και ίσως μετα απο καιρό ίσως να έχουμε μετακίνηση του δευτερεύοντος.

 

 

Τωρα σχετικά μετα buttery smooth feeling το οποίο νομίζω ότι είναι το πιο σημαντικό, ίσως να το καταφέρναμε αν αλλάζαμε τις βίδες (και τις βόλτες των βιδών της αράχνης) και βάζαμε βίδες με πιο λεπτές και πιο πολλές γραμμές για την ίδια απόσταση. Βέβαια κάτι τέτοιο δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει αλλά είναι μια ιδέα :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλος, δεν νομίζω ένα μαλακό υλικό να βελτιώσει την κατάσταση. Μάλλον πρόβλημα θα δημιουργήσει γιατί δεν θα κρατάει την ευθυγράμμιση.

Κωσταντίνε ίσω να μην έδωσα να καταλάβεις σωστά.Αυτό έχω σκευτεί.

Απο ότι είχα διαβασει στο cloudynights βαζαν στην βαση του δευτερευοντος ένα κομματι πλαστικό απο μπουκαλι γαλακτος (τα αμερικανικα που ειναι σαν τα μπιτονακια που πουλανε εδω το αποσταγμενο νερό)

ωστε οι βίδες να συμπιεζουν λιγο το πλαστικο σαν ελατηριο. Δυστυχως δεν εχω κρατησει link.

 

Φίλε gkour δεν είμαι σίγουρος για τι υλικό μιλάς.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο ότι είχα διαβασει στο cloudynights βαζαν στην βαση του δευτερευοντος ένα κομματι πλαστικό απο μπουκαλι γαλακτος (τα αμερικανικα που ειναι σαν τα μπιτονακια που πουλανε εδω το αποσταγμενο νερό)

ωστε οι βίδες να συμπιεζουν λιγο το πλαστικο σαν ελατηριο. Δυστυχως δεν εχω κρατησει link.

 

Φίλε gkour δεν είμαι σίγουρος για τι υλικό μιλάς.

ο πάτος του μπουκαλιού των πλαστικών μπουκαλιών αποσταγμένου νερού, αυτό για το σιδέρωμα (που πουλάνε στα Supermarket, που έχει λευκή συσκευασία, όχι διάφανη) το κόβεις σε ροδέλα στο μέγεθος που έχει η αράχνη σου εκεί που πατάνε οι 3 βίδες, και το τοποθετείς εκεί. (τωρα βέβαια δεν είναι ανάγκει να είναι και ο πάτος, μπορεις να πάρεις και το πλαϊνό τμήμα)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με καλυψε ο προλαλήσαντας.... :)

 

αλλα βρηκα και το θέμα στο cloudynights

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/3003162/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1/vc/1

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το link για το θέμα στο Cloudy Nights που έδωσε ο Γιώργος (gkour) είναι πολύ καλό, κατατοπιστικότατο και λέει πολλά. Το έχει πολύς κόσμος το πρόβλημα, αυτό είναι το σίγουρο.

 

Άλλοι το βελτιώνουν κάπως με μια αυτοσχέδια ροδέλα (washer) από τα μπιτόνια γάλακτος (milk jugs) και άλλοι με μεταλλική ροδέλα που δεν τρώγεται από τις βίδες και δεν τις αφήνει να δημιουργήσουν λακάκια. Σκέφτομαι να ψάξω πρώτα μια μεταλλική και να την βάλω. Θα βγάλω το δευτερεύον για άλλη μια φορά, θα μετρήσω την διάμετρο του holder που είναι κολλημένο το δευτερεύον και θα την πατρονάρω σε ένα χαρτί. Θα πάω μετά το κομμάτι χαρτί που θα έχει το απαιτούμενο σχήμα σε κάποιον που πουλάει βίδες και ροδέλες κλπ. (π.χ. Ρέππας)

Κάποια θα βρεθεί, δεν μπορεί!

 

Θα ενημερώσω με τα αποτελέσματα...ελπίζω να πάνε όλα καλά [-o< ...τι άλλο θα αναγκαστούμε να κάνουμε για αυτά τα τηλεσκόπια ρε παιδί μου ! ](*,)' #-o :cheesy:

 

Κάτι πολύ καλό που γράφει κάποιος στο παραπάνω thread του CN...θα συμφωνήσετε σίγουρα!!

 

It makes you wonder - we have our newtonians kitted out with Televue eyepieces i.e. serious optical technology and exotic glass. But to get the mirrors propery aligned we have to resort to cutting out milk jugs! In years to come I hope the standard secondary holder design will evolve.

 

ΠΟΣΟ δίκιο έχει... [-( #-o και πόσο πρέπει να εισακουστεί η ευχή του...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ λέω να δοκιμάσω με το πλαστικό.Το πρόβλημα μου είναι πως θέλω να σφίξω μία βίδα για να μετακινηθεί η βάση αλλά οι άλλες δύο βίδες που ακουμπάνε πάνω στην βάση δεν μ αφήνουν να το κάνω.Ελπίζω το πλαστικό να πάιξει το ρόλου του ελατηρίου κ να μου δώσουν αυτό το λίγο που θέλω
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη θα έλεγα ότι, αφού θα το δοκιμάσεις έτσι και αλλιώς, αν μπορούσες να κάνεις πρώτα μερικές μετρήσεις για το πόσο σου κρατάει η ευθυγράμμιση όπως είσαι τώρα. Έτσι θα έχουμε ποιο σίγουρα δεδομένα για το πόσο κρατάει με το πλαστικό.

Δεν μπορώ παρ' όλα αυτά να φανταστώ την μέθοδο του πλαστικού αξιόπιστη. Πως θα μπορέσει ένα μαλακό υλικό να κρατήσει ευθυγράμμιση και ποια θα είναι η συμπεριφορά του μετά από κάποια σφιξίματα-ξεσφιξίματα από τις μύτες των 3 βιδών; Ίσως όμως να έχω αυτήν την ιδέα και η πραγματικότητα να είναι άλλη.

 

Ελπίζω να έχεις νέα σύντομα. :)

 

Επίσης -sorry που το ρωτάω, αλλά δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά- έχεις δοκιμάσει να ξεσφίξεις 1/2 - 1 βόλτα αυτές που σου φέρνουν αντίσταση και να ξεκινήσεις ευθυγράμμιση από την αρχή; Ώστε η τρίτη που σε ενδιαφέρει να πάρει το μήκος που θέλεις;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τασο αν η βάση του 12" είναι ίδια με το 8" και αλλαζει μονο το μεγεθος του κατόπτρου, τότε η διαμετρός του είναι 35mm και 10mm η τρύπα για την βίδα και το ελατήριο. Μια ροδέλα για 12αρα βίδα είναι ακριβως οτι πρέπει. Διαμετρος 32mm και τρύπα 13mm. Εγω τέτοια έχω βάλει. Αλλα καλό ειναι να ξεκινήσεις 3 τρυπες στην ροδελα για να μην κουνιεται όταν δεν είναι τελειως σφιγμενες οι βιδες ρύθμισης. Δεν εχω φωτογραφιες αλλα στο video που εχω λινκ παραπάνω τα δειχνει.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης -sorry που το ρωτάω, αλλά δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά- έχεις δοκιμάσει να ξεσφίξεις 1/2 - 1 βόλτα αυτές που σου φέρνουν αντίσταση και να ξεκινήσεις ευθυγράμμιση από την αρχή; Ώστε η τρίτη που σε ενδιαφέρει να πάρει το μήκος που θέλεις;

Ναι το έχω κάνει.Αυτή μάλιστα είναι κ η μόνη λύση στο προβλημά μου.Αλλά δεν το πετυχαίνω πάντα.Μία τις ξεσφίγγω πολύ μία λίγο.Μέχρι να το βρω έχουν σπάσει τα νεύρα μου.

Θα δοκιμάσω κ βλέπεουμε.Το θέμα είναι πότε θα δοκιμάσω μιας κ δεν προλαβαίνω να βγω για παρατήρηση.Πόσο μάλιστα για astrovoxies

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο ευχαριστώ. Θα δω αν είναι η ίδια και θα πράξω αναλόγως. Ότι προκύψει θα το γράψω...
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Λοιπόν παιδιά εφάρμοσα τη λύση που μας πρότεινε ο gkour κ όλα δουλεύουν ρολόι.

Οπότε η διάταξη τώρα είναι: Δευτερεύον, πλαστικό κομμένο στο σχήμα της ροδέλας, ροδέλα, βίδες.Κ με την ροδέλα λύθηκε κ το πρόβλημα που είχα με τις Bob's Knobs.Ηταν οριακό το μήκος τους.Τώρα βγήκαν λίγο πιο έξω κ τις πιάνω άνετα.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω καταλάβει πως είναι η τελική διάταξη. Οπότε, ή φωτογραφίες, είτε να το περιγράψει όποιος κατάλαβε παρακαλώ;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν έχω βάλει φωτογραφίες σε κανα δυο μέρες ρίξε μου μια υπενθύμιση.Ο χρόνος μου γενιά είναι περιορισμένος.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης