Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους λοιπόν ασχολούμε αρκετό καιρό με την αστρονομία έχω ένα τηλεσκόπιο 70/700 το οποίο κάνει την δουλεία του μια χαρά και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Σκοπεύω να αγοράσω ένα ένα ζευγάρι κιάλια+τρίποδο κυρίως για αστρονομία είμαι ανάμεσα στα: Celestron Skywatcher 15x70 και στα :Bresser Special-Astro 20x80 Porro.Αν πάω στα Bresser+τρίποδο η τιμή είναι πολύ υψηλότερη αλλά δεν υπάρχει θέμα. Η κύρια ερώτηση μου είναι αν τα Bresser αξίζουν το επιπλέον βάρος τους και το λίγο μεγαλύτερο μέγεθος τους σε σχέση με τα celestron? Τέλος αξίζουν τα παραπάνω χρήματα των Bresser

 

 

.Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η κύρια ερώτηση μου είναι αν τα Bresser αξίζουν το επιπλέον βάρος τους και το λίγο μεγαλύτερο μέγεθος τους σε σχέση με τα celestron? Τέλος αξίζουν τα παραπάνω χρήματα των Bresser

.Ευχαριστώ!

 

Ναι, γιατί είναι ποιο φτηνά. Και ακριβότερα να είναι και πάλι αξίζουν. http://www.techstores.gr/bresser-spezial-astro-20x80.html

http://www.planitario.gr/skymaster-15x70.html

 

Ναι, γιατί είναι 10 χιλιοστά μεγαλύτεροι οι αντικειμενικοί φακοί, και έχουν και μεγαλύτερη μεγέθυνση.

 

Ναι, γιατί είναι πλήρως πολυεπιστρωμένα.

 

Όσο για τρίποδα, αστρονομία χωρίς τρίποδα είναι γλυκό χωρίς ζάχαρη.

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=19319&highlight=

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα, διάβασε την άποψη του φίλου. giorgos_79

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=19663

 

Για τον τρίποδα μέχρι τι ποσό διαθέτης;

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ θα βρεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι. 50 ευρώ δεν φτάνουν ούτε για αξιόλογη κεφαλή.....

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15735&highlight=%F4%F1%DF%F0%EF%E4%E1+%EA%E9%DC%EB%E9%E1

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που ονομάζεται κεφαλή σε μία στήριξη, είναι εκείνο που θα έπρεπε να ονομάζεται αυχένας, η μηχανική διάταξη που επιτρέπει στο φορτίο (τηλεσκόπιο) να λαμβάνει διάφορες θέσεις στον χώρο (και άρα να στοχεύει σε σε διάφορα σημεία), ανάλογα με τους βαθμούς ελευθερίας που επιτρέπει η αρχιτεκτονική της (μεσημβρινή, υψαζιμουθιακή, ισημερινή κλπ).

 

Βλέπεις εδώ μια υψαζιμουθιακή κεφαλή, με σφαιρικό άτλαντα (μπλε) και μηνοειδή κοτύλη (γκρι)

 

ajyjamyp.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Γειά σε όλους λοιπόν ασχολούμε αρκετό καιρό με την αστρονομία έχω ένα τηλεσκόπιο 70/700 το οποίο κάνει την δουλεία του μια χαρά και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Σκοπεύω να αγοράσω ένα ένα ζευγάρι κιάλια+τρίποδο κυρίως για αστρονομία είμαι ανάμεσα στα: Celestron Skywatcher 15x70 και στα :Bresser Special-Astro 20x80 Porro.Αν πάω στα Bresser+τρίποδο η τιμή είναι πολύ υψηλότερη αλλά δεν υπάρχει θέμα. Η κύρια ερώτηση μου είναι αν τα Bresser αξίζουν το επιπλέον βάρος τους και το λίγο μεγαλύτερο μέγεθος τους σε σχέση με τα celestron? Τέλος αξίζουν τα παραπάνω χρήματα των Bresser

 

 

.Ευχαριστώ!

 

Εχω και τα 2 κυαλια. Η διαφορά -στην πράξη - στη φωτεινοτητα είναι πολύ μικρή. Τα 20χ80 είναι ΠΟΛΥ βαριά και θέλουν υποχρεωτικά τρίποδα, Τα 15χ70 μπορείς για λίγο εάν έχεις δυνατά χέρια να τα κρατήσεις σχεικά σταθερα. Έχουν επίσης ευρύτερο πεδίο παρατήρησης. Το κακό είναι ότι το συγκεκριμένο μοντέλο βγήκε προβληματικό με πολλά κομμάτια να έχουν πρόβλημα ευθυγράμμισης (collimation). Το δικό μου που το αγόρασα από το ebay για 50 ευρώ ήταν προβληματικό αλλά το επιδιόρθωσα με βάση τις πληροφορίες που συνέλλεξα από διάφορα fora του εξωτερικού και από το youtube. Εάν αγοράσεις από Ελλάδα πρέπει πριν να τα δοκιμάσεις.

Νομίζω οτι τελικά το 15χ70 είναι περισσότερο χρηστικό (καλύτερο) απο το 20χ80.

Επίσης θα σε συμβούλευα να προμηθευτείς ένα ζευγάρι καλής ποιότητας 7χ50 κυάλια με τα οποία -θα με θυμηθείς- θα κάνεις τελικά και τις περισσότερες παρατηρήσεις σου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Γειά σε όλους λοιπόν ασχολούμε αρκετό καιρό με την αστρονομία έχω ένα τηλεσκόπιο 70/700 το οποίο κάνει την δουλεία του μια χαρά και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Σκοπεύω να αγοράσω ένα ένα ζευγάρι κιάλια+τρίποδο κυρίως για αστρονομία είμαι ανάμεσα στα: Celestron Skywatcher 15x70 και στα :Bresser Special-Astro 20x80 Porro.Αν πάω στα Bresser+τρίποδο η τιμή είναι πολύ υψηλότερη αλλά δεν υπάρχει θέμα. Η κύρια ερώτηση μου είναι αν τα Bresser αξίζουν το επιπλέον βάρος τους και το λίγο μεγαλύτερο μέγεθος τους σε σχέση με τα celestron? Τέλος αξίζουν τα παραπάνω χρήματα των Bresser

 

 

.Ευχαριστώ!

 

Εχω και τα 2 κυαλια. Η διαφορά -στην πράξη - στη φωτεινοτητα είναι πολύ μικρή. Τα 20χ80 είναι ΠΟΛΥ βαριά και θέλουν υποχρεωτικά τρίποδα, Τα 15χ70 μπορείς για λίγο εάν έχεις δυνατά χέρια να τα κρατήσεις σχεικά σταθερα. Έχουν επίσης ευρύτερο πεδίο παρατήρησης. Το κακό είναι ότι το συγκεκριμένο μοντέλο βγήκε προβληματικό με πολλά κομμάτια να έχουν πρόβλημα ευθυγράμμισης (collimation). Το δικό μου που το αγόρασα από το ebay για 50 ευρώ ήταν προβληματικό αλλά το επιδιόρθωσα με βάση τις πληροφορίες που συνέλλεξα από διάφορα fora του εξωτερικού και από το youtube. Εάν αγοράσεις από Ελλάδα πρέπει πριν να τα δοκιμάσεις.

Νομίζω οτι τελικά το 15χ70 είναι περισσότερο χρηστικό (καλύτερο) απο το 20χ80.

Επίσης θα σε συμβούλευα να προμηθευτείς ένα ζευγάρι καλής ποιότητας 7χ50 κυάλια με τα οποία -θα με θυμηθείς- θα κάνεις τελικά και τις περισσότερες παρατηρήσεις σου.

Χαίρομαι που επιτέλους κάποιος χρησιμοποίησε και τα 2 κυάλια,και διατύπωσε την εμπειρία του στην πράξη...Να συμπληρώσω οτι η χρήση τριπόδου σε κυάλια για αστρονομική παρατήρηση και για γωνίες ανω των 30-40μοιρών,είναι μια ''πονεμένη'' ιστορία για όσους έχουμε τάση για αυχενικό σύνδρομο,και προβλήματα με την μέση μας...Η παρατήρηση γίνεται κουραστική και επίπονη...Το οπτικό μέσο που χρησιμοποιούμε,πρέπει να έχει γωνία(οπτικού άξονα)προσοφθάλμιου ως προς τον οπτικό άξονα του αντικειμενικού 45 ή καλύτερα 90 μοίρες για ξεκούραστη(και αποτελεσματική)παρατήρηση.Τα CELESTRON 15X70 τα χρησιμοποιώ εδω και αρκετά χρόνια,για αναζήτηση στόχων-απολύτως απαραίτητη η χρήση κυαλιών σε περιοχές με σχετική φωτορρύπανση.Το κράτημα τους γίνεται αρκετά πιο άνετο και ξεκούραστο αν χρησιμοποιηθεί ο αντάπτορας στήριξής τους για τρίποδο,βιδωμένος πάνω στα κυάλια σαν χειρολαβή(ή ένα ανάλογο καλύτερο αξεσουάρ-μπορείτε να το δείτε σε μια φωτογραφία,στο αντίστοιχο τέστ για τα CELESTRON 15Χ70 του Ντίνου Μακρόπουλου).Κρατώντας τη ''λαβή'' με το ένα χέρι και με το άλλο χέρι υποστηρίζοντας τον αγκώνα του χεριού που κρατάει τη λαβή,χωρίς να ακουμπάμε το στήθος μας(γιατί η αναπνοή θα προκαλέσει δονήσεις στα χέρια),καταφέρνουμε μια αρκετά καλή στήριξη για τα κυάλια,για να πετύχουμε μια καλή και αποτελεσματική σάρωση του ουρανού,ενώ παράλληλα μειώνεται και η κούραση στα χέρια.

Το ερώτημα μου είναι αν γνωρίζει κάποιος ενα καλύτερο μέσον για αναζήτηση στόχων.Γιατί τα κυάλια της χαμηλής κατηγορίας τιμής έχουν αρκετά προβλήματα,με πιο σοβαρά το χρωματικό σφάλμα,το βάρος,την σχετικά υψηλή μεγέθυνση(που εκτός απο την σχετική αστάθεια της εικόνας που προκαλεί,μειώνει το οπτικό πεδίο),απευθυγράμμιση(που όμως διορθώνεται)κλπ.Φυσικά υπάρχουν κυάλια αρκετά ακριβότερα που δεν παρουσιάζουν τα προβλήματα των BRESSER 20X80,CELESTRON 15X70 κλπ.Εγω θα έδινα παραπάνω χρήματα για ένα πιο ''ευέλικτο'' οπτικό μέσο σε σχέση με τα κυάλια,που θα το χρησιμοποιούσα και για γενικότερη αστρονομική χρήση(παρατήρηση ευρέως πεδίου),επίγεια,και αναζήτηση στόχων.Το ερωτημά μου είναι,ποιό είναι το καταλληλότερο?

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης