Jump to content

Mirror RECOATING απο την Orion Optics. Αξιζει;; (Αναβάθμιση)


Bi2L

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά τι θα κάνεις Μάνο, το έστειλες ή ακόμα ψήνεσε;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 έτη αργότερα...
Παιδιά, έχουμε κάποιο νεότερο με το θέμα; Λέω να τα στείλω. Πολύ το έχω καθυστερήσει. Λέω για hilux, καμιά ένσταση; Βασικά με αγχώνει η όλη αποστολή και μέχρι να τα παραλάβω σώα και πότε!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΔΕΝ αξιζει κόστος, κόπος και το ενδεχόμενο ζημιάς κατά την μεταφορά για να αλλάξεις επίστωση εφ όσον η αρχική είναι οκ. Διαφορα και 20% ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΠΟΥΔΑΙΑ. 0,2 μεγέθη θεωρητικώς και στην πράξη ενδεχομένως και λιγότερο. Η διαφορά (θεωρητικά) από 10 σε 12 ίντσες είναι 0,4 μεγέθη. Άστο όπως είναι. Αν ωστόσο επιμένεις και "τρώγεσαι" να (ψευτο)αναβαθμίσεις, πολύ οικονομικότερη και ασφαλέστερη λύση είναι να βάλεις τις καλύτερες δυνατές από άποψη ανακλαστικότητας επιστρώσεις μόνο στο δευτερεύον.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα δεν το κάνω σαν απλή αναβάθμιση. Οι επιστρώσεις μου έχουν χαλάσει αρκετά. Κάτω από τον καθρέπτη περνάει το φως, φαίνεται και στην εικόνα, η αντίθεση έχει πέσει αισθητά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα έλεγα ότι αξίζει το κόπο απλά μήπως η orion optics είναι υπερτιμημένη. Επαλουμινώσεις κάνουν και αλλού . Για ψάξε . Νομίζω κάνουν και κάπου στην Ιταλία ή και στη Ρωσία. Αν κάνεις επαλουμίνωση καλό είναι να ζητήσεις και πιστοποίηση .
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν 5-6 μήνες είχα κάνει έρευνα αγοράς και προς έκπληξή μου οι περισσότεροι ήταν πιο ακριβοί. Επίσης τις hilux δεν τις κάνουν άλλοι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Σήμερα τα έστειλα. Ευχηθείτε καλή τύχη. Ελπίζω η όλη διαδικασία να κυλήσει αναίμακτα. Θα σας ενημερώσω για νεότερα.. 8)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Σήμερα τα παρέλαβα. Φαίνονται μια χαρά μια 1η εξέταση. Όταν κάνω την 1η παρατήρηση θα έχω νεότερα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περιμένουμε εντυπώσεις. Σου έβαλαν στρόγγυλο αυτοκολλητάκι στο κέντρο του πρωτεύοντος? Επίσης θα θέλαμε πληροφορίες σχετικά με το κόστος , μεταφορά ...κ.α :D :D
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το συνολικό κόστος ανήλθε γύρω στα 550€ με επαλουμίνωση hilux πρωτεύον και δευτερεύον μαζί με δική τους συσκευασία της επιστροφής επειδή μου είπαν πως η δική μου καταστράφηκε στο πήγαινε, ευτυχώς τα κάτοπτρα πήγαν καλώς. Αποστολή με ΕΛΤΑ με όσο ελαφρύτερη συσκευασία γίνεται για να μην περάσω τα 20 κιλά διότι τα αγγλικά ταχυδρομεία έχουν αυτό το όριο.

 

Αυτοκόλλητο κυκλάκι στο κέντρο δε μου έβαλαν και πρέπει να βάλω, ψάχνω ακριβώς το πώς να βρω ακριβώς το κέντρο κτλ και χωρίς να κάνω ζημιά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Αυτοκόλλητο κυκλάκι στο κέντρο δε μου έβαλαν και πρέπει να βάλω, ψάχνω ακριβώς το πώς να βρω ακριβώς το κέντρο κτλ και χωρίς να κάνω ζημιά

βάλε δύο μπατονέτες στα πόδια ενός διαβήτη η διαστημόμετρου και οκ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτοκόλλητο κυκλάκι στο κέντρο δε μου έβαλαν και πρέπει να βάλω, ψάχνω ακριβώς το πώς να βρω ακριβώς το κέντρο κτλ και χωρίς να κάνω ζημιά

βάλε δύο μπατονέτες στα πόδια ενός διαβήτη η διαστημόμετρου και οκ

Ωραίος! Θα μπορούσα να τσεκάρω και το δικό μου αυτοκόλλητο στο κέντρο αν είναι σωστό αλλά δεν έχω διαβήτη 62cm

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άμα έχεις κανέναν εκπαιδευτικό γνωστό μπορεί να σου φέρει από το σχολείο του .

Ναι θυμάμαι τον ξύλινο που έπαιρνε κιμωλία! Θα πάω να αγοράσω να τον έχω.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρε ένα ριζόχαρτο αρκετά μεγάλο και βάλε το κάτοπτρο επάνω. Σχεδίασε το περίγραμμά του και εν συνεχεία δίπλωσε τον κύκλο που σχεδίασες στα 4 και κόψε λίγο την γωνία που αντιστοιχεί στο κέντρο και ξεδίπλωσέ το. Έχεις βρει το κέντρο με απόλυτη ακρίβεια. Το τοποθετείς προσεκτικά πάνω στο κάτοπτρο και βάζεις μια πολύ μικρή τελεία με μαρκαδόρο στο κέντρο. Έτοιμος!

Εναλλακτική μέθοδος όχι τόσο καλή: κολλάς μεταξύ τους σε ορθή γωνία δύο μεγάλους χάρακες ώστε να κάνουν σχήμα σταυρού και με τη βοήθειά τους βρίσκεις το κέντρο του κατόπτρου.

Η πρώτη μέθοδος είναι απλούστερη, ασφαλέστερη, ακριβέστερη και ευκολότερη.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης