Jump to content

Mirror RECOATING απο την Orion Optics. Αξιζει;; (Αναβάθμιση)


Bi2L

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έλεγα να μην πω άλλα δυσάρεστα αλλά θα τα πω γιατί από το τελευταίο Mail με εκνεύρισαν ακόμη περισσότερο. Τουλάχιστο να ξέρει ο κόσμος τι μπορεί να αντιμετωπίσει.

 

Πριν στείλω το πακέτο είχα επικοινωνήσει για να δω ποια ήταν η διαδικασία το κόστος κτλ. Στο site της η ΟΟ έχει ένα excel στο οποίο βάζεις μέσα τις διαστάσεις των οπτικών και σου βγάζει κοστολόγιο. Στέλνω mail λοιπόν στην αρχή και ρωτάω αν το κόστος ήταν αυτό που είχα υπολογίσει και μου το επιβεβαίωσαν.

 

Όταν ήρθε όμως η στιγμή της εξόφλησης το ποσό αυτό ήταν μεγαλύτερο. Εντελώς χύμα δηλαδή. Αν οι τιμές έχουν αλλάξει τουλάχιστο να με ενημέρωναν από πριν και όχι όταν είχα στείλει πλέον τα οπτικά.

 

Τους είχα πει επίσης να μου κάνουν έλεγχο ποιότητας στα κάτοπτρα τον οποίο δεν μου έκαναν ποτέ. Αυτό που μου έκαναν (το βλέπω από την απόδειξη) ήταν να μου κεντράρουν το αυτοκόλλητο στο κάτοπτρο το οποίο μου το χρέωσαν 5 λίρες.

 

Τέλος πάντων αυτό που είχε πλέον σημασία για μένα ήταν να βρεθούν τα κάτοπτρα, δεν με ενδιέφερε πλέον τίποτε άλλο. Μετά από αρκετό ψάξιμο, κατάφερα να εντοπίσω το πακέτο το οποίο ευτυχώς βρίσκεται στην Αθήνα. Tracking number δεν μου έστειλαν ποτέ!!! Κατάφερα και βρήκα το tracking number από των κωδικό της παραγγελίας βάζοντας τον σε μια φόρμα στο site της UPS. Στο τελευταίο mail που μου έστειλαν μου είπαν ότι με είχαν ενημερώσει πότε έστειλαν το πακέτο το οποίο δεν έλαβα ποτέ, αλλά θεωρώ απαράδεκτο να μην σου λένε το tracking number και απλά να μυρίσεις τα νύχια σου για να βγάλεις άκρη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Όταν ήρθε όμως η στιγμή της εξόφλησης το ποσό αυτό ήταν μεγαλύτερο. Εντελώς χύμα δηλαδή. Αν οι τιμές έχουν αλλάξει τουλάχιστο να με ενημέρωναν από πριν και όχι όταν είχα στείλει πλέον τα οπτικά.

 

Αυτό δεν πρέπει να το αφήσεις έτσι. Δε γίνεται να "αλλάξουν" οι τιμές, απλά να μην τους πληρώσεις το επιπλέον. ](*,)

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ σπολύτως! Κι εγώ με βάση το excel έκανα τους υπολογιμσούς. Αν το excel δεν ισχύει αυτό ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΔΗΠΟΤΕ να το γνωρίζουμε ΠΡΙΝ! Ήταν σημαντική η επιπλέον επιβάρυνση (σαν ποσοστό ας πούμε)?

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ερωτήματα:

1) Η ΟΟ επαλουμινώνει κάτοπτρα και άλλων εταιριών εκτός από τα δικά της;

2) Υπάρχουν και άλλες εταιρίες που επαλουμινώνουν κάτοπτρα στην Ευρώπη;

3) Εάν 2=ΝΑΙ, υπάρχει θετική εμπειρία κάποιου μέλους;

4) Μήπως τελικά συμφέρει να αγοράσει κάποιος καινούριο κάτοπτρο;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μανούσο,

 

Υπάρχει περίπτωση το extra κόστος να ήταν μόνο επιπλέον στα μεταφορικά κι όσι στην εργασία?

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χτες παρέλαβα τα οπτικά. Προτού τα εγκαταστήσω έκανα μια επιθεώρηση και φαίνονται να είναι όλα οκ. Η διαφορά στην τιμή ήταν από 192 GBP που έγραφε στο excel στα 212 GBP τελική τιμή ενώ στα μεταφορικά έγραφε 31 GBP αλλά μάλλον είναι για εντός Αγγλίας ενώ εγώ πλήρωσα 78, κάτι που είναι λογικό αλλά θα έπρεπε να το ξεκαθαρίζουν στο excel.

 

Ελπίζω τουλάχιστον η δουλειά τους να μην μοιάζει με την εξυπηρέτηση τους.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά!! Δημήτρη είμαι σίγουρος ότι η δουλειά τους θα είναι πολύ καλύτερη απ'την εξυπηρέτηση τους :wink:

Εαν η διαφορά ήταν μόνο στα μεταφορικά τότε μικρό το κακό.

 

1) Η ΟΟ επαλουμινώνει κάτοπτρα και άλλων εταιριών εκτός από τα δικά της;

Πόσες εταιρείες φτιάχνουν κάτοπτρα στην Ευρώπη; και απο αυτές πόσες επαλουμινώνουν;

 

4) Μήπως τελικά συμφέρει να αγοράσει κάποιος καινούριο κάτοπτρο;

Αντικατάσταση του αυθεντικού SW/GSO δεν ξέρω πόσο πηγαίνει αλλά σίγουρα θα είναι περισσότερα απο 192£ το οποίο δεν θα έχει την ποιότητα του επαλουμινιoμένου και αν πας σε κάτοπτρο ΟΟ τότε πας στα £800+ για 12αρι.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ανδρέα, πότε καιρός πότε οι υποχρεώσεις έχω κάνει 1 παρατήρηση όλη κι όλη μετά την επαλουμίνωση. Τα προβλήματα που είχα με θολά είδωλα εξαφανίστηκαν. Επίσης έκανα μια πρόχειρη μέτρηση με τα πιο αμυδρά αστέρια είδα ότι είχα ένα κέρδος περίπου στα 0,3mag, χρησιμοποιώντας ίδια μεγέθυνση και στόχο. Τώρα δεν ξέρω, ίσως να φταίει και ο καιρός αλλά σίγουρα είδα διαφορά στο contrast.

 

Το συμπέρασμα είναι ότι η διαφορά είναι εμφανής. Για όποιον σκέφτεται να κάνει μια αναβάθμιση είναι καλή επιλογή και δεν θα το μετανιώσει. Τα κάτοπτρα είναι πεντακάθαρο πλέον χωρίς λεκέδες και στίγματα ενώ η διαφορά στη φωτεινότητα είναι ορατή σε σχέση με πριν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν το κάτοπτρο θέλει νέα επίστρωση συμφέρει αν οι επιστρώσεις του ειναι οκ καλύτερα κανείς να το αφήσει όπως είναι. Συνεπώς προσωπικά δεν νομίζω πως συμφέρει σαν "αναβάθμιση". Εξάλλου τα 0.3 μεγέθη που αναφέρεις συγκρίνονται προαφανώς με τις παλιές σου επιστρώσεις όταν πλέον είχαν αρχίσει να φθείρονται. Αν από 88% ανέβεις σε 96% ανακλαστικότητα η ουσιαστική διαφορά ειναι ελάχιστη. Προσωπικά δεν θα πλήρωνα ούτε αγοράζοντας καινούργιο τηλεσκόπιο για μεγαλύτερη ανακλαστικότητα. Το πολύ πολύ δευτερεύον με μεγαλύτερη ανακλαστικότητα. Αυτό μπορεί να θεωρηθεί "αναβάθμιση" με μικρό σχετικά κόστος.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Δημήτρης είχε επιστρώσεις που είχαν φθαρεί, γι'αυτό το έκανε. Τώρα σαν αναβάθμιση σε υπάρχον κάτοπτρο που δεν έχει φθορές συμφωνώ πως δεν υπάρχει λόγος. Αλλά σε καινούρια παραγγελία ή επισκευή, εγώ θα έβαζα τις καλύτερες που μπορούσα. Το κόστος είναι κάπως πιο μεγάλο αλλά σε σύγκριση με τη συνολική τιμή του τηλεσκοπίου ή τα μεταφορικά δεν είναι κάτι τραγικό. Για ένα μεσαίο τηλεσκόπιο είναι γύρω στα 50 ευρώ παραπάνω για να βάλεις Hilux από ότι βλέπω:

http://www.orionoptics.co.uk/Resources/web.xls

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εαν κάποιος έχει σχετικά καινούργιο τηλεσκόπιο και τα κάτοπτρα δεν έχουν κάποιο πρόβλημα τότε δεν υπάρχει λόγος για αναβάθμιση, αλλά αν τα κάτοπτρα έχουν παλιώσει και έχουν χάσει την ανακλαστικότητα τους ή έχουν φθαρεί τότε η επαλουμινωση αξίζει και με το παραπάνω αφού με πολύ μικρό κόστος έχεις καινούργιες επιστρώσεις.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 έτη αργότερα...

Επαναφέρω το θέμα μετά από 3 χρόνια. Έχω μπει κι εγώ σε σκέψεις για την επαλουμίνωση με hilux στο 16άρι μου. Τα κάτοπτρά μου πλέον κλείνουν 5 χρόνια ζωής. Δεν έχουν εμφανείς φθορές αλλά το σκέφτομαι για λόγους καθαρά αύξησης φωτεινότητας.

 

Έχει κανείς κάποια εμπειρία μετά από τόσο καιρό; Έχουμε κάτι νεότερο; :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάνο, το δικό μου 12άρι έκλεισε τα 6 χρόνια παρατηρήσεων αυτό το καλοκαίρι. Η σταδιακή μείωση της φωτοσυλλεκτικής ικανότητας σίγουρα δεν μπορεί να γίνει αντιληπτή ακριβώς γιατί είναι σταδιακή. Στη φετινή πανελλήνια στους Φιλιππαίους, που παρατήρησα τρία συνεχόμενα βράδια σε πολύ σκοτεινό ουρανό πάντως, ένιωσα πως λειτουργούσε όπως πάντα. Το έχω πλύνει 3 ή 4 φορές (δε θυμάμαι ακριβώς), το φυλάω εντός σπιτιού και μη έχοντας εμφανή σημάδια νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος ανανέωσης των επιστρώσεων. Εμένα είχε hilux από την αρχή, είναι θεωρητικά πιο ανθεκτικές αλλά δεν μπορώ και να το τεκμηριώσω. Στη θέση σου μάλλον θα περίμενα λίγο ακόμα καθώς το κόστος δεν είναι αμελητέο.

 

Προσωπικά το έχω σκεφτεί μόνο για το δευτερεύον που γενικά είναι πιο εκτεθειμένο, έχει ταλαιπωρηθεί από υγρασίες πολύ περισσότερο και το έχω πλύνει περισσότερες φορές.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην πράξη ξέρουμε πόσο ποσοστό ανακλαστικότητας έχουν οι απλές επιστρώσεις όπως οι δικές μου και πόσο οι hilux; Ισχύει το 88% και 97%;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάνο ακούγεται λίγο νωρίς για να το σκέφτεσαι για επαλουμίνωση, εκτός πια και αν έχεις δει σημάδια ότι τα οπτικά σου το χρειάζονται. Είχα στο παρελθόν μια-δυο δοσοληψίες με τον John Nichol, ο οποίος κατασκευάζει τηλεσκόπια κατά παραγγελία, από τα οπτικά τους μέχρι τα μηχανικά μέρη. Δεν είμαι όμως σίγουρος αν ασχολείται με αλουμινώματα και επιστρώσεις πέρα από το τρίψιμο του γυαλιού. Αν όμως το έχεις αποφασίσει, δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις. Αν μη τι άλλο θα μπορέσει ίσως να σε κατευθύνει σε κάτι οικονομικότερο και γιατί όχι ισάξιο της ΟΟ.

Η σελίδα του είναι εδώ: http://www.nicholoptical.co.uk

Νάσαι καλά και - πάντα - καλές παρατηρήσεις!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην πράξη ξέρουμε πόσο ποσοστό ανακλαστικότητας έχουν οι απλές επιστρώσεις όπως οι δικές μου και πόσο οι hilux; Ισχύει το 88% και 97%;

 

Τα ποσοστά είναι εργαστηριακές μετρήσεις. Στην πράξη οι υπόλοιποι παράγοντες που επηρεάζουν την παρατήρηση κάνουν την διαφορά ασύμφορη.

Εχω στείλει και εγω κάτοπτρα στην ΟΟ για επαλουμίνωση με hilux αλλά για λόγους φθοράς και οχι απλής αναβάθμισης. Ακόμα και μαζί με τα ταχυδρομικά ηταν σημαντικά οικονομικώτερο από την αντικατάσταση τους.

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Μάνο, γεια χαρά σε όλους

 

Σε τέλειο ουρανό κάποιες διαφορές θα τις καταλάβεις, αλλά δεν ξέρω αν θα είναι αυτό που ζητάς.

Εαν δεν υπάρχει ζημιά στα κάτοπτρα δεν ξέρω αν υπάρχει λόγος να το κάνεις ακόμα, τώρα αν δεν σε νοιάζει το κόστος και θες να πάρεις αυτο το κάτι(5%-9%) παραπάνω, στείλτα.

 

Απο την άλλη ίσως για αρχή θα μπορούσες να στείλεις μόνο το δευτερεύον αφού παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η ανακλαστικότητα του και να κάνεις και κάποιο συγκριτικό τεστ. Βέβαια με την επαλουμίνωση του πρωτεύοντος σου κάνουν δώρο το δευτερεύον (ή τουλάχιστον έτσι ήταν) οπότε γλυτώνεις κάποια χρήματα + τις αποστολές.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βέβαια με την επαλουμίνωση του πρωτεύοντος σου κάνουν δώρο το δευτερεύον (ή τουλάχιστον έτσι ήταν) οπότε γλυτώνεις κάποια χρήματα + τις αποστολές.

 

Βασίλη δεν το κάνουν δωρο. Πριν απο 2 χρονια που εστειλα τα δικά μου την πλήρωσα (οχι ακριβά πάντως). Εχουν τιμοκατάλογο στην σελίδα τους.

http://www.orionoptics.co.uk/OPTICS/mirrorrecoating.html

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υποθετικά αν οι απλές επιστρώσεις έχουν 88% ανακλαστικότητα και οι hilux 95% (λένε 97% αλλά ας πούμε 95%) τότε:

 

Ένας συνδυασμός πρωτεύοντος και δευτερεύοντος κατόπτρου με απλές επιστρώσεις θα έχει 88% * 88% = 77,4% συνολικής ανάκλασης.

 

Αντίστοιχα με hilux έχουμε 95% * 95% = 90% περίπου.

 

Από το 77,4% αν πάμε στο 90% έχουμε αύξηση φωτεινότητας της τάξως του 16,2%. Αντίστοιχη αύξηση θα είχα θεωρητικά αν από τις 16 ίντσες πήγαινα στις 17,25 ίντσες με απλές επιστρώσεις.

 

 

Τροφή για σκέψη...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Έχεις δίκιο Μάνο, οι επιστρώσεις Hilux δεν συγκρίνονται με τις κινέζικες. Σου υπενθυμίζω το side by side τεστ του 12 ιντσων skywatcher του Δημήτρη με το 10αρι μου ΟΟ που στην φωτεινότητα ήταν ίδια. Επίσης σε ενα παρόμοιο τεστ με το teleport 10 f.48 είχα εξτρα φωτεινότητα 15% (μου τα έφραζε στο κοντραστ όμως, λ/8 το OO). Θα δεις 10% -20% βελτίωση στη φωτεινότητα με hilux.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με όλο το σεβασμό, προσωπικά δεν τις βλέπω αυτές τις διαφορές: Στον Χελμό καλοκαίρι σε υψόμετρο και σε συνεχόμενες δύο βραδιές, στο 10άρι μου λ/10 ΟΟ σε σχέση με ένα 12άρι SW οι εικόνες ήταν αισθητά λιγότερο φωτεινές. Οτιδήποτε παρατηρούσαμε στο 12άρι μπορούσα να εντοπίσω και στο δικό 10άρι ΟΟ, αλλά η διαφορά στην φωτεινότητα ήταν αισθητή όχι μονάχα από εμένα αλλά και από όλους τους συν-παρατηρητές.

Δεν αμφισβητώ την μαρτυρία του φίλου παραπάνω, αλλά οφείλω να καταθέσω και την δική μου εμπειρία. Πιστεύω ότι ένα 10ιντσο είναι ένα 10ιντσο ότι επιστρώσεις και να έχει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης